Maahockey kesäolympialaisissa 1920
Maahockey kesäolympialaisissa 1920 | |
---|---|
Joukkueet | 6 |
Isäntämaa | Belgia |
Kaupungit | Antwerpen |
Ajankohta | 1.-.5 syyskuuta 1920 |
Mitalistit | |
– Kulta | Iso-Britannia |
– Hopea | Tanska |
– Pronssi | Belgia |
← 1908 1928 → |
Maahockey oli Antwerpenin olympialaisissa 1920 toista kertaa olympiakisoissa. Turnauksesta on saatavilla vain vähän kirjoitettua tietoa. Sarjamuotoisesti käydyn neljän joukkueen turnauksen voitti Iso-Britannia.[1][2]
Sarjataulukko
Joukkue | O | V | T | H | TM | PM | ME | P |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Iso-Britannia | 3 | 3 | 0 | 0 | 18 | 2 | +16 | 9 |
Tanska | 3 | 2 | 0 | 1 | 15 | 8 | +7 | 6 |
Belgia | 3 | 1 | 0 | 2 | 6 | 19 | -13 | 3 |
Ranska | 3 | 0 | 0 | 3 | 3 | 13 | -10 | 0 |
Tulokset
1. syyskuuta 1920 | Iso-Britannia | 5-1 | Tanska | Antwerpenin olympiastadion | |
1. syyskuuta 1920 | Belgia | 3-2 | Ranska | Antwerpenin olympiastadion | |
3. syyskuuta 1920 | Iso-Britannia | 12-1 | Belgia | Antwerpenin olympiastadion | |
3. syyskuuta 1920 | Tanska | 9-1 | Ranska | Antwerpenin olympiastadion | |
4. syyskuuta 1920 | Iso-Britannia | luov. | Ranska | Antwerpenin olympiastadion | |
5. syyskuuta 1920 | Tanska | 5-2 | Belgia | Antwerpenin olympiastadion | |
Mitalistit
Kultaa: | Iso-Britannia (GBR) Charles Atkin, John Bennett, Colin Campbell, Harold Cassels, Harold Cooke, Eric Crockford, Reginald Crummack, Harry Haslam, Arthur Leighton, Charles Marcon, John McBryan, George McGrath, Stanley Shoveller, William Smith, Cyril Wilkinson |
Hopeaa: | Tanska (DEN) Hans Bjerrum, Ejvind Blach, Niels Blach, Steen Due, Thorvald Eigenbrod, Frands Faber, Hans Jørgen Hansen, Hans Herlak, Henning Holst, Erik Husted, Paul Metz, Andreas Rasmussen |
Pronssia: | Belgia (BEL) André Becquet, Pierre Chibert, Raoul Daufresne de la Chevalerie, Fernand de Montigny, Charles Delelienne, Louis Diercxsens, Robert Gevers, Adolphe Goemaere, Charles Gniette, Raymond Keppens, René Strauwen, Pierre Valcke, Maurice van den Bemden, Jean van Nerom |
Lähteet
Ammunta | Jalkapallo | Jousiammunta | Jääkiekko | Korfball (Näytöslaji) | Köydenveto | Maahockey | Miekkailu | Nykyaikainen viisiottelu | Nyrkkeily | Paini | Painonnosto | Poolo | Purjehdus | Pyöräily | Ratsastus | Rugby | Soutu | Taidelajit | Taitoluistelu | Tennis | Uinti | Uimahypyt | Vesipallo | Voimistelu | Yleisurheilu