Dancesport at the World Games
Dancesport has been part of the World Games since the 1997 edition. Among the disciplines are Standard, Latin, Salsa and Rock'n'Roll.
Medalists
Standard
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1997 Lahti | Great Britain (GBR) Hazel Newberry Christopher Hawkins | Italy (ITA) Alessandra Bucciarelli William Pino | Germany (GER) Pia David Stefan Ossenkop |
2001 Akita | Great Britain (GBR) Kylie Jones Jonathan Crossley | Italy (ITA) Alessia Betti Mirko Gozzoli | Lithuania (LTU) Edita Daniūtė Arūnas Bižokas |
2005 Duisburg | Lithuania (LTU) Edita Daniūtė Arūnas Bižokas | Germany (GER) Natascha Karabey Sascha Karabey | Italy (ITA) Silvia Pitton Paolo Bosco |
2009 Kaohsiung | Italy (ITA) Silvia Pitton Paolo Bosco | Germany (GER) Claudia Koehler Benedetto Ferruggia | Russia (RUS) Alina Basyuk Marat Gimaev |
2013 Cali | Germany (GER) Benedetto Ferruggia Claudia Koehler | Russia (RUS) Sergei Konovaltsev Olga Konovaltseva | Italy (ITA) Rosario Guerra Grazia Benincasa |
2017 Wrocław | Germany (GER) Benedetto Ferruggia Claudia Koehler | Russia (RUS) Dmitry Zharkov Olga Kulikova | Lithuania (LTU) Evaldas Sodeika Ieva Žukauskaitė |
Latin
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
1997 Lahti | Denmark (DEN) Mie Bach Steen Lund | Slovenia (SLO) Katerina Venturini Andrej Skufca | Finland (FIN) Katja Koukkula Jussi Väänänen |
2001 Akita | Slovenia (SLO) Katerina Venturini Andrej Skufca | Russia (RUS) Anna Bezikova Dmitriy Timokhin | United States (USA) Maria Manusova Eugene Katsevman |
2005 Duisburg | United States (USA) Maria Manusova Eugene Katsevman | Denmark (DEN) Kristina Juel-Stokkebrø Peter Stokkebrø | Italy (ITA) Annalisa di Filippo Stefano di Filippo |
2009 Kaohsiung | Russia (RUS) Anna Firstova Alexey Silde | Slovenia (SLO) Jagoda Štrukelj Jurij Batagelj | Italy (ITA) Antonia Goffredo Gabriele Goffredo |
2013 Cali | Moldova (MDA) Gabriele Goffredo Anna Matus | Russia (RUS) Timur Imametdinov Ekaterina Nikolaeva | France (FRA) Charles-Guillaume Schmitt Elena Salikhova |
2017 Wrocław | Moldova (MDA) Gabriele Goffredo Anna Matus | Russia (RUS) Armen Tsaturyan Svetlana Gudyno | France (FRA) Charles-Guillaume Schmitt Elena Salikhova |
Rock'n'Roll
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2005 Duisburg | France (FRA) Diane Eonin Christophe Payan | Russia (RUS) Olga Sbitneva Ivan Yudin | France (FRA) Fanny Delebecque Alexis Chardenoux |
2009 Kaohsiung | France (FRA) Kathy Richeta Christophe Payan | Russia (RUS) Olga Sbitneva Ivan Yudin | Russia (RUS) Katrin Gazazyan Ivan Klimov |
2017 Wrocław | Poland (POL) Jacek Tarczylo Anna Miadzielec | Russia (RUS) Konstantin Chistikov Ksenia Osnovina | Germany (GER) Tobias Bludau Michelle Uhl |
Salsa
Games | Gold | Silver | Bronze |
---|---|---|---|
2013 Cali | Colombia (COL) Yefersson Benjumea Adriana Avila | Czech Republic (CZE) Jakub Mazuch Michaela Gatekova | Italy (ITA) Antonio Berardi Jasmina Berardi |
2017 Wrocław | Colombia (COL) Stevens Rebolledo Yinessa Ortega | Colombia (COL) Yefersson Benjumea Adriana Avila | Italy (ITA) Simone Sanfilippo Serena Maso |
- v
- t
- e
- Air sports
- Artistic roller skating
- Beach handball
- Bowling
- Boules
- Canoe polo
- Cue sports
- Dancesport
- Field archery
- Finswimming
- Fistball
- Flag football
- Flying disc
- Gymnastics
- Inline hockey
- Inline speed skating
- Ju-jitsu
- Karate
- Korfball
- Lacrosse
- Lifesaving
- Muaythai
- Orienteering
- Powerlifting
- Racquetball
- Sport climbing
- Squash
- Tug of war
- Water skiing
- Badminton
- Baseball
- Bodybuilding
- Casting
- Indoor cycling
- Netball
- Pelota
- Roller hockey
- Rugby sevens
- Sambo
- Softball
- Sumo
- Surfing
- Taekwondo
- Triathlon
- Weightlifting
- Aikido
- American football
- Bahn golf
- Baton twirling
- Boomerang
- Dragon boat
- Duathlon
- Equestrian
- Floorball
- Gateball
- Indoor hockey
- Indoor trial
- Kickboxing
- Military pentathlon
- Pesapallo
- Road roller speed skating
- Tchoukball
- Water polo
- Wushu