Independent Spirit a la millor fotografia
Tipus | premi a la millor fotografia Premis Independent Spirit | ||
---|---|---|---|
Estat | Estats Units d'Amèrica | ||
L'Independent Spirit a la millor fotografia (en anglès Independent Spirit Award for Best Cinematography) és un dels Premis Independent Spirit que es concedeixen anualment.[1]
Guanyadors i nominats
El guanyador de cada any es mostra sobre fons blau:
Dècada del 1980
Any | Nominat(s) | Pel·lícula |
---|---|---|
1986 | Toyomichi Kurita | Trouble in Mind |
Michael Ballhaus | After Hours | |
Barry Sonnenfeld | Blood Simple | |
Michael Chin | Dim Sum: A Little Bit of Heart | |
1987 | Robert Richardson | Platoon |
Frederick Elmes | Blue Velvet | |
Robby Müller | Down by Law | |
Robert Richardson | Salvador | |
Edward Lachman | True Stories | |
1988 | Haskell Wexler | Matewan |
Robby Müller | Barfly | |
Fred Murphy | The Dead | |
Amir Mokri | Slam Dance | |
John Bailey | Tough Guys Don't Dance | |
1989 | Sven Nykvist | The Unbearable Lightness of Being |
Toyomichi Kurita | The Moderns | |
Gregory Cummins | Patti Rocks | |
Tom Richmond | Stand and Deliver | |
Robert Richardson | Talk Radio |
Dècada del 1990
Any | Nominat(s) | Pel·lícula |
---|---|---|
1990 | Robert Yeoman | Drugstore Cowboy |
Oliver Stapleton | Earth Girls Are Easy | |
Robby Müller | Mystery Train | |
Toyomichi Kurita | Powwow Highway | |
Robert Tregenza | Talking to Strangers | |
1991 | Frederick Elmes | Wild at Heart |
Peter Deming | House Party | |
Bojan Bazelli | King of New York | |
Amir Mokri | Life Is Cheap... But Toilet Paper Is Expensive | |
Robert M. Young | The Plot Against Harry | |
1992 | Walt Lloyd | Kafka |
Roger Deakins | Homicide | |
Eric Alan Edwards i John Campbell | My Own Private Idaho | |
Tom Richmond | Pastime | |
Johnny Jensen | Rambling Rose | |
1993 | Frederick Elmes | Night on Earth |
Jon Jost | All the Vermeers in New York | |
Jean de Segonzac | Laws of Gravity | |
Edward Lachman | Light Sleeper | |
Ellen Kuras | Swoon | |
1994 | Lisa Rinzler | Menace II Society |
James Bagdonas | American Heart | |
Nancy Schreiber | Chain of Desire | |
Elliot Davis | Equinox | |
Alex Vlacos | Ruby in Paradise | |
1995 | John Thomas | Barcelona |
Stevan Larner | The Beans of Egypt, Maine | |
Jong Lin | Eat Drink Man Woman | |
Alexander Gruzynski | I Like It Like That | |
Greg Gardiner | Suture | |
1996 | Declan Quinn | Leaving Las Vegas |
Tom Richmond | Little Odessa | |
Jim Denault | Nadja | |
Elliot Davis | The Underneath | |
Newton Thomas Sigel | The Usual Suspects | |
1997 | Roger Deakins | Fargo |
Bill Pope | Llaços ardents (Bound) | |
Rob Sweeney | Color of a Brisk and Leaping Day | |
Robby Müller | Dead Man | |
Ken Kelsch | The Funeral | |
1998 | Declan Quinn | Kama Sutra: A Tale of Love |
Alex Vendler | The Bible and Gun Club | |
Frank DeMarco | Habit | |
Robert Elswit | Hard Eight | |
Michael Barrow i John Foster | Sunday | |
1999 | Maryse Alberti | Velvet Goldmine |
Paul Sarossy | Affliction | |
Malik Sayeed | Belly | |
Tami Reiker | High Art | |
Matthew Libatique | Pi |
Dècada del 2000
Any | Nominat(s) | Pel·lícula |
---|---|---|
2000 | Lisa Rinzler | Three Seasons |
Harlan Bosmajian | The City | |
Jeffrey Seckendorf | Judy Berlin | |
Anthony Dod Mantle | Julien Donkey-Boy | |
M. David Mullen | Twin Falls Idaho | |
2001 | Matthew Libatique | Requiem for a Dream |
Xavier Grobet i Guillermo Rosas | Before Night Falls | |
Tim Orr | George Washington | |
John De Borman | Hamlet | |
Lou Bogue | Shadow of the Vampire | |
2002 | Peter Deming | Mulholland Drive |
W. Mott Hupfel III | The American Astronaut | |
