Lentopallon Euroopan-mestaruuskilpailut 2013 pelattiin Tanskassa ja Puolassa 20.-29. syyskuuta.
Osallistuvat maat
- Kotijoukkueet
- Tanska
- Puola
- Vuoden 2011 kisojen perusteella
- Serbia
- Italia
- Venäjä
- Slovakia
- Bulgaria
- Karsintojen kautta
- Valko-Venäjä
- Belgia
- Tšekki
- Suomi
- Ranska
- Saksa
- Alankomaat
- Slovenia
- Turkki
Pelipaikat
Turnaus pelattiin Tanskassa ja Puolassa kuudessa eri kisapaikassa, joista neljä sijaitsee Tanskassa ja kaksi Puolassa. Semifinaalit ja mitaliottelut pelattiin national stadiumilla Kööpenhaminassa.
Alkulohkot
Lohko A
Sijoitus | Joukkue | Ottelut | 3P | 2P | 1P | 0P | VE | HE | V/H | p+ | p- | p suhde | P |
1 | Belgia | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | 9 | 3 | 3,000 | 284 | 251 | 1,131 | 8 |
2 | Italia | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 8 | 4 | 2,000 | 274 | 238 | 1,151 | 7 |
3 | Tanska | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 4 | 8 | 0,500 | 249 | 278 | 0,896 | 2 |
4 | Valko-Venäjä | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | 3 | 9 | 0,333 | 236 | 276 | 0,855 | 1 |
A-lohkon ottelut, Odense, Tanska | 1. erä | 2. erä | 3. erä | 4. erä | 5. erä |
20. syyskuuta | Belgia | Valko-Venäjä | 3–0 | 25–22 | 25–20 | 25–16 | | |
20. syyskuuta | Tanska | Italia | 0–3 | 22–25 | 17–25 | 15–25 | | |
21. syyskuuta | Valko-Venäjä | Italia | 1–3 | 25–21 | 13–25 | 21–25 | 17–25 | |
21. syyskuuta | Belgia | Tanska | 3–1 | 23–25 | 25–23 | 25–16 | 28–26 | |
22. syyskuuta | Valko-Venäjä | Tanska | 2–3 | 21–25 | 25–17 | 25–23 | 20–25 | 11–15 |
22. syyskuuta | Italia | Belgia | 2–3 | 23–25 | 19–25 | 25–18 | 27–25 | 9–15 |
Lohko B
Sijoitus | Joukkue | Ottelut | 3P | 2P | 1P | 0P | VE | HE | V/H | p+ | p- | p suhde | P |
1 | Ranska | 3 | 3 | 0 | 0 | 0 | 9 | 2 | 4,500 | 276 | 261 | 1,057 | 9 |
2 | Puola | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 7 | 5 | 1,400 | 283 | 268 | 1,056 | 6 |
3 | Slovakia | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 4 | 8 | 0,500 | 272 | 292 | 0,932 | 2 |
4 | Turkki | 3 | 0 | 0 | 1 | 2 | 4 | 9 | 0,444 | 171 | 181 | 0,945 | 1 |
B-lohkon ottelut, Gdańsk/Sopot, Puola | 1. erä | 2. erä | 3. erä | 4. erä | 5. erä |
20. syyskuuta | Ranska | Slovakia | 3–0 | 25–20 | 35–33 | 28–26 | | |
20. syyskuuta | Puola | Turkki | 3–1 | 25–22 | 25–15 | 22–25 | 25–21 | |
21. syyskuuta | Slovakia | Turkki | 3–2 | 18–25 | 16–25 | 25–20 | 25–21 | 19–17 |
21. syyskuuta | Ranska | Puola | 3–1 | 25–22 | 25–23 | 20–25 | 25–20 | |
22. syyskuuta | Turkki | Ranska | 1–3 | 21–25 | 23–25 | 25–18 | 23–25 | |
