Jääkiekon alle 18-vuotiaiden maailmanmestaruuskilpailut 2019
Jääkiekon alle 18-vuotiaiden maailmanmestaruuskilpailut 2019 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
2019 IIHF World U18 Championships | |||||||
Joukkueet | 10 | ||||||
Isäntämaa | Ruotsi | ||||||
Kaupungit | Örnsköldsvik Uumaja | ||||||
Ajankohta | 18.–28. huhtikuuta 2019 | ||||||
Mitalistit | |||||||
– Kultaa | Ruotsi | ||||||
– Hopeaa | Venäjä | ||||||
– Pronssia | Yhdysvallat | ||||||
Nousijat | Saksa | ||||||
Putoajat | Slovakia | ||||||
| |||||||
Infobox OK |
Jääkiekon alle 18-vuotiaiden maailmanmestaruuskilpailut 2019 käytiin Ruotsin Örnsköldsvikissä ja Uumajassa, 18.–28. huhtikuuta 2019. Uumajassa pelattiin alkulohko A, putoamissarja sekä kaksi puolivälierää, kun taas Örnsköldsvikissä pelattiin alkulohko B, kaksi muuta puolivälierää sekä mitalipelit.[1]
Turnauksen voitti ensimmäistä kertaa historiassaan kisaisäntä Ruotsi, joka kaatoi loppuottelussa Venäjän jatkoajalla maalein 4–3. Pronssia sai Yhdysvallat, joka kukisti Kanadan pronssiottelussa lukemin 5–2.
Maailmanmestaruuttaan puolustanut Suomi koki pudotuksen jääden 7. sijalle. Joukkue jäi samalla mitalttia ensimmäistä kertaa sitten vuoden 2014 turnauksen. Slovakia puolestaan putosi 1. divisioonaan ensimmäistä kertaa sitten vuoden 2012. Slovakian tilalle nousi Saksa.[2]
Kyseessä oli historian ensimmäinen kerta, kun maailmanmestaruuden voitti jokin muu joukkue kuin Suomi, Yhdysvallat, Venäjä tai Kanada.
Lohkot
Lohko A
Sij. | Joukkue | O | V | JAV | JAH | H | TM | PM | ME | P | Karsinta |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kanada | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 29 | 10 | +19 | 12 | Puolivälierät |
2 | Valko-Venäjä | 4 | 2 | 0 | 1 | 1 | 13 | 22 | −9 | 7 | |
3 | Tšekki | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 17 | 14 | +3 | 6 | |
4 | Suomi | 4 | 1 | 0 | 0 | 3 | 20 | 13 | +7 | 3 | |
5 | Sveitsi | 4 | 0 | 1 | 0 | 3 | 11 | 31 | −20 | 2 | Putoamiskarsinta |
18. huhtikuuta 2019 | Tšekki | 3–4 | Valko-Venäjä | A3 Center, Uumaja | |
15.30 | |||||
(0–2, 2–2, 1–0) | |||||
Raportti |
| ||||
18. huhtikuuta 2019 | Kanada | 5–3 | Suomi | A3 Center, Uumaja | |
19.30 | |||||
(0–2, 2–1, 3–0) | |||||
Raportti |
| ||||
19. huhtikuuta 2019 | Kanada | 7–4 | Sveitsi | A3 Center, Uumaja | |
15.30 | |||||
(3–0, 1–3, 3–1) | Yleisömäärä: 458 | ||||
Raportti |
| ||||
