Lijst van wereldkampioenen biatlon
Hieronder volgt een lijst van wereldkampioenen biatlon.
De wereldkampioenschappen biatlon werden voor mannen voor het eerst gehouden in 1958, sinds 1984 worden de wereldkampioenschappen ook voor vrouwen georganiseerd. In de jaren waarin er Olympische Winterspelen plaatsvonden, stonden ofwel enkel niet-olympische disciplines op het programma of zijn er geen wereldkampioenschappen gehouden.
Mannen
Individueel (20 km)
Jaar | Plaats | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons |
---|---|---|---|---|
1958 | Saalfelden | Adolf Wiklund | Olle Gunneriusson | Viktor Boetakov |
1959 | Courmayeur | Vladimir Melanin | Dimitri Sokolov | Sven Agge |
1961 | Umeå | Kalevi Huuskonen | Aleksandr Privalov | Paavo Repo |
1962 | Hämeenlinna | Vladimir Melanin | Antti Tyrväinen | Valentin Psjenitsyn |
1963 | Seefeld | Vladimir Melanin | Antti Tyrväinen | Hannu Posti |
1965 | Elverum | Olav Jordet | Nikolaj Poezanov | Antti Tyrväinen |
1966 | Garmisch-Partenkirchen | Jon Istad | Józef Gąsienica Sobczak | Vladimir Goendartsev |
1967 | Altenberg | Viktor Mamatov | Stanisław Szczepaniak | Jon Istad |
1969 | Zakopane | Alexander Tikhonov | Rinnat Safin | Magnar Solberg |
1970 | Östersund | Alexander Tikhonov | Tor Svendsberget | Viktor Mamatov |
1971 | Hämeenlinna | Dieter Speer | Alexander Tikhonov | Magnar Solberg |
1973 | Lake Placid | Alexander Tikhonov | Gennadi Kovaljov | Tor Svendsberget |
1974 | Minsk | Juhani Suutarinen | George Girnitsa | Tor Svendsberget |
1975 | Antholz | Heikki Ikola | Nikolaj Kroeglov sr. | Esko Saira |
1977 | Vingrom | Heikki Ikola | Sigleif Johansen | Aleksandr Tichonov |
1978 | Hochfilzen | Odd Lirhus | Frank Ullrich | Eberhard Rösch |
1979 | Ruhpolding | Klaus Siebert | Alexandr Tikhonov | Sigleif Johansen |
1981 | Lahti | Heikki Ikola | Frank Ullrich | Erkki Antila |
1982 | Minsk | Frank Ullrich | Eirik Kvalfoss | Terje Krokstad |
1983 | Antholz | Frank Ullrich | Frank-Peter Roetsch | Peter Angerer |
1985 | Ruhpolding | Joeri Kasjkarov | Frank-Peter Roetsch | Tapio Piipponen |
1986 | Oslo | Valeri Medvedtsev | André Sehmisch | Alfred Eder |
1987 | Lake Placid | Frank-Peter Roetsch | Josh Thompson | Jan Matouš |
1989 | Feistritz | Eirik Kvalfoss | Gisle Fenne | Fritz Fischer |
1990 | Minsk | Valeri Medvedtsev | Sergej Tsjepikov | Anatoli Zjdanovitsj |
1991 | Lahti | Mark Kirchner | Aleksandr Popov | Eirik Kvalfoss |
1993 | Borovets | Andreas Zingerle | Sergej Tarasov | Sergej Tsjepikov |
1995 | Antholz | Tomasz Sikora | Jon Åge Tyldum | Oleg Ryzhenkov |
1996 | Ruhpolding | Sergej Tarasov | Vladimir Dratsjov | Vadim Sasjoerin |
1997 | Osrblie | Ricco Groß | Oleg Ryzhenkov | Ludwig Gredler |
1999 | Oslo | Sven Fischer | Ricco Gross | Vadim Sasjoerin |
2000 | Oslo | Wolfgang Rottmann | Ludwig Gredler | Frank Luck |
2001 | Pokljuka | Paavo Puurunen | Vadim Sasjoerin | Ilmārs Bricis |
2003 | Chanty-Mansiejsk | Halvard Hanevold | Vesa Hietalahti | Ricco Gross |
2004 | Oberhof | Raphaël Poirée | Tomasz Sikora | Ole Einar Bjørndalen |
