Házená na Letních olympijských hrách 1980
Házená na Letních olympijských hrách 1980 | ||||
---|---|---|---|---|
Základní údaje | ||||
Pořadatel | Mezinárodní házenkářská federace Mezinárodní olympijský výbor | |||
Dějiště | Sovětský svaz Sovětský svaz Moskva | |||
Datum | 20. červenec – 30. červenec 1980 | |||
Soutěže | 2 (1 muži, 1 ženy) | |||
Startující | 12 týmů (muži) 6 týmů (ženy) | |||
Soutěže | ||||
| ||||
|
Turnaj mužů
Zlato | Německá demokratická republika (GDR) |
Stříbro | Sovětský svaz (URS) |
Bronz | Rumunsko (ROU) |
Turnaj se odehrál v rámci XXII. olympijských her ve dnech 20. – 30. července 1980 v Moskvě.
Turnaje se zúčastnilo 12 mužstev, rozdělených do dvou šestičlenných skupin. Vítězové skupin hráli finále, týmy na druhém místě hrály o třetí místo, týmy na třetím místě o páté místo atd. Olympijským vítězem se stalo mužstvo NDR.
Skupina A
GDR | HUN | ESP | POL | DEN | CUB | V | R | P | Skóre | B | ||
1. | NDR | *** | 14:14 | 21:17 | 22:21 | 24:20 | 27:20 | 4 | 1 | 0 | 108:92 | 9 |
2. | Maďarsko | 14:14 | *** | 20:17 | 20:20 | 16:15 | 26:22 | 3 | 2 | 0 | 96:88 | 8 |
3. | Španělsko | 17:21 | 17:20 | *** | 24:22 | 20:19 | 24:24 | 2 | 1 | 2 | 102:106 | 5 |
4. | Polsko | 21:22 | 20:20 | 22:24 | *** | 26:12 | 34:19 | 2 | 1 | 2 | 123:97 | 5 |
5. | Dánsko | 20:24 | 15:16 | 19:20 | 12:26 | *** | 30:18 | 1 | 0 | 4 | 96:104 | 2 |
6. | Kuba | 20:27 | 22:26 | 24:24 | 19:34 | 18:30 | *** | 0 | 1 | 4 | 103:141 | 1 |
20. července 1980 (17:00) – Moskva (Sokolniki)
Maďarsko - Polsko 20:20 (11:7)
20. července 1980 (18:30) – Moskva (Sokolniki)
20. července 1980 (20:00) – Moskva (Sokolniki)
22. července 1980 (17:00) – Moskva (Dynamo)
Španělsko - Dánsko 20:19 (7:7)
22. července 1980 (18:30) – Moskva (Dynamo)
22. července 1980 (20:00) – Moskva (Dynamo)
Maďarsko - Španělsko 20:17 (10:8)
24. července 1980 (17:00) – Moskva (Sokolniki)
24. července 1980 (18:30) – Moskva (Sokolniki)
24. července 1980 (20:00) – Moskva (Sokolniki)
26. července 1980 (17:00) – Moskva (Dynamo)
26. července 1980 (18:30) – Moskva (Dynamo)
26. července 1980 (20:00) – Moskva (Dynamo)
28. července 1980 (17:00) – Moskva (Sokolniki)
Španělsko - Polsko 24:22 (11:13)
28. července 1980 (18:30) – Moskva (Sokolniki)
28. července 1980 (20:00) – Moskva (Sokolniki)
Skupina B
URS | ROM | YUG | SUI | ALG | KUV | V | R | P | Skóre | B | ||
1. | SSSR | *** | 19:22 | 22:17 | 22:15 | 33:10 | 38:11 | 4 | 0 | 1 | 134:75 | 8 |
2. | Rumunsko | 22:19 | *** | 21:23 | 18:16 | 26:18 | 32:12 | 4 | 0 | 1 | 119:88 | 8 |
3. | Jugoslávie | 17:22 | 23:21 | *** | 26:21 | 22:18 | 44:10 | 4 | 0 | 1 | 132:92 | 8 |
4. | Švýcarsko | 15:22 | 16:18 | 21:26 | *** | 26:18 | 32:14 | 2 | 0 | 3 | 110:98 | 4 |
5. | Alžírsko | 10:33 | 18:26 | 18:22 | 18:26 | *** | 30:17 | 1 | 0 | 4 | 94:124 | 2 |
