UFC mixed martial arts event in 2020
Season of television series
Dana White's Contender Series |
---|
Season 4 |
Release |
---|
Original network | ESPN+ |
---|
Original release | August 4 (2020-08-04) – November 17, 2020 (2020-11-17) |
---|
Season chronology |
---|
|
In June 2020 it was confirmed that season 4 of Dana White's Contender Series would commence in August 2020 and in the US would be exclusive to ESPN+, ESPN's new over-the-top subscription package. In April 2020, the schedule was elaborated, the series beginning on August 4, 2020 and ending on September 1, 2020.[1]
Week 1 - August 4
Dana White's Contender Series 27 |
---|
Information |
---|
Promotion | DWCS |
---|
Date | August 4, 2020 |
---|
Venue | UFC Apex Centre |
---|
City | Las Vegas, Nevada, United States |
---|
Main Card |
Weight class | | | | Method | Round | Time | Notes |
Light Heavyweight | Dustin Jacoby | def. | Ty Flores | Decision (unanimous) (30-26, 29-27, 29-27) | 3 | 5:00 | |
Lightweight | Uroš Medić | def. | Mikey Gonzalez | TKO (punches) | 1 | 2:48 | |
Flyweight | Jerome Rivera | def. | Ronaldo Rodríguez | Decision (unanimous) (29-28, 30-27, 30-27) | 3 | 5:00 | |
Lightweight | Jordan Leavitt | def. | Jose Flores | Submission (arm-triangle choke) | 1 | 4:15 | |
Contract awards
The following fighters were awarded contracts with the UFC:[2]
Week 2 - August 11
Dana White's Contender Series 28 |
---|
Information |
---|
Promotion | DWCS |
---|
Date | August 11, 2020 |
---|
Venue | UFC Apex Centre |
---|
City | Las Vegas, Nevada, United States |
---|
Main Card |
Weight class | | | | Method | Round | Time | Notes |
Middleweight[3] | Dustin Stoltzfus | def. | Joe Pyfer | TKO (arm injury) | 1 | 4:21 | |
Bantamweight | Adrian Yañez | def. | Brady Huang | TKO (punches) | 1 | 0:39 | |
Women's Strawweight | Cory McKenna | def. | Vanessa Demopoulos | Decision (unanimous) (30-27, 29-28, 29-28) | 3 | 5:00 | |
Featherweight | T.J. Laramie | def. | Daniel Swain | TKO (doctor stoppage) | 1 | 5:00 | |
Middleweight | Impa Kasanganay | def. | Anthony Adams | Decision (unanimous) (29-27, 29-27, 29-27) | 3 | 5:00 | |
Contract awards
The following fighters were awarded contracts with the UFC:[4]
Week 3 - August 18
Dana White's Contender Series 29 |
---|
Information |
---|
Promotion | DWCS |
---|
Date | August 18, 2020 |
---|
Venue | UFC Apex Centre |
---|
City | Las Vegas, Nevada, United States |
---|
Main Card |
Weight class | | | | Method | Round | Time | Notes |
Welterweight[3] | Louis Cosce | def. | Victor Reyna | TKO (punches) | 1 | 1:12 | |
Women's Strawweight | Cheyanne Buys | def. | Hilarie Rose | Decision (unanimous) (30-27, 30-27, 30-27) | 3 | 5:00 | |
Welterweight | Orion Cosce | def. | Matt Dixon | TKO (punches) | 3 | 4:42 | |
Heavyweight | Josh Parisian | def. | Chad Johnson | KO (punches) | 1 | 3:43 | |
Lightweight | Kenny Cross | def. | Kevin Syler | Decision (unanimous) (30-27, 29-28, 29-28) | 3 | 5:00 | |
Contract awards
The following fighters were awarded contracts with the UFC:[5]
Week 4 - August 25
Dana White's Contender Series 30 |
---|
Information |
---|
Promotion | DWCS |
---|
Date | August 25, 2020 |
---|
Venue | UFC Apex Centre |
---|
City | Las Vegas, Nevada, United States |
---|
Main Card |
Weight class | | | | Method | Round | Time | Notes |
Middleweight | Jamie Pickett | def. | Jhonoven Pati | TKO (punches) | 2 | 0:33 | |
