Eurooppa-liigan kausi 2014–2015
UEFA Europa League 2014–2015 | |
---|---|
Joukkueiden määrä | 48+8 162 karsijasta |
Ajankohta | 1. heinäkuuta 2014 – 27. toukokuuta 2015 |
← 2013–2014 | 2015–2016 → |
Infobox OK |
UEFA Europa Leaguen kausi 2014–2015 oli jalkapallokilpailu Eurooppa-liigan kuudes kausi nykyisellä nimellään ja 44. UEFA:n järjestämä turnaus eurooppalaisille seurajoukkueille. Loppuottelu pelattiin 27. toukokuuta Varsovan kansallisstadionilla, Puolassa. Hallitsevana mestarina kaudelle lähti Sevilla FC. Lohkovaiheeseen oli selvinnyt myös suomalaisseura HJK.
Karsintakierrokset
Ensimmäinen karsintakierros
Ensimmäiset osaottelut pelattiin 1. ja 3. heinäkuuta ja toiset osaottelut 8., 10. ja 11. heinäkuuta.
Joukkue #1 | Yht. | Joukkue #2 | 1. osa | 2. osa |
---|---|---|---|---|
Sioni Bolnisi | 4–4 (vm.) | Flamurtari Vlorë | 2–3 | 2–1 |
Tiraspol | 3–6 | Inter Baku | 2–3 | 1–3 |
Hibernians | 2–9 | Spartak Trnava | 2–4 | 0–5 |
Čukarički | 4–0 | Sant Julià | 4–0 | 0–0 |
Čelik Nikšić | 0–9 | Koper | 0–5 | 0–4 |
Turnovo | 1–4 | Chikhura Sachkhere | 0–1 | 1–3 |
Shirak | 1–6 | Šahtjor Karaganda | 1–2 | 0–4 |
Gabala | 0–5 | Široki Brijeg | 0–2 | 0–3 |
Diósgyőri | 6–2 | Birkirkara | 2–1 | 4–1 |
Vaduz | 4–0 | College Europa | 3–0 | 1–0 |
Veris Chișinău | 0–3 | Liteks Lovetš | 0–0 | 0–3 |
Santa Coloma | 0–5 | Metalurg Skopje | 0–3 | 0–2 |
Kairat | 1–0 | Kukësi | 1–0 | 0–0 |
Folgore | 1–5 | Budućnost Podgorica | 1–2 | 0–3 |
Split | 3–1 | Mika | 2–0 | 1–1 |
Botev Plovdiv | 6–0 | AC Libertas | 4–0 | 2–0 |
Željezničar | 1–0 | Lovćen Cetinje | 0–0 | 1–0 |
Shkëndija | 2–3 | Zimbru Chișinău | 2–1 | 0–2 |
Sliema Wanderers | 2–3 | Ferencváros | 1–1 | 1–2 |
Pyunik Jerevan | 1–6 | Astana | 1–4 | 0–2 |
Rudar Velenje | 2–2 (2–3 rp.) | Laçi | 1–1 | 1–1 |
Differdange 03 | 2–3 | Atlantas | 1–0 | 1–3 |
VPS | 2–3 | Brommapojkarna | 2–1 | 0–2 |
B36 Tórshavn | 2–3 | Linfield | 1–2 | 1–1 |
Fram Reykjavík | 2–3 | Nõmme Kalju | 0–1 | 2–2 |
Rosenborg | 6–0 | Jelgava | 4–0 | 2–0 |
Derry City | 9–0 | Aberystwyth Town | 4–0 | 5–0 |
Aberdeen | 8–0 | Daugava Rīga | 5–0 | 3–0 |
Santos Tartu | 1–13 | Tromsø | 0–7 | 1–6 |
Crusaders | 5–2 | Ekranas | 3–1 | 2–1 |
Stjarnan | 8–0 | Bangor City | 4–0 | 4–0 |
Jeunesse d'Esch | 1–5 | Dundalk | 0–2 | 1–3 |
MYPA | 1–0 | Fuglafjørður | 1–0 | 0–0 |
Hafnarfjörður | 6–2 | Glenavon | 3–0 | 3–2 |
Sillamäe Kalev | 4–4 (vm.) | Honka | 2–1 | 2–3 (ja.) |
Banga Gargždai | 0–4 | Sligo Rovers | 0–0 | 0–4 |
Víkingur Gøta | 3–2 | Daugava | 2–1 | 1–1 |
IFK Göteborg | 2–0 | Fola Esch | 0–0 | 2–0 |
Airbus UK Broughton | 2–3 | Haugesund | 1–1 | 1–2 |
Toinen karsintakierros
Ensimmäiset osaottelu pelattiin 17. heinäkuuta, toiset osaottelut 22. ja 24. heinäkuuta.
