Campionat d'Europa d'atletisme de 1998
Tipus | Campionat d'Europa d'atletisme |
---|---|
Organitzador | Associació Europea d'Atletisme |
Format per | 1998 European Athletics Championships – women's 100 metres hurdles 1998 European Athletics Championships – Women's Marathon 1998 European Athletics Championships – Men's Marathon + ../... 41 |
Nombre de participants | 1.259 |
Localització i Dates | |
Localització | Estadi Ferenc Puskás (Budapest) 47° 30′ 11″ N, 19° 05′ 54″ E / 47.5031°N,19.0982°E / 47.5031; 19.0982 |
Estat | Hongria |
Interval de temps | 18 agost 1998 – 23 agost 1998 |
Número d'edició | 17 (1998) |
← 1994 2002 → |
El Campionat d'Europa d'atletisme de 1998 fou la dissetena edició del Campionat d'Europa d'atletisme organitzat sota la supervisió de l'Associació Europea d'Atletisme. La competició es dugué a terme entre els dies 18 i 23 d'agost de 1998 a l'Estadi Ferenc Puskás de Budapest (Hongria).
Medallistes
Categoria masculina
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
100 m | Darren Campbell Gran Bretanya | 10.04 | Dwain Chambers Gran Bretanya | 10.10 | Haralabos Papadias Grècia | 10.17 |
200 m | Douglas Walker Gran Bretanya | 20.53 | Douglas Turner Gran Bretanya | 20.64 | Julian Golding Gran Bretanya | 20.72 |
400 m | Iwan Thomas Gran Bretanya | 44.52 | Robert Maćkowiak Polònia | 45.04 | Mark Richardson Gran Bretanya | 45.14 |
800 m | Nils Schumann Alemanya | 1:44.89 | André Bucher Suïssa | 1:45.04 | Lukáš Vydra República Txeca | 1:45.23 |
1500 m | Reyes Estévez Espanya | 3:41.31 | Rui Silva Portugal | 3:41.84 | Fermín Cacho Espanya | 3:42.43 |
5000 m | Isaac Viciosa Espanya | 13:37.46 | Manuel Pancorbo Espanya | 13:38.03 | Mark Carroll Ireland | 13:38.15 |
10.000 m | António Pinto Portugal | 27:48.62 | Dieter Baumann Alemanya | 27:56.75 | Stéphane Franke Alemanya | 27:59.90 |
110 m. tanques | Colin Jackson Regne Unit | 13.02 | Falk Balzer Alemanya | 13.12 | Robin Korving Països Baixos | 13.20 |
400 m. tanques | Paweł Januszewski Polònia | 48.18 | Ruslan Mashchenko Rússia | 48.25 | Fabrizio Mori Itàlia | 48.71 |
3000 m. obstacles | Damian Kallabis Alemanya | 8:13.10 | Alessandro Lambruschini Itàlia | 8:16.70 | Jim Svenøy Noruega | 8:18.97 |
relleus 4x100 m. llisos | Regne Unit Allyn Condon Darren Campbell Douglas Walker Julian Golding | 38.52 | França Thierry Lubin Frédéric Krantz Christophe Cheval Needy Guims | 38.87 | Polònia Marcin Krzywański Marcin Nowak Piotr Balcerzak Ryszard Pilarczyk | 38.98 |
relleus 4x400 m. llisos | Regne Unit Mark Hylton Jamie Baulch, Iwan Thomas Mark Richardson | 2.58.68 | Polònia Piotr Rysiukiewicz Tomasz Czubak Piotr Haczek Robert Maćkowiak | 2:58.88 | Espanya Antonio Andrés Juan Vicente Trull Andreu Martínez David Canal | 3:02.47 |
Marató | Stefano Baldini Itàlia | 2:12:01 | Danilo Goffi Itàlia | 2:12:11 | Vincenzo Modica Itàlia | 2:12:53 |
20 km. marxa | Ilya Markov Rússia | 1:21:10 | Aigars Fadejevs Letònia | 1:21:29 | Paquillo Fernández Espanya | 1:21:39 |
