Uinti kesäolympialaisissa 1988
Vuoden 1988 kesäolympialaisten uinti käytiin 18. – 25. syyskuuta 1988 Soulissa. Kisoihin osallistui yhteensä 633 urheilijaa (381 miestä ja 252 naista) 77 maasta. Nuorin osanottaja oli Nádia Cruz (13 vuotta ja 74 päivää) ja vanhin Margaret Kelly-Hohmann (32 vuotta ja kaksi päivää). Parhaiten pärjäsi Itä-Saksa 11 kullallaan, kahdeksalla hopeallaan ja yhdeksällä pronssillaan.
Mitalistit
Miehet
Laji: | Kultaa: | Hopeaa: | Pronssia: | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m vapaauinti | Matt Biondi | 22,14 | Tom Jager | 22,36 | Gennadi Prigoda | 22,71 |
100 m vapaauinti | Matt Biondi | 48,63 | Chris Jacobs | 49,08 | Stéphan Caron | 49,62 |
200 m vapaauinti | Duncan Armstrong | 1.47,25 | Anders Holmertz | 1.47,89 | Matt Biondi | 1.47,99 |
400 m vapaauinti | Uwe Daßler | 3.46,95 | Duncan Armstrong | 3.47,15 | Artur Wojdat | 3.47,34 |
1500 m vapauinti | Vladimir Salnikov | 15.00,40 | Stefan Pfeiffer | 15.02,69 | Uwe Daßler | 15.06,15 |
100 m selkäuinti | Daichi Suzuki | 55,05 | David Berkoff | 55,18 | Igor Poljanski | 55,20 |
200 m selkäuinti | Igor Poljanski | 1.59,37 | Frank Baltrusch | 1.59,60 | Paul Kingsman | 2.00,48 |
100 m rintauinti | Adrian Moorhouse | 1.02,04 | Károly Güttler | 1.02,05 | Dmitri Volkov | 1.02,20 |
200 m rintauinti | József Szabó | 2.13,52 | Nick Gillingham | 2.14,12 | Sergio López Miró | 2.15,21 |
100 m perhosuinti | Anthony Nesty | 53,00 | Matt Biondi | 53,01 | Andy Jameson | 53,30 |
200 m perhosuinti | Michael Gross | 1.56,94 | Benny Nielsen | 1.58,24 | Anthony Mosse | 1.58,28 |
200 m sekauinti | Tamás Darnyi | 2.00,17 | Patrick Kühl | 2.01,61 | Vadim Jaroštšuk | 2.02,40 |
400 m sekauinti | Tamás Darnyi | 4.14,75 | David Wharton | 4.17,36 | Stefano Battistelli | 4.18,01 |
4 × 100 m vapaauintiviesti | Yhdysvallat Chris Jacobs Troy Dalbey Tom Jager Matt Biondi | 3.16,53 | Neuvostoliitto Gennadi Prigoda Juri Baškatov Nikolai Jevsejev Vladimir Tkašenko Raimundas Mažuolis | 3:18,33 | Itä-Saksa Dirk Richter Thomas Flemming Lars Hinneburg Steffen Zesner | 3.19,82 |
4 × 200 m vapaauintiviesti | Yhdysvallat Troy Dalbey Matt Cetlinski Doug Gjertsen Matt Biondi | 7.12,51 | Itä-Saksa Uwe Daßler Sven Lodziewski Thomas Flemming Steffen Zesner | 7.13,68 | Länsi-Saksa Erik Hochstein Thomas Fahrner Rainer Henkel Michael Gross | 7.14,35 |
4 × 100 m sekauintiviesti | Yhdysvallat David Berkoff Richard Schroeder Matt Biondi Chris Jacobs | 3.36,93 | Kanada Mark Tewksbury Victor Davis Tom Ponting Sandy Goss | 3.39,28 | Neuvostoliitto Igor Poljanski Dmitri Volkov Vadim Jaroštšuk Gennadi Prigoda | 3.39,96 |
Naiset
Laji: | Kultaa: | Hopeaa: | Pronssia: | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m vapaauinti | Kristin Otto | 25.49 | Yang Wenyi | 25.64 | Jill Sterkel | 25.71 |
Katrin Meißner | ||||||
100 m vapaaunti | Kristin Otto | 54,93 | Zhuang Yong | 55,47 | Catherine Plewinski | 55,49 |
200 m vapaauinti | Heike Friedrich | 1.57,65 | Silvia Poll Ahrens | 1.58,67 | Manuela Stellmach | 1.59,01 |
