2012-es úszó-Európa-bajnokság
Úszó-Európa-bajnokság (2012) | |||
Adatok | |||
Ország | Magyarország | ||
Rendező város | Debrecen | ||
Dátum | május 21–27. | ||
| |||
A Wikimédia Commons tartalmaz 2012-es úszó-Európa-bajnokság témájú médiaállományokat. |
A 2012-es úszó-Európa-bajnokságot 2012. május 21. és május 27. között rendezték meg Magyarországon, Debrecenben.
A verseny rendezési jogát az Európai Úszószövetség 2011 májusában a belgiumi Antwerpennek adta, de a szervezők pénzügyi problémák miatt visszaléptek. Az esemény beugró rendezőjeként felmerült London, Eindhoven és Torino is, de 2012. február 16-án bejelentették, hogy Debrecen kapta meg a verseny lebonyolításának lehetőségét. A műúszók kontinentális viadalát – a már korábban elnyert műugró-Eb mellett – Eindhoven veszi át.[1]
A magyar versenyzők összesen 26 érmet (9 aranyat, 10 ezüstöt és 7 bronzot) szereztek, ezzel ez volt az eddigi úszó-Európa-bajnokságok történetének legsikeresebb szereplése.[2]
Összesített éremtáblázat
Helyezés | Nemzet | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen |
---|---|---|---|---|---|
1 | Magyarország | 9 | 10 | 7 | 26 |
2 | Németország | 9 | 9 | 6 | 24 |
3 | Olaszország | 7 | 10 | 6 | 23 |
4 | Franciaország | 6 | 4 | 4 | 14 |
5 | Spanyolország | 5 | 3 | 3 | 11 |
6 | Svédország | 4 | 4 | 2 | 10 |
7 | Oroszország | 3 | 4 | 5 | 12 |
8 | Ukrajna | 2 | 6 | 7 | 15 |
9 | Egyesült Királyság | 2 | 2 | 0 | 4 |
10 | Norvégia | 2 | 0 | 1 | 3 |
11 | Görögország | 1 | 0 | 5 | 6 |
12 | Izrael | 1 | 0 | 4 | 5 |
13 | Csehország | 1 | 0 | 2 | 3 |
14 | Szlovénia | 1 | 0 | 1 | 2 |
15 | Lengyelország | 1 | 0 | 0 | 1 |
Szerbia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
17 | Horvátország | 0 | 1 | 0 | 1 |
Észtország | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Írország | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Hollandia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
21 | Ausztria | 0 | 0 | 1 | 1 |
Fehéroroszország | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Románia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Összesen | 55 | 56 | 56 | 167 |
- Férfi 50 m-es hátúszásban hármas holtverseny miatt három bronzérmet osztottak ki.
- Női 50 m-es hátúszásban holtverseny miatt két ezüstérmet osztottak ki, bronzérmes nem volt.
Eredmények
Úszás
Éremtáblázat
Helyezés | Nemzet | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen |
---|---|---|---|---|---|
1 | Magyarország | 9 | 10 | 7 | 26 |
2 | Németország | 8 | 6 | 3 | 17 |
3 | Olaszország | 6 | 8 | 4 | 18 |
4 | Franciaország | 4 | 4 | 3 | 11 |
5 | Spanyolország | 3 | 1 | 3 | 7 |
6 | Svédország | 2 | 4 | 2 | 8 |
7 | Norvégia | 2 | 0 | 1 | 3 |
8 | Görögország | 1 | 0 | 5 | 6 |
9 | Izrael | 1 | 0 | 4 | 5 |
10 | Csehország | 1 | 0 | 2 | 3 |
11 | Szlovénia | 1 | 0 | 1 | 2 |
12 | Lengyelország | 1 | 0 | 0 | 1 |
Szerbia | 1 | 0 | 0 | 1 | |
14 | Egyesült Királyság | 0 | 2 | 0 | 2 |
15 | Ukrajna | 0 | 1 | 2 | 3 |
16 | Oroszország | 0 | 1 | 1 | 2 |
17 | Horvátország | 0 | 1 | 0 | 1 |
Észtország | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Írország | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Hollandia | 0 | 1 | 0 | 1 | |
21 | Ausztria | 0 | 0 | 1 | 1 |
Fehéroroszország | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Románia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Összesen | 40 | 41 | 41 | 122 |
- Férfi 50 m-es hátúszásban hármas holtverseny miatt három bronzérmet osztottak ki.
