Lada Toljatti
Lada Toljatti | |
---|---|
Perustettu | 1976 |
Kaupunki | Toljatti, Venäjä |
Kotiareena | Lada Arena |
– kapasiteetti | 6122 |
Sarjataso | KHL |
Värit | |
Toimitusjohtaja | Aleksandr Tšebotarjov |
Päävalmentaja | Oleg Brataš |
Yhteistyöseurat | Ladia Togliatti (MHL) |
Infobox OKVirheellinen NIMI-arvo |
Hokkeinyi klub Lada Toljatti (ven. Хоккейный клуб «Лада» Тольятти) on jääkiekkoseura Toljattin kaupungista Venäjältä. Sen edustusjoukkue pelasi ylimmällä sarjatasolla KHL:ssä kaudet 2008–2009 ja 2009–2010. Vuonna 2010 se siirtyi talousvaikeuksien takia tasoa alempaan VHL-sarjaan. Joukkue palasi KHL-sarjaan kausiksi 2014–2018. Kauden 2017–2018 päätteeksi seura pudotettiin takaisin VHL-sarjaan, koska KHL halusi vähentää joukkuemääräänsä sarjassa. Seura palasi kaudeksi 2023-2024 KHL-sarjaan.[1]
Seura perustettiin nimellä Torpedo vuonna 1976. Se on voittanut Venäjän-mestaruuden vuosina 1994 ja 1996, Euroopan cupin vuonna 1996 ja Continental Cupin vuonna 2006.[1]
Saavutukset
- IHL:n mestaruus 1994 ja 1996
- IHL Cupin voitto 1994
- IIHF Continental Cupin voitto 2006
- Euroopan seurajoukkueiden mestaruusturnauksen voitto 1996
- Hopeaa RSL:ssä 1997 ja 2005
- Pronssia RSL:ssä 2003 ja 2004
- Hopeaa IHL:ssä 1993 ja 1995
- Hopeaa IHL Cupissa 1993 ja 1995
- Hopeaa Euroopan seurajoukkueiden mestaruusturnauksessa: 1994
- Hopeaa Spengler Cupissa 1995
Joukkue kaudella 2024–2025
Maalivahdit | |||||
---|---|---|---|---|---|
# | Pelaaja | Hanskakäsi | Sopimus | Syntymäpaikka | |
1 | Aleksandr Truškov | L | 2026 | Moskova, Venäjä | |
20 | Maksim Tretjak | L | 2025 | Moskova, Venäjä | |
59 | Vladislav Podjapolski | L | 2025 | Novokuznetsk, Venäjä |
Puolustajat | |||||
---|---|---|---|---|---|
# | Pelaaja | Kätisyys | Sopimus | Syntymäpaikka | |
2 | Nikolai Demidov | L | 2025 | Golitsyno, Venäjä | |
8 | Denis Barantsev | L | 2026 | Toljatti, Venäjä | |
15 | Jevgeni Kalabuškin | L | 2025 | Stupino, Venäjä | |
42 | Vladislav Sjomin (A) | L | 2026 | Nižni Tagil, Venäjä | |
51 | Maksim Minejev | L | 2025 | Omsk, Venäjä | |
55 | Maksim Berezin (A) | L | 2026 | Iževsk, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto | |
61 | Karim Vafin | L | 2025 | Kazan, Venäjä | |
Ilja Kudrjašov | R | 2026 | Saratov, Venäjä | ||
Jegor Morozov | L | 2026 | Perm, Venäjä | ||
Zijat Paigin | L | 2025 | Toljatti, Venäjä | ||
Magomed Šarakanov | L | Laina | Pietari, Venäjä |
Hyökkääjät | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
# | Pelaaja | Kätisyys | Paikka | Sopimus | Syntymäpaikka | |
7 | Sergei Šumakov | R | VLH | 2024 | Tšeljabinsk, Venäjä | |
