Futbol als Jocs Olímpics d'estiu de 2004 - Competició masculina
Tipus | futbol als Jocs Olímpics d'estiu - competició masculina |
---|---|
Organitzador | Comitè Olímpic Internacional |
Part de | Futbol als Jocs Olímpics d'estiu de 2004 |
Nombre de participants | 16 |
Localització i Dates | |
Localització | Atenes (Atenes) 37° 59′ 03″ N, 23° 43′ 41″ E / 37.9842°N,23.7281°E / 37.9842; 23.7281 |
Interval de temps | 11 agost 2004 – 28 agost 2004 |
Número d'edició | 24 (2004) |
Dades estadístiques | |
Partits | 32 |
Gols | 101 |
Criteri utilitzat ? | Carlos Tévez |
Assistència | 401.415 |
football at the 2008 Summer Olympics – men's tournament (en) → |
Als Jocs Olímpics d'Estiu de 2004 celebrats a la ciutat d'Atenes (Grècia) es realitzà una competició en categoria masculina de futbol, que unida a la categoria femenina formà part del programa oficial de futbol dels Jocs.
La competició de futbol es realitzà entre els dies 11 i 28 d'agost de 2004 entre les seus de l'Estadi Olímpic d'Atenes (Atenes), l'Estadi Geórgios Karaiskakis (El Pireu), l'Estadi Kaftanzoglio (Tessalònica), l'Estadi Pampeloponnisiako (Patres), l'Estadi Pankritio (Càndia) i l'Estadi Panthessaliko (Volos).
Comitès participants
Participaren un total de 259 futbolistes de 16 comitès nacionals diferents:
Resum de medalles
Prova | Or | Argent | Bronze |
Futbol masculí Detalls | Argentina Roberto Ayala Nicolas Burdisso Wilfredo Caballero Fabricio Coloccini César Delgado Andrés D'Alessandro Leandro Fernández Luciano Figueroa Cristian 'Kily' González Luis González Mariano González Gabriel Heinze Germán Lux Javier Mascherano Nicolás Medina Clemente Rodríguez Mauro Rosales Javier Saviola Carlos Tévez | Paraguai Rodrigo Romero Emilio Martínez Julio Manzur Carlos Gamarra José Devaca Celso Esquivel Pablo Gimenez Edgar Barreto Fredy Barreiro Diego Figueredo Aureliano Torres Pedro Benítez Julio César Enciso Julio González Ernesto Cristaldo Osvaldo Díaz José Cardozo Diego Barreto | Itàlia Marco Amelia Andrea Barzagli Daniele Bonera Cesare Bovo Giorgio Chiellini Daniele De Rossi Simone Del Nero Marco Donadel Matteo Ferrari Andrea Gasbarroni Alberto Gilardino Emiliano Moretti Giandomenico Mesto Angelo Palombo Ivan Pelizzoli Giampiero Pinzi Andrea Pirlo Giuseppe Sculli |
Medaller
Posició | País | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Argentina | 1 | 0 | 0 | 1 |
2 | Paraguai | 0 | 1 | 0 | 1 |
3 | Itàlia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Resultats
Ronda preliminar
- Grup A
Equip | J | G | E | P | GF | GC | Pts |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Mali | 3 | 1 | 2 | 0 | 5 | 3 | 5 |
Corea del Sud | 3 | 1 | 2 | 0 | 6 | 5 | 5 |
Mèxic | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 4 |
Grècia | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 7 | 1 |
Corea del Sud | 2 - 2 | Grècia |
---|---|---|
Kim Dong-Jin 43' Vintra 64' | Taralidis 78' Papadópulos 82' |
Estadi Kaftanzoglio (Tessalònica)
Àrbitre: Jorge Larrionda (URU)
Assistència: 25.152
Mali | 0 - 0 | Mèxic |
---|---|---|
Estadi Panthessaliko (Volos)
Àrbitre: Subhkiddin Modh Salleh (MAS)
Assistència: 10.104
Corea del Sud | 1 - 0 | Mèxic |
---|---|---|
Kim Jung-Woo 15' |
Estadi Geórgios Karaiskakis (El Pireu)
Àrbitre: Claus Bo Larsen (DIN)
Assistència: 14.026
Grècia | 0 - 2 | Mali |
---|---|---|
Berthe 2' N'Diaye 45' |
Estadi Kaftanzoglio (Tessalònica)
Àrbitre: Carlos Torres (PAR)