2005 | Hochfilzen | Roman Dostál | Michael Greis | Ricco Gross |
2007 | Antholz | Raphaël Poirée | Michael Greis | Michal Šlesingr |
2008 | Östersund | Emil Hegle Svendsen | Ole Einar Bjørndalen | Maksim Maksimov |
2009 | Pyeongchang | Ole Einar Bjørndalen | Christoph Stephan | Jakov Fak |
2011 | Chanty-Mansiejsk | Tarjei Bø | Maksim Maksimov | Christoph Sumann |
2012 | Ruhpolding | Jakov Fak | Simon Fourcade | Jaroslav Soukup |
2013 | Nové Město | Martin Fourcade | Tim Burke | Fredrik Lindström |
2015 | Kontiolahti | Martin Fourcade | Emil Hegle Svendsen | Ondřej Moravec |
2016 | Oslo | Martin Fourcade | Dominik Landertinger | Simon Eder |
2017 | Hochfilzen | Lowell Bailey | Ondřej Moravec | Martin Fourcade |
2019 | Östersund | Arnd Peiffer | Vladimir Iliev | Tarjei Bø |
2020 | Antholz | Martin Fourcade | Johannes Thingnes Bø | Dominik Landertinger |
2021 | Pokljuka | Sturla Holm Lægreid | Arnd Peiffer | Johannes Dale |
2023 | Oberhof | Johannes Thingnes Bø | Sturla Holm Lægreid | Sebastian Samuelsson |
- Medailleklassement individueel
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Martin Fourcade | 4 | 0 | 1 | 5 |
2 | Alexander Tikhonov | 3 | 1 | 0 | 4 |
3 | Heikki Ikola | 3 | 0 | 0 | 3 |
Vladimir Melanin | 3 | 0 | 0 | 3 | |
5 | Frank Ullrich | 2 | 2 | 0 | 4 |
6 | Valeri Medvedtsev | 2 | 0 | 0 | 2 |
Raphaël Poirée | 2 | 0 | 0 | 2 | |
8 | Frank-Peter Roetsch | 1 | 2 | 0 | 3 |
9 | Ricco Groß | 1 | 1 | 2 | 4 |
10 | Ole Einar Bjørndalen | 1 | 1 | 1 | 3 |
Eirik Kvalfoss | 1 | 1 | 1 | 3 | |
12 | Johannes Thingnes Bø | 1 | 1 | 0 | 2 |
Sturla Holm Lægreid | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Arnd Peiffer | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Tomasz Sikora | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Emil Hegle Svendsen | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Sergej Tarasov | 1 | 1 | 0 | 2 | |
18 | Tarjei Bø | 1 | 0 | 1 | 2 |
Jakov Fak | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Jon Istad | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Viktor Mamatov | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Bijgewerkt t/m het WK van 2023 |
- Medailleklassement per land
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Noorwegen | 10 | 9 | 11 | 30 |
2 | Sovjet-Unie | 8 | 11 | 5 | 24 |
3 | DDR | 6 | 4 | 1 | 11 |
4 | Finland | 6 | 3 | 6 | 15 |
5 | Frankrijk | 6 | 1 | 1 | 8 |
6 | Duitsland | 4 | 5 | 3 | 12 |
7 | Rusland | 1 | 3 | 2 | 6 |
8 | Oostenrijk | 1 | 2 | 5 | 8 |
9 | Polen | 1 | 2 | 0 | 3 |
Verenigde Staten | 1 | 2 | 0 | 3 | |
11 | Tsjechië | 1 | 1 | 3 | 5 |
Zweden | 1 | 1 | 3 | 5 | |
13 | Slovenië | 1 | 0 | 0 | 1 |
Italië | 1 | 0 | 0 | 1 | |
15 | Wit-Rusland | 0 | 2 | 3 | 5 |
16 | Roemenië | 0 | 1 | 0 | 1 |
Bulgarije | 0 | 1 | 0 | 1 | |
18 | Bondsrepubliek Duitsland | 0 | 0 | 2 | 2 |
19 | Kroatië | 0 | 0 | 1 | 1 |
Letland | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Tsjecho-Slowakije | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totaal | 48 | 48 | 48 | 144 | |
