Campionat del Món de natació de 2001
Tipus | Campionat del Món de natació |
---|---|
Esport | natació, natació en aigües obertes, waterpolo, salts i natació sincronitzada |
Organitzador | Federació Internacional de Natació |
Format per | |
Nombre de participants | 1.498 134 |
Participants | |
Sweden at the 2001 World Aquatics Championships (en) , Denmark at the 2001 World Aquatics Championships (en) , Germany at the 2001 World Aquatics Championships (en) , South Africa at the 2001 World Aquatics Championships (en) i Lithuania at the 2001 World Aquatics Championships (en) | |
Localització i Dates | |
Localització | Fukuoka Convention Center (en) (Hakata-ku) Fukuoka (prefectura de Fukuoka) Hakatanomori Football Stadium (en) (Hakata-ku) |
Estat | Japó |
Interval de temps | 16 juliol 2001 – 29 juliol 2001 |
Número d'edició | 9 (2001) |
← 1998 2003 → |
El IX Campionat del Món de Natació es va celebrar a Fukuoka, Japó, entre el 16 i el 29 de juliol de 2001. Va ser organitzat per la Federació Internacional de Natació (FINA) i la Federació Japonesa de Natació. Van participar un total de 1.498 atletes representants de 134 federacions nacionals. Michael Phelps va debutar aquell any, amb un or en 200 metres papallona.[1] Ian Thorpe esdevingué la primera persona en obtenir sis medalles d'or en un sol campionat.[2]
Instal·lacions
Es van realitzar competicions de natació, natació sincronitzada, salts, natació en aigües obertes i waterpolo. Les instal·lacions utilitzades per esport van ser:
- Marine Messe (piscina provisional): natació i natació sincronitzada
- Piscines de la Prefectura de Fukuoka: salts
- Centre Hakata-no-Mori: waterpolo masculí
- Complex Aquàtic Nishi: waterpolo femení
- Platja Momochi: natació en aigües obertes
Resultats de natació
Masculí
Medaller | |||
---|---|---|---|
50 m lliure (23.07) | Anthony Ervin Estats Units 22,09 s | Pieter van den Hoogenband Països Baixos 22,16 s | Roland Schoeman Sud-àfrica Tomohiro Yamanoi Japó 22,18 s |
100 m lliure (27.07) | Anthony Ervin Estats Units 48,33 | Pieter van den Hoogenband Països Baixos 48,43 | Lars Frölander Suècia 48,79 |
200 m lliure (25.07) | Ian Thorpe Austràlia 1:44,06 RM | Pieter van den Hoogenband Països Baixos 1:45,81 | Klete Keller Estats Units 1:47,10 |
400 m lliure (22.07) | Ian Thorpe Austràlia 3:40,17 RM | Grant Hackett Austràlia 3:42,51 | Emiliano Brambilla Itàlia 3:45,11 |
800 m lliure (24.07) | Ian Thorpe Austràlia 7:39,16 RM | Grant Hackett Austràlia 7:40,34 | Graeme Smith Regne Unit 7:51,12 |
1500 m lliure (29.07) | Grant Hackett Austràlia 14:34,56 RM | Graeme Smith Regne Unit 14:58,94 | Alexei Filipets Rússia 15:01,43 |
50 m esquena (25.07) | Randall Bal Estats Units 25,34 | Thomas Rupprath Alemanya 25,44 | Matt Welsh Austràlia 25,49 |
100 m esquena (23.07) | Matt Welsh Austràlia 54,31 | Örn Arnarson Islàndia 54,75 | Steffen Driesen Alemanya 54,91 |
200 m esquena (27.07) | Aaron Peirsol Estats Units 1:57,13 | Markus Rogan Àustria 1:58,07 | Örn Arnarson Islàndia 1:58,37 |
