67è Festival Internacional de Cinema de Berlín
| ||||
| ||||
Tipus | edició d'un festival de cinema | |||
---|---|---|---|---|
Interval de temps | 9 - 18 febrer 2017 | |||
Data | 2017 | |||
Número d'edició | 67 | |||
Localització | Berlín (Alemanya) | |||
Estat | Alemanya | |||
El 67è Festival Internacional de Cinema de Berlín va tenir lloc entre el 9 i el 18 de febrer de 2017, amb el cineasta neerlandès Paul Verhoeven com a president del jurat.[1][2] Django, dirigida per Etienne Comar, va obrir el festival.[3] L'Os d'Or fou atorgat a la pel·lícula hongaresa Testről és lélekről dirigida d'Ildikó Enyedi, que també va clausurar el festival.[4]
Jurat
Competició principal
El jurat de la secció Competició Berlinale va estar format per:[2][5]
- Paul Verhoeven (President), director neerlanès
- Olafur Eliasson, escultor islandès-danès
- Dora Bouchoucha Fourati, productor tunisià
- Maggie Gyllenhaal, actriu estatunidenca
- Julia Jentsch, actriu alemanya
- Diego Luna, actor i director mexicà
- Wang Quan'an, director i guionista xinès
Primera Pel·lícula
Les següents persones van formar part del jurat per la Millor Primera Pel·lícula:[6]
- Jayro Bustamante, director guatemalenc
- Clotilde Courau, actriu francès
- Mahmoud Sabbagh, cineasta, productor, i escriptor saudita
Curtmetratge
Les següents persones van formar part del jurat per la secció de Curts de la Berlinale:[7]
- Christian Jankowski, artista i cineasta
- Kimberley Drew, escriptora i artistaestatunidenca
- Carlos Nuñez, productor xilè
En competició
Les següents pel·lícules van competir per l'Os d'Or i per l'Os de Plata:[8][9][10]
Títol | Director(s) | País |
---|---|---|
Ana, mon amour | Călin Peter Netzer | Romania, Alemanya, França |
Beuys | Andres Veiel | Alemanya |
Helle nächte | Thomas Arslan | Alemanya, Noruega |
Colo | Teresa Villaverde | Portugal, França |
The Dinner | Oren Moverman | Estats Units |
Django | Étienne Comar | França |
Una mujer fantástica * | Sebastián Lelio | Xile, Alemanya, Estats Units, Espanya |
Félicité | Alain Gomis | França, Senegal, Bèlgica, Alemanya, Líban |
Hǎojíle 好极了 | Liu Jian | R.P. de la Xina |
Joaquim | Marcelo Gomes | Brasil, Portugal |
Mr. Long ミスター・ロン/ 龍先生 | Sabu | Japó, Hong Kong, Alemanya, R.P. de la Xina, Taiwan |
Testről és lélekről | Ildikó Enyedi | Hongria |
Bamui Haebyeoneseo Honja 밤의 해변에서 혼자 | Hong Sang-soo | Corea del Sud |
Toivon tuolla puolen | Aki Kaurismäki | Finlàndia |
The Party | Sally Potter | Regne Unit |
Rückkehr nach Montauk | Volker Schlöndorff | Alemanya, França, Irlanda |
Pokot | Agnieszka Holland | Polònia, Alemanya, Txèquia, Suècia, Eslovàquia, França |
Wilde Maus * | Josef Hader | Àustria |
Fora de competició
Les següents pel·lícules foren seleccionades per ser projectades fora de competició:[9]
Títol | Director(s) | País |
---|---|---|
El bar | Álex de la Iglesia | Espanya |
Final Portrait | Stanley Tucci | Regne Unit |
Logan | James Mangold | Estats Units |
Sage femme | Martin Provost | França |
T2 Trainspotting | Danny Boyle | Regne Unit |
L'últim virrei de l'Índia | Gurinder Chadha | Índia, Regne Unit |
Panorama
Les següents pel·lícules foren seleccionades per la secció Panorama:[11][12]
Títol | Director(s) | País |
