1991-es úszó-világbajnokság
Úszó-világbajnokság (1991) | |||
Adatok | |||
Ország | Ausztrália | ||
Rendező város | Perth | ||
Dátum | január 3–13. | ||
Nemzetek | 60 | ||
Sportolók | 1142 | ||
Versenyszámok | 45 | ||
|
Az 1991-es úszó-világbajnokságot január 3. és január 13. között rendezték Perth városában, Ausztráliában.
A világbajnokságon 45 versenyszám volt. Négy új versenyszámban avattak világbajnokot. Műugrásban a férfi és női 1 m-es műugrás versenyszámmal bővült a program. Új sportágként került a versenyszámok közé a hosszútávúszás, amelyben a 25 km-es távon hirdettek férfi és női győztest. A világbajnokságon 60 ország 1142 versenyzője vett részt.
A helyszín kiválasztása
A FINA az 1986-os madridi világbajnokság alatt jelölte ki rendezőnek Perth-t. Az ausztrál város mellett pályázott Olaszország, Egyiptom és Puerto Rico.[1]
Magyar versenyzők eredményei
Bővebben: Magyarország az 1991-es úszó-világbajnokságon |
Magyarország a világbajnokságon 43 sportolóval képviseltette magát, akik összesen 5 arany- 2 ezüst- és 2 bronzérmet szereztek.
Érmesek
Érem | Versenyző | Versenyszám | Dátum | |
---|---|---|---|---|
1 Aranyérem | Rózsa Norbert | úszás | 100 m-es mellúszás | január 7. |
1 Aranyérem | Darnyi Tamás | úszás | 400 m-es vegyesúszás | január 8. |
1 Aranyérem | Egerszegi Krisztina | úszás | 100 m-es hátúszás | január 9. |
1 Aranyérem | Darnyi Tamás | úszás | 200 m-es vegyesúszás | január 13. |
1 Aranyérem | Egerszegi Krisztina | úszás | 200 m-es hátúszás | január 13. |
2 Ezüstérem | Szabó Tünde | úszás | 100 m-es hátúszás | január 9. |
2 Ezüstérem | Rózsa Norbert | úszás | 200 m-es mellúszás | január 11. |
3 Bronzérem | Darnyi Tamás | úszás | 200 m-es pillangóúszás | január 12. |
3 Bronzérem | Magyar férfi vízilabda-válogatott Benedek Tibor Dóczi István Kuna Péter Mészáros Csaba Nemes Gábor Petőváry Zsolt Péter Imre Schmiedt Gábor Sprok Tibor Tóth Frank Tóth Imre Tóth László Vincze Balázs | vízilabda | férfi vízilabda | január 13. |
Éremtáblázat
Jelmagyarázat:
Ausztrália (rendező ország) | Magyarország |
Helyezés | Nemzet | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen |
---|---|---|---|---|---|
1 | Amerikai Egyesült Államok | 17 | 11 | 6 | 34 |
2 | Kína | 8 | 3 | 2 | 13 |
3 | Magyarország | 5 | 2 | 2 | 9 |
4 | Németország | 4 | 9 | 9 | 22 |
5 | Ausztrália | 3 | 5 | 2 | 10 |
6 | Hollandia | 2 | 1 | 1 | 4 |
7 | Szovjetunió | 1 | 3 | 6 | 10 |
8 | Kanada | 1 | 3 | 1 | 5 |
9 | Olaszország | 1 | 2 | 4 | 7 |
10 | Spanyolország | 1 | 1 | 1 | 3 |
11 | Suriname | 1 | 0 | 0 | 1 |
12 | Jugoszlávia | 1 | 0 | 0 | 1 |
13 | Japán | 0 | 2 | 3 | 5 |
14 | Franciaország | 0 | 2 | 1 | 3 |
15 | Egyesült Királyság | 0 | 1 | 1 | 2 |
16 | Svédország | 0 | 1 | 0 | 1 |
17 | Dánia | 0 | 0 | 2 | 2 |
18 | Lengyelország | 0 | 0 | 2 | 2 |
19 | Csehszlovákia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Összesen | 45 | 46 | 44 | 135 |
- A női 50 m-es gyorsúszásban 2 ezüstérmet osztottak ki, bronzérmes nem volt.