50 km. marxa | Robert Korzeniowski Polònia | 3:43:51 | Valentin Kononen Finlàndia | 3:44:29 | Andrey Plotnikov Rússia | 3:45:53 |
Salt d'alçada | Artur Partyka Polònia | 2.34 | Dalton Grant Regne Unit | 2.34 | Serguei Kliuguin Rússia | 2.32 |
Salt amb perxa | Maksim Taràssov Rússia | 5.81 | Tim Lobinger Alemanya | 5.81 | Jean Galfione França | 5.76 |
Salt de llargada | Kirill Sosunov Rússia | 8.28 | Bogdan Ţăruş Romania | 8.21 | Petar Dachev Bulgària | 8.06 |
Triple salt | Jonathan Edwards Regne Unit | 17.99 | Denis Kapustin Rússia | 17.45 | Rostislav Dimitrov Bulgària | 17.26 |
Llançament de pes | Oleksandr Bagach Ucraïna | 21.17 | Oliver-Sven Buder Alemanya | 20.98 | Yuriy Bilonoh Ucraïna | 20.92 |
Llançament de disc | Lars Riedel Alemanya | 67.07 | Jürgen Schult Alemanya | 66.69 | Virgilijus Alekna Lituània | 66.46 |
Llançament de javelina | Steve Backley Regne Unit | 89.72 | Mick Hill Regne Unit | 86.92 | Raymond Hecht Alemanya | 86.63 |
Llançament de martell | Tibor Gécsek Hongria | 82.87 | Balázs Kiss Hongria | 81.26 | Karsten Kobs Alemanya | 80.13 |
Decatló | Erki Nool Estònia | 8667 | Eduard Hämäläinen Finlàndia | 8587 | Lev Lobodin Rússia | 8571 |
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món
|
Categoria femenina
Prova | Or | Plata | Bronze | |||
100 m | Christine Arron França | 10.73 ER | Irina Privalova Rússia | 10.83 | Ekaterini Thanou Grècia | 10.87 |
200 m | Irina Privalova Rússia | 22.62 | Zhanna Pintusevich Ucraïna | 22.74 | Melanie Paschke Alemanya | 22.78 |
400 m | Grit Breuer Alemanya | 49.93 | Helena Fuchsová República Txeca | 50.21 | Olga Kotlyarova Rússia | 50.38 |
800 m | Yelena Afanasyeva Rússia | 1:58.50 | Malin Ewerlöf Suècia | 1:59.61 | Stephanie Graf Àustria | 2:00.11 |
1500 m | Svetlana Masterkova Rússia | 4:11.91 | Carla Sacramento Portugal | 4:12.62 | Anita Weyermann Suïssa | 4:13.06 |
5000 m | Sonia O'Sullivan Irlanda | 15:06.50 | Gabriela Szabo Romania | 15:08.31 | Marta Domínguez Espanya | 15:10.54 |
10.000 m | Sonia O'Sullivan Irlanda | 31:29.33 | Fernanda Ribeiro Portugal | 31:32.42 | Lidia Șimon Romania | 31:32.64 |
100 m. tanques | Svetla Dimitrova Bulgària | 12.56 | Brigita Bukovec Eslovènia | 12.65 | Irina Korotya Rússia | 12.85 |
400 m. tanques | Ionela Târlea Romania | 53.37 | Tetyana Tereshchuk Ucraïna | 54.07 | Silvia Rieger Alemanya | 54.45 |
relleus 4×100 m llisos | França Katia Benth Frédérique Bangué Sylviane Félix Christine Arron | 42.59 | Alemanya Melanie Paschke Gabi Rockmeier Birgit Rockmeier Andrea Philipp | 42.68 | Rússia Oksana Ekk Galina Malchugina Natalya Voronova Irina Privalova | 42.73 |
relleus 4×400 m llisos | Alemanya Anke Feller Uta Rohländer Silvia Rieger Grit Breuer | 3:23.03 | Rússia Natalya Khrushcheleva Svetlana Goncharenko Iekaterina Bakhvàlova Olga Kotlyarova | 3:23.56 | Regne Unit Donna Fraser Vikki Jamison Katharine Merry Allison Curbishley | 3:25.66 |