22. syyskuuta | Slovakia | Puola | 1–3 | 24–26 | 25–20 | 19–25 | 22–25 | |
Lohko C
Sijoitus | Joukkue | Ottelut | 3P | 2P | 1P | 0P | VE | HE | V/H | p+ | p- | p suhde | P |
1 | Suomi | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 6 | 5 | 1,200 | 258 | 260 | 0,992 | 6 |
2 | Serbia | 3 | 1 | 1 | 0 | 1 | 7 | 5 | 1,400 | 266 | 247 | 1,077 | 5 |
3 | Alankomaat | 3 | 1 | 0 | 1 | 1 | 6 | 7 | 0,857 | 280 | 291 | 0,962 | 4 |
4 | Slovenia | 3 | 1 | 0 | 0 | 2 | 5 | 7 | 0,714 | 277 | 283 | 0,979 | 3 |
C-lohkon ottelut, Herning, Tanska | 1. erä | 2. erä | 3. erä | 4. erä | 5. erä |
20. syyskuuta | Slovenia | Serbia | 3–1 | 20–25 | 25–23 | 25–22 | 25–19 | |
20. syyskuuta | Suomi | Alankomaat | 3–1 | 23–25 | 25–22 | 27–25 | 25–20 | |
21. syyskuuta | Serbia | Alankomaat | 3–2 | 19–25 | 18–25 | 25–15 | 25–17 | 15–12 |
21. syyskuuta | Slovenia | Suomi | 1–3 | 27–25 | 23–25 | 22–25 | 21–25 | |
22. syyskuuta | Alankomaat | Slovenia | 3–1 | 19–25 | 25–19 | 25–22 | 25–23 | |
22. syyskuuta | Serbia | Suomi | 3–0 | 25–20 | 25–23 | 25–15 | | |
Lohko D
Sijoitus | Joukkue | Ottelut | 3P | 2P | 1P | 0P | VE | HE | V/H | p+ | p- | p suhde | P |
1 | Saksa | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | 9 | 2 | 4,500 | 267 | 232 | 1,151 | 8 |
2 | Venäjä | 3 | 2 | 0 | 0 | 1 | 6 | 4 | 1,500 | 235 | 201 | 1,169 | 6 |
3 | Bulgaria | 3 | 1 | 0 | 1 | 1 | 6 | 7 | 0,857 | 288 | 294 | 0,980 | 4 |
4 | Tšekki | 3 | 0 | 0 | 0 | 3 | 1 | 9 | 0,111 | 203 | 247 | 0,822 | 0 |
D-lohkon ottelut, Gdynia, Puola | 1. erä | 2. erä | 3. erä | 4. erä | 5. erä |
20. syyskuuta | Venäjä | Saksa | 0–3 | 20–25 | 23–25 | 19–25 | | |
20. syyskuuta | Tšekki | Bulgaria | 1–3 | 15–25 | 18–25 | 25–22 | 21–25 | |
21. syyskuuta | Saksa | Bulgaria | 3–2 | 36–34 | 20–25 | 21–25 | 25–21 | 15–9 |
21. syyskuuta | Venäjä | Tšekki | 3–0 | 25–22 | 25–17 | 25–10 | | |
22. syyskuuta | Saksa | Tšekki | 3–0 | 25–13 | 25–23 | 25–20 | | |
22. syyskuuta | Bulgaria | Venäjä | 1–3 | 18–25 | 25–23 | 14–25 | 19–25 | |
Pudotuspelit
Neljännesvälierät | 1. erä | 2. erä | 3. erä | 4. erä | 5. erä |
1 | 24. syyskuuta | Aarhus | Serbia | Tanska | 3–0 | 25–17 | 25–17 | 25–22 | | |
2 | 24. syyskuuta | Gdańsk/Sopot | Venäjä | Slovakia | 3–0 | 25–20 | 25–14 | 25–21 | | |
3 | 24. syyskuuta | Aarhus | Italia | Alankomaat | 3–1 | 24–26 | 25–18 | 25–21 | 25–18 | |
4 | 24. syyskuuta | Gdańsk/Sopot | Puola | Bulgaria | 2–3 | 25–22 | 25–22 | 20–25 | 24–26 | 16–18 |
Puolivälierät 1 ja 3 Aarhus, 2 ja 4 Gdańsk/Sopot, välierät ja mitalipelit Kööpenhaminassa.
Lopulliset sijoitukset
Lähteet
- kisojen viralliset sivut (Arkistoitu – Internet Archive)