Bijgewerkt t/m het WK van 2023 |
Sprint (10 km)
- Medailleklassement individueel
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ole Einar Bjørndalen | 4 | 1 | 2 | 7 |
2 | Johannes Thingnes Bø | 3 | 1 | 0 | 4 |
Frank Ullrich | 3 | 1 | 0 | 4 | |
4 | Mark Kirchner | 3 | 0 | 0 | 3 |
5 | Eirik Kvalfoss | 2 | 3 | 1 | 6 |
6 | Martin Fourcade | 2 | 2 | 2 | 6 |
7 | Frank Luck | 2 | 1 | 0 | 3 |
8 | Frank-Peter Roetsch | 2 | 0 | 0 | 2 |
Alexander Tikhonov | 2 | 0 | 0 | 2 | |
10 | Nikolaj Kroeglov sr. | 1 | 1 | 1 | 1 |
11 | Aleksandr Loginov | 1 | 1 | 0 | 2 |
Pavel Rostovtsev | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Emil Hegle Svendsen | 1 | 1 | 0 | 2 | |
14 | Frode Andresen | 1 | 0 | 1 | 2 |
15 | Patrice Bailly-Salins | 1 | 0 | 0 | 1 |
Benedikt Doll | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Vladimir Dratsjov | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Valeri Medvedtsev | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Wilfried Pallhuber | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Arnd Peiffer | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Raphaël Poirée | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Martin Ponsiluoma | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Juhani Suutarinen | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Maxim Tsjoedov | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Bijgewerkt t/m het WK van 2023 |
- Medailleklassement per land
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Noorwegen | 11 | 11 | 9 | 31 |
2 | Duitsland | 6 | 4 | 1 | 11 |
3 | DDR | 5 | 4 | 4 | 13 |
4 | Frankrijk | 4 | 4 | 5 | 13 |
5 | Rusland | 4 | 4 | 1 | 9 |
6 | Sovjet-Unie | 4 | 3 | 5 | 12 |
7 | Italië | 1 | 3 | 4 | 8 |
8 | Bondsrepubliek Duitsland | 1 | 1 | 0 | 2 |
Finland | 1 | 1 | 0 | 2 | |
10 | Zweden | 1 | 0 | 2 | 3 |
11 | Oostenrijk | 0 | 1 | 1 | 2 |
Tsjechië | 0 | 1 | 1 | 2 | |
13 | Canada | 0 | 1 | 0 | 1 |
14 | Oekraïne | 0 | 0 | 2 | 2 |
15 | Letland | 0 | 0 | 1 | 1 |
Slovenië | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Wit-Rusland | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totaal | 38 | 38 | 38 | 114 | |
Bijgewerkt t/m het WK van 2023 |
Achtervolging (12,5 km)
- Medailleklassement individueel
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Ole Einar Bjørndalen | 4 | 2 | 3 | 9 |
2 | Martin Fourcade | 4 | 1 | 0 | 5 |
3 | Ricco Groß | 3 | 0 | 0 | 3 |
4 | Émilien Jacquelin | 2 | 0 | 0 | 2 |
5 | Johannes Thingnes Bø | 1 | 3 | 1 | 5 |
6 | Emil Hegle Svendsen | 1 | 1 | 1 | 3 |
7 | Pavel Rostovtsev | 1 | 1 | 0 | 2 |
Frank Luck | 1 | 1 | 0 | 2 | |
9 | Viktor Majgoerov | 1 | 0 | 0 | 1 |
Vladimir Dratsjov | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Erik Lesser | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Dmytro Pidruchnyi | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Bijgewerkt t/m het WK van 2023 |
- Medailleklassement per land
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Noorwegen | 6 | 9 | 8 | 23 |