19. huhtikuuta 2019 | Valko-Venäjä | 4–3 | Suomi | A3 Center, Uumaja | |
19.30 | |||||
(1–0, 2–0, 1–3) | |||||
Raportti |
| ||||
20. huhtikuuta 2019 | Sveitsi | 2–8 | Tšekki | A3 Center, Uumaja | |
15.30 | |||||
(0–2, 1–3, 1–3) | |||||
Raportti |
| ||||
21. huhtikuuta 2019 | Suomi | 2–4 | Tšekki | A3 Center, Uumaja | |
15.30 | |||||
(0–1, 1–1, 1–2) | |||||
Raportti |
| ||||
21. huhtikuuta 2019 | Valko-Venäjä | 1–11 | Kanada | A3 Center, Uumaja | |
19.30 | |||||
(0–3, 1–5, 0–3) | |||||
Raportti |
| ||||
22. huhtikuuta 2019 | Sveitsi | 5–4 (ja.) | Valko-Venäjä | A3 Center, Uumaja | |
15.30 | |||||
(3–0, 0–2, 1–2, 1–0) | |||||
Raportti |
| ||||
23. huhtikuuta 2019 | Suomi | 12–0 | Sveitsi | A3 Center, Uumaja | |
15.30 | |||||
(4–0, 4–0, 4–0) | |||||
Raportti |
| ||||
23. huhtikuuta 2019 | Tšekki | 2–6 | Kanada | A3 Center, Uumaja | |
19.30 | |||||
(2–1, 0–2, 0–3) | |||||
Raportti |
| ||||
Lohko B
Sij. | Joukkue | O | V | JAV | JAH | H | TM | PM | ME | P | Karsinta |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Yhdysvallat | 4 | 4 | 0 | 0 | 0 | 31 | 10 | +21 | 12 | Puolivälierät |
2 | Ruotsi (I) | 4 | 3 | 0 | 0 | 1 | 14 | 9 | +5 | 9 | |
3 | Venäjä | 4 | 2 | 0 | 0 | 2 | 14 | 13 | +1 | 6 | |
4 | Latvia | 4 | 1 | 0 | 0 | 3 | 6 | 17 | −11 | 3 | |
5 | Slovakia | 4 | 0 | 0 | 0 | 4 | 9 | 25 | −16 | 0 | Putoamiskarsinta |
(I) Isäntä.
18. huhtikuuta 2019 | Venäjä | 6–3 | Slovakia | Fjällräven Center, Örnsköldsvik | |
15.30 | |||||
(3–1, 1–1, 2–1) | |||||
Raportti |
| ||||
18. huhtikuuta 2019 | Ruotsi | 1–6 | Yhdysvallat | Fjällräven Center, Örnsköldsvik | |
19.30 | |||||
(1–0, 0–2, 0–4) | |||||
Raportti |
| ||||
19. huhtikuuta 2019 | Slovakia | 5–12 | Yhdysvallat | Fjällräven Center, Örnsköldsvik | |
15.30 | |||||
(1–3, 1–2, 3–7) | |||||
Raportti |
| ||||
19. huhtikuuta 2019 | Ruotsi | 5–2 | Latvia | Fjällräven Center, Örnsköldsvik | |
19.30 | |||||
(2–1, 1–0, 2–1) | |||||
Raportti |
| ||||
20. huhtikuuta 2019 | Latvia | 1–5 | Venäjä | Fjällräven Center, Örnsköldsvik | |
15.30 | |||||
(0–1, 1–2, 0–2) | |||||
Raportti |
| ||||
21. huhtikuuta 2019 | Yhdysvallat | 6–3 | Venäjä | Fjällräven Center, Örnsköldsvik | |
15.30 | |||||
(2–2, 2–0, 2–1) | |||||
Raportti |
| ||||
21. huhtikuuta 2019 | Slovakia | 1–5 | Ruotsi | Fjällräven Center, Örnsköldsvik | |
19.30 | |||||
(0–1, 1–2, 0–2) | |||||
Raportti |
| ||||
22. huhtikuuta 2019 | Latvia | 2–0 | Slovakia | Fjällräven Center, Örnsköldsvik | |