---|---|---|
1945 | Ferenc Török | Hongria |
Berlin Syndrome | Cate Shortland | Austràlia, França |
Call Me by Your Name * | Luca Guadagnino | Estats Units, Brasil, Itàlia, França |
Centaur | Aktan Abdykalykov | Kirguizstan, França, Alemanya, Països Baixos |
Ciao Ciao 巧巧 | Song Chuan | R.P. de la Xina, França |
Karera ga Honki de Amu Toki wa * 彼らが本気で編むときは、 | Naoko Ogigami | Japó |
Discreet * | Travis Mathews | Estats Units |
Fluidø * | Shu Lea Cheang | Alemanya |
Fra balkongen | Ole Giæver | Noruega |
Ghost in the Mountains 空山异客 | Yang Heng | R.P. de la Xina |
God's Own Country * | Francis Lee | Regne Unit |
Headbang Lullaby | Hicham Lasri | Marroc, França, Qatar, Líban |
Honeygiver Among the Dogs | Dechen Roder | Bhutan |
Hostages | Rezo Gigineishvili | Geòrgia, Rússia, Polònia |
Kaygı | Ceylan Özgün Özçelik | Turquia |
Insyriated | Philippe Van Leeuw | Bèlgica, França, Líban |
Como Nossos Pais * | Laís Bodanzky | Brasil |
Kongens nei | Erik Poppe | Noruega, Suècia, Dinamarca, Irlanda |
The Misandrists * | Bruce LaBruce | Alemanya |
One Thousand Ropes | Tusi Tamasese | Nova Zelanda |
Pendular | Júlia Murat | Brasil, Argentina, França |
Rekvijem za gospodju J. | Bojan Vuletić | Sèrbia, Bulgària, Macedònia del Nord, Rússia, França, Alemanya |
Pieles * | Eduardo Casanova | Espanya |
The Taste of Betel Nut * 槟榔血 | Hu Jia | R.P. de la Xina, Hong Kong |
Tiger Girl | Jakob Lass | Alemanya |
Vaya | Akin Omotoso | Sud-àfrica |
Vazante | Daniela Thomas | Brasil, Portugal |
When the Day Had No Name | Teona Strugar Mitevska | Macedònia del Nord, Bèlgica, Eslovènia |
The Wound * | John Trengove | Sud-àfrica, Alemanya, Països Baixos, França |
Panorama Dokumente
Les següents pel·lícules foren seleccionades per la secció Panorama Dokumente:[11][13]
Títol | Director(s) | País |
---|---|---|
El Pacto de Adriana | Lissette Orozco | Xile |
Belinda | Marie Dumora | França |
Bones of Contention * | Andrea Weiss | Estats Units |
Casting JonBenet | Kitty Green | Estats Units |
Chavela * | Catherine Gund, Daresha Kyi | Estats Units |
Dream Boat * | Tristan Ferland Milewski | Alemanya |
Erase and Forget | Andrea Luka Zimmerman | Regne Unit |
Fünf Sterne | Annekatrin Hendel | Alemanya |
Istiyad Ashbah | Raed Andoni | França, Palestina, Suïssa, Qatar |
I Am Not Your Negro * | Raoul Peck | França, Estats Units, Bèlgica, Suïssa |
Denk ich an Deutschland in der Nacht | Romuald Karmakar | Alemanya |
No Intenso Agora | João Moreira Salles | Brasil |
Tahqiq fel djenna | Merzak Allouache | França, Algèria |
Mein wunderbares West-Berlin | Jochen Hick | Alemanya |
Política, manual de instrucciones | Fernando León de Aranoa | Espanya |
Combat au bout de la nuit | Sylvain L'Espérance | Canadà |
Revolution of Sound: Tangerine Dream | Margarete Kreuzer | Alemanya |
Rì Cháng Duì Huà * 日常對話 | Hui-chen Huang | Taiwan |
Strong Island * | Yance Ford | Estats Units, Dinamarca |
Tania Libre | Lynn Hershman Leeson | Estats Units |
Untitled | Michael Glawogger, Monika Willi | Àustria, Alemanya |
Perspektive Deutsches Kino
Les següents pel·lícules foren seleccionades per la secció Perspektive Deutsches Kino:[14][15]
Títol | Director(s) |
---|---|
Zurück für Gut | Mia Spengler |
