Llista de medallistes olímpics de salts
Aquesta és una llista dels medallistes olímpics de salts:
Medallistes
Programa actual
Categoria masculina
Palanca 10 m.
Trampolí 3 m.
Palanca sincronitzada 10 m.
Edició | Or | Argent | Bronze |
2000 Sydney | Rússia Igor Lukashin Dmitri Saütin | R.P. de la Xina Hu Jia Tian Liang | Alemanya Jan Hempel Heiko Meyer |
2004 Atenes | R.P. de la Xina Tian Liang Yang Jinghui | Regne Unit Leon Taylor Peter Waterfield | Austràlia Mathew Helm Robert Newbery |
2008 Pequín | R.P. de la Xina Lin Yue Huo Liang | Alemanya Patrick Hausding Sascha Klein | Rússia Gleb Galperin Dmitriy Dobroskok |
2012 Londres | R.P. de la Xina Cao Yuan Zhang Yanquan | Mèxic Iván García Germán Sánchez | Estats Units David Boudia Nicholas McCrory |
2016 Rio | R.P. de la Xina Chen Aisen Lin Yue | Estats Units David Boudia Steele Johnson | Regne Unit Tom Daley Daniel Goodfellow |
2020 Tòquio | Regne Unit Tom Daley Matty Lee | R.P. de la Xina Cao Yuan Chen Aisen | ROC Aleksandr Bondar Viktor Minibaev |
Trampolí sincronitzat 3 m.
Edició | Or | Argent | Bronze |
2000 Sydney | R.P. de la Xina Xiong Ni Xiao Hailiang | Rússia Alexandre Dobroskok Dmitri Saütin | Austràlia Robert Newbery Dean Pullar |
2004 Atenes | Grècia Thomas Bimis Nikolaos Siranidis | Alemanya Andreas Wels Tobias Schellenberg | Austràlia Steven Barnett Robert Newbery |
2008 Pequín | R.P. de la Xina Wang Feng Qin Kai | Rússia Dmitri Saütin Yuriy Kunakov | Ucraïna Illya Kvasha Oleksiy Prygorov |
2012 Londres | R.P. de la Xina Luo Yutong Qin Kai | Rússia Ilya Zakharov Evgeny Kuznetsov | Estats Units Troy Dumais Kristian Ipsen |
2016 Rio | Regne Unit Chris Mears Jack Laugher | Estats Units Sam Dorman Michael Hixon | R.P. de la Xina Cao Yuan Qin Kai |
2020 Tòquio | R.P. de la Xina Xie Siyi Wang Zongyuan | Estats Units Andrew Capobianco Michael Hixon | Alemanya Patrick Hausding Lars Rüdiger |
Categoria femenina
Palanca 10 m.
Trampolí 3 m.
Palanca sincronitzada 10 m.
Edició | Or | Argent | Bronze |
2000 Sydney | R.P. de la Xina Li Na Sang Xue | Canadà Emilie Heymans Anne Montminy | Austràlia Rebecca Gilmore Loudy Tourky |
2004 Atenes | R.P. de la Xina Lao Lishi Li Ting | Rússia Natalja Gončarova Yulia Koltunova | Canadà Blythe Hartley Emilie Heymans |
2008 Pequín | R.P. de la Xina Chen Ruolin Wang Xin | Austràlia Briony Cole Melissa Wu | Mèxic Paola Espinosa Tatiana Ortiz |
2012 Londres | Xina Chen Ruolin Hao Wang | Mèxic Paola Espinosa Alejandra Orozco | Canadà Meaghan Benfeito Roseline Filion |
2016 Rio | R.P. de la Xina Chen Ruolin Liu Huixia | Malàisia Cheong Jun Hoong Pandelela Rinong | Canadà Meaghan Benfeito Roseline Filion |
2020 Tòquio | R.P. de la Xina Chen Yuxi Zhang Jiaqi | Estats Units Delaney Schnell Jessica Parratto | Mèxic Gabriela Agúndez Alejandra Orozco |
Trampolí sincronitzat 3 m.
Edició | Or | Argent | Bronze |
2000 Sydney | Rússia Vera Ilina Yuliya Pakhalina | R.P. de la Xina Fu Mingxia Guo Jingjing | Ucraïna Ganna Sorokina Olena Zhupina |
2004 Atenes | R.P. de la Xina Wu Minxia Guo Jingjing | Rússia Vera Ilina Yuliya Pakhalina | Austràlia Irina Lashko Chantelle Newbery |
2008 Pequín | R.P. de la Xina Guo Jingjing Wu Minxia | Rússia Yuliya Pakhalina Anastasia Pozdnyakova | Alemanya Ditte Kotzian Heike Fischer |
2012 Londres | Xina Zi He Wu Minxia | Estats Units Kelci Bryant Abigail Johnston | Canadà Jennifer Abel Emilie Heymans |
2016 Rio | R.P. de la Xina Shi Tingmao Wu Minxia | Itàlia Tania Cagnotto Francesca Dallapé | Austràlia Maddison Keeney Anabelle Smith |
2020 Tòquio | Shi Tingmao Wang Han | Jennifer Abel Mélissa Citrini-Beaulieu | Lena Hentschel Tina Punzel |
Programa eliminat
Categoria masculina
Salt en longitud
Edició | Or | Argent | Bronze |
1904 St. Louis | William Dickey | Edgar Adams | Leo Goodwin |
Palanca alta
Edició | Or | Argent | Bronze |
1912 Estocolm | Erik Adlerz | Hjalmar Johansson | John Jansson |
1920 Anvers | Arvid Wallman | Nils Skoglund | John Jansson |
1924 París | Dick Eve | John Jansson | Harold Clarke |
Vegeu també
- Salts als Jocs Olímpics
- Salts als Jocs Olímpics d'estiu de 1906. Aquesta edició correspon als anomenats Jocs Intercalats, no reconeguts oficialment pel Comitè Olímpic Internacional (COI).