Giles Nuttgens | The Deep End | |
Frank DeMarco | Hedwig and the Angry Inch | |
Wally Pfister | Memento | |
2003 | Edward Lachman | Far from Heaven |
Harris Savides | Gerry | |
Richard Rutkowski | Interview with the Assassin | |
Alex Nepomniaschy | Narc | |
Ellen Kuras | Personal Velocity: Three Portraits | |
2004 | Declan Quinn | In America |
Harris Savides | Elephant | |
M. David Mullen | Northfork | |
Mandy Walker | Shattered Glass | |
Derek Cianfrance | Streets of Legend | |
2005 | Eric Gautier | Diarios de motocicleta |
Tim Orr | Dandelion | |
David Greene | Redemption | |
Ryan Little | Saints and Soldiers | |
Maryse Alberti | We Don't Live Here Anymore | |
2006 | Robert Elswit | Good Night, and Good Luck |
Adam Kimmel | Capote | |
John Foster | Keane | |
Harris Savides | Last Days | |
Chris Menges | The Three Burials of Melquiades Estrada | |
2007 | Guillermo Navarro | El laberinto del fauno |
Anthony Dod Mantle | Brothers of the Head | |
Arin Crumley | Four Eyed Monsters | |
Michael Simmonds | Man Push Cart | |
Aaron Platt | Wild Tigers I Have Known | |
2008 | Janusz Kamiński | The Diving Bell and the Butterfly |
Rodrigo Prieto | Lust, Caution | |
W. Mott Hupfel III | The Savages | |
Milton Kam | Vanaja | |
Mihai Malaimare Jr. | Youth Without Youth | |
2009 | Maryse Alberti | The Wrestler |
Lol Crawley | Ballast | |
Michael Simmonds | Chop Shop | |
James Laxton | Medicine for Melancholy | |
Harris Savides | Milk |
Dècada del 2010
Any | Nominat(s) | Pel·lícula |
---|---|---|
2010 | Roger Deakins | A Serious Man |
Peter Zeitlinger | The Bad Lieutenant: Port of Call New Orleans | |
Andrij Parekh | Cold Souls | |
Adriano Goldman | Sin nombre | |
Anne Misawa | Treeless Mountain | |
2011 | Matthew Libatique | Black Swan |
Harris Savides | Greenberg | |
Adam Kimmel | Never Let Me Go | |
Jody Lee Lipes | Tiny Furniture | |
Michael McDonough | Winter's Bone | |
2012 | Guillaume Schiffman | The Artist |
Joel Hodge | Bellflower | |
Benjamin Kasulke | The Off Hours | |
Darius Khondji | Midnight in Paris | |
Jeffrey Waldron | The Dynamiter | |
2013 | Ben Richardson | Beasts of the Southern Wild |
Roman Vasyanov | End of Watch | |
Lol Crawley | Here | |
Robert Yeoman | Moonrise Kingdom | |
Yoni Brook | Valley of Saints | |
2014 | Sean Bobbitt | 12 Years a Slave |
Benoît Debie | Spring Breakers | |
Bruno Delbonnel | Inside Llewyn Davis | |
Frank G. DeMarco | All Is Lost | |
Matthias Grunsky | Computer Chess | |
2015 | Emmanuel Lubezki | Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance) |
Lyle Vincent | A Girl Walks Home Alone at Night | |
Darius Khondji | El somni d'Ellis (The Immigrant) | |
Sean Porter | It Felt Like Love | |
Bradford Young | Selma | |
2016 | Edward Lachman | Carol |
Cary Joji Fukunaga | Beasts of No Nation | |
Mike Gioulakis | It Follows | |
Reed Morano | Meadowland | |
Joshua James Richards | Songs My Brothers Taught Me | |
2017 | James Laxton | Moonlight |
Ava Berkofsky | Free in Deed | |
Lol Crawley | The Childhood of a Leader | |
Zach Kuperstein | The Eyes of My Mother | |
Robbie Ryan | American Honey | |
2018 | Sayombhu Mukdeeprom | Call Me by Your Name |
Thimios Bakatakis | The Killing of a Sacred Deer | |
Elisha Christian | Columbus | |
Hélène Louvart | Beach Rats | |
Joshua James Richards | The Rider | |
2019 | Sayombhu Mukdeeprom | Suspiria |
Ashley Connor | Madeline’s Madeline | |
Benjamin Loeb | Mandy | |
Zak Mulligan | We the Animals | |
Diego Garcia | Wildlife |
Referències
- ↑ «Spirit Awards History». Arxivat de l'original el 2012-08-31. [Consulta: 24 desembre 2019].
Enllaços externs
- Pàgina web dels Independent Spirit (anglès)