Die beste aller Welten | Adrian Goiginger |
Kontener | Sebastian Lang |
Die Tochter | Mascha Schilinski |
Zwischen den Jahren | Lars Henning |
Final Stage * | Nicolaas Schmidt |
Gabi | Michael Fetter Nathansky |
Eisenkopf | Tian Dong |
Mikel | Cavo Kernich |
Millennials | Jana Bürgelin |
Ein Weg * | Chris Miera |
Selbstkritik eines bürgerlichen Hundes | Julian Radlmaier |
Tara | Felicitas Sonvilla |
Könige der Welt | Christian von Brockhausen, Timo Großpietsch |
Berlinale Special
Les següents pel·lícules foren seleccionades per la secció Berlinale Special:[8][9][10]
Títol | Director(s) | País |
---|---|---|
4 Blocks | Marvin Kren | Alemanya |
Below the Surface | Kasper Barfoed | Dinamarca, Alemanya |
Black Spot | Mathieu Missoffe | França, Bèlgica |
The Bomb | Kevin Ford, Smriti Keshari, Eric Schlosser | Estats Units |
Close-Up کلوزآپ ، نمای نزدیک | Abbas Kiarostami | Iran |
La libertad del diablo | Everardo González | Mèxic |
Acht Stunden sind kein Tag | Rainer Werner Fassbinder | Alemanya |
In Zeiten des abnehmenden Lichts | Matti Geschonneck | Alemanya |
Últimos días en La Habana | Fernando Pérez | Cuba, Espanya |
The Lost City of Z | James Gray | Estats Units |
Maudie | Aisling Walsh | Canadà, Irlanda |
Patriot | Steven Conrad | Estats Units |
Masaryk | Julius Sevcík | Txèquia, Eslovàquia |
La reina de España | Fernando Trueba | Espanya |
Der gleiche Himmel | Oliver Hirschbiegel | Alemanya, Txèquia |
SS-GB | Philipp Kadelbach | Regne Unit |
The Trial: The State of Russia vs Oleg Sentsov | Askold Kurov | Estònia, Polònia, Txèquia |
Le Jeune Karl Marx | Raoul Peck | França, Alemanya, Bèlgica |
Premis
El jurat va atorgar els següents premis:[16][17][18][19][20]
- Os d'Or – Testről és lélekről d'Ildikó Enyedi
- Premi Especial del Jurat (Os de Plata) – Félicité de Alain Gomis
- Premi Alfred Bauer (Os de Plata) – Pokot de Agnieszka Holland
- Millor director – Aki Kaurismäki per Toivon tuolla puolen
- Millor actriu – Kim Min-hee per Bamui Haebyeoneseo Honja
- Millor actor – Georg Friedrich per Helle nächte
- Os de Plata al millor guió – Sebastián Lelio i Gonzalo Maza per Una mujer fantástica
- Os de Plata a la millor contribució artística – Dana Bunescu per edició a Ana, mon amour
- Premi GWFF a la millor primera pel·lícula (50.000 €) - Estiu 1993 de Carla Simón
- Os d'Or al millor curtmetratge - Cidade Pequena de Diogo Costa Amarante
- Os de Plata al millor curtmetratge – Esteban Arrangoiz Julien per Ensueño en la Pradera
- Premi Panorama Audience
- 1r Lloc: Insyriated de Philippe Van Leeuw
- 2n Lloc: Karera ga Honki de Amu Toki wa de Naoko Ogigami
- 3r Lloc: 1945 de Ferenc Török
- Premi Panorama Audience - Panorama Dokumente
- 1st Place: I Am Not Your Negro de Raoul Peck
- 2n Lloc: Chavela de Catherine Gund i Daresha Kyi
- 3r Lloc: Istiyad Ashbah de Raed Andoni
- Premi Teddy
- Millor pel·lícula: Una mujer fantástica de Sebastián Lelio
- Millor documental-/assaig: Rì Cháng Duì Huà de Hui-chen Huang
- Millor curtmetratge: My Gay Sister de Lia Hietala
- Premi Especial del Jurat: Karera ga Honki de Amu Toki wa de Naoko Ogigami
- Premi Especial Teddy : Monika Truet
- Premi FIPRESCI
- Competició: Testről és lélekről de Ildikó Enyedi