- Női 50 m-es hátúszásban holtverseny miatt két ezüstérmet osztottak ki, bronzérmes nem volt.
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m-es gyorsúszás Döntő: május 27. | Frederick Bousquet Franciaország | 21,80 | Stefan Nystrand Svédország | 22,04 | Andrij Hovorov Ukrajna | 22,18 |
100 m-es gyorsúszás Döntő: május 25. | Filippo Magnini Olaszország | 48,77 | Alain Bernard Franciaország | 48,95 | Norbert Trandafir Románia | 49,13 |
200 m-es gyorsúszás Döntő: május 23. | Paul Biedermann Németország | 1:46,27 | Amaury Leveaux Franciaország | 1:47,69 | Kozma Dominik Magyarország | 1:47,72 |
400 m-es gyorsúszás Döntő: május 21. | Paul Biedermann Németország | 3:47,84 | Kis Gergő Magyarország | 3:48,09 | Samuel Pizzetti Olaszország | 3:48,66 |
800 m-es gyorsúszás Döntő: május 25. | Kis Gergő Magyarország | 7:49,46 | Gregorio Paltrinieri Olaszország | 7:52,23 | Szerhij Frolov Ukrajna | 7:52,81 |
1500 m-es gyorsúszás Döntő: május 23. | Gregorio Paltrinieri Olaszország | 14:48,92 CR | Kis Gergő Magyarország | 14:58,15 | Gyurta Gergely Magyarország | 15:04,38 |
50 m-es hátúszás Döntő: május 24. | Jonatan Kopelev Izrael | 24,73 | Mirco Di Tora Olaszország | 24,95 | Bohus Richárd Magyarország | 25,14 |
Dorian Gandin Franciaország | ||||||
Guy Barnea Izrael | ||||||
100 m-es hátúszás Döntő: május 22. | Aristeidis Grigoriadis Görögország | 53,86 | Helge Meeuw Németország | 54,06 | Yakov-Yan Toumarkin Izrael | 54,14 |
200 m-es hátúszás Döntő: május 26. | Radoslaw Kawecki Lengyelország | 1:55,28 CR | Bernek Péter Magyarország | 1:55,88 | Yakov-Yan Toumarkin Izrael | 1:57,35 |
50 m-es mellúszás Döntő: május 26. | Damir Dugonjič Szlovénia | 27,32 | Fabio Scozzoli Olaszország | 27,49 | Panajótisz Szamilídisz Görögország | 27,64 |
100 m-es mellúszás Döntő: május 22. | Fabio Scozzoli Olaszország | 1:00,55 | Valerij Dimo Ukrajna | 1:00,68 | Mattia Pesce Olaszország | 1:00,93 |
200 m-es mellúszás Döntő: május 24. | Gyurta Dániel Magyarország | 2:08,60 CR | Marco Koch Németország | 2:09,26 | Panajótisz Szamilídisz Görögország | 2:09,72 |
50 m-es pillangóúszás Döntő: május 22. | Rafael Muñoz Spanyolország | 23,16 | Frédérick Bousquet Franciaország | 23,30 | Yauhen Tsurkin Fehéroroszország | 23,37 |
100 m-es pillangóúszás Döntő: május 26. | Milorad Čavić Szerbia | 51,45 | Cseh László Magyarország | 51,77 | Matteo Rivolta Olaszország | 52,40 |
200 m-es pillangóúszás Döntő: május 24. | Cseh László Magyarország | 1:54,95 | Biczó Bence Magyarország | 1:55,85 | Joannisz Drimonakosz Görögország | 1:56,48 |
200 m-es vegyesúszás Döntő: május 23. | Cseh László Magyarország | 1:56,66 CR | James Goddard Egyesült Királyság | 1:57,84 | Markus Rogan Ausztria | 1:59,39 |
400 m-es vegyesúszás Döntő: május 27. | Cseh László Magyarország | 4:12,17 | Verrasztó Dávid Magyarország | 4:14,23 | Joannisz Drimonakosz Görögország | 4:14,41 |
4 × 100 m-es gyorsúszás váltó Döntő: május 21. | Franciaország Amaury Leveaux Alain Bernard Frédérick Bousquet Jérémy Stravius | 3:13,55 | Olaszország Andrea Rolla Marco Orsi Michele Santucci Filippo Magnini | 3:14,71 | Oroszország Vitalij Szirnyikov Oleg Tyihobajev Nyikita Konovalov Vjacseszlav Andruszenko | 3:15,13 |