2 | Frankrijk | 6 | 3 | 4 | 13 |
3 | Duitsland | 5 | 1 | 4 | 10 |
4 | Rusland | 3 | 6 | 3 | 12 |
5 | Oekraïne | 1 | 0 | 0 | 1 |
6 | Zweden | 0 | 2 | 1 | 3 |
7 | Finland | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totaal | 21 | 21 | 21 | 63 | |
Bijgewerkt t/m het WK van 2023 |
Massastart (15 km)
- Medailleklassement individueel
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Raphaël Poirée | 4 | 0 | 3 | 7 |
2 | Ole Einar Bjørndalen | 2 | 2 | 3 | 7 |
3 | Johannes Thingnes Bø | 2 | 1 | 1 | 4 |
4 | Emil Hegle Svendsen | 2 | 0 | 1 | 3 |
5 | Sven Fischer | 1 | 3 | 1 | 5 |
6 | Martin Fourcade | 1 | 1 | 2 | 2 |
7 | Tarjei Bø | 1 | 0 | 1 | 2 |
8 | Michael Greis | 1 | 0 | 0 | 1 |
Dominik Landertinger | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Sturla Holm Lægreid | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Jakov Fak | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Sebastian Samuelsson | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Simon Schempp | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Dominik Windisch | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Bijgewerkt t/m het WK van 2023 |
- Medailleklassement per land
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Noorwegen | 8 | 5 | 7 | 20 |
2 | Frankrijk | 5 | 3 | 5 | 13 |
3 | Duitsland | 3 | 4 | 1 | 8 |
4 | Zweden | 1 | 2 | 1 | 4 |
5 | Oostenrijk | 1 | 1 | 2 | 4 |
6 | Italië | 1 | 0 | 1 | 2 |
7 | Slovenië | 1 | 0 | 0 | 1 |
8 | Rusland | 0 | 4 | 3 | 7 |
9 | Tsjechië | 0 | 1 | 0 | 1 |
Totaal | 20 | 20 | 20 | 60 | |
Bijgewerkt t/m het WK van 2023 |
Estafette (4 × 7,5 km)
Tot 1965 was dit geen officieel onderdeel van het WK
het was een landenklassement dat opgemaakt werd door de tijden van de beste vier (1958), dan wel drie (1959-1963) atleten van een land op te tellen die als team tegelijk een wedstrijd over 20 km aflegden. Aan de finish mocht het verschil tussen de eerste en laatste atleet van een team niet meer dan 50m bedragen. In 1965 werd voor het eerst een echte aflossingsproef over 3 × 7,5 km gehouden, een jaar later werd de 4 × 7,5 km ingevoerd.
- Medailleklassement per land
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sovjet-Unie | 12 | 8 | 3 | 23 |
2 | Noorwegen | 11 | 14 | 10 | 35 |
3 | Duitsland | 6 | 3 | 8 | 17 |
4 | DDR | 6 | 3 | 4 | 13 |
5 | Rusland | 5 | 5 | 2 | 12 |
6 | Frankrijk | 3 | 5 | 2 | 10 |
7 | Finland | 2 | 5 | 1 | 8 |
8 | Italië | 2 | 0 | 2 | 4 |
9 | Zweden | 1 | 2 | 4 | 7 |
Wit-Rusland | 1 | 1 | 3 | 5 | |
11 | Polen | 0 | 1 | 3 | 4 |
Bondsrepubliek Duitsland | 0 | 1 | 3 | 4 | |
13 | Oostenrijk | 0 | 1 | 2 | 3 |
14 | Canada | 0 | 0 | 1 | 1 |
Oekraïne | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totaal | 49 | 49 | 49 | 147 | |
Bijgewerkt t/m het WK van 2023 |
Ploegproef (afgeschaft)
- 4 × 20 kilometer gezamenlijk (in totaal viermaal schieten)
Jaar | Plaats | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons |
---|---|---|---|---|