Kolmas karsintakierros
Ensimmäiset osaottelut pelattiin 31. heinäkuuta ja toiset 7. elokuuta.
Play-off kierros
Play-off kierrokselle osallistuvat kolmannen karsintakierroksen voittajat, suoraan tälle kierrokselle selviytyneet, sekä Mestarien liigan karsintojen 3. karsintakierroksen häviäjät. Ensimmäiset osaottelut pelattiin 21. ja 22. elokuuta ja toiset osaottelut 28. elokuuta.
Lohkovaihe
Lohkovaiheeseen osallistuvat suoraan siihen selvinneet 7 joukkuetta, play-off kierroksen voittajat ja Mestarien liigan play-off kierrokselta pudonneet.
Lohko A
Joukkue | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | MÖN | VIL | ZÜR | APO | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Mönchengladbach | 6 | 3 | 3 | 0 | 14 | 4 | +10 | 12 | — | 1–1 | 3–0 | 5–0 | ||
Villarreal | 6 | 3 | 2 | 1 | 15 | 7 | +8 | 11 | 2–2 | — | 4–1 | 4–0 | ||
FC Zürich | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 14 | –4 | 7 | 1–1 | 3–2 | — | 3–1 | ||
Apollon Limassol | 6 | 1 | 0 | 5 | 4 | 18 | –14 | 3 | 0–2 | 0–2 | 3–2 | — |
O = ottelut, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit, ME = maaliero
Lähde:[5]
Lohko B
Joukkue | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | BRU | TOR | HJK | KÖP | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Club Brugge | 6 | 3 | 3 | 0 | 10 | 2 | +8 | 12 | — | 0–0 | 2–1 | 1–1 | ||
Torino | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 3 | +6 | 11 | 0–0 | — | 2–0 | 1–0 | ||
HJK | 6 | 2 | 0 | 4 | 5 | 11 | –6 | 6 | 0–3 | 2–1 | — | 2–1 | ||
FC Kööpenhamina | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 13 | –8 | 4 | 0–4 | 1–5 | 2–0 | — |
O = ottelut, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit, ME = maaliero
Lähde:[5]
Lohko C
Joukkue | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | BES | TOT | ATR | PAR | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Beşiktaş | 6 | 3 | 3 | 0 | 11 | 5 | +6 | 12 | — | 1–0 | 1–1 | 2–1 | ||
Tottenham Hotspur | 6 | 3 | 2 | 1 | 9 | 4 | +5 | 11 | 1–1 | — | 5–1 | 1–0 | ||
Asteras Tripolis | 6 | 1 | 3 | 2 | 7 | 10 | –3 | 6 | 2–2 | 1–2 | — | 2–0 | ||
Partizan | 6 | 0 | 2 | 4 | 1 | 9 | –8 | 2 | 0–4 | 0–0 | 0–0 | — |
O = ottelut, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit, ME = maaliero
Lähde:[5]
Lohko D
Joukkue | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | SAL | CEL | ZAG | AGI | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Red Bull Salzburg | 6 | 5 | 1 | 0 | 21 | 8 | +13 | 16 | — | 2–2 | 4–2 | 5–1 | ||
Celtic | 6 | 2 | 2 | 2 | 10 | 11 | –1 | 8 | 1–3 | — | 1–0 | 2–1 | ||
Dinamo Zagreb | 6 | 2 | 0 | 4 | 12 | 15 | –3 | 6 | 1–5 | 4–3 | — | 5–1 | ||
Astra Giurgiu | 6 | 1 | 1 | 4 | 6 | 15 | –9 | 4 | 1–2 | 1–1 | 1–0 | — |
O = ottelut, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit, ME = maaliero
