Atletisme als Jocs Olímpics d'estiu de 1968
Aquest article o secció no cita les fonts o necessita més referències per a la seva verificabilitat. |
Tipus | atletisme als Jocs Olímpics |
---|---|
Part de | Jocs Olímpics d'Estiu de 1968 |
Localització i Dates | |
Localització | Ciutat de Mèxic (Mèxic) 19° 25′ 10″ N, 99° 08′ 44″ O / 19.4194°N,99.1456°O / 19.4194; -99.1456 |
Estat | Mèxic |
Data | 1968 |
Competició | |
Resultat | |
100 metres femení | Wyomia Tyus |
200 metres masculins | Tommie Smith |
200 metres femenins | Irena Szewińska |
Salt de llargada femení | Viorica Viscopoleanu |
Llançament martell masculí | Gyula Zsivótzky |
100 metres masculí | Jim Hines |
10.000 metres masculí | Naftali Temu |
110 m tanques masculins | Willie Davenport |
1500 metres masculins | Kipchoge Keino |
Llançament de javelina masculí | Jānis Lūsis |
3000 m. obstacles masculins | Amos Biwott |
400 m. tanques masculins | David Hemery |
800 metres femenins | Madeline Manning |
400 metres femenins | Colette Besson |
400 metres masculí | Lee Evans |
Women's 80 metres hurdles | Maureen Caird |
Llançament de pes femení | Margitta Gummel |
5000 metres masculins | Mohammed Gammoudi |
800 metres masculí | Ralph Doubell |
Llançament de disc femení | Lia Manoliu |
Men's decathlon | Bill Toomey |
Llançament de pes masculí | Randy Matson |
Llançament de disc masculí | Alfred Adolf Oerter |
20 quilòmetres marxa masculins | Volodimir Golubnitxi |
50 quilòmetres marxa masculí | Christoph Höhne |
Marató masculí | Mamo Wolde |
Salt d'alçada femení | Miloslava Rezková |
Salt d'alçada masculí | Dick Fosbury |
Salt de perxa masculí | Bob Seagren |
Pentatló femení | Ingrid Mickler-Becker |
Triple salt masculí | Víktor Sanéiev |
Salt de llargada masculí | Bob Beamon |
Women's 4 × 100 metres relay | Margaret Bailes |
Llançament de javelina femení | Angéla Németh |
← 1964 1972 → |
Als Jocs Olímpics d'Estiu de 1968 celebrats a Ciutat de Mèxic (Mèxic) es disputaren 36 proves atlètiques, 24 en categoria masculina i 12 en categoria femenina. Les proves es disputaren a l'Estadi Olímpic Universitari de la capital mexicana entre els dies 13 i 20 d'octubre de 1968.
Participaren un total de 1.028 atletes, entre ells 785 homes i 243 dones, de 92 comitès nacionals diferents.
Fets destacats
- Es van batre 22 rècords del món en atletisme. L'atleta nord-americà Bob Beamon, amb el seu salt de 8.90 metres, va establir un nou rècord del món de salt de llargada que es va mantenir vigent durant vint-i-tres anys; el de 4 x 400 de l'equip nacional dels EUA més de 22 anys; i el de 400 m. llisos de Lee Evans gairebé uns altres 20 anys més.
- El saltador d'alçada Dick Fosbury guanyà la medalla d'or en aquesta disciplina gràcies a una nova tècnica, que seria coneguda a partir d'aquell moment com estil Fosbury.
- En els 100 metres llisos, per primera vegada a la història, es va córrer en menys de 10 segons: Jim Hines ho va fer en 9"95'.
- Els atletes afroamericans van ser notícia en el transcurs d'aquests Jocs. En
- En l'acte de proclamació de vencedors dels 200 metres llisos Tommie Smith i John Carlos, or i bronze respectivament en aquesta prova, van alçar el puny enfundat en un guant negre i van baixar el cap quan va sonar l'himne del seu país; amb aquest gest van fer ostensible la seva protesta per la tensió racial que es vivia als Estats Units. Després d'aquest gest van ser expulsats de l'equip nord-americà i desallotjats de la vila olímpica, si bé reberen el suoport d'atletes com Lee Evans, G. Lawrence James i Ronald Freeman, els quals van amenaçar amb no participar en les proves en less quals estaven seleccionats.