1989 | Feistritz | Sovjet-Unie Joeri Kasjkarov Sergej Boeligin Aleksandr Popov Sergej Tsjepikov | Bondsrepubliek Duitsland Franz Wudy Herbert Fritzenwenger Georg Fischer Fritz Fischer | DDR Andreas Heymann André Sehmisch Raik Dittrich Steffen Hoos |
1990 | Oslo | DDR Raik Dittrich Mark Kirchner Birk Anders Frank Luck | Tsjecho-Slowakije Tomáš Kos Ivan Masařík Jiří Holubec Jan Matouš | Frankrijk Christian Dumont Stéphane Bouthiaux Hervé Flandin Thierry Gerbier |
1991 | Lahti | Italië Hubert Leitgeb Gottlieb Taschler Simon Demetz Wilfried Pallhuber | Noorwegen Sverre Istad Jon Åge Tyldum Ivar Ulekleiv Frode Løberg | Sovjet-Unie Anatoli Zjdanovitsj Sergej Tarasov Sergej Tsjepikov Valeri Medvedtsev |
1992 | Novosibirsk | GOS Jevgeni Redkin Anatoli Zjdanovitsj Aleksandr Popov Aleksandr Tropnikov | Noorwegen Frode Løberg Jon Åge Tyldum Sylfest Glimsdal Gisle Fenne | Estland Aivo Udras Urmas Kaldvee Hillar Zahkna Kalju Ojaste |
1993 | Borovets | Duitsland Fritz Fischer Frank Luck Steffen Hoos Sven Fischer | Rusland Aleksej Kobeljov Valeri Kiriejenko Sergej Lozjkin Sergej Tsjepikov | Frankrijk Gilles Marguet Thierry Dusserre Xavier Blond Lionel Laurent |
1994 | Canmore | Italië Pieralberto Carrara Hubert Leitgeb Andreas Zingerle Wilfried Pallhuber | Rusland Vladimir Dratsjov Aleksej Kobeljov Valeri Kiriejenko Sergej Tsjepikov | Duitsland Jens Steinigen Marco Morgenstern Peter Sendel Steffen Hoos |
1995 | Antholz | Noorwegen Frode Andresen Dag Bjørndalen Halvard Hanevold Jon Åge Tyldum | Tsjechië Petr Garabík Roman Dostál Jiří Holubec Ivan Masařík | Frankrijk Thierry Dusserre Franck Perrot Lionel Laurent Stéphane Bouthiaux |
1996 | Ruhpolding | Wit-Rusland Pjotr Ivasjka Oleg Ryzhenkov Aleksandr Popov Vadim Sasjoerin | Rusland Vladimir Dratsjov Pavel Mouslimov Viktor Majgoerov Sergej Rozjkov | Italië René Cattarinussi Hubert Leitgeb Pieralberto Carrara Patrick Favre |
1997 | Osrblie | Wit-Rusland Oleg Ryzhenkov Pjotr Ivasjka Aleksandr Popov Vadim Sasjoerin | Duitsland Carsten Heymann Mark Kirchner Frank Luck Peter Sendel | Polen Wiesław Ziemianin Jan Ziemianin Wojciech Kozub Tomasz Sikora |
1998 | Hochfilzen | Noorwegen Egil Gjelland Sylfest Glimsdal Halvard Hanevold Ole Einar Bjørndalen | Duitsland Ricco Groß Carsten Heymann Sven Fischer Frank Luck | Rusland Vladimir Dratsjov Aleksej Kobeljov Sergej Rozjkov Viktor Majgoerov |
- Medailleklassement per land
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Noorwegen | 2 | 2 | 0 | 4 |
2 | Italië | 2 | 0 | 1 | 3 |
3 | Wit-Rusland | 2 | 0 | 0 | 2 |
4 | Duitsland | 1 | 2 | 1 | 4 |
5 | DDR | 1 | 0 | 1 | 2 |
Sovjet-Unie | 1 | 0 | 1 | 2 | |
7 | GOS | 1 | 0 | 0 | 1 |
8 | Rusland | 0 | 3 | 1 | 4 |
9 | Tsjechië | 0 | 1 | 0 | 1 |
Tsjecho-Slowakije | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Bondsrepubliek Duitsland | 0 | 1 | 0 | 1 | |
12 | Frankrijk | 0 | 0 | 3 | 3 |
13 | Estland | 0 | 0 | 1 | 1 |
Polen | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totaal | 10 | 10 | 10 | 30 |
Vrouwen
Individueel (15 km)
Voor het eerst gehouden in 1984 (tot 1988 over 10 km).