50 m braça (29.07) | Oleg Lisogor Ucraïna 27,52 | Roman Sludnov Rússia 27,60 | Domenico Fioravanti Itàlia 27,72 |
100 m braça (24.07) | Roman Sludnov Rússia 1:00,16 | Domenico Fioravanti Itàlia 1:00,47 | Edward Moses Estats Units 1:00,61 |
200 m braça (26.07) | Brendan Hansen Estats Units 2:10,69 | Maxim Podoprigora Àustria 2:11,09 | Koske Kitajima Japó 2:11,21 |
50 m papallona (28.07) | Geoff Huegill Austràlia 23,50 | Lars Frölander Suècia 23,57 | Mark Foster Regne Unit 23,52 |
100 m papallona (26.07) | Lars Frölander Suècia 52,10 | Ian Crocker Estats Units 52,25 | Geoff Huegill Austràlia 52,36 |
200 m papallona (24.07) | Michael Phelps Estats Units 1:54,58 | Tom Malchow Estats Units 1:55,28 | Anatoli Poliakov Rússia 1:55,28 |
200 m quatre estils (26.07) | Massimiliano Rosolino Itàlia 1:59,71 | Thomas Wilkens Estats Units 2:00,73 | Justin Norris Austràlia 2:00,91 |
400 m quatre estils (29.07) | Alessio Boggiatto Itàlia 4:13,15 | Erik Vendt Estats Units 4:15,36 | Thomas Wilkens Estats Units 4:15,94 |
4 X 100 m lliure (22.07) | Austràlia Michael Klim Ashley Callus Todd Pearson Ian Thorpe 3:14,10 | Països Baixos Mark Veens Johan Kenkhuis Klaas-Erik Zwering Pieter van den Hoogenband 3:14,56 | Alemanya Stefan Herbst Torsten Spanneberg Lars Conrad Sven Lodziewski 3:17,52 |
4 X 200 m lliure (27.07) | Austràlia Grant Hackett Michael Klim William Kirby Ian Thorpe 7:04,66 | Itàlia Emiliano Brembilla Matteo Pelliciari Andrea Beccari Massimiliano Rosolino 7:10,86 | Estats Units Scott Goldblatt Nate Dusing Chad Carvin Klete Keller 7:13,69 |
4 X 100 m quatre estils (28.07) | Austràlia Matt Welsh Regan Harrison Geoff Huegill Ian Thorpe 3:35,35 | Alemanya Steffen Driesen Jens Kruppa Thomas Rupprath Torsten Spanneberg 3:36,34 | Rússia Vladislav Aminov Dmitri Komornikov Vladislav Kulikov Dmitri Chernichev 3:37,77 |
- RM – Rècord mundial.
Femení
Medaller | |||
---|---|---|---|
50 m lliure (29.07) | Inge de Bruijn Països Baixos 24,47 | Therese Alshammar Suècia 24,88 | Sandra Völker Alemanya 24,96 |
100 m lliure (25.07) | Inge de Bruijn Països Baixos 54,18 | Katrin Meißner Alemanya 55,07 | Sandra Völker Alemanya 55,11 |
200 m lliure (27.07) | Giaan Rooney Austràlia 1:58,57 | Yang Yu R.P. de la Xina 1:58,78 | Camelia Potec Romania 1:58,78 |
400 m lliure (29.07) | Yana Klochkova Ucraïna 4:07,30 | Claudia Poll Costa Rica 4:09,15 | Hannah Stockbauer Alemanya 4:09,36 |
800 m lliure (23.07) | Hannah Stockbauer Alemanya 8:24,66 | Diana Munz Estats Units 8:28,84 | Kaitlin Sandeno Estats Units 8:31,45 |
1500 m lliure (28.07) | Hannah Stockbauer Alemanya 16:01,02 | Flavia Rigamonti Suïssa 16:05,99 | Diana Munz Estats Units 16:07,05 |
50 m esquena (24.07) | Heley Cope Estats Units 28,51 | Antje Buschschulte Alemanya 28,53 | Natalie Coughlin Estats Units 28,54 |
100 m esquena (28.07) | Natalie Coughlin Estats Units 1:00,37 | Diana Mocanu Romania 1:00,68 | Antje Buschschulte Alemanya 1:01,42 |