6. | Kuvajt | 11:38 | 12:32 | 10:44 | 14:32 | 17:30 | *** | 0 | 0 | 5 | 64:176 | 0 |
Jugoslávie - Alžírsko 22:18 (12:10)
20. července 1980 (17:00) – Moskva (Dynamo)
Rumunsko - Kuvajt 32:12 (18:3)
20. července 1980 (18:30) – Moskva (Dynamo)
20. července 1980 (20:00) – Moskva (Dynamo)
Rumunsko - Alžírsko 26:18 (14:7)
22. července 1980 (17:00) – Moskva (Sokolniki)
22. července 1980 (18:30) – Moskva (Sokolniki)
Jugoslávie - Švýcarsko 26:21 (12:8)
22. července 1980 (20:00) – Moskva (Sokolniki)
Švýcarsko - Kuvajt 32:14 (14:6)
24. července 1980 (17:00) – Moskva (Dynamo)
24. července 1980 (18:30) – Moskva (Dynamo)
Jugoslávie - Rumunsko 23:21 (12:9)
24. července 1980 (20:00) – Moskva (Dynamo)
Švýcarsko - Alžírsko 26:18 (11:7)
26. července 1980 (17:00) – Moskva (Sokolniki)
Jugoslávie - Kuvajt 44:10 (24:5)
26. července 1980 (18:30) – Moskva (Sokolniki)
26. července 1980 (20:00) – Moskva (Sokolniki)
Alžírsko - Kuvajt 30:17 (11:14)
28. července 1980 (17:00) – Moskva (Dynamo)
Rumunsko - Švýcarsko 18:16 (9:6)
28. července 1980 (18:30) – Moskva (Dynamo)
SSSR - Jugoslávie 22:17 (12:9)
28. července 1980 (20:00) – Moskva (Dynamo)
Finále
NDR - SSSR 23:22pp (10:10, 20:20)
30. července 1980 (18:30) – Moskva (Sokolniki)
O 3. místo
Rumunsko - Maďarsko 20:18 (11:7)
30. července 1980 (14:45) – Moskva (Dynamo)
O 5. místo
Španělsko - Jugoslávie 24:23 (12:7)
30. července 1980 (14:00) – Moskva (Sokolniki)
O 7. místo
Polsko - Švýcarsko 23:22 (11:10)
30. července 1980 (13:00) – Moskva (Dynamo)
O 9. místo
Dánsko - Alžírsko 28:20 (15:9)
30. července 1980 (12:30) – Moskva (Sokolniki)
O 11. místo
30. července 1980 (11:00) – Moskva (Dynamo)
Soupisky
1. NDR
|
|
|
2. SSSR
|
|
|
3. Rumunsko
|
|
|
Konečné pořadí
XXII. | Olympijské hry | Z | V | R | P | Skóre | B |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | NDR | 6 | 5 | 1 | 0 | 131: 114 | 11 |
2. | SSSR | 6 | 4 | 0 | 2 | 156: 98 | 8 |
3. | Rumunsko | 6 | 5 | 0 | 1 | 139: 106 | 10 |
4. | Maďarsko | 6 | 3 | 2 | 1 | 114: 108 | 8 |
5. | Španělsko | 6 | 3 | 1 | 2 | 126: 129 | 7 |
6. | Jugoslávie | 6 | 4 | 0 | 2 | 155: 116 | 8 |
7. | Polsko | 6 | 3 | 1 | 2 | 146: 119 | 7 |
8. | Švýcarsko | 6 | 2 | 0 | 4 | 132: 121 | 4 |
9. | Dánsko | 6 | 2 | 0 | 4 | 124: 124 | 4 |
10. | Alžírsko | 6 | 1 | 0 | 5 | 114: 152 | 2 |
11. | Kuba | 6 | 1 | 1 | 4 | 135: 165 | 3 |
12. | Kuvajt | 6 | 0 | 0 | 6 | 88: 208 | 0 |
Turnaj žen
Zlato | Sovětský svaz (URS) |
Stříbro | Jugoslávie (YUG) |
Bronz | Německá demokratická republika (GDR) |
Turnaj se odehrál v rámci XXII. olympijské hry ve dnech 20. - 30. července 1980 v Moskvě.
Turnaje se zúčastnilo 6 družstev. Turnaj se odehrál v jedné skupině systémem každý s každým. Olympijským vítězem se stalo družstvo Sovětského svazu.