Featherweight | Rafael Alves | def. | Alejandro Flores | Submission (guillotine choke) | 2 | 2:55 | |
Flyweight[6] | Jeff Molina | def. | Jacob Silva | Decision (unanimous) (30-27, 30-27, 29-28) | 3 | 5:00 | |
Lightweight | Anthony Romero | def. | Mike Breeden | Decision (unanimous) (30-26, 30-27, 29-28) | 3 | 5:00 | |
Middleweight | Collin Huckbody | def. | Kyron Bowen | Submission (arm-triangle choke) | 1 | 1:28 | |
Contract awards
The following fighters were awarded contracts with the UFC:[7]
Week 5 - September 1
Dana White's Contender Series 31 |
---|
Information |
---|
Promotion | DWCS |
---|
Date | September 1, 2020 |
---|
Venue | UFC Apex Centre |
---|
City | Las Vegas, Nevada, United States |
---|
Main Card |
Weight class | | | | Method | Round | Time | Notes |
Featherweight | Melsik Baghdasaryan | def. | Dennis Buzukja | Decision (unanimous) (30-27, 29-28, 29-28) | 3 | 5:00 | |
Flyweight | Jimmy Flick | def. | Nate Smith | Submission (arm-triangle choke) | 3 | 3:15 | |
Bantamweight[8] | Ronnie Lawrence | def. | Jose Johnson | Decision (unanimous) (30-27, 30-27, 30-27) | 3 | 5:00 | |
Light Heavyweight[3] | William Knight | def. | Cody Brundage | TKO (elbows and punches) | 1 | 2:23 | |
Lightweight[9] | Tucker Lutz | def. | Chase Gibson | Decision (unanimous) (30-27, 30-27, 30-27) | 3 | 5:00 | |
Contract awards
The following fighters were awarded contracts with the UFC:[10]
- Jimmy Flick, Ronnie Lawrence, and William Knight
Week 6 - September 8
Dana White's Contender Series 32 |
---|
Information |
---|
Promotion | DWCS |
---|
Date | September 8, 2020 |
---|
Venue | UFC Apex Centre |
---|
City | Las Vegas, Nevada, United States |
---|
Main Card |
Weight class | | | | Method | Round | Time | Notes |
Middleweight[3] | Phil Hawes | def. | Khadzimurat Bestaev | TKO (punches) | 1 | 1:18 | |
Light Heavyweight[3] | Tafon Nchukwi | def. | Al Matavao | KO (head kick) | 2 | 2:01 | |
Bantamweight | Drako Rodriguez | def. | Mana Martinez | Technical Submission (triangle choke) | 1 | 2:22 | |
Middleweight | Aliaskhab Khizriev | def. | Henrique Shiguemoto | Submission (rear-naked choke) | 1 | 0:50 | |
Lightweight[11] | Sherrard Blackledge | def. | Cameron Church | Decision (unanimous) (30-27, 30-27, 29-28) | 3 | 5:00 | |
Contract awards
The following fighters were awarded contracts with the UFC:[12]
Week 7 - September 15
Dana White's Contender Series 33 |
---|
Information |
---|
Promotion | DWCS |
---|
Date | September 15, 2020 |
---|
Venue | UFC Apex Centre |
---|
City | Las Vegas, Nevada, United States |
---|
Main Card |
Weight class | | | | Method | Round | Time | Notes |
Middleweight | Jordan Williams | def. | Gregory Rodrigues | KO (punches) | 1 | 2:19 | |
Featherweight | Collin Anglin | def. | Muhammadjon Naimov | Decision (unanimous) (29-28, 29-27, 29-27) | 3 | 5:00 | |
Welterweight | Michael Lombardo | def. | Korey Kuppe | Decision (unanimous) (29-28, 29-28, 29-28) | 3 | 5:00 | |
Women's Featherweight | Danyelle Wolf | def. | Taneisha Tennant | Decision (unanimous) (29-28, 29-28, 29-28) | 3 | 5:00 | |
Featherweight | Kyle Driscoll | def. | Dinis Paiva | Decision (unanimous) (29-28, 29-28, 29-28) | 3 | 5:00 | |
Contract awards
The following fighters were awarded contracts with the UFC:[13]
Week 8 - November 4
Dana White's Contender Series 34 |
---|
Information |
---|
Promotion | DWCS |
---|
Date | November 4, 2020 |
---|
Venue | UFC Apex Centre |
---|
City | Las Vegas, Nevada, United States |