4 × 200 m-es gyorsúszás váltó Döntő: május 26. | Németország Paul Biedermann Dimitri Colupaev Clemens Rapp Tim Wallburger | 7:09,17 | Olaszország Gianluca Maglia Riccardo Maestri Samuel Pizzetti Filippo Magnini | 7:13,10 | Magyarország Kozma Dominik Kis Gergő Bernek Péter Cseh László | 7:13,60 |
4 × 100 m-es vegyesúszás váltó Döntő: május 27. | Olaszország Mirco Di Tora Fabio Scozzoli Matteo Rivolta Filippo Magnini | 3:32,80 | Németország Helge Meeuw Christian Vom Lehn Steffen Deibler Marco Di Carli | 3:34,41 | Magyarország Bernek Péter Gyurta Dániel Cseh László Kozma Dominik | 3:34,57 |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m-es gyorsúszás Döntő: május 27. | Britta Steffen Németország | 24,37 | Hinkelien Schreuder Hollandia | 24,78 | Nery-Mantey Niangkouara Görögország | 53,61 |
100 m-es gyorsúszás Döntő: május 23. | Sarah Sjöström Svédország | 53,61 | Britta Steffen Németország | 54,15 | Daniela Schreiber Németország | 54,41 |
200 m-es gyorsúszás Döntő: május 26. | Federica Pellegrini Olaszország | 1:56,76 | Silke Lippok Németország | 1:58,19 | Ophélie-Cyrielle Étienne Franciaország | 1:58,23 |
400 m-es gyorsúszás Döntő: május 27. | Coralie Balmy Franciaország | 4:05,31 | Mireia Belmonte García Spanyolország | 4:05,45 | Ophélie-Cyrielle Étienne Franciaország | 4:07,47 |
800 m-es gyorsúszás Döntő: május 24. | Kapás Boglárka Magyarország | 8:26,49 | Coralie Balmy Franciaország | 8:27,79 | Risztov Éva Magyarország | 8:27,87 |
1500 m-es gyorsúszás Döntő: május 26. | Mireia Belmonte García Spanyolország | 16:05,34 | Risztov Éva Magyarország | 16:10,04 | Erika Villaécija García Spanyolország | 16:15,85 |
50 m-es hátúszás Döntő: május 26. | Mercedes Peris Spanyolország | 28,25 | Arianna Barbieri Olaszország Sanja Jovanović Horvátország | 28,31 | nem adták ki | |
100 m-es hátúszás Döntő: május 24. | Jenny Mensing Németország | 1:00,08 | Arianna Barbieri Olaszország | 1:00,54 | Simona Baumrtová Csehország | 1:00,57 |
200 m-es hátúszás Döntő: május 22. | Alexianne Castel Franciaország | 2:08,41 | Jenny Mensing Németország | 2:09,55 | Duane da Rocha Marce Spanyolország | 2:09,56 |
50 m-es mellúszás Döntő: május 27. | Petra Chocová Csehország | 31,25 | Sycerika Mc Mahon Írország | 31,27 | Caroline Ruhnau Németország | 31,35 |
100 m-es mellúszás Döntő: május 23. | Sarah Poewe Németország | 1:07,33 | Jennie Johansson Svédország | 1:07,85 | Marina Garcia Urzainqui Spanyolország | 1:07,91 |
200 m-es mellúszás Döntő: május 25. | Sara Nordenstam Norvégia | 2:26,91 | Irina Novikova Oroszország | 2:27,25 | Sarah Pöwe Németország | 2:27,80 |
50 m-es pillangóúszás Döntő: május 22. | Sarah Sjöström Svédország | 25,64 | Triin Aljand Észtország | 25,92 | Ingvild Snildal Norvégia | 26,12 |
100 m-es pillangóúszás Döntő: május 25. | Ingvild Snildal Norvégia | 58,04 | Martina Granström Svédország | 58,07 | Amit Ivri Izrael | 58,78 |