Lähde:[5]
Lohko E
Joukkue | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | DMO | PSV | EST | PAN | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dynamo Moskova | 6 | 6 | 0 | 0 | 9 | 3 | +6 | 18 | — | 1–0 | 1–0 | 2–1 | ||
PSV Eindhoven | 6 | 2 | 2 | 2 | 8 | 8 | 0 | 8 | 0–1 | — | 1–0 | 1–1 | ||
Estoril | 6 | 1 | 2 | 3 | 7 | 8 | –1 | 5 | 1–2 | 3–3 | — | 2–0 | ||
Panathinaikos | 6 | 0 | 2 | 4 | 6 | 11 | –5 | 2 | 1–2 | 2–3 | 1–1 | — |
O = ottelut, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit, ME = maaliero
Lähde:[5]
Lohko F
Joukkue | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | INT | DNI | KAR | StÉ | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Internazionale | 6 | 3 | 3 | 0 | 6 | 2 | +4 | 12 | — | 2–1 | 2–0 | 0–0 | ||
Dnipro Dnipropetrovsk | 6 | 2 | 1 | 3 | 4 | 5 | –1 | 7 | 0–1 | — | 0–1 | 1–0 | ||
Karabah | 6 | 1 | 3 | 2 | 3 | 5 | –2 | 6 | 0–0 | 1–2 | — | 0–0 | ||
Saint-Étienne | 6 | 0 | 5 | 1 | 2 | 3 | –1 | 5 | 1–1 | 0–0 | 1–1 | — |
O = ottelut, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit, ME = maaliero
Lähde:[5]
Lohko G
Joukkue | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | FEY | SEV | RIJ | STA | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Feyenoord | 6 | 4 | 0 | 2 | 10 | 6 | +4 | 12 | — | 2–0 | 2–0 | 2–1 | ||
Sevilla | 6 | 3 | 2 | 1 | 8 | 5 | +3 | 11 | 2–0 | — | 1–0 | 3–1 | ||
Rijeka | 6 | 2 | 1 | 3 | 7 | 8 | –1 | 7 | 3–1 | 2–2 | — | 2–0 | ||
Standard Liège | 6 | 1 | 1 | 4 | 4 | 10 | –6 | 4 | 0–3 | 0–0 | 2–0 | — |
O = ottelut, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit, ME = maaliero
Lähde:[5]
Lohko H
Joukkue | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | EVE | WOL | KRA | LIL | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Everton | 6 | 3 | 2 | 1 | 10 | 3 | +7 | 11 | — | 4–1 | 0–1 | 3–0 | ||
Wolfsburg | 6 | 3 | 1 | 2 | 14 | 10 | +4 | 10 | 0–2 | — | 1–1 | 5–1 | ||
Krasnodar | 6 | 1 | 3 | 2 | 7 | 12 | –5 | 6 | 1–1 | 2–4 | — | 1–1 | ||
Lille | 6 | 0 | 4 | 2 | 3 | 9 | –6 | 4 | 0–0 | 0–3 | 1–1 | — |
O = ottelut, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit, ME = maaliero
Lähde:[5]
Lohko I
Joukkue | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | NAP | YB | SPA | SLO | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Napoli | 6 | 4 | 1 | 1 | 11 | 3 | +8 | 13 | — | 3–0 | 3–1 | 3–0 | ||
Young Boys | 6 | 4 | 0 | 2 | 13 | 7 | +6 | 12 | 2–0 | — | 2–0 | 5–0 | ||
Sparta Praha | 6 | 3 | 1 | 2 | 11 | 6 | +5 | 10 | 0–0 | 3–1 | — | 4–0 | ||
Slovan Bratislava | 6 | 0 | 0 | 6 | 1 | 20 | –19 | 0 | 0–2 | 1–3 | 0–3 | — |
O = ottelut, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit, ME = maaliero
Lähde:[5]
Lohko J
