Natació als Jocs Olímpics d'estiu de 1992
Aquest article o secció no cita les fonts o necessita més referències per a la seva verificabilitat. |
Tipus | natació als Jocs Olímpics |
---|---|
Part de | Jocs Olímpics d'Estiu de 1992 |
Nombre de participants | 641 |
Localització i Dates | |
Localització | Piscines Bernat Picornell (Barcelona) 41° 21′ 56″ N, 2° 09′ 01″ E / 41.3656°N,2.1502°E / 41.3656; 2.1502 |
Estat | Espanya |
Data | 1992 |
Competició | |
Resultat | |
200 m esquena masculí | Martín López-Zubero Purcell |
100 m esquena femení | Krisztina Egerszegi |
100 m braça femení | Yelena Rudkovskaya |
100 m esquena masculí | Mark Tewksbury |
100 m papallona masculí | Pablo Morales |
100 m lliures femení | Zhuang Yong |
100 m braça masculí | Nelson Diebel |
100 m papallona femení | Qian Hong |
200 m esquena femení | Krisztina Egerszegi |
200 m papallona femení | Summer Sanders |
100 m lliures masculí | Aleksandr Popov |
1500 m lliures masculí | Kieren Perkins |
200 m estils masculí | Tamás Darnyi |
200 m braça femení | Kyoko Iwasaki |
200 m estils femení | Lin Li |
200 metres papallona masculins | Melvin Stewart |
400 m estils femení | Krisztina Egerszegi |
200 m lliures femení | Nicole Haislett |
200 metres braça masculins | Mike Barrowman |
400 metres estils masculins | Tamás Darnyi |
400 metres lliures femení | Dagmar Hase |
200 m lliures masculí | Yevgeny Sadovyi |
50 m lliures femení | Yang Wenyi |
400 metres lliures masculins | Yevgeny Sadovyi |
50 m lliures masculí | Aleksandr Popov |
800 m lliures femení | Janet Evans |
← 1988 1996 → |
Als Jocs Olímpics d'Estiu de 1992 celebrats a la ciutat de Barcelona (Catalunya) es disputaren 31 proves de natació, 16 en categoria masculina i 15 en categoria femenina. La competició es desenvolupà a les Piscines Picornell.
Participaren un total de 641 nedadors, entre ells 385 homes i 256 dones, de 92 comitès nacionals diferents.
Resum de medalles
Categoria masculina
Prova | Or | Argent | Bronze | |||
50 m lliures Detalls | Aleksandr Popov | 21.91 | Matt Biondi | 22.09 | Tom Jager | 22.30 |
100 m lliures Detalls | Aleksandr Popov | 49.02 | Gustavo Borges | 49.43 | Stéphan Caron | 49.50 |
200 m lliures Detalls | Yevgeny Sadovyi | 1:46.70 | Anders Holmertz | 1:46.86 | Antti Kasvio | 1:47.63 |
400 m lliures Detalls | Yevgeny Sadovyi | 3:45.00 | Kieren Perkins | 3:45.16 | Anders Holmertz | 3:46.77 |
1.500 m lliures Detalls | Kieren Perkins | 14:43.4 | Glen Housman | 14:55.2 | Jörg Hoffmann | 15:02.2 |
100 m esquena Detalls | Mark Tewksbury | 53.98 | Jeff Rouse | 54.04 | David Berkoff | 54.78 |
200 m esquena Detalls | Martin López-Zubero | 1:58.47 | Vladimir Selkov | 1:58.87 | Stefano Battistelli | 1:59.40 |
100 m braça Detalls | Nelson Diebel | 1:01.50 | Norbert Rózsa | 1:01.68 | Phil Rogers | 1:01.76 |
200 m braça Detalls | Mike Barrowman | 2:10.16 | Norbert Rózsa | 2:11.23 | Nick Gillingham | 2:11.29 |
100 m papallona Detalls | Pablo Morales | 53.32 | Rafał Szukała | 53.35 | Anthony Nesty | 53.41 |
200 m papallona Detalls | Melvin Stewart | 1:56.26 | Danyon Loader | 1:57.93 | Franck Esposito | 1:58.51 |
200 m estils Detalls | Tamás Darnyi | 2:00.76 | Greg Burgess | 2:00.97 | Attila Czene | 2:01.00 |
400 m estils Detalls | Tamás Darnyi | 4:14.23 | Eric Namesnik | 4:15.57 | Luca Sacchi | 4:16.34 |
4x100 m lliures Detalls | Estats Units Joe Hudepohl Matt Biondi Tom Jager Jon Olsen Shaun Jordan* Joel Thomas* | 3:16.74 | Equip Unificat Pavlo Khnykin Guennadi Prígoda Iuri Baixkàtov Aleksandr Popov V. Pyshnenko* V. Tayanovich* | 3:17.56 | Alemanya Dirk Richter Christian Tröger Steffen Zesner Mark Pinger Andreas Szigat* Bengt Zikarsky* | 3:17.90 |
4x200 m lliures Detalls | Equip Unificat Dmitry Lepikov Vladimir Pyshnenko V. Tayanovich Yevgeny Sadovyi A. Kudryavtsev* Yury Mukhin* | 7:11.95 | Suècia Christer Wallin Anders Holmertz Tommy Werner Lars Frölander | 7:15.51 | Estats Units Joe Hudepohl Melvin Stewart Jon Olsen Doug Gjertsen Scott Jaffe* Daniel Jorgensen* | 7:16.23 |
4x100 m estils Detalls | Estats Units Jeff Rouse Nelson Diebel Pablo Morales Jon Olsen David Berkoff* Hans Dersch* Melvin Stewart* Matt Biondi* | 3:36.93 | Equip Unificat Vladimir Selkov Vassili Ivanov Pavlo Khnykin Aleksandr Popov V. Pyshnenko* Vladislav Kulikov* Dmitri Volkov* | 3:38.56 | Canadà Mark Tewksbury Jonathan Cleveland Marcel Gery Stephen Clarke Tom Ponting* | 3:39.66 |
* Nedadors que participaren en les sèries de classificació i que també foren guardonats amb la corresponent medalla.