200 m-es pillangóúszás Döntő: május 27. | Hosszú Katinka Magyarország | 2:07,28 | Jakabos Zsuzsanna Magyarország | 2:07,86 | Martina Granström Svédország | 2:08,22 |
200 m-es vegyesúszás Döntő: május 24. | Hosszú Katinka Magyarország | 2:10,84 | Sophie Allen Egyesült Királyság | 2:11,49 | Verrasztó Evelyn Magyarország | 2:11,63 |
400 m-es vegyesúszás Döntő: május 21. | Hosszú Katinka Magyarország | 4:33,76 | Jakabos Zsuzsanna Magyarország | 4:35,68 | Barbora Závadová Csehország | 4:38,07 |
4 × 100 m-es gyorsúszás váltó Döntő: május 21. | Németország Britta Steffen Silke Lippok Lisa Vitting Daniela Schreiber | 3:37,98 | Svédország Ida Marko-Varga Michelle Coleman Sarah Sjöström Gabriella Fagundez | 3:38,40 | Olaszország Alice Mizzau Federica Pellegrini Erica Buratto Erika Ferraioli | 3:39,84 |
4 × 200 m-es gyorsúszás váltó Döntő: május 24. | Olaszország Alice Mizzau Alice Nesti Diletta Carli Federica Pellegrini | 7:52,90 | Magyarország Jakabos Zsuzsanna Verrasztó Evelyn Mutina Ágnes Hosszú Katinka | 7:54,70 | Szlovénia Sara Isakovič Anja Klinar Ursa Bezan Mojca Sagmeister | 7:59,73 |
4 × 100 m-es vegyesúszás váltó Döntő: május 27. | Németország Jenny Mensing Sarah Poewe Alexandra Wenk Britta Steffen | 3:58,43 CR | Olaszország Arianna Barbieri Boggiatto Chiara Ilaria Bianchi Alice Mizzau | 4:01,92 | Svédország Therese Svendsen Joline Höstman Martina Granström Nathalie Lindborg | 4:05,58 |
- ER: Európa-rekord (európai versenyző által elért legjobb eredmény)
- CR: Európa-bajnoki rekord (Úszó-Európa-bajnokságokon elért legjobb eredmény)
Műugrás
Bővebben: Műugrás a 2012-es úszó-Európa-bajnokságon |
Éremtáblázat
Helyezés | Nemzet | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ukrajna | 2 | 3 | 3 | 8 |
2 | Franciaország | 2 | 0 | 1 | 3 |
3 | Egyesült Királyság | 2 | 0 | 0 | 2 |
Svédország | 2 | 0 | 0 | 2 | |
5 | Oroszország | 1 | 3 | 4 | 8 |
6 | Németország | 1 | 3 | 3 | 7 |
7 | Olaszország | 1 | 2 | 0 | 3 |
Összesen | 11 | 11 | 11 | 33 |
Férfi
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 m-es műugrás Döntő: | Illja Kvasa Ukrajna | 430,50 | Jevgenyij Kuznyecov Oroszország | 412,65 | Matthieu Rosset Franciaország | 403,95 |
3 m-es műugrás Döntő: | Matthieu Rosset Franciaország | 504,00 | Patrick Hausding Németország | 502,75 | Ilja Zaharov Oroszország | 493,80 |
10 m-es toronyugrás Döntő: | Tom Daley Egyesült Királyság | 565,05 | Viktor Minyibajev Oroszország | 515,40 | Gleb Galperin Oroszország | 511,55 |
3 m-es szinkronugrás Döntő: | Oroszország Jevgenyij Kuznyecov Ilja Zaharov | 445,92 | Németország Patrick Hausding Stephan Feck | 433,68 | Ukrajna Illja Kvasa Olekszij Prigorov | 432,48 |
10 m-es szinkronugrás Döntő: | Németország Sascha Klein Patrick Hausding | 463,08 | Oroszország Ilja Zaharov Viktor Minyibajev | 458,07 | Ukrajna Olekszandr Bondar Olekszandr Gorskovozov | 437,79 |
Női
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 m-es műugrás Döntő: | Anna Lindberg Svédország | 301,35 | Tania Cagnotto Olaszország | 281,30 | Nagyezsda Bazsina Oroszország | 275,15 |