- Es van introduir els primers controls antidopatge.
Resum de medalles
Categoria masculina
Prova | Or | Argent | Bronze | |||
100 m Detalls | Jim Hines | 9.95 (RM) | Lennox Miller | 10.04 | Charles Greene | 10.07 |
200 m Detalls | Tommie Smith | 19.83 (RM) | Peter Norman | 20.06 | John Carlos | 20.10 |
400 m Detalls | Lee Evans | 43.86 (RM) | Larry James | 43.97 | Ron Freeman | 44.41 |
800 m Detalls | Ralph Doubell | 1:44.40 (RM) | Wilson Kiprugut | 1:44.57 | Tom Farrell | 1:45.46 |
1.500 m Detalls | Kipchoge Keino | 3:34.91 (RO) | Jim Ryun | 3:37.89 | Bodo Tümmler | 3:39.08 |
5.000 m Detalls | Mohammed Gammoudi | 14:05.01 | Kipchoge Keino | 14:05.61 | Naftali Temu | 14:06.41 |
10.000 m Detalls | Naftali Temu | 29:27.40 | Mamo Wolde | 29:27.75 | Mohammed Gammoudi | 29:34.20 |
Marató Detalls | Mamo Wolde | 2:20:27 | Kenji Kimihara | 2:23:31 | Mike Ryan | 2:23:45 |
110 m tanques Detalls | Willie Davenport | 13.33 (RM) | Ervin Hall | 13.42 | Eddy Ottoz | 13.46 |
400 m tanques Detalls | David Hemery | 48.12 (RM) | Gerhard Hennige | 49.02 | John Sherwood | 49.03 |
3.000 m obstacles Detalls | Amos Biwott | 8:51.02 | Benjamin Kogo | 8:51.56 | George Young | 8:51.86 |
4x100 m relleus Detalls | Estats Units Charles Greene Melvin Pender Ronnie Ray Smith Jim Hines | 38.24 (RM) | Cuba Hermes Ramírez Juan Morales Pablo Montes Enrique Figuerola | 38.40 | França Gérard Fénouil Jocelyn Delecour Claude Piquemal Roger Bambuck | 38.43 |
4x400 m relleus Detalls | Estats Units Vincent Matthews Ron Freeman Larry James Lee Evans | 2:56.16 (RM) | Kenya Daniel Rudisha Hezahiah Nyamau Naftali Bon Charles Asati | 2:59.64 | RFA Helmar Müller Manfred Kinder Gerhard Hennige Martin Jellinghaus | 3:00.57 |
20 km marxa Detalls | Volodímir Holubnitxi | 1:33:58 | José Pedraza | 1:34:00 | Nikolay Smaga | 1:34:03 |
50 km marxa Detalls | Christoph Höhne | 4:20:14 | Antal Kiss | 4:30:17 | Larry Young | 4:31:55 |
Salt de llargada Detalls | Bob Beamon | 8.90 m (RM) | Klaus Beer | 8.19 m | Ralph Boston | 8.16 m |
Triple salt Detalls | Víktor Sanéiev | 17.39 m (RM) | Nelson Prudêncio | 17.27 m | Giuseppe Gentile | 17.22 m |
Salt d'alçada Detalls | Dick Fosbury | 2.24 m (RO) | Ed Caruthers | 2.22 m | Valentin Gavrilov | 2.20 m |
Salt amb perxa Detalls | Bob Seagren | 5.40 m (RO) | Claus Schiprowski | 5.40 m | Wolfgang Nordwig | 5.40 m |
Llançament de pes Detalls | Randy Matson | 20.54 m (RO) | George Woods | 20.12 m | Eduard Gushchin | 20.09 m |
Llançament de disc Detalls | Al Oerter | 64.78 m (RO) | Lothar Milde | 63.08 m | Ludvík Daněk | 62.92 m |
Llançament de javelina Detalls | Jānis Lūsis | 90.10 m (RO) | Jorma Kinnunen | 88.58 m | Gergely Kulcsár | 87.06 m |
Llançament de martell Detalls | Gyula Zsivótzky | 73.36 m (RO) | Romuald Klim | 73.28 m | Lázár Lovász | 69.78 m |