Joukkue | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | DYK | AaB | STE | RIO | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Dynamo Kiova | 6 | 5 | 0 | 1 | 12 | 4 | +8 | 15 | — | 2–0 | 3–1 | 2–0 | ||
AaB | 6 | 3 | 0 | 3 | 5 | 10 | –5 | 9 | 3–0 | — | 1–0 | 1–0 | ||
Steaua Bukarest | 6 | 2 | 1 | 3 | 11 | 9 | +2 | 7 | 0–2 | 6–0 | — | 2–1 | ||
Rio Ave | 6 | 1 | 1 | 4 | 5 | 10 | –5 | 4 | 0–3 | 2–0 | 2–2 | — |
O = ottelut, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit, ME = maaliero
Lähde:[5]
Lohko K
Joukkue | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | FIO | GUI | PAO | DMI | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Fiorentina | 6 | 4 | 1 | 1 | 11 | 4 | +7 | 13 | — | 3–0 | 1–1 | 1–2 | ||
Guingamp | 6 | 3 | 1 | 2 | 7 | 6 | +1 | 10 | 1–2 | — | 2–0 | 2–0 | ||
PAOK | 6 | 2 | 1 | 3 | 10 | 7 | +3 | 7 | 0–1 | 1–2 | — | 6–1 | ||
Dinamo Minsk | 6 | 1 | 1 | 4 | 3 | 14 | –11 | 4 | 0–3 | 0–0 | 0–2 | — |
O = ottelut, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit, ME = maaliero
Lähde:[5]
Lohko L
Joukkue | O | V | T | H | TM | PM | ME | P | LEG | TRA | LOK | MET | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Legia Varsova | 6 | 5 | 0 | 1 | 7 | 2 | +5 | 15 | — | 2–0 | 1–0 | 2–1 | ||
Trabzonspor | 6 | 3 | 1 | 2 | 8 | 6 | +2 | 10 | 0–1 | — | 2–0 | 3–1 | ||
Lokeren | 6 | 3 | 1 | 2 | 4 | 4 | 0 | 10 | 1–0 | 1–1 | — | 1–0 | ||
Metalist Harkova | 6 | 0 | 0 | 6 | 3 | 10 | –7 | 0 | 0–1 | 1–2 | 0–1 | — |
O = ottelut, V = voitot, T = tasapelit, H = häviöt, TM = tehdyt maalit, PM = päästetyt maalit, ME = maaliero
Lähde:[5]
Pudotuspelit
Pudotuspeleihin osallistuvat lohkojen kaksi parasta ja Mestarien liigan lohkovaiheessa kolmanneksi sijoittuneet. Ensimmäisen kierroksen otteluparit arvottiin 15. joulukuuta.
1. kierros
1. pudotuspelikierroksen ensimmäiset osaottelut pelattiin 19. helmikuuta ja toiset osaottelut 26. helmikuuta.
Joukkue #1 | Yht. | Joukkue #2 | 1. osa | 2. osa |
---|---|---|---|---|
Young Boys | 2–7 | Everton | 1–4 | 1–3 |
Torino | 5–4 | Athletic Bilbao | 2–2 | 3–2 |
Sevilla | 4–2 | Borussia Mönchengladbach | 1–0 | 3–2 |
Wolfsburg | 2–0 | Sporting CP | 2–0 | 0–0 |
Ajax | 4–0 | Legia Varsova | 1–0 | 3–0 |
AaB | 1–6 | Club Brugge | 1–3 | 0–3 |
Anderlecht | 1–3 | Dynamo Moskova | 0–0 | 1–3 |
Dnipro Dnipropetrovsk | 4–2 | Olympiakos | 2–0 | 2–2 |
Trabzonspor | 0–5 | Napoli | 0–4 | 0–1 |
Guingamp | 3–4 | Dynamo Kiova | 2–1 | 1–3 |
Villarreal | 5–2 | Red Bull Salzburg | 2–1 | 3–1 |
AS Roma | 3–2 | Feyenoord | 1–1 | 2–1 |
PSV Eindhoven | 0–4 | Zenit Pietari | 0–1 | 0–3 |
Liverpool | 1–1 (4–5 rp.) | Beşiktaş | 1–0 | 0–1 (ja.) |
Tottenham Hotspur | 1–3 | Fiorentina | 1–1 | 0–2 |
Celtic | 3–4 | Internazionale | 3–3 | 0–1 |
Lähde:[6] |
Neljännesvälierät
Neljännesvälierien ensimmäiset osaottelut pelattiin 12. maaliskuuta ja toiset osaottelut 19. maaliskuuta.
Joukkue #1 | Yht. | Joukkue #2 | 1. osa | 2. osa |
---|---|---|---|---|
Everton | 4–6 | Dynamo Kiova | 2–1 | 2–5 |
Dnipro Dnipropetrovsk | 2–2 (vm.) | Ajax | 1–0 | 1–2 (ja.) |
Zenit Pietari | 2–1 | Torino | 2–0 | 0–1 |
Wolfsburg | 5–2 | Internazionale | 3–1 | 2–1 |
Villarreal | 2–5 | Sevilla | 1–3 | 1–2 |
Napoli | 3–1 | Dynamo Moskova | 3–1 | 0–0 |
Club Brugge | 5–2 | Beşiktaş | 2–1 | 3–1 |
Fiorentina | 4–1 | AS Roma | 1–1 | 3–0 |
Lähde:[6] |
Puolivälierät
Puolivälierien ensimmäiset osaottelut pelattiin 16. huhtikuuta ja toiset osaottelut 23. huhtikuuta.
Joukkue #1 | Yht. | Joukkue #2 | 1. osa | 2. osa |
---|---|---|---|---|
Sevilla | 4–3 | Zenit Pietari | 2–1 | 2–2 |
Club Brugge | 0–1 | Dnipro Dnipropetrovsk | 0–0 | 0–1 |
Dynamo Kiova | 1–3 | Fiorentina | 1–1 | 0–2 |
Wolfsburg | 3–6 | Napoli | 1–4 | 2–2 |
Lähde:[6] |
Välierät
Välierien ensimmäiset osaottelut pelattiin 7. toukokuuta ja toiset osaottelut 14. toukokuuta.
Joukkue #1 | Yht. | Joukkue #2 | 1. osa | 2. osa |
---|---|---|---|---|
Napoli | 1–2 | Dnipro Dnipropetrovsk | 1–1 | 0–1 |
Sevilla | 5–0 | Fiorentina | 3–0 | 2–0 |
Lähde:[6] |
Finaali
27. toukokuuta 2015 20:45 | Dnipro Dnipropetrovsk | 2–3 | Sevilla | Varsovan kansallisstadion | |
Kalinić 7' Rotan 44' | Raportti | Krychowiak 28' Bacca 31', 73' | Yleisömäärä: 45,000 Tuomari: Martin Atkinson |
Katso myös
Lähteet
- ↑ Matches UEFA Europa League - 1 Round soccerway.com. Viitattu 19.9.2014. (englanniksi)
- ↑ Matches UEFA Europa League - 2 Round soccerway.com. Viitattu 19.9.2014. (englanniksi)
- ↑ Matches UEFA Europa League - 3 Round soccerway.com. Viitattu 19.9.2014. (englanniksi)
- ↑ Matches - UEFA Europa League - Play Offs Round soccerway.com. Viitattu 19.9.2014. (englanniksi)
- ↑ a b c d e f g h i j k l Standings - Group stage uefa.com. Viitattu 12.12.2014. (englanniksi)
- ↑ a b c d Matches uefa.com. Viitattu 21.2.2015. (englanniksi)
Aiheesta muualla
- Eurooppa-liigan kotisivu
UEFA-cup (1971–2009) |
|
---|---|
Eurooppa-liiga (2009–) |