81. ročník udílení Oscarů
81. ročník Oscarů | |
---|---|
Informace | |
Místo konání | Kodak Theatre Los Angeles |
Datum | 22. února 2009 |
Hostitelé | Hugh Jackman |
Nejlepší počiny | |
Film | Milionář z chatrče |
Režie | Danny Boyle – Milionář z chatrče |
Původní scénář | Dustin Lance Black – Milk |
Adaptovaný scénář | Simon Beaufoy – Milionář z Chatrče |
Cizojazyčný film | Odchody (Japonsko) |
Nejlepší herecký výkon | |
herečka | Kate Winslet – Předčítač |
herec | Sean Penn – Milk |
vedlejší herečka | Penélope Cruz – Vicky Cristina Barcelona |
vedlejší herec | Heath Ledger – Temný rytíř |
Nejvíc Oscarů | |
cen | Milionář z chatrče – 9 |
nominací | Milionář z chatrče – 13 |
◄ 80. ročník | 82. ročník ► |
Slavnostní ceremoniál 81. ročníku udílení Oscarů se uskutečnil 22. února 2009. Nejlepším filmem se stal film Milionář z chatrče, který získal celkem 8 zlatých sošek.
Ceny a nominace
Nejlepší film
Milionář z chatrče – Christian Colson
- Podivuhodný případ Bejamina Buttona – Kathleen Kennedy, Frank Marshall a Ceán Chaffin
- Duel Frost/Nixon – Ron Howard, Brian Grazer a Eric Fellner
- Milk – Bruce Cohen a Dan Jinks
- Predčítač – Anthony Minghella, Sydney Pollack, Donna Gigliotti a Redmond Morris
Nejlepší režie
Milionář z chatrče – Danny Boyle
- Podivuhodný případ Bejamina Buttona – David Fincher
- Duel Frost/Nixon – Ron Howard
- Milk – Gus Van Sant
- Predčítač – Stephen Daldry
Nejlepší herec v hlavní roli
- Richard Jenkins – Nezvaný host
- Brad Pitt – Podivuhodný případ Bejamina Buttona
- Frank Langella – Duel Frost/Nixon
- Mickey Roruke – Wrestler
Nejlepší herec ve vedlejší roli
Heath Ledger – Temný rytíř
- Robert Downey Jr. – Tropická bouře
- Philip Seymour Hoffman – Pochyby
- Josh Brolin – Milk
- Michael Shannon – Nouzový východ
Nejlepší herečka v hlavní roli
- Anne Hathawayová – Rachel se vdává
- Angelina Jolie – Výměna
- Melissa Leo – Zamrzlá řeka
- Meryl Streep – Pochyby
Nejlepší herečka ve vedlejší roli
Penélope Cruz – Vicky Cristina Barcelona
- Amy Adams – Pochyby
- Taraji P. Henson – Podivuhodný případ Bejamina Buttona
- Viola Davis – Pochyby
- Marisa Tomei – Wrestler
Nejlepší adaptovaný scénář
Milionář z chatrče – Simon Beaufoy
- Podivuhodný případ Bejamina Buttona – Eric Roth a Robin Swicord
- Duel Frost/Nixon – Peter Hare
- Predčítač – David Hare
- Pochyby – John Patrick Shanley
Nejlepší původní scénář
Milk – Dustin Lance Black
- Zmrzlá řeka – Courtney Hunt
- Happy-Go-Lucky – Mike Leigh
- V Bruggách – Martin McDonagh
- Vall-I – Andrew Stanton, Jim Reardon a Pete Docter
Nejlepší cizojazyčný film
Odjezdy (Japonsko)
- Baader Meinhof Komplex (Německo)
- Mezi zdmi (Francie)
- Odveta (Rakousko)
- Valčík s Bašírem (Izrael)
Nejlepší animovaný film
Vall-I – Andrew Stanton
- Bolt – pes pro každý případ – Chris Williams a Byron Howard
- Kung fu panda – Mark Osborne a John Wayne Stevenson
Nejlepší výprava
Podivuhodný případ Bejamina Buttona – Donald Graham Burth a Victor J. Zolfo
- Výměna – James J. Murakami a Gary Fettis
- Temný rytíř – Nathan Crowley a Peter Lando
- Vévodkyně – Michael Carlin a Rebecca Alleway
- Nouzový východ – Kristi Zea a Debra Shutt
Nejlepší kostýmy
Vévodkyně – Michael O'Connor
- Podivuhodný případ Bejamina Buttona – Jacqueline West
- Austrálie – Catherine Martin
- Milk – Danny Glicker
- Nouzový východ – Albert Wolsky
Nejlepší masky
Podivuhodný případ Bejamina Buttona – Greg Cannom
- Temný rytíř – John Caglione Jr., Conor O'Sullivan
- Hellboy 2: Zlatá armáda – Mike Elizalde, Thomas Floutz
Nejlepší kamera
Milionář z chatrče – Anthony Dod Mantle
- Podivuhodný případ Bejamina Buttona – Claudio Miranda
- Výměna – Tom Stern
- Temný rytíř – Wally Pfister
- Predčítač – Roger Deakins a Chris Menges
Nejlepší hudba