200 m esquena (26.07) | Diana Mocanu Romania 2:09,94 | Stanislava Komarova Rússia 2:10,43 | Joanna Fargus Regne Unit 2:11,05 |
50 m braça (27.07) | Luo Xuejuan R.P. de la Xina 30,84 | Kristy Kowal Estats Units 31,37 | Zoe Backer Regne Unit 31,40 |
100 m braça (23.07) | Luo Xuejuan R.P. de la Xina 1:07,18 | Leisel Jones Austràlia 1:07,96 | Ágnes Kovács Hongria 1:08,50 |
200 m braça (25.07) | Ágnes Kovács Hongria 2:24,90 | Qi Hui R.P. de la Xina 2:25,09 | Luo Xuejuan R.P. de la Xina 2:25,29 |
50 m papallona (26.07) | Inge de Bruijn Països Baixos 25,90 | Therese Alshammar Suècia 26,18 | Anna-Karin Kammerling Suècia 26,45 |
100 m papallona (28.07) | Petria Thomas Austràlia 58,27 | Otylia Jędrzejczak Polònia 58,72 | Junko Onishi Japó 58,88 |
200 m papallona (23.07) | Petria Thomas Austràlia 2:06,73 | Annika Mehlhorn Alemanya 2:06,97 | Kaitlin Sandeno Estats Units 2:08,52 |
200 m quatre estils (27.07) | Martha Bowen Estats Units 2:11,93 | Yana Klochkova Ucraïna 2:12,30 | Qi Hui R.P. de la Xina 2:12,46 |
400 m quatre estils (22.07) | Yana Klochkova Ucraïna 4:36,98 | Martha Bowen Estats Units 4:39,06 | Beatrice Câşlaru Romania 4:39,33 |
4 X 100 m lliure (23.07) | Alemanya Petra Dallmann Antje Buschschulte Katrin Meißner Sandra Völker 3:39,58 | Estats Units Colleen Lanne Erin Phenix Maritza Correia Courtney Shealy Regne Unit Alison Sheppard Melanie Marshall Rosalind Brett Karen Pickering 3:40,80 | |
4 X 200 m lliure (25.07) | Regne Unit Nicola Jackson Janine Belton Karen Legg Karen Pickering 7:58,69 | Alemanya Silvia Szalai Sarah Harstick Hannah Stockbauer Meike Freitag 8:01,35 | Japó Maki Mita Tomoko Hagiwara Tomoko Nagai Eri Yamanoi 8:02,97 |
4 X 100 m quatre estils (29.07) | Austràlia Dyana Calub Petria Thomas Sarah Ryan Leisel Jones 4:01,50 | Estats Units Natalie Coughlin Megan Quann Mary Descenza Erin Phenix 4:01,81 | R.P. de la Xina Zhan Shu Luo Xuejuan Ruan Yi Xu Yanwei 4:02,53 |
- RM – Rècord mundial.
Medaller
Medaller | |||||
---|---|---|---|---|---|
1 | Austràlia | 13 | 3 | 3 | 19 |
2 | Estats Units | 9 | 9 | 8 | 26 |
3 | Alemanya | 3 | 6 | 6 | 15 |
4 | Països Baixos | 3 | 4 | 0 | 7 |
5 | Ucraïna | 3 | 1 | 0 | 4 |
6 | R.P. de la Xina | 2 | 2 | 3 | 7 |
7 | Itàlia | 2 | 2 | 2 | 6 |
8 | Suècia | 1 | 3 | 2 | 6 |
9 | Regne Unit | 1 | 2 | 4 | 7 |
10 | Rússia | 1 | 2 | 3 | 6 |
11 | Romania | 1 | 1 | 2 | 4 |
12 | Hongria | 1 | 0 | 1 | 2 |
13 | Àustria | 0 | 2 | 0 | 2 |
14 | Islàndia | 0 | 1 | 1 | 2 |
15 | Costa Rica | 0 | 1 | 0 | 1 |
15 | Polònia | 0 | 1 | 0 | 1 |
15 | Suïssa | 0 | 1 | 0 | 1 |
18 | Japó | 0 | 0 | 4 | 4 |
19 | Sud-àfrica | 0 | 0 | 1 | 1 |
TOTAL | 40 | 41 | 40 | 121 |
Resultats de salts
Masculí
Medaller | |||
---|---|---|---|
Trampolí 1 m (27.07) | Wang Feng R.P. de la Xina 444,03 pts. | Wang Tianling R.P. de la Xina 433,14 pts. | Alexandr Dobroskok Rússia 414,21 pts. |
Trampolí 3 m (24.07) | Dmitri Saütin Rússia 725,82 | Wang Tianling R.P. de la Xina 717,27 | Ken Terauchi Japó 712,38 |
