Lentopallon MM-kilpailut 2010 |
Joukkueet | 24 |
Isäntämaa | Italia |
Ajankohta | 25.9.-10.10.2013 |
Mitalistit | |
– Kultaa | Brasilia |
– Hopeaa | Kuuba |
– Pronssia | Serbia |
Arvokkain pelaaja | Murilo Endres |
|
Infobox OK |
Lentopallon miesten maailmanmestaruuskilpailut 2010 järjestettiin Italiassa 25. syyskuuta–10. lokakuuta.
Turnausjärjestelmä
Turnaukseen osallistui 24 joukkuetta, jotka oli jaettu kuuteen neljän joukkueen alkulohkoon. Alkulohkojen kolme parasta joukkuetta etenevät toiselle kierrokselle, joka pelattiin kuudessa kolmen joukkueen lohkossa. Toisen vaiheen lohkovoittajat ja -kakkoset etenivät kolmanteen vaiheeseen, jossa pelattiin neljässä kolmen joukkueen lohkossa. Kolmannen kierroksen lohkovoittajat pelasivat pudotuspelimuotoisesti sijoista 1−4, lohkokakkoset sijoista 5−8 ja lohkokolmoset sijoista 9−12.
Joukkueet ja ensimmäisen kierroksen lohkot
Lohkoarvonta suoritettiin Roomassa 28. lokakuuta 2009.
Paikkakunnat ja hallit
Kaupunki | Halli | Kapasiteetti | Ottelut |
Milano | Mediolanum Forum | 11 500 | Lohkot A, H ja M |
Verona | PalaOlimpia | 6 200 | Lohko B |
Modena | PalaPanini | 5 100 | Lohko C ja ottelut sijoista 5−8 |
Reggio Calabria | PalaCalafiore | 7 200 | Lohko D |
Torino | PalaRuffini | 5 000 | Lohko E |
Trieste | PalaTrieste | 6 972 | Lohko F |
Catania | PalaCatania | 6 000 | Lohkot G ja I |
Ancona | PalaRossini | 6 500 | Lohkot L ja N |
Rooma | PalaLottomatica | 10 710 | Lohkot O ja R sekä ottelut sijoista 1–4 |
Firenze | Nelson Mandela Forum | 5 500 | Lohkot P ja Q sekä ottelut sijoista 9–12 |
Turnauksen kulku
Ensimmäinen kierros
A-lohko |
| Joukkue | Erät | Pisteet | Pistesuhde |
1. | Italia | 9-2 | 6 | 1,266 |
2. | Egypti | 5-6 | 4 | 0,957 |
3. | Japani | 4-8 | 4 | 0,945 |
4. | Iran | 5-7 | 4 | 0,895 |
25.9. | Egypti | Iran | 3-0 |
| Italia | Japani | 3-0 |
26.9. | Iran | Japani | 3-1 |
| Egypti | Italia | 0-3 |
27.9. | Japani | Egypti | 3-2 |
| Italia | Iran | 3-2 |
B-lohko |
| Joukkue | Erät | Pisteet | Pistesuhde |
1. | Kuuba | 9-4 | 6 | 1,125 |
2. | Brasilia | 8-4 | 5 | 1,137 |
3. | Espanja | 6-7 | 4 | 0,967 |
4. | Tunisia | 1-:9 | 3 | 0,768 |
25.9. | Brasilia | Tunisia | 3-0 |
| Espanja | Kuuba | 2-3 |
26.9. | Tunisia | Kuuba | 0-3 |
| Brasilia | Espanja | 3-1 |
27.9. | Espanja | Tunesien | 3-1 |
| Kuuba | Brasilia | 3-2 |
C-lohko |
| Joukkue | Erät | Pisteet | Pistesuhde |
1. | Venäjä | 9-3 | 6 | 1,263 |
2. | Puerto Rico | 8-4 | 5 | 1,030 |
3. | Kamerun | 3-7 | 4 | 0,899 |
