Llista de medallistes olímpics de biatló
Aquesta és una llista dels medallistes olímpics de biatló:[1]
Medallistes
Categoria masculina
Individual (20 km)
Esprint (10 km)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1980 Lake Placid detalls | Frank Ullrich | Vladimir Alikin | Anatoly Alyabyev |
1984 Sarajevo detalls | Eirik Kvalfoss | Peter Angerer | Matthias Jacob |
1988 Calgary detalls | Frank-Peter Roetsch | Valery Medvedtsev | Serguei Txépikov |
1992 Albertville detalls | Mark Kirchner | Ricco Groß | Harri Eloranta |
1994 Lillehammer detalls | Serguei Txépikov | Ricco Groß | Serguei Tarasov |
1998 Nagano detalls | Ole Einar Bjørndalen | Frode Andresen | Ville Räikkönen |
2002 Salt Lake City detalls | Ole Einar Bjørndalen | Sven Fischer | Wolfgang Perner |
2006 Torí detalls | Sven Fischer | Halvard Hanevold | Frode Andresen |
2010 Vancouver detalls | Vincent Jay | Emil Hegle Svendsen | Jakov Fak |
2014 Sotxi detalls | Ole Einar Bjørndalen | Dominik Landertinger | Jaroslav Soukup |
2018 Pyeongchang detalls | Arnd Peiffer | Michal Krčmář | Dominik Windisch |
2022 Pequín detalls | Johannes Thingnes Bø | Quentin Fillon Maillet | Tarjei Bø |
Pursecució (12.5 km)
Edició | Or | Argent | Bronze |
2002 Salt Lake City detalls | Ole Einar Bjørndalen | Raphaël Poirée | Ricco Groß |
2006 Torí detalls | Vincent Defrasne | Ole Einar Bjørndalen | Sven Fischer |
2010 Vancouver detalls | Björn Ferry | Christoph Sumann | Vincent Jay |
2014 Sotxi detalls | Martin Fourcade | Ondřej Moravec | Jean-Guillaume Béatrix |
2018 Pyeongchang detalls | Martin Fourcade | Sebastian Samuelsson | Benedikt Doll |
2022 Pequín detalls | Quentin Fillon Maillet | Tarjei Bø | Eduard Latypov |
Sortida massiva (15 km)
Edició | Or | Argent | Bronze |
2006 Torí detalls | Michael Greis | Tomasz Sikora | Ole Einar Bjørndalen |
2010 Vancouver detalls | Evgeny Ustyugov | Martin Fourcade | Pavol Hurajt |
2014 Sotxi detalls | Emil Hegle Svendsen | Martin Fourcade | Ondřej Moravec |
2018 Pyeongchang detalls | Martin Fourcade | Simon Schempp | Emil Hegle Svendsen |
2022 Pequín detalls | Johannes Thingnes Bø | Martin Ponsiluoma | Vetle Sjåstad Christiansen |
Relleus (4x7.5 km)
Categoria femenina
Individual (15 km)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1992 Albertville detalls | Antje Misersky | Svetlana Davidova | Myriam Bédard |
1994 Lillehammer detalls | Myriam Bédard | Anne Briand | Uschi Disl |
1998 Nagano detalls | Ekaterina Dafovska | Olena Petrova | Uschi Disl |
2002 Salt Lake City detalls | Andrea Henkel | Liv Grete Poirée | Magdalena Forsberg |
2006 Torí detalls | Svetlana Ishmouratova | Martina Glagow | Albina Akhatova |
2010 Vancouver detalls | Tora Berger | Elena Khrustaleva | Darya Domracheva |
2014 Sotxi detalls | Darya Domracheva | Selina Gasparin | Nadezhda Skardino |
2018 Pyeongchang detalls | Hanna Öberg | Anastasia Kuzmina | Laura Dahlmeier |
2022 Pequín detalls | Denise Herrmann | Anaïs Chevalier-Bouchet | Marte Olsbu Røiseland |
Esprint (7.5 km)
Edició | Or | Argent | Bronze |
1992 Albertville detalls | Anfisa Reztsova | Antje Misersky | Yelena Belova |
1994 Lillehammer detalls | Myriam Bédard | Svetlana Paramygina | Valentyna Tserbe |
1998 Nagano detalls | Galina Koukleva | Uschi Disl | Katrin Apel |
2002 Salt Lake City detalls | Kati Wilhelm | Uschi Disl | Magdalena Forsberg |
2006 Torí detalls | Florence Baverel | Anna Olofsson | Lilia Vaygina |
2010 Vancouver detalls | Anastasiya Kuzmina | Magdalena Neuner | Marie Dorin |
2014 Sotxi detalls | Anastasiya Kuzmina | Olga Vilukhina | Vita Semerenko |
2018 Pyeongchang detalls | Laura Dahlmeier | Marte Olsbu | Veronika Vítková |
2022 Pequín detalls | Marte Olsbu Røiseland | Elvira Öberg | Dorothea Wierer |
Persecució (10 km)
Edició | Or | Argent | Bronze |
2002 Salt Lake City detalls | Olga Pyleva | Kati Wilhelm | Irina Nikulchina |
2006 Torí detalls | Kati Wilhelm | Martina Glagow | Albina Akhatova |
2010 Vancouver detalls | Magdalena Neuner | Anastasiya Kuzmina | Marie-Laure Brunet |
2014 Sotxi detalls | Darya Domracheva | Tora Berger | Teja Gregorin |