Assistència: 17.123
Corea del Sud | 3 - 3 | Mali |
---|---|---|
Cho Jae-Jin 57', 59' Tamboura 64' | N'Diaye 7', 24', 55' |
Estadi Kaftanzoglio (Tessalònica)
Àrbitre:Éric Poulat (FRA)
Assistència: 3.320
Grècia | 2 - 3 | Mèxic |
---|---|---|
Taralidis 82' Stoltidis 90' | Márquez 47' Bravo 70', 86' |
Estadi Panthessaliko (Volos)
Àrbitre: Divine Eheve (CMR)
Assistència: 21.597
- Grup B
Equip | J | G | E | P | GF | GC | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Paraguai | 3 | 2 | 0 | 1 | 6 | 5 | 6 |
Itàlia | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 5 | 4 |
Ghana | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 4 |
Japó | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 7 | 3 |
Paraguai | 4 - 3 | Japó |
---|---|---|
Giménez 5' Cardozo 26', 37' Torres 62' | Resum | Ono 22', 53' Okubo 81' |
Estadi Kaftanzoglio (Tessalònica)
Àrbitre: Essam Abd El Fatah (EGI)
Assistència: 5.381
Ghana | 2 - 2 | Itàlia |
---|---|---|
Pappoe 36' Appiah 46' | Resum | Pinzi 49' Gilardino 83' |
Estadi Panthessaliko (Volos)
Àrbitre: Horacio Elizondo (ARG)
Assistència: 7.012
Paraguai | 1 - 2 | Ghana |
---|---|---|
Gamarra 76' | Resum | Tiero 81' Appiah 84' |
Estadi Kaftanzoglio (Tessalònica)
Àrbitre: Benito Archundia (MEX)
Assistència: 1.119
Japó | 2 - 3 | Itàlia |
---|---|---|
Abe 20' Takamatsu 91' | Resum | De Rossi 3' Gilardino 8', 36' |
Estadi Panthessaliko (Volos)
Àrbitre: Jorge Larrionda (URU)
Assistència: 9.487
Paraguai | 1 - 0 | Itàlia |
---|---|---|
Barreiro 14' | Resum |
Estadi Geórgios Karaiskakis (El Pireu)
Àrbitre: Claus Bo Larsen (DIN)
Assistència: 24.160
Japó | 1 - 0 | Ghana |
---|---|---|
Okubo 37' | Resum |
Estadi Panthessaliko (Volos)
Àrbitre: Kyros Vassaras (GRE)
Assistència: 6.813
- Grup C
Equip | J | G | E | P | GF | GC | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Argentina | 3 | 3 | 0 | 0 | 9 | 0 | 9 |
Austràlia | 3 | 1 | 1 | 1 | 6 | 3 | 4 |
Tunísia | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 5 | 4 |
Sèrbia i Montenegro | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 14 | 0 |
Tunísia | 1 - 1 | Austràlia |
---|---|---|
Zitouni 69' | Resum | Aloisi 45' |
Estadi Pankritio (Càndia)
Àrbitre: Kyros Vassaras (GRE)
Assistència: 15.757
Argentina | 6 - 0 | Sèrbia i Montenegro |
---|---|---|
Delgado 11' K. González 17' Tévez 42', 43' Heinze 74' Rosales 77' | Resum |
Estadi Pampeloponnisiako (Patres)
Àrbitre: Carlos Batres (GUA)
Assistència: 14.675
Sèrbia i Montenegro | 1 - 5 | Austràlia |
---|---|---|
Radonjic 72' | Resum | Cahill 11' Aloisi 46', 57' Elrich 60', 86' |
Estadi Pankritio (Càndia)
Àrbitre: Subkhiddin Modh Salleh (MAS)
Assistència: 8.857
Argentina | 2 - 0 | Tunísia |
---|---|---|
Tévez 39' Saviola 72' | Resum |
Estadi Pampeloponnisiako (Patres)
Àrbitre: Éric Poulat (FRA)
Assistència: 5.512
Argentina | 1 - 0 | Austràlia |
---|---|---|
D'Alessandro 9' | Resum |
Estadi Geórgios Karaiskakis (El Pireu)
Àrbitre: Essam Abd El Fatah (EGI))
Assistència: 26.338
Sèrbia i Montenegro | 2 - 3 | Tunísia |
---|---|---|
Krasic 70' Vukcevic 87' | Resum | Clayton 41' Jedidi 83'(p) Zitouni 89' |
Estadi Pampeloponnisiako (Patres)
Àrbitre: Charles Ariiotima (TNZ)
Assistència: 5.512
- Grup D
Equip | J | G | E | P | GF | GC | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Iraq | 6 | 3 | 2 | 0 | 1 | 7 | 4 | +3 |
Costa Rica | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 0 |