Plataforma 10 m (29.07) | Tian Liang R.P. de la Xina 688,77 | Alexandre Despatie Canadà 670,95 | Mathew Helm Austràlia 670,23 |
Trampolí 3 m sincro. (22.07) | Peng Bo Wang Kenan R.P. de la Xina 342,63 | Joel Rodríguez Fernando Platas Mèxic 338,49 | Alexandr Dobroskok Dmitri Saütin Rússia 335,19 |
Plataforma 10 m sincro. (26.07) | Tian Liang Hu Jia R.P. de la Xina 361,41 | Eduardo Rueda Fernando Platas Mèxic 336,63 | Roman Volodkov Anton Zajarov Ucraïna 336,06 |
Femení
Medaller | |||
---|---|---|---|
Trampolí 1 m (23.07) | Blythe Hartley Canadà 300,81 | Wu Minxia R.P. de la Xina 297,57 | Zhang Jing R.P. de la Xina 294,15 |
Trampolí 3 m (28.07) | Guo Jingjing R.P. de la Xina 596,67 | Irina Lashko Austràlia 552,39 | Yulia Pajalina Rússia 543,54 |
Plataforma 10 m (25.07) | Xu Mian R.P. de la Xina 532,65 | Duan Qing R.P. de la Xina 522,54 | Loudy Tourky Austràlia 511,50 |
Trampolí 3 m sincro. (26.07) | Wu Minxia Guo Jingjing R.P. de la Xina 347,31 | Yulia Pajalina Vera Ilina Rússia 320,61 | Ditte Kotzian Conny Schmalfuß Alemanya 303,03 |
Plataforma 10 m sincro. (22.07) | Duan Qing Sang Xue R.P. de la Xina 329,94 | Evgenia Olshevskaya Svetlana Timoshinina Rússia 306,90 | Takiri Miyazaki Emi Otsuki Japó 297,00 |
Medaller
Medaller | |||||
---|---|---|---|---|---|
1 | R.P. de la Xina | 8 | 4 | 1 | 13 |
2 | Rússia | 1 | 2 | 3 | 6 |
3 | Canadà | 1 | 1 | 0 | 2 |
4 | Mèxic | 0 | 2 | 0 | 2 |
5 | Austràlia | 0 | 1 | 2 | 3 |
6 | Japó | 0 | 0 | 2 | 2 |
7 | Alemanya | 0 | 0 | 1 | 1 |
7 | Ucraïna | 0 | 0 | 1 | 1 |
TOTAL | 10 | 10 | 10 | 30 |
Resultats de natació en aigües obertes
Masculí
Medaller | |||
---|---|---|---|
5 km (17.07) | Luca Baldini Itàlia 55:37 | Evgeni Bezruchenko Rússia 55:31 | Marco Formentini Itàlia 56:42 |
10 km (19.07) | Evgeni Bezruchenko Rússia 2:01:04 | Vladimir Diatchin Rússia 2:01:06 | Fabio Venturini Itàlia 2:01:11 |
25 km (20.07) | Yuri Kudinov Rússia 5:25:32 | Stéphane Gomez França 5:26:00 | Stéphane Lecat França 5:26:36 |
Femení
Medaller | |||
---|---|---|---|
5 km (17.07) | Viola Valli Itàlia 1:00:23 | Peggy Büchse Alemanya 1:00:49 | Hayley Lewis Austràlia 1:00:52 |
10 km (19.07) | Peggy Büchse Alemanya 2:17:32 | Irina Abysova Rússia 2:17:47 | Edith van Dijk Països Baixos 2:17:52 |
25 km (20.07) | Viola Valli Itàlia 5:56:51 | Edith van Dijk Països Baixos 6:00:36 | Angela Maurer Alemanya 6:06:19 |
Medaller
Medaller | |||||
---|---|---|---|---|---|
1 | Itàlia | 3 | 0 | 2 | 5 |
2 | Rússia | 2 | 3 | 0 | 5 |
3 | Alemanya | 1 | 1 | 1 | 3 |
4 | França | 0 | 1 | 1 | 2 |
4 | Països Baixos | 0 | 1 | 1 | 2 |
6 | Austràlia | 0 | 0 | 1 | 1 |
TOTAL | 6 | 6 | 6 | 18 |
Resultats de natació sincronitzada
Rutina de duet
La prova de rutina de duet de Natació sincronitzada al Campionat del Món de natació de 2001 del Campionat del Món de natació de 2001 es va celebrar el 16 (preliminar tècnica), 18 (preliminar lliure) i 19 de juliol (final lliure) al Marine Messe del Centre de Convencions de la ciutat de Fukuoka (Japó).