4. | Australia | 3-9 | 3 | 0,855 |
25.9. | Venäjä | Kamerun | 3-0 |
| Australia | Puerto Rico | 1-3 |
26.9. | Kamerun | Puerto Rico | 0-3 |
| Venäjä | Australia | 3-1 |
27.9. | Australia | Kamerun | 1-3 |
| Puerto Rico | Venäjä | 2-3 |
D-lohko |
| Joukkue | Erät | Pisteet | Pistesuhde |
1. | Yhdysvallat | 9-3 | 6 | 1,102 |
2. | Argentiina | 7-4 | 5 | 1,136 |
3. | Meksiko | 6-6 | 4 | 0,950 |
4. | Venezuela | 0-9 | 3 | 0,804 |
25.9. | Venezuela | Argentiina | 0-3 |
| Yhdysvallat' | Meksiko | 3:2 |
26.9. | Argentiina | Meksiko | 3-1 |
| Venezuela | Yhdysvallat | 0-3 |
27.9. | Meksiko | Venezuela | 3-0 |
| Yhdysvallat | Argentiina | 3-1 |
E-lohko |
| Joukkue | Erät | Pisteet | Pistesuhde |
1. | Ranska | 9-4 | 6 | 1,142 |
2. | Tšekki | 8-5 | 5 | 1,007 |
3. | Bulgaria | 6-6 | 4 | 1,025 |
4. | Kiina | 1-9 | 3 | 0,807 |
25.9. | Ranska | Tšekki | 3-2 |
| Bulgaria | Kiina | 3-0 |
26.9. | Tšekki | Kiina | 3-1 |
| Ranska | Bulgaria | 3-2 |
27.9. | Bulgaria | Tšekki | 1-3 |
| Kiina | Ranska | 0-3 |
F-lohko |
| Joukkue | Erät | Pisteet | Pistesuhde |
1. | Puola | 9-3 | 6 | 1,134 |
2. | Serbia | 5-6 | 4 | 1,029 |
3. | Saksa | 5-6 | 4 | 0,948 |
4. | Kanada | 3-7 | 4 | 0,888 |
25.9. | Puola | Kanada | 3-0 |
| Saksa | Serbia | 0-3 |
26.9. | Kanada | Serbia | 3-1 |
| Puola | Saksa | 3-2 |
27.9. | Saksa | Kanada | 3-0 |
| Serbia | Puola | 1-3 |
Toinen kierros
G-lohko |
| Joukkue | Erät | Pisteet | Pistesuhde |
1. | Italia | 6-2 | 4 | 1,139 |
2. | Saksa | 4-3 | 3 | 0,994 |
3. | Puerto Rico | 1-6 | 2 | 0,869 |
30.9. | Puerto Rico | Saksa | 0-3 |
1.10. | Saksa | Italia | 1-3 |
2.10. | Italia | Puerto Rico | 3-1 |
H-lohko |
| Joukkue | Erät | Pisteet | Pistesuhde |
1 | Serbia | 6-1 | 4 | 1,145 |
2 | Kuuba | 4-3 | 3 | 1,095 |
3 | Meksiko | 0-6 | 2 | 0,770 |
30.9. | Kuuba | Serbia | 1-3 |
1.10. | Meksiko | Kuuba | 0-3 |
2.10. | Serbia | Meksiko | 3-0 |
I-lohko |
| Joukkue | Erät | Pisteet | Pistesuhde |
1. | Espanja | 6-3 | 4 | 1,095 |
2. | Venäjä | 5-3 | 3 | 1,119 |
3. | Egypti | 1-6 | 2 | 0,792 |
30.9. | Venäjä | Egypti | 3-0 |
1.10. | Espanja | Venäjä | 3-2 |
2.10. | Egypti | Espanja | 1-3 |
L-lohko |
| Joukkue | Erät | Pisteet | Pistesuhde |
1. | Tšekki | 6-0 | 4 | 1,304 |
2. | Yhdysvallat | 3-5 | 3 | 1,048 |
3. | Kamerun | 2-6 | 2 | 0,771 |
30.9. | Yhdysvallat | Tšekki | 0-3 |
1.10. | Kamerun | Yhdysvallat | 2-3 |
2.10. | Tšekki | Kamerun | 3-0 |
M-lohko |
| Joukkue | Erät | Pisteet | Pistesuhde |
1. | Argentiina | 6-2 | 4 | 1,096 |
2. | Ranska | 4-3 | 3 | 1,039 |
