Llista de medallistes olímpics de patinatge de velocitat en pista curta
Aquesta és una llista dels medallistes olímpics de patinatge de velocitat en pista curta.
Medallistes
Categoria masculina
500 metres
Edició | Or | Argent | Bronze |
Lillehammer 1994 Detalls | Chae Ji-Hoon | Mirko Vuillermin | Nicky Gooch |
Nagano 1998 Detalls | Takafumi Nishitani | An Yulong | Hitoshi Uematsu |
Salt Lake City 2002 Detalls | Marc Gagnon | Jonathan Guilmette | Rusty Smith |
Torí 2006 Detalls | Apolo Anton Ohno | François-Louis Tremblay | Ahn Hyun-Soo |
Vancouver 2010 Detalls | Charles Hamelin | Sung Si-Bak | François-Louis Tremblay |
Sotxi 2014 Detalls | Víktor Ahn | Wu Dajing | Charle Cournoyer |
1000 metres
Edició | Or | Argent | Bronze |
Albertville 1992 Detalls | Kim Ki-hoon | Frédéric Blackburn | Lee Joon-Ho |
Lillehammer 1994 Detalls | Kim Ki-hoon | Chae Ji-Hoon | Marc Gagnon |
Nagano 1998 Detalls | Kim Dong-Sung | Li Jiajun | Éric Bédard |
Salt Lake City 2002 Detalls | Steven Bradbury | Apolo Anton Ohno | Mathieu Turcotte |
Torí 2006 Detalls | Ahn Hyun-Soo | Lee Ho-Suk | Apolo Anton Ohno |
Vancouver 2010 Detalls | Lee Jung-Su | Lee Ho-Suk | Apolo Anton Ohno |
Sotxi 2014 Detalls | Viktor Ahn | Vladimir Grigorev | Sjinkie Knegt |
1500 metres
Edició | Or | Argent | Bronze |
Salt Lake City 2002 Detalls | Apolo Anton Ohno | Li Jiajun | Marc Gagnon |
Torí 2006 Detalls | Ahn Hyun-Soo | Lee Ho-Suk | Li Jiajun |
Vancouver 2010 Detalls | Lee Jung-Su | Apolo Anton Ohno | John Celski |
Sotxi 2014 Detalls | Charles Hamelin | Han Tianyu | Viktor Ahn |
5000 metres relleus
Edició | Or | Argent | Bronze |
Albertville 1992 Detalls | Corea del Sud Kim Ki-hoon Lee Joon-Ho Mo Ji-Soo Song Jae-Kun | Canadà Frédéric Blackburn Laurent Daignault Michel Daignault Sylvain Gagnon Mark Lackie | Japó Yuichi Akasaka Tatsuyoshi Ishihara Toshinobu Kawai Tsutomu Kawasaki |
Lillehammer 1994 Detalls | Itàlia Maurizio Carnino Orazio Fagone Hugo Herrnhof Mirko Vuillermin | Estats Units Randy Bartz John Coyle Eric Flaim Andrew Gabel | Austràlia Steven Bradbury Kieran Hansen Andrew Murtha Richard Nizielski |
Nagano 1998 Detalls | Canadà Éric Bédard Derrick Campbell François Drolet Marc Gagnon | Corea del Sud Chae Ji-Hoon Lee Jun-Hwan Lee Ho-Eung Kim Dong-Sung | R.P. de la Xina Li Jiajun Feng Kai Yuan Ye An Yulong |
Salt Lake City 2002 Detalls | Canadà Éric Bédard Marc Gagnon Jonathan Guilmette François-Louis Tremblay Mathieu Turcotte | Itàlia Michele Antonioli Maurizio Carnino Fabio Carta Nicola Franceschina Nicola Rodigari | R.P. de la Xina An Yulong Feng Kai Guo Wei Li Jiajun Li Ye |
Torí 2006 Detalls | Corea del Sud Ahn Hyun Soo Lee Ho-Suk Oh Se-Jong Seo Ho-Jin Song Suk-Woo | Canadà Éric Bédard Jonathan Guilmette Charles Hamelin François-Louis Tremblay Mathieu Turcotte | Estats Units Alex Izykowski J. P. Kepka Apolo Anton Ohno Rusty Smith |
Vancouver 2010 Detalls | Canadà Charles Hamelin François Hamelin Olivier Jean François-Louis Tremblay Guillaume Bastille | Corea del Sud Kwak Yoon-Gy Lee Ho-Suk Lee Jung-Su Sung Si-Bak Kim Seoung-Il | Estats Units J. R. Celski Travis Jayner Jordan Malone Apolo Anton Ohno Simon Cho |
Sotxi 2014 Detalls | Rússia Viktor Ahn Semion Elistratov Vladimir Grigorev Ruslan Zakharov | Estats Units Eddy Alvarez J. R. Celski Christopher Creveling Jordan Malone | R.P. de la Xina Chen Dequan Han Tianyu Shi Jingnan Wu Dajing |