La victòria de les nedadores locals Miya Tachibana i Miho Takeda va significar la primera medalla d'or per a l'equip japonès en el Campionats del Món o Jocs Olímpcs, qui va esdevindre el quart combinat ser campió despés dels conjunts entatunidenc, canadenc i rus.
- Preliminars
Posició | Nedadores | CON | Preliminar tècnica (35%) | Preliminar lliure (65%) | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Punts | Posició | Punts | Posició | Punts | |||
01 !1 | Miya Tachibana Miho Takeda | Japó | 98.000 | 1 | 99.000 | 1 | 98.650 |
02 !2 | Anastassia Davídova Anastassia Iermakova | Rússia | 98.000 | 1 | 98.733 | 2 | 98.476 |
03 !3 | Claire Carver-Dias Fanny Létourneau | Canadà | 96.400 | 3 | 96.800 | 3 | 96.660 |
04 !4 | Rebecca Martin Lauren McFall | Estats Units | 95.866 | 4 | 96.333 | 4 | 96.169 |
06 !6 | Virginie Dedieu Myriam Glez | França | 95.066 | 5 | 94.867 | 5 | 94.937 |
05 !5 | Gemma Mengual Paola Tirados | Espanya | 94.934 | 6 | 94.000 | 6 | 94.327 |
07 !7 | Lorena Zaffalon Joey Paccagnella | Itàlia | 93.866 | 7 | 93.933 | 7 | 93.909 |
08 !8 | Xia Ye Zhang Xiaohuan | R.P. de la Xina | 93.466 | 8 | 92.600 | 8 | 92.903 |
09 !9 | Jang Yoon-Kyeong Kim Min-Jeong | Corea del Sud | 92.066 | 10 | 92.000 | 9 | 92.023 |
10 !10 | Christina Thalassinidou Eleftheria Ftouli | Grècia | 92.134 | 9 | 91.333 | 10 | 91.613 |
11 | Isabela de Moraes Carolina de Moraes | Brasil | 90.734 | 11 | 90.333 | 11 | 90.473 |
12 | Daria Xemiàkina Anastassia Pavelieva | Ucraïna | 90.134 | 12 | 90.600 | 12 | 90.437 |
13 | Belinda Schmid Magdalena Brunner | Suïssa | 89.400 | 13 | 89.000 | 13 | 89.140 |
14 | Sonja van der Velden Bianca van der Velden | Països Baixos | 88.400 | 14 | 87.933 | 14 | 88.096 |
15 | Kenia Pérez Yamisleydis Romay | Cuba | 85.293 | 16 | 86.733 | 15 | 86.079 |
16 | Kristsina Nadzejdzina Natassia Sarantsava | Belarús | 85.427 | 15 | 85.333 | 17 | 85.403 |
17 | Heba Abd El-Gawad Sara Abd El-Gawad | Egipte | 84.520 | 18 | 85.733 | 16 | 85.289 |
18 | Anastasia Gloushkov Geffen Kleinstern | Israel | 84.573 | 17 | 84.200 | 18 | 84.387 |
19 | Alia Karimova Galina Xatnaia | Kazakhstan | 81.853 | 21 | 83.600 | 19 | 83.063 |
20 | Livia Allarova Lucia Allarova | Eslovàquia | 82.333 | 19 | 83.200 | 20 | 82.897 |