3. | Japani | 1-6 | 2 | 0,867 |
30.9. | Ranska | Argentiina | 1-3 |
1.10. | Japani | Ranska' | 0-3 |
2.10. | Argentiina | Japani | 3-1 |
N-lohko |
| Joukkue | Erät | Pisteet | Pistesuhde |
1. | Bulgaria | 6-0 | 4 | 1,304 |
2. | Brasilia | 3-3 | 3 | 1,015 |
3. | Puola | 0-6 | 2 | 0,753 |
30.9. | Puola | Brasilia | 0-3 |
1.10. | Bulgaria | Puola | 3-0 |
2.10. | Brasilia | Bulgaria | 0-3 |
Kolmas kierros
O-lohko |
| Joukkue | Erät | Pisteet | Pistesuhde |
2. | Italia | 6-2 | 4 | 1,067 |
1. | Yhdysvallat | 4-3 | 3 | 1,179 |
3. | Ranska | 1-6 | 2 | 0,783 |
4.10. | Ranska | Yhdysvallat | 0-3 |
5.10. | Yhdysvallat | Italia | 1-3 |
6.10. | Italia | Ranska | 3-1 |
P-lohko |
| Joukkue | Erät | Pisteet | Pistesuhde |
1. | Serbia | 6-2 | 4 | 1,085 |
2. | Venäjä | 4-3 | 3 | 1,147 |
2. | Argentiina | 1-6 | 2 | 0,784 |
4.10. | Serbia | Argentiina | 3-1 |
5.10. | Venäjä | Serbia | 1-3 |
6.10. | Argentiina | Venäjä | 0-3 |
Q-lohko |
| Joukkue | Erät | Pisteet | Pistesuhde |
1. | Kuuba | 6-3 | 4 | 1,010 |
2. | Bulgaria | 5-4 | 3 | 1,038 |
3. | Espanja | 2-6 | 2 | 0,948 |
4.10. | Espanja | Bulgaria | 1-3 |
5.10. | Kuuba | Espanja | 3-1 |
6.10. | Bulgaria | Kuuba | 2-3 |
R-lohko |
| Joukkue | Erät | Pisteet | Pistesuhde |
1. | Brasilia | 6-2 | 4 | 1,194 |
2. | Saksa | 3-3 | 3 | 1,016 |
3. | Tšekki | 2-6 | 2 | 0,827 |
4.10. | Tšekki | Brasilia | 2-3 |
5.10. | Saksa | Tšekki | 3-0 |
6.10. | Brasilia | Saksa | 3-0 |
Pudotuspelit
Sijat 1−4
| Välierät | | Loppuottelu |
| | | | | | |
| 9.10. - Rooma |
| Serbia | 2 | |
| Kuuba | 3 | |
| |
| | 10.10. - Rooma |
| | | Kuuba | 0 |
| | Brasilia | 3 |
| |
| |
| | Pronssiottelu |
| 9.10. - Rooma | | 10.10. - Rooma |
| Italia | 1 | | Serbia | 3 |
| Brasilia | 3 | | | Italia | 1 |
Sijat 5−8
| Välierät sijat 5–8 | | Ottelu 5. sijasta |
| | | | | | |
| 8.10. - Modena |
| Venäjä | 3 | |
| Bulgaria | 1 | |
| |
| | 9.10. - Modena |
| | | Venäjä | 3 |
| | Yhdysvallat | 0 |
| |
| |
| | Ottelu 7. sijasta |
| 8.10. - Modena | | 9.10. - Modena |
| Yhdysvallat | 3 | | Bulgaria | 3 |
| Saksa | 0 | | | Saksa | 0 |
Sijat 9−12
| Välierät sijat 9–12 | | Ottelu 9. sijasta |
| | | | | | |
| 8.10. - Firenze |
| Argentiina | 3 | |
| Espanja | 1 | |
| |
| | 9.10. - Firenze |
| | | Argentiina | 3 |
| | Tšekki | 1 |
| |
| |
| | Ottelu 11. sijasta |
| 8.10. - Firenze | | 9.10. - Firenze |
| Ranska | 0 | | Espanja | 1 |
| Tšekki | 3 | | | Ranska | 3 |
Lopulliset sijoitukset
Pelaajakohtaiset palkinnot
Aiheesta muualla