3 m-es műugrás Döntő: | Anna Lindberg Svédország | 342,75 | Uschi Freitag Németország | 321,40 | Olena Fedorovna Ukrajna | 315,00 |
10 m-es toronyugrás Döntő: | Julia Prokopcsuk Ukrajna | 321,55 | Bátki Noémi Olaszország | 315,60 | Maria Kurjo Németország | 312,65 |
3 m-es szinkronugrás Döntő: | Olaszország Tania Cagnotto Francesca Dallapé | 325,50 | Ukrajna Olena Fedorova Hanna Piszmenszka | 302,10 | Németország Katja Dieckow Uschi Freitag | 296,70 |
10 m-es szinkronugrás Döntő: | Egyesült Királyság Tonia Couch Sarah Barrow | 319,56 | Ukrajna Viktorija Potyehina Julia Prokopcsuk | 310,68 | Németország Nora Subschinski Christin Steuer | 303,93 |
Csapat
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Csapat Döntő: | Franciaország Audrey Labeau Matthieu Rosset | 416,50 | Ukrajna Olena Fedorova Oleksandr Bondar | 387,85 | Oroszország Nagyezsda Bazsina Artyom Cseszakov | 384,30 |
Szinkronúszás
Éremtáblázat
Helyezés | Nemzet | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen |
---|---|---|---|---|---|
1 | Spanyolország | 2 | 2 | 0 | 4 |
2 | Oroszország | 2 | 0 | 0 | 2 |
3 | Ukrajna | 0 | 2 | 2 | 4 |
4 | Olaszország | 0 | 0 | 2 | 2 |
Összesen | 4 | 4 | 4 | 12 |
Versenyszám | 01 Arany | 02 Ezüst | 03 Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
egyéni szabad program Döntő: | Natalja Iscsenko Oroszország | 97,810 | Andrea Fuentes Spanyolország | 95,900 | Lolita Ananaszova Ukrajna | 92,250 |
páros szabad program Döntő: | Oroszország Natalia Ishchenko Svetlana Romashina | 97,860 | Spanyolország Ona Carbonell Andrea Fuentes | 95,980 | Ukrajna Daria Iushko Kseniya Sydorenko | 92,950 |
csapat szabad program Döntő: | Spanyolország Clara Basiana Alba María Cabello Ona Carbonell Margalida Crespi Andrea Fuentes Thaïs Henríquez Paula Klamburg Irene Montrucchio | 96,210 | Ukrajna Lolita Ananaszova Darja Jusko Ganna Klimenko Olga Kondrasova Olekszandra Sabada Katerina Sadurska Kszenya Szidorenko Anna Voloshina | 93,660 | Olaszország Federica Bellaria Elisa Bozzo Camilla Catteneo Manila Flamini Giulia Lapi Maria Angela Perrupato Benedetta Re Sara Sgarzi | 90,530 |
kombinációs kűr Döntő: | Spanyolország Clara Basiana Alba María Cabello Clara Camacho Ona Carbonell Margalida Crespi Andrea Fuentes Thaïs Henríquez Paula Klamburg Irene Montrucchio Laia Pons | 95,600 | Ukrajna Lolita Ananasova Olena Grechykhina Daria Iushko Ganna Khmelnytska Ganna Klymenko Olga Kondrashova Oleksandra Sabada Kateryna Sadurska Kseniya Sydorenko Anna Voloshyna | 93,420 | Olaszország Federica Bellaria Elisa Bozzo Beatrice Callegari Camilla Catteneo Linda Cerruti Francesca Deidda Manila Flamini Benedetta Re Dalila Schiesaro Sara Sgarzi | 90,440 |
Jegyzetek
Források
- omegatiming.com: Úszás eredmények. [2011. szeptember 2-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. május 21.)
- omegatiming.com: Műugrás eredmények. [2011. szeptember 2-i dátummal az eredetiből archiválva]. (Hozzáférés: 2012. május 21.)
- Sportportál • összefoglaló, színes tartalomajánló lap