21 | Dannielle Liesch Irena Olevsky | Austràlia | 82.293 | 20 | 82.267 | 21 | 82.127 |
22 | Cornelia Libal Diana Kontny | Alemanya | 80.827 | 22 | 80.533 | 22 | 80.299 |
23 | Suzanna Ghazali-Bujang Sara Kamil-Yusof | Malàisia | 74.707 | 23 | 76.333 | 23 | 75.913 |
24 | Nina Daniels Lisa Daniels | Nova Zelanda | 70.253 | 24 | 72.133 | 24 | 71.176 |
25 | Merlin Angrreny Tyas Titisari | Indonèsia | 65.813 | 26 | 67.867 | 25 | 67.074 |
26 | Nadighela Gómez Violeta Mittinian | Costa Rica | 69.780 | 25 | 66.333 | 26 | 66.799 |
27 | Nhu Thuy Duong Nguyen Thi Huyen Trang Le | Vietnam | 65.160 | 27 | 63.067 | 27 | 63.464 |
- Finals
Posició | Nedadores | CON | Preliminar tècnica (35%) | Final lliure (65%) | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Punts | Posició | Punts | Posició | Punts | |||
01 | Miya Tachibana Miho Takeda | Japó | 98.000 | 1 | 99.400 | 1 | 98.910 |
02 | Anastassia Davídova Anastassia Iermakova | Rússia | 98.000 | 1 | 98.600 | 2 | 98.390 |
03 | Claire Carver-Dias Fanny Létourneau | Canadà | 96.400 | 3 | 96.867 | 3 | 96.704 |
04 !4 | Rebecca Martin Lauren McFall | Estats Units | 95.866 | 4 | 96.667 | 4 | 96.387 |
05 !5 | Gemma Mengual Paola Tirados | Espanya | 94.934 | 6 | 95.000 | 5 | 94.977 |
06 !6 | Virginie Dedieu Myriam Glez | França | 95.066 | 5 | 94.267 | 6 | 94.547 |
07 !7 | Lorena Zaffalon Joey Paccagnella | Itàlia | 93.866 | 7 | 93.600 | 7 | 93.693 |
08 !8 | Xia Ye Zhang Xiaohuan | R.P. de la Xina | 93.466 | 8 | 94.000 | 8 | 93.423 |
09 !9 | Jang Yoon-Kyeong Kim Min-Jeong | Corea del Sud | 92.066 | 10 | 91.600 | 9 | 91.763 |
10 !10 | Christina Thalassinidou Eleftheria Ftouli | Grècia | 92.134 | 9 | 90.600 | 10 | 91.137 |
11 | Isabela de Moraes Carolina de Moraes | Brasil | 90.734 | 11 | 89.867 | 11 | 90.171 |
12 | Daria Xemiàkina Anastassia Pavelieva | Ucraïna | 90.134 | 12 | 89.533 | 12 | 89.743 |
Rutina d'equip
La prova de rutina d'equip de Natació sincronitzada al Campionat del Món de natació de 2001 del Campionat del Món de natació de 2001 es va celebrar el 16 (preliminar tècnica), 18 (preliminar lliure) i 19 de juliol (final lliure) al Marine Messe del Centre de Convencions de la ciutat de Fukuoka (Japó).