URS | YUG | GDR | HUN | TCH | CON | V | R | P | Skóre | B | ||
1. | SSSR | *** | 18:9 | 18:13 | 16:12 | 17:7 | 30:11 | 5 | 0 | 0 | 99:52 | 10 |
2. | Jugoslávie | 9:18 | *** | 15:15 | 19:10 | 25:15 | 39:9 | 3 | 1 | 1 | 107:67 | 7 |
3. | NDR | 13:18 | 15:15 | *** | 19:9 | 16:10 | 28:6 | 3 | 1 | 1 | 91:58 | 7 |
4. | Maďarsko | 12:16 | 10:19 | 9:19 | *** | 10:10 | 39:10 | 1 | 1 | 3 | 80:74 | 3 |
5. | ČSSR | 7:17 | 15:25 | 10:16 | 10:10 | *** | 23:10 | 1 | 1 | 3 | 65:78 | 3 |
6. | Kongo | 11:30 | 9:39 | 6:28 | 10:39 | 10:23 | *** | 0 | 0 | 5 | 46:159 | 0 |
21. července 1980 (17:00) – Moskva (Dynamo)
NDR - Československo 16:10 (16:10)
21. července 1980 (18:30) – Moskva (Dynamo)
Jugoslávie - Maďarsko 19:10 (8:4)
21. července 1980 (20:00) – Moskva (Dynamo)
SSSR - Československo 17:7
23. července 1980 (17:00) – Moskva (Sokolniki)
23. července 1980 (18:30) – Moskva (Dynamo)
Jugoslávie - NDR 15:15 (6:8)
23. července 1980 (20:00) – Moskva (Dynamo)
25. července 1980 (17:00) – Moskva (Sokolniki)
25. července 1980 (18:30) – Moskva (Dynamo)
Jugoslávie - Československo 25:15 (13:7)
25. července 1980 (20:00) – Moskva (Dynamo)
SSSR - Jugoslávie 18:9 (10:4)
27. července 1980 (17:00) – Moskva (Sokolniki)
Československo - Kongo 23:10 (9:3)
27. července 1980 (18:30) – Moskva (Dynamo)
27. července 1980 (20:00) – Moskva (Dynamo)
Jugoslávie - Kongo 39:9 (16:5)
29. července 1980 (13:00) – Moskva (Sokolniki)
Maďarsko - Československo 10:10 (3:6)
29. července 1980 (14:30) – Moskva (Sokolniki)
29. července 1980 (18:30) – Moskva (Sokolniki)
Soupisky
1. SSSR
|
|
|
2. Jugoslávie
|
|
|
3. NDR
|
|
|
5. Československo
|
|
|
Odkazy
Literatura
- Olympijské hry 1980: hry XXII. olympiády, Moskva: XIII zimní olympijské hry, Lake Placid. Příprava vydání Dobrovodský, Vladimír. 1. vyd. Praha: Olympia, 1981. 319 s.
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu Házená na Letních olympijských hrách 1980 na Wikimedia Commons
- (en) Oficiální stránky IHF
- (en) Sportovní statistiky - muži
- (en) Sportovní statistiky - ženy
- (en) Oficiální publikace Archivováno 6. 2. 2012 na Wayback Machine.
- (česky) Archiv časopisů
Házená na letních olympijských hrách | |
---|---|
Berlín 1936 • 1948–1968 • Mnichov 1972 • Montréal 1976 • Moskva 1980 • Los Angeles 1984 • Soul 1988 • Barcelona 1992 • Atlanta 1996 • Sydney 2000 • Athény 2004 • Peking 2008 • Londýn 2012 • Rio de Janeiro 2016 • Tokio 2020 • Paříž 2024 |
Sporty na Letních olympijských hrách 1980 v Moskvě | |
---|---|
Atletika • Basketbal • Box • Cyklistika • Fotbal • Gymnastika • Házená • Jachting • Jezdectví • Judo • Kanoistika • Lukostřelba • Moderní pětiboj • Plavání • Pozemní hokej • Skoky do vody • Sportovní střelba • Šerm • Veslování • Vodní pólo • Volejbal • Vzpírání • Zápas |
Medailisté – Házená na Letních olympijských hrách 1980 – turnaj mužů | |
---|---|
NDR | Hans-Georg Beyer • Lothar Doering • Günter Dreibrodt • Ernst Gerlach • Klaus Gruner • Rainer Höft • Hans-Georg Jaunich • Hartmut Krüger • Peter Rost • Dietmar Schmidt • Wieland Schmidt • Siegfried Voigt • Frank-Michael Wahl • Ingolf Wiegert |
SSSR | Alexandr Anpilogov • Vladimir Bělov • Jevgenij Černyšov • Anatolij Feďukin • Michail Iščenko • Alexandr Karšakevič • Jurij Kiďajev • Vladimir Kravcov • Sergej Kuširjuk • Viktor Machorin • Voldemaras Novickis • Vladimir Repev • Mykola Tomin • Alexej Žuk |
Rumunsko | Ștefan Birtalan • Iosif Boroş • Adrian Cosma • Cezar Drăgăniṭă • Marian Dumitru • Cornel Durău • Alexandru Fölker • Claudiu Ionescu • Nicolae Munteanu • Vasile Stîngă • Lucian Vasilache • Neculai Vasilcă • Radu Voina • Maricel Voinea |
Medailistky – Házená na Letních olympijských hrách 1980 – turnaj žen | |
---|---|
SSSR | Larisa Karlovová • Tetjana Kočerhinová • Valentyna Lutajevová • Aldona Nenėnienė • Ljubov Odinoková • Iryna Palčyková • Ljudmyla Poradnyková • Julija Safinová • Larisa Savkinová • Sigita Strečen • Natalyja Tymoškinová • Zinaida Turčinová • Olha Zubarevová |
Jugoslávie | Svetlana Anastasovska • Mirjana Đurica • Radmila Drljača • Katica Ileš • Slavica Jeremić • Svetlana Kitićová • Jasna Kolar-Merdanová • Vesna Milosević • Mirjana Ognjenović • Vesna Radović • Radmila Savić • Ana Titlić • Biserka Višnjić • Zorica Vojinović |
NDR | Birgit Heinecke • Roswitha Krause • Waltraud Kretzschmar • Katrin Krüger • Kornelia Kunisch • Evelyn Matz • Kristina Richter • Christina Rost • Sabine Röther • Renate Rudolph • Marion Tietz • Petra Uhlig • Claudia Wunderlich • Hannelore Zober |