12 | Mihail Fisenko (C) | L | KH | 2025 | Magnitogorsk, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto | |
16 | Troy Josephs | L | KH | 2025 | Whitby, Ontario, Kanada | |
18 | Dmitri Kugrišev (A) | R | LH | 2025 | Balakovo, Venäjän SFNT, Neuvostoliitto | |
23 | Vladislav Tšervonenko | L | OLH | 2026 | Habarovsk, Venäjä | |
25 | Ivan Romanov | L | LH | 2026 | Penza, Venäjä | |
27 | Pavel Koltigin | L | KH | 2025 | Moskova, Venäjä | |
28 | Anthony Greco | R | OLH | 2025 | Queens, New York, Yhdysvallat | |
41 | Nikolai Vladimirov | L | OLH | 2025 | Toljatti, Venäjä | |
43 | Aleksei Ožgihin | L | VLH | 2026 | Tšeljabinsk, Venäjä | |
58 | Danila Moisejev | L | VLH / KH | 2026 | Tšeljabinsk, Venäjä | |
63 | Jevgeni Grošev | L | VLH / KH | 2026 | Samara, Venäjä | |
66 | Nikita Mihailov | L | OLH / KH | 2025 | Toljatti, Venäjä | |
71 | Ostap Safin | L | LH | 2026 | Praha, Tšekki | |
81 | Nikita A. Popugajev | R | VLH | 2026 | Moskova, Venäjä | |
84 | Andrei Altibarmakian (A) | L | OLH | 2026 | Pietari, Venäjä | |
88 | Artjom Ivanjuženkov | L | VLH | 2025 | Podolsk, Venäjä | |
95 | Kamil Galimullin | L | H | Try-out | Nižnekamsk, Venäjä | |
Rafael Bikmullin | R | VLH / KH | 2026 | Nižnekamsk, Venäjä | ||
Arhip Nekolenko | R | KH | 2025 | Marjino, Venäjä | ||
Jegor Tšernikov | L | KH | 2026 | Nižnevartovsk, Venäjä |
Lähde: EliteProspects[2]
Joukkueenjohto
- Päävalmentaja: Oleg Brataš
- Apuvalmentaja: Pavel Desjatkov
- Apuvalmentaja: Maksim Semjonov
- Maalivahtivalmentaja: Aleksei Semjonov
- Videovalmentaja: Roman Šihanov
- Videovalmentaja: Artur Sirazijev
- Fysiikkavalmentaja: Valeri Balabanov
- Kehitysvalmentaja: Jakov Ratšinski
- Huoltopäällikkö: Aleksandr Rybijev
- Toimitusjohtaja: Aleksandr Tšebotarjov
- Urheilutoimenjohtaja: Rafik Jakubov
- Kykyjenetsinnänjohtaja: Maksim Katkov
- Joukkueenjohtaja: Jevgeni Puškar
Lähde: EliteProspects[2]
Lähteet
- https://www.eliteprospects.com/team/189/lada-togliatti
Viitteet
- ↑ a b https://www.eliteprospects.com/team/189/lada-togliatti | Viitattu 11.10.2023.
- ↑ a b https://www.eliteprospects.com/team/189/lada-togliatti Viitattu 28.9.2021. (englanniksi)
AKM Tula • Bars Kazan • Buran Voronež • Dinamo Pietari • Dizel Penza • Gornjak-UGMK Verhnjaja Pyšma • Himik Voskresensk • Ižstal Iževsk • Jermak Angarsk • Jugra Hanty-Mansijsk • Južnyi Ural Orsk • Lada Toljatti • Metallurg Novokuznetsk • Molot Perm • Neftjanik Almetjevsk • HK Rjazan • HK Rostov • Rubin Tjumen • Omskije Krylja • SKA Neva • Sokol Krasnojarsk • HK Tambov • Toros Neftekamsk • Tšelmet Tšeljabinsk • TsSK VVS Samara • Zauralje Kurgan • Zvezda Moskova