Suunnistuksen maailmanmestaruuskilpailut 2021
37. suunnistuksen maailmanmestaruuskilpailut järjestettiin 3.–9. heinäkuuta 2021 Tšekissä. Ohjelmassa olivat miesten ja naisten sprintti, keskimatka, pitkä matka ja viesti sekä sekajoukkuein kilpailtu sprinttiviesti. Sprintit olivat ohjelmassa, koska suunniteltuja sprinttimatkojen maailmanmestaruuskilpailuja ei koronan vuoksi järjestetty vuonna 2020.
Sprintin karsinta ja finaali suunnistettiin Terezínissä, sprinttiviesti Doksyssä, keskimatkan karsinta ja finaali Smržovkassa, viesti ja pitkä matka Heřmánkyssä.[1]
Ruotsi voitti kilpailuissa seitsemän kultamitalia, Sveitsi ja Norja kumpikin yhden.
Venäjän maajoukkue sai osallistua kilpailuihin mutta ilman kansallisuustunnuksia Venäjän tultua suljetuksi eräistä urheilun suurtapahtumista valtiojohtoisen dopingohjelman ja testitietojen manipuloinnin takia.[2]
Tulokset
Miehet
Sprintti (3,9 km)
3. heinäkuuta
Sija | Maa | Kilpailija | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Isac von Krusenstierna | 13.46 | ||
2 | Kasper Fosser | 13.53 | +0.07 | |
3 | Tim Robertson | 13.59 | +0.13 | |
4 | Yannick Michiels | 14.02 | +0.16 | |
5 | Max Peter Bejmer | 14.05 | +0.19 | |
6 | Florian Howald | 14.06 | +0.20 |
Keskimatka (5,4 km)
6. heinäkuuta
Sija | Maa | Kilpailija | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Matthias Kyburz | 39.31 | ||
2 | Gustav Bergman | 40.11 | +0.40 | |
3 | Ruslan Glibov | 40.18 | +0.47 | |
4 | Lucas Basset | 41.36 | +2.05 | |
5 | Kasper Fosser | 41.38 | +2.07 | |
6 | Eskil Kinneberg | 41.40 | +2.09 |
Pitkä matka (13,6 km)
9. heinäkuuta
Sija | Maa | Kilpailija | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Kasper Fosser | 1.35.55 | ||
2 | Matthias Kyburz | 1.39.00 | +3.05 | |
3 | Magne Dæhli | 1.41.53 | +5.58 | |
4 | Daniel Hubmann | 1:42.10 | +6.15 | |
5 | Emil Svensk | 1.43.08 | +7.13 | |
6 | Martin Hubmann | 1.43.54 | +7.59 |
Viesti
8. heinäkuuta
Sija | Maa | Kilpailijat | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Albin Ridefelt William Lind Gustav Bergman | 1.53.06 | ||
2 | Gaute Steiwer Kasper Fosser Eskil Kinneberg | 1.53.57 | +0.51 | |
3 | Martin Hubmann Florian Howald Matthias Kyburz | 1.55.06 | +2.00 | |
4 | Miika Kirmula Elias Kuukka Olli Ojanaho | 1.55.28 | +2.22 | |
5 | Pavel Kubát Miloš Nykodým Vojtěch Král | 1.57.25 | +4.19 | |
6 | Ruslan Glibov Oleksandr Kratov Artem Pantsenko | 2.01.56 | +8.50 |
Naiset
Sprintti (3,5 km)
3. heinäkuuta
Sija | Maa | Kilpailija | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Tove Alexandersson | 14.03 | ||
2 | Natalja Gemperle | 14.12 | +0.09 | |
3 | Maja Alm | 14.20 | +0.17 | |
4 | Alice Leake | 14.24 | +0.21 | |
4 | Simona Aebersold | 14.24 | +0.21 | |
6 | Elena Roos | 14.25 | +0.22 |
Keskimatka (4,5 km)
6. heinäkuuta
Sija | Maa | Kilpailija | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Tove Alexandersson | 38.12 | ||
2 | Andrine Benjaminsen | 40.33 | +2.21 | |
3 | Simona Aebersold | 41.33 | +3.21 | |
4 | Kamilla Steiwer | 41.35 | +3.23 | |
5 | Sara Hagström | 41.46 | +3.34 | |
6 | Lisa Risby | 42.10 | +3.58 |
Pitkä matka (9,5 km)
9. heinäkuuta
Sija | Maa | Kilpailija | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Tove Alexandersson | 1.17.11 | ||
2 | Natalja Gemperle | 1.20.09 | +2.58 | |
3 | Simona Aebersold | 1.20.28 | +3.17 | |
4 | Andrine Benjaminsen | 1.22.56 | +5.45 | |
4 | Lisa Risby | 1.22.56 | +5.45 | |
6 | Megan Carter Davies | 1.24.53 | +7.42 |
Viesti
8. heinäkuuta
Sija | Maa | Kilpailijat | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Lisa Risby Sara Hagström Tove Alexandersson | 1.45.45 | ||
2 | Elena Roos Sabine Hauswirth Simona Aebersold | 1.48.18 | +2.33 | |
3 | Marie Olaussen Kamilla Steiwer Andrine Benjaminsen | 1.52.46 | +7.01 | |
4 | Anastasija Rudnaja Tatjana Rjabkina Svetlana Mironova | 1.52.58 | +7.13 | |
5 | Adéla Indráková Denisa Kosová Jana Knapová | 1.53.14 | +7.29 | |
6 | Ewa Gwóźdź Hanna Wiśniewska Aleksandra Hornik | 1.55.40 | +9.55 |
Sprinttiviesti
4. heinäkuuta
Sija | Maa | Kilpailijat | Aika | Ero |
---|---|---|---|---|
1 | Tove Alexandersson Emil Svensk Gustav Bergman Sara Hagström | 1.02.19 | ||
2 | Victoria Hæstad Bjørnstad Audun Heimdal Kasper Fosser Andrine Benjaminsen | 1.02.45 | +0.26 | |
3 | Simona Aebersold Joey Hadorn Martin Hubmann Elena Roos | 1.02.48 | +0.29 | |
4 | Cecilie Friberg Klysner Søren Thrane Ødum Jakob Edsen Maja Alm | 1.03.34 | +1.15 | |
5 | Jana Knapová Miloš Nykodým Vojtěch Král Tereza Janošíková | 1.03.50 | +1.31 | |
6 | Alice Leake Ralph Street Peter Hodkinson Megan Carter Davies | 1.03.52 | +1.33 |
Lähteet
- Tapahtuman tiedot Kansainvälisen suunnistusliiton sivulla
Viitteet
Aiheesta muualla
- Tapahtuman viralliset kotisivut