Milionář z chatrče – Alláh Rakkha Rahmán
- Podivuhodný případ Bejamina Buttona – Alexandre Desplat
- Defiance – James Newton Howard
- Milk – Danny Elfman
- Vall-I – Thomas Newman
Nejlepší píseň
Milionář z chatrče – Alláh Rakkha Rahmán a Gulzar – "Jai Ho"
- Vall-I – Peter Gabriel a Thomas Newman – "Down to Earth"
- Milionář z chatrče – Alláh Rakkha Rahmán a M.I.A.– "Jai Ho"
Nejlepší střih
Milionář z chatrče – Chris Dickens
- Podivuhodný případ Bejamina Buttona – Angus Wall a Kirk Baxter
- Duel Frost/Nixon – Daniel P. Hanley a Mike Hill
- Milk – Elliot Graham
- Temný rytíř – Lee Smith
Nejlepší zvuk
Milionář z chatrče – Ian Tapp, Richard Pryke a Resul Pookutty
- Podivuhodný případ Bejamina Buttona – David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce a Mark Weingarten
- Vall-I – Tom Myers, Michael Semanick, Ben Burtt
- Temný rytíř – Ed Novick, Lora Hirschberg a Gary Rizzo
Nejlepší zvukových efektů
Temný rytíř – Richard King
- Wanted – Wylie Stateman
- Milionář z chatrče – Tom Syers
- Vall-I – Ben Burtt a Matthew Wood
Nejlepší vizuální efekty
Podivuhodný případ Bejamina Buttona – Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton, Craig Barron
- Iron Man – John Nelson, Ben Snow, Daniel Sudick a Shane Mahan
Nejlepší dokument
Muž na laně
- The Betrayl - Nerakhoon
- Setkání na konci světa
- The Garden
- Trouble the Water
Nejlepší krátký dokument
Smile Pinki
- The Conscience of Nhem En
- The Final Inch
- Svědek z balkónu pokoje 306
Nejlepší krátký animovaný film
Dům z malých kostek – Kunio Kato
- Ubornaya istoriya - lyubovnaya istoriya – Konstantin Bronzit
- Sim Salabim – Doug Sweetland
- This Way Up – Alan Smith, Adam Foulkes
- Oktapodi – Julien Bocabeille, François-Xavier Chanioux, Olivier Delabarre, Thierry Marchand, Quentin Marmier, Emud Mokhberi
Nejlepší krátký hraný film
Země hraček – Jochen Alexander Freydank
- Na cestě – Reto Caffi
- Manon sur le bitume – Elizabeth Marre, Olivier Pont
- Nový kluk – Steph Green, Tamara Anghie
- Grisen – Tivi Magnusson, Dorthe Warnø Høgh
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu 81. ročník udílení Oscarů na Wikimedia Commons
Oscar | |
---|---|
Současná ocenění | Nejlepší film • Nejlepší režie • Nejlepší herečka • Nejlepší herec • Nejlepší herečka ve vedlejší roli • Nejlepší herec ve vedlejší roli • Nejlepší původní scénář • Nejlepší adaptovaný scénář • Nejlepší kamera • Nejlepší střih • Nejlepší výprava • Nejlepší kostýmy • Nejlepší hudba • Nejlepší filmová píseň • Nejlepší zvuk • Nejlepší masky • Nejlepší vizuální efekty • Nejlepší střih zvuku • Nejlepší animovaný film • Nejlepší cizojazyčný film • Nejlepší dokument • Nejlepší krátký hraný film • Nejlepší krátký animovaný film • Nejlepší krátký dokument |
Speciální ceny | Cena Irvinga G. Thalberga • Cena Jeana Hersholta • Čestná cena Akademie • Cena Gordona E. Sawyera • Ceny za vědecký a technický přínos |
Ročníky | 1927/1928 • 1928/1929 • 1929/1930 • 1930/1931 • 1931/1932 • 1932/1933 • 1934 • 1935 • 1936 • 1937 • 1938 • 1939 • 1940 • 1941 • 1942 • 1943 • 1944 • 1945 • 1946 • 1947 • 1948 • 1949 • 1950 • 1951 • 1952 • 1953 • 1954 • 1955 • 1956 • 1957 • 1958 • 1959 • 1960 • 1961 • 1962 • 1963 • 1964 • 1965 • 1966 • 1967 • 1968 • 1969 • 1970 • 1971 • 1972 • 1973 • 1974 • 1975 • 1976 • 1977 • 1978 • 1979 • 1980 • 1981 • 1982 • 1983 • 1984 • 1985 • 1986 • 1987 • 1988 • 1989 • 1990 • 1991 • 1992 • 1993 • 1994 • 1995 • 1996 • 1997 • 1998 • 1999 • 2000 • 2001 • 2002 • 2003 • 2004 • 2005 • 2006 • 2007 • 2008 • 2009 • 2010 • 2011 • 2012 • 2013 • 2014 • 2015 • 2016 • 2017 • 2018 • 2019 • 2020 • 2021 • 2022 • 2023 (Uvedené letopočty jsou roky, za které jsou ceny udělovány. Ceremonie se konají v následujícím roce.) |
Různé |