15.30 | |||||
(0–0, 2–0, 0–0) | |||||
Raportti |
| ||||
23. huhtikuuta 2019 | Yhdysvallat | 7–1 | Latvia | Fjällräven Center, Örnsköldsvik | |
15.30 | |||||
(1–0, 4–0, 2–1) | |||||
Raportti |
| ||||
23. huhtikuuta 2019 | Venäjä | 0–3 | Ruotsi | Fjällräven Center, Örnsköldsvik | |
19.30 | |||||
(0–0, 0–2, 0–1) | |||||
Raportti |
| ||||
Putoamiskarsinta
25. huhtikuuta 2019 | Sveitsi | 4–1 | Slovakia | A3 Center, Uumaja | |
11.30 | |||||
(2–1, 1–0, 1–0) | |||||
Raportti |
| ||||
27. huhtikuuta 2019 | Slovakia | 4–3 | Sveitsi | A3 Center, Uumaja | |
19.30 | |||||
(1–1, 2–2, 1–0) | |||||
Raportti |
| ||||
28. huhtikuuta 2019 | Sveitsi | 6–3 | Slovakia | A3 Center, Uumaja | |
15.30 | |||||
(2–2, 1–0, 3–1) | |||||
Raportti |
| ||||
Pudotuspelit
Puolivälierät | Välierät | Loppuottelu | ||||||||
25. huhtikuuta 2019 | ||||||||||
Kanada | 3 | |||||||||
27. huhtikuuta 2019 | ||||||||||
Latvia | 1 | |||||||||
Kanada | 3 | |||||||||
25. huhtikuuta 2019 | ||||||||||
Ruotsi | 4 | |||||||||
Ruotsi | 4 | |||||||||
28. huhtikuuta 2019 | ||||||||||
Tšekki | 2 | |||||||||
Ruotsi (ja.) | 4 | |||||||||
25. huhtikuuta 2019 | ||||||||||
Venäjä | 3 | |||||||||
Yhdysvallat | 6 | |||||||||
27. huhtikuuta 2019 | ||||||||||
Suomi | 0 | |||||||||
Yhdysvallat | 2 | |||||||||
25. huhtikuuta 2019 | ||||||||||
Venäjä (vl.) | 3 | Pronssiottelu | ||||||||
Valko-Venäjä | 0 | |||||||||
28. huhtikuuta 2019 | ||||||||||
Venäjä | 6 | |||||||||
Yhdysvallat | 5 | |||||||||
Kanada | 2 | |||||||||
Puolivälierät
25. huhtikuuta 2019 | Valko-Venäjä | 0–6 | Venäjä | A3 Center, Uumaja | |
15.30 | |||||
(0–2, 0–3, 0–1) | |||||
Raportti |
| ||||
25. huhtikuuta 2019 | Yhdysvallat | 6–0 | Suomi | Fjällräven Center, Örnsköldsvik | |
15.30 | |||||
(2–0, 2–0, 2–0) | |||||
Raportti |
| ||||
25. huhtikuuta 2019 | Kanada | 3–1 | Latvia | A3 Center, Uumaja | |
19.30 | |||||
(1–0, 1–0, 1–1) | |||||
Raportti |
| ||||
25. huhtikuuta 2019 | Ruotsi | 4–2 | Tšekki | Fjällräven Center, Örnsköldsvik | |
19.30 | |||||
(2–0, 1–1, 1–1) | |||||
Raportti |
| ||||
Välierät
27. huhtikuuta 2019 | Yhdysvallat | 2–3 (vl.) | Venäjä | Fjällräven Center, Örnsköldsvik | |
15.30 | |||||
(0–0, 0–1, 2–1, 0–0, 0–1) | |||||
Raportti |
| ||||
27. huhtikuuta 2019 | Kanada | 3–4 | Ruotsi | Fjällräven Center, Örnsköldsvik | |
19.30 | |||||
(1–1, 1–1, 1–2) | |||||
Raportti |
| ||||
Pronssiottelu
28. huhtikuuta 2019 | Yhdysvallat | 5–2 | Kanada | Fjällräven Center, Örnsköldsvik | |