400 m vapaauinti | Janet Evans | 4.03,85 | Heike Friedrich | 4.05,94 | Anke Möhring | 4.06,62 |
800 m vapaauinti | Janet Evans | 8.20,20 | Astrid Strauß | 8.22,09 | Julie McDonald | 8.22,93 |
100 m selkäuinti | Kristin Otto | 1.00,89 | Krisztina Egerszegi | 1.01,56 | Cornelia Sirch | 1.01,57 |
200 m selkäuinti | Krisztina Egerszegi | 2.09,29 | Katrin Zimmermann | 2.10,61 | Cornelia Sirch | 2.11,45 |
100 m rintauinti | Tanja Dangalakova | 1.07,95 | Antoaneta Frenkeva | 1.08,74 | Silke Hörner | 1.08,83 |
200 m rintauinti | Silke Hörner | 2.26,71 | Huang Xiaomin | 2.27,49 | Antoaneta Frenkeva | 2.28,34 |
100 m perhosuinti | Kristin Otto | 59,00 | Birte Weigang | 59,45 | Hong Qian | 59,52 |
200 m perhosuinti | Kathleen Nord | 2.09,51 | Birte Weigang | 2.09,91 | Mary T. Meagher | 2.10,80 |
200 m sekauinti | Daniela Hunger | 2.12,59 | Jelena Dendeberova | 2.13,31 | Noemi Lung | 2.14,85 |
400 m sekauinti | Janet Evans | 4.37,76 | Noemi Lung | 4.39,46 | Daniela Hunger | 4.37,76 |
4 × 100 m vapaauintiviesti | Itä-Saksa Kristin Otto Katrin Meißner Daniela Hunger Manuela Stellmach | 3.40,63 | Alankomaat Marianne Muis Mildred Muis Conny van Bentum Karin Brienesse | 3.43,39 | Yhdysvallat Mary Wayte Mitzi Kremer Laura Walker Dara Torres | 3.44,25 |
4 × 100 m sekauintiviesti | Itä-Saksa Kristin Otto Silke Hörner Birte Weigang Katrin Meißner | 4.03,74 | Yhdysvallat Beth Barr Tracey McFarlane Janel Jorgensen Mary Wayte | 4.07,90 | Lori Melien Allison Higson Jane Kerr Andrea Nugent | 4.10,49 |
Mitalitaulukko
Sija | Maa | Kultaa | Hopeaa | Pronssia | Yhteensä |
---|---|---|---|---|---|
1 | Itä-Saksa | 11 | 8 | 9 | 28 |
2 | Yhdysvallat | 8 | 6 | 4 | 18 |
3 | Unkari | 4 | 2 | 0 | 6 |
4 | Neuvostoliitto | 2 | 2 | 5 | 9 |
5 | Australia | 1 | 1 | 1 | 1 |
Bulgaria | 1 | 1 | 1 | 3 | |
Iso-Britannia | 1 | 1 | 1 | 3 | |
Länsi-Saksa | 1 | 1 | 1 | 3 | |
9 | Japani | 1 | 0 | 0 | 1 |
Suriname | 1 | 0 | 0 | 1 | |
11 | Kiina | 0 | 3 | 1 | 4 |
12 | Kanada | 0 | 1 | 1 | 2 |
Romania | 0 | 1 | 1 | 2 | |
14 | Costa Rica | 0 | 1 | 0 | 1 |
Tanska | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Alankomaat | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Ruotsi | 0 | 1 | 0 | 1 | |
18 | Ranska | 0 | 0 | 2 | 2 |
Uusi-Seelanti | 0 | 0 | 2 | 2 | |
20 | Italia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Puola | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Espanja | 0 | 0 | 1 | 1 |
Lähteet
- Kansainvälisen Olympiakomitean tulostietokanta
Aiheesta muualla
- Kuvia tai muita tiedostoja aiheesta Uinti kesäolympialaisissa 1988 Wikimedia Commonsissa
Ammunta | Baseball (Näytöslaji) | Jalkapallo | Jousiammunta | Judo | Keilailu (Näytöslaji) | Koripallo | Käsipallo | Lentopallo | Maahockey | Melonta | Miekkailu | Nykyaikainen viisiottelu | Nyrkkeily | Paini | Painonnosto | Purjehdus | Pyöräily | Pyörätuolikelaus (Näytöslaji) | Pöytätennis | Ratsastus | Soutu | Sulkapallo (Näytöslaji) | Taekwondo (Näytöslaji) | Taitouinti | Tennis | Uimahypyt | Uinti | Vesipallo | Voimistelu | Yleisurheilu