Decatló Detalls | Bill Toomey | 8193 (RO) | Hans Walde | 8111 | Kurt Bendlin | 8064 |
Categoria femenina
Prova | Or | Argent | Bronze | |||
100 m Detalls | Wyomia Tyus | 11.0 (RM) | Barbara Ferrell | 11.1 | Irena Szewińska | 11.1 |
200 m Detalls | Irena Szewińska | 22.5 (RM) | Raelene Boyle | 22.7 | Jenny Lamy | 22.8 |
400 m Detalls | Colette Besson | 52.0 | Lillian Board | 52.1 | Natalya Pechonkina | 52.2 |
800 m Detalls | Madeline Manning | 2:00.9 (RM) | Ilona Silai | 2:02.5 | Maria Gommers | 2:02.6 |
80 m tanques Detalls | Maureen Caird | 10.3 (RM) | Pam Kilborn | 10.4 | Chi Cheng | 10.4 |
4x100 m relleus Detalls | Estats Units Margaret Bailes Barbara Ferrell Mildrette Netter Wyomia Tyus | 42.8 (RM) | Cuba Violetta Quesada Miguelina Cobián Marlene Elejarde Fulgencia Romay | 43.3 | Unió Soviètica Galina Bukharina Lyudmila Samotesova Vera Popkova Liudmila Zharkova | 43.4 |
Salt de llargada Detalls | Viorica Viscopoleanu | 6.82 m (RM) | Sheila Sherwood | 6.68 m | Tatyana Talysheva | 6.66 m |
Salt d'alçada Detalls | Miloslava Rezková | 1.82 m | Antonina Okorokova | 1.80 m | Valentina Kozyr | 1.80 m |
Llançament de pes Detalls | Margitta Gummel | 19.61 m (RM) | Marita Lange | 18.78 m | Nadejda Txijova | 18.19 m |
Llançament de disc Detalls | Lia Manoliu | 58.28 m (RO) | Liesel Westermann | 57.76 m | Jolán Kleiber | 54.90 m |
Llançament de javelina Detalls | Angéla Németh | 60.36 m | Mihaela Peneș | 59.92 m | Eva Janko | 58.04 m |
Pentatló Detalls | Ingrid Becker | 5098 | Liese Prokop | 4966 | Annamária Tóth | 4959 |
- RM: rècord mundial
- RO: rècord olímpic
Medaller
Posició | País | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Estats Units | 15 | 6 | 7 | 28 |
2 | Kenya | 3 | 4 | 1 | 8 |
3 | Unió Soviètica | 3 | 2 | 8 | 13 |
4 | Austràlia | 2 | 3 | 1 | 6 |
RDA | 2 | 3 | 1 | 6 | |
6 | Romania | 2 | 2 | 0 | 4 |
7 | Hongria | 2 | 1 | 4 | 7 |
8 | RFA | 1 | 4 | 3 | 8 |
9 | Regne Unit | 1 | 2 | 1 | 4 |
10 | Etiòpia | 1 | 1 | 0 | 2 |
11 | França | 1 | 0 | 1 | 2 |
Polònia | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Tunísia | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Txecoslovàquia | 1 | 0 | 1 | 2 | |
15 | Cuba | 0 | 2 | 0 | 2 |
16 | Àustria | 0 | 1 | 1 | 2 |
17 | Brasil | 0 | 1 | 0 | 1 |
Finlàndia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Jamaica | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Japó | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Mèxic | 0 | 1 | 0 | 1 | |
22 | Itàlia | 0 | 0 | 2 | 2 |
23 | Nova Zelanda | 0 | 0 | 1 | 1 |
Països Baixos | 0 | 0 | 1 | 1 | |
República de la Xina | 0 | 0 | 1 | 1 |
Enllaços externs
A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Atletisme als Jocs Olímpics d'estiu de 1968
- (anglès) www.olympic.org - Cercador olímpic
- (anglès) www.sports-reference.com - Atletisme 1968 Arxivat 2012-08-27 a Wayback Machine.