Llista de medallistes olímpics de patinatge artístic
Aquesta és una llista dels medallistes olímpics de patinatge artístic sobre gel:
Medallistes
Categoria masculina
Individual
Edició | Or | Argent | Bronze |
Londres 1908 Detalls | Ulrich Salchow | Richard Johansson | Per Thorén |
Estocolm 1912 | no fou inclòs en el programa olímpic | ||
Anvers 1920 Detalls | Gillis Grafström | Andreas Krogh | Martin Stixrud |
Chamonix 1924 Detalls | Gillis Grafström | Willy Böckl | Georges Gautschi |
St. Moritz 1928 Detalls | Gillis Grafström | Willy Böckl | Robert van Zeebroeck |
Lake Placid 1932 Detalls | Karl Schäfer | Gillis Grafström | Montgomery Wilson |
Garmisch-Partenkirchen 1936 Detalls | Karl Schäfer | Ernst Baier | Felix Kaspar |
St. Moritz 1948 Detalls | Dick Button | Hans Gerschwiler | Edi Rada |
Oslo 1952 Detalls | Dick Button | Helmut Seibt | James Grogan |
Cortina d'Ampezzo 1956 Detalls | Hayes Jenkins | Ronnie Robertson | David Jenkins |
Squaw Valley 1960 Detalls | David Jenkins | Karol Divín | Donald Jackson |
Innsbruck 1964 Detalls | Manfred Schnelldorfer | Alain Calmat | Scott Allen |
Grenoble 1968 Detalls | Wolfgang Schwarz | Timothy Wood | Patrick Péra |
Sapporo 1972 Detalls | Ondrej Nepela | Sergei Chetvertukhin | Patrick Péra |
Innsbruck 1976 Detalls | John Curry | Vladimir Kovalev | Toller Cranston |
Lake Placid 1980 Detalls | Robin Cousins | Jan Hoffmann | Charles Tickner |
Sarajevo 1984 Detalls | Scott Hamilton | Brian Orser | Jozef Sabovčík |
Calgary 1988 Detalls | Brian Boitano | Brian Orser | Viktor Petrenko |
Albertville 1992 Detalls | Viktor Petrenko | Paul Wylie | Petr Barna |
Lillehammer 1994 Detalls | Alexei Urmanov | Elvis Stojko | Philippe Candeloro |
Nagano 1998 Detalls | Ilia Kulik | Elvis Stojko | Philippe Candeloro |
Salt Lake City 2002 Detalls | Alexei Yagudin | Evgeni Plushenko | Timothy Goebel |
Torí 2006 Detalls | Evgeni Plushenko | Stéphane Lambiel | Jeffrey Buttle |
Vancouver 2010 Detalls | Evan Lysacek | Evgeni Plushenko | Daisuke Takahashi |
Sotxi 2014 Detalls | Yuzuru Hanyu | Patrick Chan | Denis Ten |
Figures
Edició | Or | Argent | Bronze |
Londres 1908 Detalls | Nikolai Panin | Arthur Cumming | Geoffrey Hall-Say |
Categoria femenina
Individual
Edició | Or | Argent | Bronze |
Londres 1908 Detalls | Madge Syers | Elsa Rendschmidt | D. Greenhough |
no fou inclòs en el programa olímpic | |||
Anvers 1920 Detalls | Magda Julin | Svea Norén | Theresa Weld |
Chamonix 1924 Detalls | Herma Szabo | Beatrix Loughran | Ethel Muckelt |
St. Moritz 1928 Detalls | Sonja Henie | Fritzi Burger | Beatrix Loughran |
Lake Placid 1932 Detalls | Sonja Henie | Fritzi Burger | Maribel Vinson |
Garmisch-Partenkirchen 1936 Detalls | Sonja Henie | Cecilia Colledge | Vivi-Anne Hultén |
St. Moritz 1948 Detalls | Barbara Ann Scott | Eva Pawlik | Jeannette Altwegg |
Oslo 1952 Detalls | Jeannette Altwegg | Tenley Albright | Jacqueline Bief |
Cortina d'Ampezzo 1956 Detalls | Tenley Albright | Carol Heiss | Ingrid Wendl |
Squaw Valley 1960 Detalls | Carol Heiss | Sjoukje Dijkstra | Barbara Roles |
Innsbruck 1964 Detalls | Sjoukje Dijkstra | Regine Heitzer | Petra Burka |
Grenoble 1968 Detalls | Peggy Fleming | Gabriele Seyfert | Hana Mašková |
Sapporo 1972 Detalls | Beatrix Schuba | Karen Magnussen | Janet Lynn |
Innsbruck 1976 Detalls | Dorothy Hamill | Dianne de Leeuw | Christine Errath |