- Panorama: Pendular de Júlia Murat
- Forum: A Feeling Greater Than Love de Mary Jirmanus Saba
- Premi del Jurat Ecumènic
- Competició: Testről és lélekről de Ildikó Enyedi
- Menció Especial: Una mujer fantástica de Sebastián Lelio
- Panorama: Tahqiq fel djenna de Merzak Allouache
- Menció Especial: I Am Not Your Negro de Raoul Peck
- Forum: Mama Colonel de Dieudo Hamadi
- Menció Especial: El mar la mar de Joshua Bonnetta i J.P. Sniadecki
- Competició: Testről és lélekről de Ildikó Enyedi
- Premi CICAE Art Cinema
- Panorama: Centaur d'Aktan Abdykalykov
- Forum: Newton d'Amit V. Masurkar
- Generation 14Plus
- Millor pel·lícula: Butterfly Kisses de Rafael Kapelinski
- Menció Especial: Those Who Make Revolution Halfway Only Dig Their Own Graves de Mathieu Denis i Simon Lavoie
- Os de Cristall al millor curtmetratge: Wolfe de Claire Randall
- Menció Especial curtmetratge: SNIP de Terril Calder
- Generation KPlus
- Gran Premi del Jurat Internacional de Generation 14plus a la millor pel·lícula: Shkola nomer 3 de Yelizaveta Smith i Georg Genoux
- Menció Especial: Ben Niao de Huang Ji i Ryuji Otsuka
- Premi Especial del Jurat Internacional de Generation 14plus al millor curtmetratge: The Jungle Knows You Better Than You Do de Juanita Onzaga
- Menció Especial curtmetratge: U Plavetnilo d'Antoneta Alamat Kusijanović
- Gran Premi del Jurat Internacional de Generation 14plus a la millor pel·lícula: Shkola nomer 3 de Yelizaveta Smith i Georg Genoux
- Premi del Jurat de Lectors del Berliner Morgenpost
- Guanyador del premi: Testről és lélekről d'Ildikó Enyedi
- Premi del Jurat de Lectors del Tagesspiegel
- Guanyador del premi: Mama Colonel de Dieudo Hamadi
- Premi del Jurat de Lectors Harvey-Manner
- Guanyador del premi: God's Own Country de Francis Lee
- Premi Guild
- Guanyador del premi: The Party de Sally Potter
- Premi Caligari
- Guanyador del premi: El mar la mar de Joshua Bonnetta i J.P. Sniadecki
- Premi Heiner Carow
- Guanyador del premi: Fünf Sterne d'Annekatrin Hendel
- Premi Compass-Perspektive
- Guanyador del premi: Die beste aller Welten d'Adrian Goiginger
- Kompagnon-Fellowship
- Perspektive Deutsches Kino: Der grüne Wellensittich de Levin Peter i Elsa Kremser
- Berlinale Talents: System Crasher de Nora Fingscheidt
- Premi ARTE International
- Guanyador del premi: Lost Country de Vladimir Perišić
- Premi Eurimages Co-Production Development
- Guanyador del premi: Razor Film Produktion per The Wife of the Pilot
- VFF Talent Highlight Award
- Guanyador del premi: Nefes Polat per The Bus to Amerika
- Premi a la Pel·lícula del Robert Bosch Stiftung per la Cooperació Internacional Alemanya / Món Àrab
- Pel·lícula d'Animació: Night d'Ahmad Saleh
- Curtmetratge: The Trap de Nada Riyadh
- Documental: Behind Closed Doors de Yakout Elhababi
- Premi a la pel·lícula d'Amnesty International
- Guanyador del premi: La libertad del diablo d'Everardo González
Referències
- ↑ «The 67th Berlin International Film Festival: Important Dates». Berlinale. Arxivat de l'original el 22 de juny 2017. [Consulta: 19 octubre 2016].
- ↑ 2,0 2,1 «Jury President of the Berlinale 2017: Paul Verhoeven». Berlinale. Arxivat de l'original el 13 de febrer 2018. [Consulta: 9 desembre 2016].