Eredmények
- WR – világrekord (World Record)
- CR – világbajnoki rekord (világbajnokságokon elért eddigi legjobb eredmény) (Championship Record)
Úszás
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m-es gyorsúszás | Tom Jager Egyesült Államok | 22,16 CR | Matt Biondi Egyesült Államok | 22,26 | Gennagyij Prigoda Szovjetunió | 22,62 |
100 m-es gyorsúszás | Matt Biondi Egyesült Államok | 49,18 | Tommy Werner Svédország | 49,63 | Giorgio Lamberti Olaszország | 49,82 |
200 m-es gyorsúszás | Giorgio Lamberti Olaszország | 1:47,27 CR | Steffen Zesner Németország | 1:48,28 | Artur Wojdat Lengyelország | 1:48,70 |
400 m-es gyorsúszás | Jörg Hoffmann Németország | 3:48,04 CR | Stefan Pfeiffer Németország | 3:48,86 | Artur Wojdat Lengyelország | 3:49,67 |
1500 m-es gyorsúszás | Jörg Hoffmann Németország | 14:50,36 WR | Kieren Perkins Ausztrália | 14:50,58 | Stefan Pfeiffer Németország | 14:59,34 |
100 m-es hátúszás | Jeff Rouse Egyesült Államok | 55,23 CR | Mark Tewksbury Kanada | 55,29 | Martin Lopez-Zubero Spanyolország | 55,61 |
200 m-es hátúszás | Martin Lopez-Zubero Spanyolország | 1:59,52 | Stefano Battistelli Olaszország | 1:59,98 | Vlagyimir Selkov Szovjetunió | 2:00,33 |
100 m-es mellúszás | Rózsa Norbert Magyarország | 1:01,45 WR | Adrian Moorhouse Egyesült Királyság | 1:01,58 | Gianni Minervini Olaszország | 1:01,74 |
200 m-es mellúszás | Mike Barrowman Egyesült Államok | 2:11,23 WR | Rózsa Norbert Magyarország | 2:12,03 | Nick Gillingham Egyesült Királyság | 2:13,12 |
100 m-es pillangóúszás | Anthony Nesty Suriname | 53,29 CR | Michael Groß Németország | 53,31 | Vlagyiszlav Kulikov Szovjetunió | 53,74 |
200 m-es pillangóúszás | Melvin Stewart Egyesült Államok | 1:55,69 WR | Michael Groß Németország | 1:56,78 | Darnyi Tamás Magyarország | 1:58,25 |
200 m-es vegyesúszás | Darnyi Tamás Magyarország | 1:59,36 WR | Eric Namesnik Egyesült Államok | 2:01,87 | Christian Gessner Németország | 2:02,36 |
400 m-es vegyesúszás | Darnyi Tamás Magyarország | 4:12,36 WR | Eric Namesnik Egyesült Államok | 4:15,21 | Stefano Battistelli Olaszország | 4:16,50 |
4 × 100 m-es gyorsváltó | Egyesült Államok Tom Jager Brent Lang Doug Gjertsen Matt Biondi | 3:17,15 CR | Németország Peter Sitt Dirk Richter Steffen Zesner Bengt Zikarsky | 3:18,88 | Szovjetunió Gennagyij Prigoda Jurij Baszkatov Venyiamin Tajanovics Vlagyimir Tkaszenko | 3:18,97 |
4 × 200 m-es gyorsváltó | Németország Peter Sitt Steffen Zesner Stefan Pfeiffer Michael Groß | 7:13,50 CR | Egyesült Államok Troy Dalbey Melvin Stewart Daniel Jorgensen Doug Gjertsen | 7:14,87 | Olaszország Emanuel Idini Roberto Gleria Stefano Battistelli Giorgio Lamberti | 7:17,18 |
4 × 100 m-es vegyes váltó | Egyesült Államok Jeff Rouse Eric Wunderlich Mark Henderson Matt Biondi | 3:39,66 CR | Szovjetunió Vlagyimir Shernetov Dmitrij Volkov Vlagyislav Kulikov Venyiamin Tajanovics | 3:40,41 | Németország Frank Hoffmeister Christian Poswiat Michael Groß Dirk Richter | 3:42,13 |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m-es gyorsúszás | Zhuang Yong Kína | 25,47 | Leigh Ann Fetter Egyesült Államok Catherine Plewinski Franciaország | 25,50 | nem adták ki | |
100 m-es gyorsúszás | Nicole Haislett Egyesült Államok | 55,17 | Catherine Plewinski Franciaország | 55,31 | Zhuang Yong Kína | 55,65 |
200 m-es gyorsúszás | Hayley Lewis Ausztrália | 2:00,48 | Janet Evans Egyesült Államok | 2:00,67 | Mette Jacobsen Dánia | 2:00,93 |
400 m-es gyorsúszás | Janet Evans Egyesült Államok | 4:08,63 | Hayley Lewis Ausztrália | 4:09,40 | Csiba Szuzu Japán | 4:11,44 |
1500 m-es gyorsúszás | Janet Evans Egyesült Államok | 8:24,05 CR | Grit Müller Németország | 8:30,20 | Jana Henke Németország | 8:30,31 |
100 m-es hátúszás | Egerszegi Krisztina Magyarország | 1:01,78 | Szabó Tünde Magyarország | 1:01,98 | Janie Wagstaff Egyesült Államok | 1:02,17 |