15.30 | |||||
(1–1, 3–0, 1–1) | |||||
Raportti |
| ||||
Loppuottelu
28. huhtikuuta 2019 | Ruotsi | 4–3 (ja.) | Venäjä | Fjällräven Center, Örnsköldsvik | |
19.30 | |||||
(1–0, 1–1, 1–2, 1–0) | |||||
Raportti |
| ||||
Lopputulokset
Sij. | Loh. | Joukkue | O | V | JAV | JAH | H | TM | PM | ME | P | Lopputulos |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | B | Ruotsi | 7 | 5 | 1 | 0 | 1 | 26 | 17 | +9 | 17 | Kultaa |
2 | B | Venäjä | 7 | 3 | 1 | 1 | 2 | 26 | 19 | +7 | 12 | Hopeaa |
3 | B | Yhdysvallat | 7 | 6 | 0 | 1 | 0 | 44 | 15 | +29 | 19 | Pronssia |
4 | A | Kanada | 7 | 5 | 0 | 0 | 2 | 37 | 20 | +17 | 15 | Neljäs sija |
5 | A | Valko-Venäjä | 5 | 2 | 0 | 1 | 2 | 13 | 28 | −15 | 7 | Putosi puolivälierissä |
6 | A | Tšekki | 5 | 2 | 0 | 0 | 3 | 19 | 18 | +1 | 6 | |
7 | A | Suomi | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 20 | 19 | +1 | 3 | |
8 | B | Latvia | 5 | 1 | 0 | 0 | 4 | 7 | 20 | −13 | 3 | |
9 | A | Sveitsi | 7 | 2 | 1 | 0 | 4 | 24 | 39 | −15 | 8 | Selvisi putoamiskarsinnasta |
10 | B | Slovakia | 7 | 1 | 0 | 0 | 6 | 17 | 38 | −21 | 3 | Vuoden 2020 alle 18-vuotiaiden MM-kilpailujen 1. divisioona |
Sijoituksen määrittäminen: 1) Lohkosijoitus; 2) Pisteet; 3) Maaliero; 4) Tehdyt maalit; 5) Sijoittelu ennen turnausta.
Tilastot
Pistepörssi
Lähde: IIHF
Sija | Nimi | Nro. | Joukkue | Paik. | O | M | S | P | RM | +/– |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Jack Hughes | 6 | Yhdysvallat | H | 7 | 9 | 11 | 20 | 8 | +10 |
2. | Cole Caufield | 13 | Yhdysvallat | H | 7 | 14 | 4 | 18 | 4 | +12 |
3. | Matthew Boldy | 9 | Yhdysvallat | H | 7 | 3 | 9 | 12 | 0 | +6 |
4. | Cam York | 2 | Yhdysvallat | H | 7 | 4 | 7 | 11 | 0 | +13 |
5. | Peyton Crebs | 19 | Kanada | H | 7 | 6 | 4 | 10 | 4 | +9 |
Maalivahdit
Lähde: IIHF
Sija | Nimi | Nro. | Joukkue | O | LMK | PM | T | T% |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Spencer Knight | 30 | Yhdysvallat | 6 | 141 | 9 | 132 | 93,62 |
2. | Nolan Maier | 29 | Kanada | 3 | 108 | 8 | 100 | 92,59 |
3. | Lukas Parik | 2 | Tšekki | 5 | 170 | 13 | 157 | 92,35 |
4. | Hugo Alnefelt | 1 | Ruotsi | 5 | 180 | 14 | 166 | 92,22 |
5. | Artūrs Šilovs | 30 | Latvia | 5 | 182 | 15 | 167 | 91,76 |
Palkinnot
- Paras hyökkääjä: Cole Caufield
- Paras puolustaja: Philip Broberg
- Paras maalivahti: Jaroslav Askarovlähde?
Lähteet
Aiheesta muualla
- Kotisivu
|
|
|