Marroc | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 0 |
Portugal | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 9 | −3 |
Costa Rica | 0 – 0 | Marroc |
---|---|---|
Resum |
Estadi Pankritio (Càndia)
Àrbitre: Massimo De Santis (ITA)
Assistència: 3.212
Iraq | 4 – 2 | Portugal |
---|---|---|
Mohammed 16' Mulla Mohammed 29' Mahmoud 56' Sader 90+3' | Resum | Jabar 13' (og) Bosingwa 45' |
Estadi Pampeloponnisiako (Patres)
Costa Rica | 0 – 2 | Iraq |
---|---|---|
Resum | Mulla Mohammed 67' Karim 72' |
Estadi Geórgios Karaiskakis (El Pireu)
Àrbitre: Charles Ariiotima (TAH)
Assistència: 12.150
Marroc | 1 – 2 | Portugal |
---|---|---|
Bouden 85' | Resum | Ronaldo 40' Costa 73' |
Estadi Pankritio (Càndia)
Àrbitre: Carlos Batres (GUA)
Assistència: 7.581
Marroc | 2 – 1 | Iraq |
---|---|---|
Bouden 69' (pen) Aqqal 77' | Resum | Sader 63' |
Estadi Pampeloponnisiako (Patres)
Àrbitre: Horacio Elizondo (ARG)
Assistència: 4.019
Costa Rica | 4 – 2 | Portugal |
---|---|---|
Villalobos 50' Meira 68' (og) Saborio 71' Brenes 90+1' | Resum | Almeida 29' Ribeiro 54' |
Estadi Pankritio (Càndia)
Àrbitre: Carlos Torres (PAR)
Assistència: 11.218
Quadre final
Quarts de final | Semifinals | Final | ||||||||
21 d'agost - El Pireu | ||||||||||
Mali | 0 | |||||||||
24 d'agost - El Pireu | ||||||||||
Itàlia | 1 | |||||||||
Itàlia | 0 | |||||||||
21 d'agost - Patres | ||||||||||
Argentina | 3 | |||||||||
Argentina | 4 | |||||||||
28 d'agost - Atenes | ||||||||||
Costa Rica | 0 | |||||||||
Argentina | 1 | |||||||||
21 d'agost - Càndia | ||||||||||
Paraguai | 0 | |||||||||
Iraq | 1 | |||||||||
24 d'agost - Tessalònica | ||||||||||
Austràlia | 0 | |||||||||
Iraq | 1 | Tercer lloc | ||||||||
21 d'agost - Tessalònica | ||||||||||
Paraguai | 3 | |||||||||
Paraguai | 3 | Itàlia | 1 | |||||||
Corea del Sud | 2 | Iraq | 0 | |||||||
27 d'agost - Tessalònica | ||||||||||
Quarts de final
Mali | 0 - 1 | Itàlia |
---|---|---|
Resum | Bovo 116' |
Estadi Geórgios Karaiskakis (El Pireu)
Àrbitre: Carlos Torres (PAR)
Assistència: 27.543
Iraq | 1 - 0 | Austràlia |
---|---|---|
Mohammed 64' | Resum |
Estadi Pankritio (Càndia)
Àrbitre: Carlos Batres (GUA)
Assistència: 10.023
Argentina | 4 - 0 | Costa Rica |
---|---|---|
Delgado 24' Tévez 43', 82', 83' | Resum |
Estadi Pampeloponnisiako (Patres)
Àrbitre: Kyros Vassaras (GRE)
Assistència: 9.929
Paraguai | 3 - 2 | Corea del Sud |
---|---|---|
Bareiro 19', 71' Cardozo 61' | Resum | Chun-Soo 74', 79' |
Estadi Kaftanzoglio (Tessalònica)
Àrbitre: Massimo De Santis (ITA)
Assistència: 4.080
Semifinals
Itàlia | 0 - 3 | Argentina |
---|---|---|
Resum | Tévez 16' L. González 69' M. González 84' |
Estadi Geórgios Karaiskakis (El Pireu)
Àrbitre: Benito Archundia (MEX)
Assistència: 30.910
Iraq | 1 - 3 | Paraguai |
---|---|---|
Farhan 83' | Resum | Cardozo 17', 34' Bareiro 68' |
Estadi Kaftanzoglio (Tessalònica)
Àrbitre: Eric Poulat (FRA)
Assistència: 6.213
Partit pel 3r lloc
Itàlia | 1 - 0 | Iraq |
---|---|---|
Gilardino 8' | Resum |
Estadi Kaftanzoglio (Tessalònica)
Àrbitre: Jorge Larrionda (URU)
Assistència: 5.203
Final
Argentina | 1 - 0 | Paraguai |
---|---|---|
Tévez 16' | Resum |
Estadi Olímpic d'Atenes (Atenes)
Àrbitre: Kyros Vassaras (GRE)
Assistència: 41.116
Enllaços externs
- (anglès) www.olympic.org - Cercador olímpic
- (anglès) www.sports-reference.com - Futbol masculí 2004 Arxivat 2009-03-31 a Wayback Machine.