200 m-es hátúszás | Egerszegi Krisztina Magyarország | 2:09,15 CR | Dagmar Hase Németország | 2:12,01 | Janie Wagstaff Egyesült Államok | 2:13,14 |
100 m-es mellúszás | Linley Frame Ausztrália | 1:08,81 | Jana Dörries Németország | 1:09,35 | Jelena Volkova Szovjetunió | 1:09,66 |
100 m-es mellúszás | Jelena Volkova Szovjetunió | 2:29,53 | Linley Frame Ausztrália | 2:30,02 | Jana Dörries Németország | 2:30,14 |
100 m-es pillangóúszás | Hong Qian Kína | 59,68 | Wang Xiao-hong Kína | 59,81 | Catherine Plewinski Franciaország | 59,88 |
200 m-es pillangóúszás | Summer Sanders Egyesült Államok | 2:09,24 | Sitó Rie Japán | 2:11,06 | Hayley Lewis Ausztrália | 2:11,09 |
200 m-es vegyesúszás | Lin Li Kína | 2:13,40 | Summer Sanders Egyesült Államok | 2:14,06 | Daniela Hunger Németország | 2:16,16 |
400 m-es vegyesúszás | Lin Li Kína | 4:41,45 | Hayley Lewis Ausztrália | 4:41,46 | Summer Sanders Egyesült Államok | 4:43,41 |
4 × 100 m-es gyorsváltó | Egyesült Államok Nicole Haislett Julie Cooper Whitney Hedgepeth Jenny Thompson | 3:43,26 | Németország Simone Osygus Kerstin Kielgaß Karen Seick Manuela Stellmach | 3:44,37 | Hollandia Mildred Muis Inge de Bruijn Marianne Muis Karin Brienesse | 3:45,05 |
4 × 200 m-es gyorsváltó | Németország Kerstin Kielgass Manuela Stellmach Dagmar Hase Stephanie Ortwig | 8:02,56 | Hollandia Marianne Muis Manon Masseurs Mildred Muis Karin Brienesse | 8:05,97 | Dánia Gitta Jensen Berit Puggaard Annette Povlsen Mette Jacobsen | 8:07,20 |
4 × 100 m-es vegyes váltó | Egyesült Államok Janie Wagstaff Tracey McFarlane Crissy Ahmann-Leighton Nicole Haislett | 4:06,51 | Ausztrália Nicole Livingstone Linley Frame Susie O'Neill Karen van Wirdum | 4:08,04 | Németország Svenja Schlicht Jana Dörries Susanne Müller Manuela Stellmach | 4:10,50 |
Hosszútávúszás
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
25 km-es hosszútávúszás | Chad Hundeby Egyesült Államok | 5:01:45,78 | Sergio Chariandini Olaszország | 5:03:18,81 | David O'Brien Ausztrália | 5:08:53,35 |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
25 km-es hosszútávúszás | Shelley Taylor-Smith Ausztrália | 5:21:05,53 | Martha Jahn Egyesült Államok | 5:25:16,67 | Karen Burton Egyesült Államok | 5:28:22,74 |
Műugrás
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 m-es műugrás | Edwin Jongejans Hollandia | 588,51 | Mark Lenzi Egyesült Államok | 578,22 | Wang Yijie Kína | 577,86 |
3 m-es műugrás | Kent Ferguson Egyesült Államok | 650,25 | Tan Liangde Kína | 643,95 | Albin Killat Németország | 619,77 |
10 m-es toronyugrás | Sun Shuwei Kína | 626,79 | Kiong Ni Kína | 603,81 | Georgij Csogovadze Szovjetunió | 580,68 |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 m-es műugrás | Kao Min Kína | 478,26 | Wendy Lucero Egyesült Államok | 467,82 | Heidemarie Bartova Csehszlovákia | 449,76 |
3 m-es műugrás | Kao Min Kína | 539,01 | Irina Lashko Szovjetunió | 524,70 | Brita Baldus Németország | 503,73 |
10 m-es toronyugrás | Fu Mingxia Kína | 426,51 | Jelena Miroshina Szovjetunió | 402,87 | Wendy Williams Egyesült Államok | 400,23 |
Szinkronúszás
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Egyéni | Sylvie Fréchette Kanada | 201,013 | Kristen Babb-Sprague Egyesült Államok | 196,314 | Kotani Mikako Japán | 195,110 |
Páros | Egyesült Államok Karen Josephson Sarah Josephson | 199,762 | Japán Kotani Mikako Takajama Aki | 194,307 | Kanada Lisa Alexander Kathy Glen | 192,649 |
Csapat | Egyesült Államok | 196,144 | Kanada | 193,259 | Japán | 189,753 |
Vízilabda
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz |
---|---|---|---|
Férfi | Jugoszlávia[2] | Spanyolország[3] | Magyarország |
|
|
| |
Női | Hollandia | Kanada | Egyesült Államok |
Jegyzetek
Források
- FINA Eredmények - úszás[halott link]
- FINA Eredmények - műugrás
- FINA Eredmények - vízilabda
- FINA Eredmények - szinkronúszás
- FINA Eredmények - hosszútávúszás
- Sportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap