Maastohiihto talviolympialaisissa 2018 – miesten 4 × 10 km viesti
Miesten viesti Talviolympialaisissa 2018 | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Kisapaikka | Alpensian maastohiihtokeskus | ||||||
Kilpailupäivä(t) | 18. helmikuuta 2018 | ||||||
Kilpailijoita | 56 | ||||||
Joukkueita | 14 | ||||||
Mitalistit | |||||||
– Kultaa | Norja (NOR) | ||||||
– Hopeaa | Venäläiset olympiaurheilijat (OAR) | ||||||
– Pronssia | Ranska (FRA) | ||||||
| |||||||
Infobox OK |
Maastohiihto talviolympialaisissa 2018 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Vapaa hiihtotyyli | miehet | naiset | |||
Yhdistelmähiihto | miehet | naiset | |||
Perinteinen | miehet | naiset | |||
Viesti | miehet | naiset | |||
Sprintti | miehet | naiset | |||
Parisprintti | miehet | naiset | |||
n · k · m |
Maastohiihdon miesten 4 × 10 km viestikilpailu talviolympialaisissa 2018 järjestettiin 18. helmikuuta 2018 Alpensian maastohiihtokeskuksessa Pyeongchangissa, Etelä-Koreassa.[1]
Tulokset
Kilpailu alkoi kello 15.15.[2]
Sija | Nro | Maa | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
01 | 1 | Norja Didrik Tønseth Martin Johnsrud Sundby Simen Hegstad Krüger Johannes Høsflot Klæbo | 1:33:04.9 24:59.1 24:51.8 21:19.7 21:54.3 | +0:00.0 – |
02 | 2 | Venäläiset olympiaurheilijat Andrei Larkov Aleksandr Bolšunov Aleksei Tšervotkin Denis Spitsov | 1:33:14.3 24:42.1 24:36.7 22:08.0 21:47.5 | +0:09.4 +9.4 |
03 | 7 | Ranska Jean-Marc Gaillard Maurice Manificat Clément Parisse Adrien Backscheider | 1:33:41.8 24:51.7 24:55.1 21:24.2 22:30.8 | +0:36.9 +36.9 |
04 4 | 5 | Suomi Perttu Hyvärinen Iivo Niskanen Matti Heikkinen Lari Lehtonen | 1:34:45.4 25:42.9 24:29.8 21:56.5 22:36.2 | +1:40.5 |
05 5 | 3 | Ruotsi Jens Burman Daniel Rickardsson Marcus Hellner Calle Halfvarsson | 1:35:10.5 25:17.8 25:57.0 21:53.3 22:02.4 | +2:05.6 |
06 6 | 6 | Saksa Andreas Katz Thomas Bing Lucas Bögl Jonas Dobler | 1:35:13.1 25:55.5 25:17.2 21:56.6 22:03.8 | +2:08.2 |
07 7 | 8 | Italia Maicol Rastelli Francesco De Fabiani Giandomenico Salvadori Federico Pellegrino | 1:35:40.1 24:50.9 24:52.4 22:39.1 23:17.7 | +2:35.2 |
08 8 | 9 | Kazakstan Aleksei Poltoranin Yevgeniy Velichko Vitaliy Pukhkalo Denis Volotka | 1:36:36.3 24:40.9 25:29.1 23:10.3 23:16.0 | +3:31.4 |
09 9 | 12 | Kanada Len Väljas Graeme Killick Russell Kennedy Knute Johnsgaard | 1:36:45.9 25:56.3 25:15.9 22:06.7 23:27.0 | +3:41.0 |
10 | 11 | Tšekki Aleš Razým Martin Jakš Petr Knop Michal Novák | 1:37:23.0 25:55.9 25:22.0 22:33.5 23:31.6 | +4:18.1 |
11 | 4 | Sveitsi Jonas Baumann Dario Cologna Toni Livers Roman Furger | 1:38:01.4 26:43.7 24:55.6 23:08.9 23:13.2 | +4:56.5 |
12 | 13 | Viro Andreas Veerpalu Algo Kärp Karel Tammjärv Raido Ränkel | 1:38:21.7 26:17.7 26:28.8 22:06.5 23:28.7 | +5:16.8 |
13 | 14 | Itävalta Dominik Baldauf Max Hauke Bernhard Tritscher Luis Stadlober | 1:39:12.9 26:09.4 26:22.2 22:40.8 24:00.5 | +6:08.0 |
14 | 10 | Yhdysvallat Andrew Newell Reese Hanneman Scott Patterson Noah Hoffman | 1:42:29.1 26:09.7 28:17.7 22:58.8 25:02.9 | +9:24.2 |