2018 Pyeongchang detalls | Laura Dahlmeier | Anastazia Kuzmina | Anaïs Bescond |
2022 Pequín detalls | Marte Olsbu Røiseland | Elvira Öberg | Tiril Eckhoff |
Sortida massiva (12.5 km)
Edició | Or | Argent | Bronze |
2006 Torí detalls | Anna Olofsson | Kati Wilhelm | Uschi Disl |
2010 Vancouver detalls | Magdalena Neuner | Olga Zaitseva | Simone Hauswald |
2014 Sotxi detalls | Darya Domracheva | Gabriela Soukalová | Tiril Eckhoff |
2018 Pyeongchang detalls | Anastasia Kuzmina | Darya Domracheva | Tiril Eckhoff |
2022 Pequín detalls | Justine Braisaz-Bouchet | Tiril Eckhoff | Marte Olsbu Røiseland |
Relleus (4x6 km)
La prova de relleus femenins ha estat disputada sobre tres distàncies diferents:
- 3x7.5 km — 1992
- 4x7.5 km — 1994-2002
- 4x6 km — 2006
Edició | Or | Argent | Bronze |
1992 Albertville detalls | França Corinne Niogret Véronique Claudel Anne Briand | Alemanya Uschi Disl Antje Misersky Petra Schaaf | Equip Unificat Yelena Belova Anfisa Reztsova Yelena Melnikova |
1994 Lillehammer detalls | Rússia Nadezhda Talanova Nataliya Snytina Luiza Noskova Anfisa Reztsova | Alemanya Uschi Disl Antje Misersky Simone Greiner Petra Schaaf | França Corinne Niogret Véronique Claudel Delphyne Heymann Anne Briand |
1998 Nagano detalls | Alemanya Uschi Disl Martina Zellner Katrin Apel Petra Behle | Rússia Olga Melnik Galina Koukleva Albina Akhatova Olga Romasko | Noruega Ann-Elen Skjelbreid Annette Sikveland Gunn Andreassen Liv Grete Skjelbreid |
2002 Salt Lake City detalls | Alemanya Katrin Apel Uschi Disl Andrea Henkel Kati Wilhelm | Noruega Ann-Elen Skjelbreid Linda Tjørhom Gunn Andreassen Liv Grete Skjelbreid | Rússia Olga Pyleva Galina Koukleva Svetlana Ishmouratova Albina Akhatova |
2006 Torí detalls | Rússia Anna Bogaliy-Titovets Svetlana Ishmouratova Olga Zaitseva Albina Akhatova | Alemanya Martina Glagow Andrea Henkel Katrin Apel Kati Wilhelm | França Delphyne Peretto Florence Baverel Sylvie Becaert Sandrine Bailly |
2010 Vancouver detalls | Rússia Svetlana Sleptsova Anna Bogaliy Olga Medvedtseva Olga Zaitseva | França Marie-Laure Brunet Sylvie Becaert Marie Dorin Sandrine Bailly | Alemanya Kati Wilhelm Simone Hauswald Martina Beck Andrea Henkel |
2014 Sotxi detalls | Ucraïna Vita Semerenko Juliya Dzhyma Valj Semerenko Olena Pidhrushna | Rússia Yana Romanova Olga Zaitseva Ekaterina Shumilova Olga Vilukhina | Noruega Fanny Horn Tiril Eckhoff Ann Kristin Flatland Tora Berger |
2018 Pyeongchang detalls | Belarús Nadezhda Skardino Iryna Kryuko Dzinara Alimbekava Darya Domracheva | Suècia Linn Persson Mona Brorsson Anna Magnusson Hanna Öberg | França Anaïs Chevalier Marie Dorin Habert Justine Braisaz Anaïs Bescond |
2022 Pequín detalls | Suècia Linn Persson Mona Brorsson Hanna Öberg Elvira Öberg | ROC Irina Kazakevich Kristina Reztsova Svetlana Mironova Uliana Nigmatullina | Alemanya Vanessa Voigt Vanessa Hinz Franziska Preuss Denise Herrmann |
Categoria mixta
Relleus mixtos
Prova | Or | Argent | Bronze |
2014 Sotxi detalls | Noruega Tora Berger Tiril Eckhoff Ole Einar Bjørndalen Emil Hegle Svendsen | Txèquia Veronika Vítková Gabriela Soukalová Jaroslav Soukup Ondřej Moravec | Itàlia Dorothea Wierer Karin Oberhofer Dominik Windisch Lukas Hofer |
2018 Pyeongchang detalls | França Marie Dorin Habert Anaïs Bescond Simon Desthieux Martin Fourcade | Noruega Marte Olsbu Tiril Eckhoff Johannes Thingnes Bø Emil Hegle Svendsen | Itàlia Lisa Vittozzi Dorothea Wierer Lukas Hofer |
2022 Pequín detalls | Marte Olsbu Røiseland Tiril Eckhoff Tarjei Bø Johannes Thingnes Bø | Anaïs Chevalier-Bouchet Julia Simon Émilien Jacquelin Quentin Fillon Maillet | ROC Uliana Nigmatullina Kristina Reztsova Alexander Loginov Eduard Latypov |
Programa eliminat
Patrulla militar masculina
Vegeu també
Notes
- ↑ En aquesta llista també s'inclou els medallistes en la prova de patrulla militar, precedent del biatló, que fou competició oficial en els Jocs Olímpics d'Hivern de 1924 a Chamonix (França).
Enllaços externs
A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Llista de medallistes olímpics de biatló
- (anglès) Cercador Olímpic