- Preliminars
Posició | CON | Preliminar tècnica (35%) | Preliminar lliure (65%) | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Punts | Posició | Punts | Posició | Punts | ||
1 | Rússia | 98.267 | 1 | 99.267 | 1 | 98.917 |
2 | Japó | 97.867 | 2 | 98.200 | 2 | 98.083 |
3 | Canadà | 96.933 | 3 | 97.733 | 3 | 97.453 |
04 !4 | Estats Units | 95.333 | 4 | 96.267 | 4 | 95.941 |
05 !5 | Espanya | 94.733 | 5 | 95.267 | 5 | 95.081 |
06 !6 | Itàlia | 94.400 | 6 | 94.533 | 6 | 94.486 |
07 !7 | R.P. de la Xina | 93.533 | 7 | 93.600 | 7 | 93.577 |
08 !8 | França | 92.667 | 8 | 92.467 | 8 | 92.537 |
09 !9 | Grècia | 90.200 | 9 | 91.133 | 10 | 90.806 |
10 !10 | Ucraïna | 88.467 | 11 | 91.267 | 9 | 90.287 |
11 | Brasil | 88.733 | 10 | 90.000 | 11 | 89.557 |
12 | Suïssa | 88.133 | 12 | 88.267 | 12 | 88.221 |
- Finals
Posició | CON | Preliminar tècnica (35%) | Final lliure (65%) | Total | ||
---|---|---|---|---|---|---|
Punts | Posició | Punts | Posició | Punts | ||
01 | Rússia | 98.267 | 1 | 98.733 | 1 | 98.569 |
02 | Japó | 97.867 | 2 | 98.333 | 2 | 98.169 |
03 | Canadà | 96.933 | 3 | 97.333 | 3 | 97.193 |
04 !4 | Estats Units | 95.333 | 4 | 96.533 | 4 | 96.113 |
05 !5 | Espanya | 94.733 | 5 | 95.133 | 5 | 94.993 |
06 !6 | Itàlia | 94.400 | 6 | 94.800 | 6 | 94.660 |
07 !7 | R.P. de la Xina | 93.533 | 7 | 93.467 | 7 | 93.491 |
08 !8 | França | 92.667 | 8 | 92.000 | 8 | 92.233 |
09 !9 | Grècia | 90.200 | 9 | 90.867 | 10 | 90.634 |
10 !10 | Ucraïna | 88.467 | 11 | 90.933 | 9 | 90.069 |
11 | Brasil | 88.733 | 10 | 90.267 | 11 | 89.731 |
12 | Suïssa | 88.133 | 12 | 88.600 | 12 | 88.437 |
Medaller
Medaller | |||||
---|---|---|---|---|---|
1 | Rússia | 2 | 1 | 0 | 3 |
2 | Japó | 1 | 1 | 1 | 3 |
3 | França | 0 | 1 | 0 | 1 |
4 | Canadà | 0 | 0 | 2 | 2 |
TOTAL | 3 | 3 | 3 | 9 |
Resultats de waterpolo
Masculí
Medaller | |||
---|---|---|---|
Waterpolo | Espanya | Iugoslàvia | Rússia |
Femení
Medaller | |||
---|---|---|---|
Waterpolo | Itàlia | Hongria | Canadà |
Medaller total
Medaller | |||||
---|---|---|---|---|---|
1 | Austràlia | 13 | 4 | 6 | 23 |
8 | R.P. de la Xina | 10 | 6 | 4 | 20 |
3 | Estats Units | 9 | 9 | 8 | 26 |
4 | Rússia | 6 | 8 | 7 | 21 |
5 | Itàlia | 6 | 2 | 4 | 12 |
6 | Alemanya | 4 | 7 | 8 | 19 |
7 | Països Baixos | 3 | 5 | 1 | 9 |
8 | Ucraïna | 3 | 1 | 1 | 5 |
9 | Suècia | 1 | 3 | 2 | 6 |
10 | Regne Unit | 1 | 2 | 4 | 7 |
11 | Japó | 1 | 1 | 7 | 9 |
12 | Canadà | 1 | 1 | 3 | 5 |
13 | Romania | 1 | 1 | 2 | 4 |
14 | Hongria | 1 | 1 | 1 | 3 |
15 | Espanya | 1 | 0 | 0 | 1 |
16 | França | 0 | 2 | 1 | 3 |
17 | Àustria | 0 | 2 | 0 | 2 |
17 | Mèxic | 0 | 2 | 0 | 2 |
19 | Islàndia | 0 | 1 | 1 | 2 |
20 | Costa Rica | 0 | 1 | 0 | 1 |
20 | Polònia | 0 | 1 | 0 | 1 |
20 | Suïssa | 0 | 1 | 0 | 1 |
20 | Plantilla:RFY | 0 | 1 | 0 | 1 |
24 | Sud-àfrica | 0 | 0 | 1 | 1 |
TOTAL | 61 | 62 | 61 | 184 |
Referències
Enllaços externs
- Resultats oficials (en anglès).
Precedit per: Perth 1998 Austràlia | Campionat Mundial de Natació IX edició | Succeït per: Barcelona 2003 Espanya |