Categoria femenina
Prova | Or | Argent | Bronze | |||
50 m lliures Detalls | Yang Wenyi | 24.79 | Zhuang Yong | 25.08 | Angel Martino | 25.23 |
100 m lliures Detalls | Zhuang Yong | 54.64 | Jenny Thompson | 54.84 | Franziska van Almsick | 54.94 |
200 m lliures Detalls | Nicole Haislett | 1:57.90 | Franziska van Almsick | 1:58.00 | Kerstin Kielgass | 1:59.67 |
400 m lliures Detalls | Dagmar Hase | 4:07.18 | Janet Evans | 4:07.37 | Hayley Lewis | 4:11.22 |
800 m lliures Detalls | Janet Evans | 8:25.52 | Hayley Lewis | 8:30.34 | Jana Henke | 8:30.99 |
100 m esquena Detalls | Krisztina Egerszegi | 1:00.68 | Tünde Szabó | 1:01.14 | Lea Loveless | 1:01.43 |
200 m esquena Detalls | Krisztina Egerszegi | 2:07.06 | Dagmar Hase | 2:09.46 | Nicole Stevenson | 2:10.20 |
100 m braça Detalls | Yelena Rudkovskaya | 1:08.00 | Anita Nall | 1:08.17 | Samantha Riley | 1:09.25 |
200 m braça Detalls | Kyoko Iwasaki | 2:26.65 | Lin Li | 2:26.85 | Anita Nall | 2:26.88 |
100 m papallona Detalls | Hong Qian | 58.62 | Crissy Ahmann | 58.74 | Catherine Plewinski | 59.01 |
200 m papallona Detalls | Summer Sanders | 2:08.67 | Wang Xiaohong | 2:09.01 | Susie O'Neill | 2:09.03 |
200 m estils Detalls | Lin Li | 2:11.65 | Summer Sanders | 2:11.91 | Daniela Hunger | 2:13.92 |
400 m estils Detalls | Krisztina Egerszegi | 4:36.54 | Lin Li | 4:36.73 | Summer Sanders | 4:37.58 |
4x100 m lliures Detalls | Estats Units Nicole Haislett Angel Martino Jenny Thompson Dara Torres Ashley Tappin* Crissy Ahmann* | 3:39.46 | R.P. de la Xina Le Jingyi Lu Bin Zhuang Yong Yang Wenyi Zhao Kun* | 3:40.12 | Alemanya Franziska van Almsick Daniela Hunger Simone Osygus Manuela Stellmach Kerstin Kielgass* Annette Hadding* | 3:41.60 |
4x100 m estils Detalls | Estats Units Crissy Ahmann Lea Loveless Anita Nall Jenny Thompson Elizabeth Wagstaff* Megan Kleine* Summer Sanders* Nicole Haislett* | 4:02.54 | Alemanya Franziska van Almsick Jana Dörries Dagmar Hase Daniela Hunger Daniela Brendel* Bettina Ustrowski* Simone Osygus* | 4:05.19 | Equip Unificat Nina Zhivanevskaya Olga Kiritchenko Natalia Meshcheryakova Elena Rudkovskaya Elena Choubina* | 4:06.44 |
* Nedadores que participaren en les sèries de classificació i que també foren guardonats amb la corresponent medalla.
Medaller
Posició | País | Total | |||
---|---|---|---|---|---|
1 | Estats Units | 11 | 9 | 7 | 27 |
2 | Equip Unificat | 6 | 3 | 1 | 10 |
3 | Hongria | 5 | 3 | 1 | 9 |
4 | R.P. de la Xina | 4 | 5 | 0 | 9 |
5 | Alemanya | 1 | 3 | 7 | 11 |
6 | Austràlia | 1 | 3 | 5 | 9 |
7 | Canadà | 1 | 0 | 1 | 2 |
8 | Espanya | 1 | 0 | 0 | 1 |
Japó | 1 | 0 | 0 | 1 | |
10 | Suècia | 0 | 2 | 1 | 3 |
11 | Brasil | 0 | 1 | 0 | 1 |
Nova Zelanda | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Polònia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
14 | França | 0 | 0 | 3 | 3 |
15 | Itàlia | 0 | 0 | 2 | 2 |
16 | Finlàndia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Regne Unit | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Surinam | 0 | 0 | 1 | 1 |
Enllaços externs
A Wikimedia Commons hi ha contingut multimèdia relatiu a: Natació als Jocs Olímpics d'estiu de 1992
- (anglès) www.olympic.org - Cercador olímpic
- (anglès) www.sports-reference.com - Natació 1992 Arxivat 2016-06-22 a Wayback Machine.