Categoria femenina
500 metres
Edició | Or | Argent | Bronze |
Albertville 1992 Detalls | Cathy Turner | Li Yan | Hwang Ok-Sil |
Lillehammer 1994 Detalls | Cathy Turner | Zhang Yanmei | Amy Peterson |
Nagano 1998 Detalls | Annie Perreault | Yang Yang (S) | Chun Lee-Kyung |
Salt Lake City 2002 Detalls | Yang Yang (A) | Evguènia Radànova | Wang Chunlu |
Torí 2006 Detalls | Wang Meng | Evguènia Radànova | Anouk Leblanc-Boucher |
Vancouver 2010 Detalls | Wang Meng | Marianne St-Gelais | Arianna Fontana |
Sotxi 2014 Detalls | Li Jianrou | Arianna Fontana | Park Seung-Hi |
1000 metres
Edició | Or | Argent | Bronze |
Lillehammer 1994 Detalls | Chun Lee-Kyung | Nathalie Lambert | Kim So-Hui |
Nagano 1998 Detalls | Chun Lee-Kyung | Yang Yang (S) | Won Hye-Kyung |
Salt Lake City 2002 Detalls | Yang Yang (A) | Ko Gi-Hyun | Yang Yang (S) |
Torí 2006 Detalls | Jin Sun-Yu | Wang Meng | Yang Yang (A) |
Vancouver 2010 Detalls | Wang Meng | Katherine Reutter | Park Seung-Hi |
Sotxi 2014 Detalls | Park Seung-Hi | Fan Kexin | Shim Suk-hee |
1500 metres
Edició | Or | Argent | Bronze |
Salt Lake City 2002 Detalls | Ko Gi-Hyun | Choi Eun-Kyung | Evguènia Radànova |
Torí 2006 Detalls | Jin Sun-Yu | Choi Eun-Kyung | Wang Meng |
Vancouver 2010 Detalls | Zhou Yang | Lee Eun-Byul | Park Seung-Hi |
Sotxi 2014 Detalls | Zhou Yang | Shim Suk-hee | Arianna Fontana |
3000 metres relleus
Edició | Or | Argent | Bronze |
Albertville 1992 Detalls | Canadà Angela Cutrone Sylvie Daigle Nathalie Lambert Annie Perreault | Estats Units Darcie Dohnal Amy Peterson Cathy Turner Nikki Ziegelmeyer | Equip Unificat Yuliya Allagulova Natalya Isakova Viktoriya Taranina Yuliya Vlasova |
Lillehammer 1994 Detalls | Corea del Sud Chun Lee-Kyung Kim So-Hui Kim Yoon-Mi Won Hye-Kyung | Canadà Christine Boudrias Isabelle Charest Sylvie Daigle Nathalie Lambert | Estats Units Karen Cashman Amy Peterson Cathy Turner Nikki Ziegelmeyer |
Nagano 1998 Detalls | Corea del Sud Chun Lee-Kyung Won Hye-Kyung An Sang-Mi Kim Yun-Mi | R.P. de la Xina Yang Yang (A) Yang Yang (S) Wang Chunlu Sun Dandan | Canadà Christine Boudrias Isabelle Charest Annie Perreault Tania Vicent |
Salt Like City 2002 Detalls | Corea del Sud Choi Eun-Kyung Choi Min-Kyung Joo Min-Jin Park Hye-Won | R.P. de la Xina Sun Dandan Wang Chunlu Yang Yang (A) Yang Yang (S) | Canadà Isabelle Charest Marie-Eve Drolet Amélie Goulet-Nadon Alanna Kraus Tania Vicent |
Torí 2006 Detalls | Corea del Sud Byun Chun-Sa Choi Eun-Kyung Jeon Da-Hye Jin Sun-Yu Kang Yun-Mi | Canadà Alanna Kraus Anouk Leblanc-Boucher Amanda Overland Kalyna Roberge Tania Vicent | Itàlia Marta Capurso Arianna Fontana Katia Zini Mara Zini |
Vancouver 2010 Detalls | R.P. de la Xina Sun Linlin Wang Meng Zhang Hui Zhou Yang | Canadà Jessica Gregg Kalyna Roberge Marianne St-Gelais Tania Vicent | Estats Units Allison Baver Alyson Dudek Lana Gehring Katherine Reutter Kimberly Derrick |
Sotxi 2014 Detalls | Corea del Sud Shim Suk-hee Park Seung-hi Cho Ha-ri Kim A-lang Kong Sang-jeong | Canadà Marie-Ève Drolet Jessica Hewitt Valérie Maltais Marianne St-Gelais | Itàlia Arianna Fontana Lucia Peretti Martina Valcepina Elena Viviani |
Vegeu també
Enllaços externs
- Cercador Olímpic (anglès)
- www.sports-reference.com - patinatge de velocitat en pista curta Arxivat 2009-01-06 a Wayback Machine.