Marató | Manuela Machado Portugal | 2:27:10 | Madina Biktagirova Rússia | 2:28:01 | Maura Viceconte Itàlia | 2:28:31 |
10 km. marxa | Annarita Sidoti Itàlia | 42:49 | Erica Alfridi Itàlia | 42:54 | Susana Feitor Portugal | 42:55 |
Salt de llargada | Heike Drechsler Alemanya | 7.16 | Fiona May Itàlia | 7.11 | Lyudmila Galkina Rússia | 7.06 |
Salt amb perxa | Anzhela Balakhonova Ucraïna | 4.31 | Nicole Humbert Alemanya | 4.31 | Yvonne Buschbaum Alemanya | 4.31 |
Salt d'alçada | Monica Dinescu Romania | 1.97 | Donata Jancewicz Polònia | 1.95 | Alina Astafei Alemanya | 1.95 |
Triple salt | Olga Vasdeki Grècia | 14.55 | Šárka Kašpárková República Txeca | 14.53 | Tereza Marinova Bulgària | 14.50 |
Llançament de pes | Vita Pavlysh Ucraïna | 21.69 | Irina Korzhanenko Rússia | 19.71 | Yanina Karolchik Belarús | 19.23 |
Llançament de disc | Franka Dietzsch Alemanya | 67.49 | Natalya Sadova Rússia | 66.94 | Nicoleta Grasu Romania | 65.94 |
Llançament de javelina | Tanja Damaske Alemanya | 69.10 | Tatyana Shikolenko Rússia | 66.92 | Mikaela Ingberg Finlàndia | 64.92 |
Llançament de martell | Mihaela Melinte Romania | 71.17 | Olga Kuzenkova Rússia | 69.28 | Kirsten Münchow Alemanya | 65.61 |
Heptatló | Denise Lewis Regne Unit | 6559 | Urszula Włodarczyk Polònia | 6460 | Natallia Sazanovich Belarús | 6410 |
AR Rècord del continent | CR Rècord del campionat | NR Rècord nacional | OR Rècord olímpic | PB/PR Millor marca personal/Rècord personal SB Millor marca personal de la temporada | WL Millor marca mundial de l'any | WR Rècord del món
|
Medaller
Seu
Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Gran Bretanya | 9 | 4 | 3 | 16 |
2 | Alemanya | 8 | 7 | 8 | 23 |
3 | Rússia | 6 | 9 | 7 | 22 |
4 | Polònia | 3 | 4 | 1 | 8 |
5 | Romania | 3 | 2 | 2 | 7 |
6 | Ucraïna | 3 | 2 | 1 | 6 |
7 | Itàlia | 2 | 4 | 3 | 9 |
8 | Portugal | 2 | 3 | 1 | 6 |
9 | Espanya | 2 | 1 | 4 | 7 |
10 | França | 2 | 1 | 1 | 4 |
11 | Irlanda | 2 | 0 | 1 | 3 |
12 | Hongria | 1 | 1 | 0 | 2 |
13 | Bulgària | 1 | 0 | 3 | 4 |
14 | Grècia | 1 | 0 | 2 | 3 |
15 | Estònia | 1 | 0 | 0 | 1 |
16 | Finlàndia | 0 | 2 | 1 | 3 |
República Txeca | 0 | 2 | 1 | 3 | |
18 | Suïssa | 0 | 1 | 1 | 2 |
19 | Eslovènia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Letònia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Suècia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
22 | Belarús | 0 | 0 | 2 | 2 |
23 | Àustria | 0 | 0 | 1 | 1 |
Lituània | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Noruega | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Països Baixos | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 46 | 46 | 46 | 138 |
Enllaços externs
A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Campionat d'Europa d'atletisme de 1998
- (castellà) Medallistes per prova Arxivat 2020-10-26 a Wayback Machine.
- (anglès) gbrathletics.com (homes)
- (anglès) gbrathletics.com (dones)