---|
Main Card |
Weight class | | | | Method | Round | Time | Notes |
Middleweight | Carlos Ulberg | def. | Bruno Oliveira | KO (punch) | 1 | 2:02 | |
Welterweight | Ignacio Bahamondes | def. | Edson Gomez | KO (front kick) | 2 | 2:31 | |
Featherweight | Luis Saldaña | def. | Vince Murdock | TKO (front kick and punches) | 3 | 0:44 | |
Heavyweight | Jared Vanderaa | def. | Harry Hunsucker | TKO (punches) | 1 | 3:34 | |
Contract awards
The following fighters were awarded contracts with the UFC:[14]
Week 9 - November 10
Dana White's Contender Series 35 |
---|
Information |
---|
Promotion | DWCS |
---|
Date | November 10, 2020 |
---|
Venue | UFC Apex Centre |
---|
City | Las Vegas, Nevada, United States |
---|
Main Card |
Weight class | | | | Method | Round | Time | Notes |
Middleweight | Mário Sousa | def. | Mariusz Ksiazkiewicz | Decision (unanimous) (30-27, 29-28, 29-28) | 3 | 5:00 | |
Lightweight | Natan Levy | def. | Shaheen Santana | Submission (arm-triangle choke) | 3 | 0:55 | |
Lightweight | Nikolas Motta | def. | Joseph Lowry | Decision (unanimous) (30-27, 30-27, 30-27) | 3 | 5:00 | |
Women's Strawweight | Luana Pinheiro | def. | Stephanie Frausto | TKO (punches) | 1 | 2:48 | |
Bantamweight | Danny Sabatello | def. | Taylor Moore | Decision (unanimous) (30-24, 30-25, 30-26) | 3 | 5:00 | |
Contract awards
The following fighters were awarded contracts with the UFC:[15]
Week 10 - November 17
Dana White's Contender Series 36 |
---|
Information |
---|
Promotion | DWCS |
---|
Date | November 17, 2020 |
---|
Venue | UFC Apex Centre |
---|
City | Las Vegas, Nevada, United States |
---|
Main Card |
Weight class | | | | Method | Round | Time | Notes |
Flyweight | JP Buys | def. | Jacob Silva | Submission (guillotine choke) | 1 | 4:54 | |
Heavyweight | Nick Maximov | def. | Oscar Ivan Cota | Decision (unanimous) (30-26, 30-26, 29-28) | 3 | 5:00 | |
Women's Strawweight | Gloria de Paula | def. | Pauline Macias | Decision (unanimous) (30-26, 30-26, 30-27) | 3 | 5:00 | |
Lightweight | Tucker Lutz | def. | Sherrard Blackledge | Decision (unanimous) (30-27, 30-27, 30-27) | 3 | 5:00 | |
Women's Flyweight | Victoria Leonardo | def. | Chelsea Hackett | TKO (punches) | 2 | 4:41 | |
Contract awards
The following fighters were awarded contracts with the UFC:[16]
References
- ^ Nolan King (2020-06-22). "Dana White's Contender Series: Your complete guide to Season 4". mmajunkie.com. Retrieved 2020-06-22.
- ^ "Jordan Leavitt, Uros Medic and Dustin Jacoby win contracts at Contender Series Season 4: Week 1". MMA Fighting. 2020-08-04. Retrieved 2020-08-04.
- ^ a b c d e "Dana White's Contender Series: Your complete guide to Season 4". MMA Junkie. 2020-06-24. Retrieved 2020-06-25.
- ^ "All 5 winners earn UFC contracts at DWCS Season 4: Week 2". MMA Fighting. 2020-08-11. Retrieved 2020-08-11.
- ^ "Dana White's Contender Series 29 results: Both Cosce brothers, two other fighters earn UFC contracts". MMA Junkie. 2020-08-19. Retrieved 2020-08-19.
- ^ Bitter, Shawn (2020-07-05). "Exclusive: Jeffrey Molina vs. Jacob Silva Headed to Contender Series on August 25". Cageside Press. Retrieved 2020-07-06.
- ^ "Dana White's Contender Series 30 results: Four more fighters score UFC deals". MMA Junkie. 2020-08-25. Retrieved 2020-08-25.
- ^ Bitter, Shawn (2020-06-24). "Exclusive: Jose Johnson vs. Ronnie Lawrence Set for Contender Series September 1". Cageside Press. Retrieved 2020-06-25.