Lake Placid 1980 Detalls | Anett Pötzsch | Linda Fratianne | Dagmar Lurz |
Sarajevo 1984 Detalls | Katarina Witt | Rosalynn Sumners | Kira Ivanova |
Calgary 1988 Detalls | Katarina Witt | Elizabeth Manley | Debi Thomas |
Albertville 1992 Detalls | Kristi Yamaguchi | Midori Ito | Nancy Kerrigan |
Lillehammer 1994 Detalls | Oksana Baiul | Nancy Kerrigan | Chen Lu |
Nagano 1998 Detalls | Tara Lipinski | Michelle Kwan | Chen Lu |
Salt Lake City 2002 Detalls | Sarah Hughes | Irina Slutskaya | Michelle Kwan |
Torí 2006 Detalls | Shizuka Arakawa | Sasha Cohen | Irina Slutskaya |
Vancouver 2010 Detalls | Kim Yu-Na | Mao Asada | Joannie Rochette |
Sotxi 2014 Detalls | Adelina Sótnikova | Kim Yu-Na | Carolina Kostner |
Categoria mixta
Parelles
Dansa
Edició | Or | Argent | Bronze |
Innsbruck 1976 Detalls | Unió Soviètica Lyudmila Pakhomova Aleksandr Gorshkov | Unió Soviètica Irina Moiseyeva Andrei Minenkov | Estats Units Colleen O'Connor James Millns |
Lake Placid 1980 Detalls | Unió Soviètica Natalia Linichuk Gennadi Karponossov | Hongria Krisztina Regöczy András Sallay | Unió Soviètica Irina Moiseyeva Andrei Minenkov |
Sarajevo 1984 Detalls | Regne Unit Jayne Torvill Christopher Dean | Unió Soviètica Natalia Bestemianova Andrei Bukin | Unió Soviètica Marina Klimova Sergei Ponomarenko |
Calgary 1988 Detalls | Unió Soviètica Natalia Bestemianova Andrei Bukin | Unió Soviètica Marina Klimova Sergei Ponomarenko | Canadà Tracy Wilson Robert McCall |
Albertville 1992 Detalls | Equip Unificat Marina Klimova Sergei Ponomarenko | França Isabelle Duchesnay Paul Duchesnay | Equip Unificat Maya Usova Alexander Zhulin |
Lillehammer 1994 Detalls | Rússia Oksana Grishuk Evgeny Platov | Rússia Maya Usova Alexander Zhulin | Regne Unit Jayne Torvill Christopher Dean |
Nagano 1998 Detalls | Rússia Oksana Grishuk Evgeny Platov | Rússia Anjelika Krylova Oleg Ovsyannikov | França Marina Anissina Gwendal Peizerat |
Salt Lake City 2002 Detalls | França Marina Anissina Gwendal Peizerat | Rússia Irina Lobacheva Ilia Averbukh | Itàlia Barbara Fusar-Poli Maurizio Margaglio |
Torí 2006 Detalls | Rússia Tatiana Navka Roman Kostomarov | Estats Units Tanith Belbin Benjamin Agosto | Ucraïna Elena Grushina Ruslan Goncharov |
Vancouver 2010 Detalls | Canadà Tessa Virtue Scott Moir | Estats Units Meryl Davis Charlie White | Rússia Oksana Domnina Maxim Shabalin |
Sotxi 2014 Detalls | Estats Units Meryl Davis Charlie White | Canadà Tessa Virtue Scott Moir | Rússia Elena Ilinykh Nikita Katsalapov |
Equips
Edició | Or | Argent | Bronze |
Sotxi 2014 Detalls | Rússia Ievgueni Pliúixtxenko Iúlia Lipnítskaia Ksenia Stolbova / Fedor Klimov** Elena Ilinykh / Nikita Katsalapov** Tatiana Volosozhar / Maxim Trankov* Ekaterina Bobrova / Dmitri Soloviev* | Canadà Kevin Reynolds** Kaetlyn Osmond Kirsten Moore-Towers / Dylan Moscovitch** Tessa Virtue / Scott Moir Patrick Chan* Meagan Duhamel / Eric Radford* | Estats Units Jason Brown** Gracie Gold** Marissa Castelli / Simon Shnapir Meryl Davis / Charlie White Jeremy Abbott* Ashley Wagner* |
- *Patinadors que han competit en el programa curt parelles/dansa.
- **Patinadors que han competit en el programa llarg parelles/dansa.
Vegeu també
Enllaços externs
- Cercador Olímpic (anglès)
- www.isu.org - Homes (anglès)
- www.isu.org - Dones (anglès)
- www.isu.org - Parelles (anglès)
- www.isu.org - Dansa (anglès)