- ↑ «World Premiere of Django to Open the Berlinale 2017». Berlinale. Arxivat de l'original el 2 de febrer 2017. [Consulta: 4 gener 2017].
- ↑ «Berlin Film Festival: ‘On Body and Soul' Wins Golden Bear for Best Film». Variety. [Consulta: 18 febrer 2017].
- ↑ «Berlinale 2017: International Jury». Berlinale. Arxivat de l'original el 2 de febrer 2017. [Consulta: 31 gener 2017].
- ↑ «GWFF Best First Feature Award». Berlinale, 27-01-2017. [Consulta: 27 gener 2017].
- ↑ «Berlinale Shorts - The 2017 International Short Film Jury: Christian Jankowski, Kimberly Drew and Carlos Nunez». Berlinale, 13-12-2016. Arxivat de l'original el 20 de desembre 2016. [Consulta: 15 desembre 2016].
- ↑ 8,0 8,1 «Aki Kaurismäki, Oren Moverman, Agnieszka Holland, Andres Veiel, and Sally Potter – First Films for the Competition of the Berlinale 2017», 15-12-2016. Arxivat de l'original el 5 de març 2017. [Consulta: 22 gener 2018].
- ↑ 9,0 9,1 9,2 «Press Releases Competition 67th Berlinale - Competition and Berlinale Special - Danny Boyle, Hong Sangsoo, Thomas Arslan, Volker Schlöndorff, Sabu, Álex de la Iglesia and Josef Hader's Directorial Debut in the Competition Programme», 10-01-2017. Arxivat de l'original el 2 de febrer 2017. [Consulta: 22 gener 2018].
- ↑ 10,0 10,1 «Berlinale 2017: Competition and Berlinale Special Are Complete – Master Directors, Newcomers, and Stars Galore», 20-01-2017. Arxivat de l'original el 15 de febrer 2017. [Consulta: 22 gener 2018].
- ↑ 11,0 11,1 «Berlinale Panorama 2017: The Wound Selected to Open Panorama's Main Programme / Focus on "Black Worlds" and "Europa Europa"». Berlinale, 20-12-2016. Arxivat de l'original el 18 de febrer 2017. [Consulta: 21 desembre 2016].
- ↑ «Panorama 2017 Programme Complete: Powerful European Auteur Cinema / Three Surprising Indie Gems from R.P. de la Xina and Hong Kong / Brasil Well-Represented with Five Films». Berlinale, 25-01-2017. Arxivat de l'original el 2 de febrer 2017. [Consulta: 26 gener 2017].
- ↑ «Berlinale Panorama 2017: Panorama Dokumente – Selection is Complete». Berlinale, 17-01-2017. Arxivat de l'original el 18 de gener 2017. [Consulta: 17 gener 2017].
- ↑ «Back for Good - Mia Spengler's graduation film to Open Perspektive Deutsches Kino 2017». Berlinale, 21-12-2016. Arxivat de l'original el 22 de desembre 2016. [Consulta: 21 desembre 2016].
- ↑ «Perspektive Deutsches Kino 2017: The Millennial Generation». Berlinale, 11-01-2017. Arxivat de l'original el 13 de gener 2017. [Consulta: 11 gener 2017].
- ↑ «Awards and Juries in the Generation section». [Consulta: 18 febrer 2017].
- ↑ «Prizes of the Independent Juries». Berlinale. Arxivat de l'original el 30 d’agost 2017. [Consulta: 18 febrer 2017].
- ↑ «TEDDY AWARD Winners 2017», 17-02-2017. [Consulta: 18 febrer 2017].
- ↑ «The Panorama Audience Awards Go to Insyriated and I Am Not Your Negro». Berlinale, 18-02-2017. Arxivat de l'original el 18 de febrer 2017. [Consulta: 18 febrer 2017].
- ↑ «Prizes of the International Jury». Arxivat de l'original el 13 de febrer 2018. [Consulta: 18 febrer 2017].
Enllaços externs
- 67è Festival Internacional de Cinema de Berlín a filmaffinity
- 2017 67è Festival Internacional de Cinema de Berlín a berlinale.de
- 67è Festival Internacional de Cinema de Berlín[Enllaç no actiu] a Internet Movie Database