- ^ "Victor Martinez vs. Tucker Lutz in the works for Dana White's Contender Series on Sept. 1". MMA Junkie. 2020-06-26. Retrieved 2020-06-27.
- ^ "Dana White's Contender Series 31 results: William Knight, two more get UFC contracts". MMA Junkie. 2020-09-01. Retrieved 2020-09-01.
- ^ Lee, Alexander K. (2020-08-30). "Full lineups for Dana White's Contender Series Week 6, Week 7 announced". MMA Fighting. Retrieved 2020-08-31.
- ^ Staff (2020-09-08). "Dana White's Contender Series Season 4, Week 6 Results". Cageside Press. Retrieved 2020-09-09.
- ^ Sherdog.com. "Jordan Williams Knockout Highlights Week 7 of DWCS; Three UFC Contracts Awarded". Sherdog. Retrieved 2020-09-16.
- ^ Staff (2020-11-04). "Dana White's Contender Series Season 4, Week 8 Results". Cageside Press. Retrieved 2020-11-04.
- ^ Staff (2020-11-10). "DWCS Season 4: Week 9 results: Three win contracts with Natan Levy earning high praise". MMA Fighting. Retrieved 2020-11-10.
- ^ Staff (2020-11-17). "DWCS Season 4: Week 10 results: Final 4 contracts awarded for 2020 season". MMA Fighting. Retrieved 2020-11-17.
By year | | |
---|
General info | |
---|
Executives | |
---|
Lists | |
---|
|
---|
|
UFC | UFC flagship events | |
---|
UFC on ESPN | - Ngannou vs. Rozenstruik
- Overeem vs. Harris
- Woodley vs. Burns
- Eye vs. Calvillo
- Blaydes vs. Volkov
- Poirier vs. Hooker
- Kattar vs. Ige
- Whittaker vs. Till
- Munhoz vs. Edgar
- Holm vs. Aldana
- Santos vs. Teixeira
- Smith vs. Clark
- Hermansson vs. Vettori
|
---|
UFC Fight Nights | - Blaydes vs. dos Santos
- Anderson vs. Błachowicz 2
- Felder vs. Hooker
- Benavidez vs. Figueiredo
- Lee vs. Oliveira
- Woodley vs. Edwards
- Overeem vs. Harris
- Smith vs. Teixeira
- Hermansson vs. Weidman
- Smith vs. Teixeira
- Figueiredo vs. Benavidez 2
- Brunson vs. Shahbazyan
- Lewis vs. Oleinik
- Smith vs. Rakić
- Overeem vs. Sakai
- Waterson vs. Hill
- Covington vs. Woodley
- Moraes vs. Sandhagen
- Ortega vs. The Korean Zombie
- Hall vs. Silva
- Felder vs. dos Anjos
- Thompson vs. Neal
|
---|
|
---|
Bellator | Bellator flagship events | |
---|
Bellator European Series | |
---|
|
---|
ONE | ONE Championship | - A New Tomorrow
- Fire & Fury
- Warrior’s Code
- King of the Jungle
- Hope
- Strength
- Dreams
- Inspiration
- Battle for the Ages
- Legendary Warriors
- Heart of Heroes
- No Surrender
- No Surrender 2
- No Surrender 3
- A New Breed
- A New Breed 2
- A New Breed 3
- Reign of Dynasties
- Reign of Dynasties 2
- Inside the Matrix
- Inside the Matrix 2
- Inside the Matrix 3
- Inside the Matrix 4
- Big Bang
- Big Bang 2
- Collision Course
- Collision Course 2
|
---|
Road to ONE | - Road to ONE 3
- Road to ONE 4
- Road to ONE 5: WWS
- Road to ONE 6: WSS
|
---|
ONE Hero Series | |
---|
ONE Warrior Series | |
---|
|
---|
Rizin FF | |
---|
Invicta | - 39 (Frey vs. Cummins)
- Phoenix Series 3
- 40 (Ducote vs. Lima)
- 41 (Morandin vs. Ruiz)
- 42 (Cummins vs. Zappitella)
- 43 (King vs. Harrison)
|
---|
DWCS Season Four | - 27
- 28
- 29
- 30
- 31
- 32
- 33
- 34
- 35
- 36
|
---|
Other | |
---|