- Medailleklassement individueel
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Petra Schaaf | 3 | 0 | 1 | 4 |
2 | Hanna Öberg | 2 | 1 | 0 | 3 |
3 | Tora Berger | 2 | 0 | 1 | 3 |
Magdalena Forsberg | 2 | 0 | 1 | 3 | |
Corinne Niogret | 2 | 0 | 1 | 3 | |
6 | Olena Zoebrilova | 1 | 2 | 1 | 4 |
7 | Sanna Grønlid | 1 | 1 | 1 | 3 |
8 | Anne Elvebakk | 1 | 1 | 0 | 2 |
9 | Andrea Henkel | 1 | 1 | 0 | 2 |
10 | Venera Tsjernysjova | 1 | 0 | 1 | 2 |
Laura Dahlmeier | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Helena Ekholm | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Linda Grubben-Tjørhom | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Svetlana Petsjerskaia | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Eva Korpela | 1 | 0 | 1 | 2 | |
16 | Emmanuelle Claret | 1 | 0 | 0 | 1 |
Markéta Davidová | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Marie Dorin Habert | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Kateřina Holubcová | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Jekaterina Joerijeva | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Jekaterina Joerlova | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Kaja Parve | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Olga Pyljova | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Dorothea Wierer | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Kati Wilhelm | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Bijgewerkt t/m het WK van 2023 |
- Medailleklassement per land
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Zweden | 6 | 2 | 3 | 11 |
2 | Noorwegen | 5 | 6 | 6 | 17 |
3 | Duitsland | 5 | 5 | 2 | 12 |
4 | Frankrijk | 4 | 4 | 1 | 9 |
5 | Sovjet-Unie | 3 | 3 | 3 | 9 |
6 | Rusland | 3 | 2 | 1 | 6 |
7 | Tsjechië | 2 | 2 | 0 | 4 |
8 | Oekraïne | 1 | 1 | 6 | 8 |
9 | Italië | 1 | 1 | 2 | 4 |
10 | Bondsrepubliek Duitsland | 1 | 0 | 1 | 2 |
11 | China | 0 | 2 | 0 | 2 |
12 | Wit-Rusland | 0 | 1 | 1 | 2 |
13 | Canada | 0 | 1 | 0 | 1 |
Slovenië | 0 | 1 | 0 | 1 | |
15 | Bulgarije | 0 | 0 | 3 | 3 |
16 | Finland | 0 | 0 | 2 | 2 |
Totaal | 31 | 31 | 31 | 93 | |
Bijgewerkt t/m het WK van 2023 |
Sprint (7,5 km)
Voor het eerst gehouden in 1984 (tot 1988 over 5 km).
* huwde met biatleet Raphaël Poirée in 2000
- Medailleklassement individueel
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Magdalena Neuner | 3 | 0 | 0 | 3 |
2 | Anne Elvebakk | 2 | 0 | 2 | 4 |
3 | Liv Grete Skjelbreid Poirée | 2 | 0 | 1 | 3 |
4 | Tiril Eckhoff | 2 | 0 | 0 | 2 |
Olga Romasko | 2 | 0 | 0 | 2 | |
Kati Wilhelm | 2 | 0 | 0 | 2 | |
7 | Uschi Disl | 1 | 2 | 0 | 3 |
8 | Venera Tsjernysjova | 1 | 1 | 1 | 3 |
9 | Sanna Grønlid | 1 | 1 | 0 | 2 |
10 | Jelena Golovina | 1 | 0 | 1 | 2 |
Martina Zellner | 1 | 0 | 1 | 2 | |
12 | Sylvie Becaert | 1 | 0 | 0 | 1 |
Myriam Bédard | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Anne Briand | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Marie Dorin Habert | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Andrea Henkel | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Denise Herrmann-Wick | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Gabriela Koukalová | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Anastasiya Kuzmina | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Grete Ingeborg Nykkelmo | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Kaja Parve | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Olena Pidhroesjna | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Marte Olsbu Røiseland | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Petra Schaaf | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Bijgewerkt t/m het WK van 2023 |
- Medailleklassement per land
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Duitsland | 9 | 5 | 4 | 18 |
2 | Noorwegen | 9 | 4 | 4 | 17 |
3 | Sovjet-Unie | 3 | 5 | 3 | 11 |
4 | Frankrijk | 3 | 2 | 2 | 7 |
5 | Rusland | 2 | 4 | 3 | 9 |
6 | Oekraïne | 1 | 2 | 5 | 8 |
7 | Tsjechië | 1 | 0 | 2 | 3 |
8 | Slowakije | 1 | 0 | 1 | 2 |
9 | Canada | 1 | 0 | 0 | 1 |
Bondsrepubliek Duitsland | 1 | 0 | 0 | 1 | |
11 | Zweden | 0 | 4 | 4 | 8 |
12 | Wit-Rusland | 0 | 1 | 3 | 4 |
12 | Bulgarije | 0 | 1 | 0 | 1 |
Finland | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Polen | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Verenigde Staten | 0 | 1 | 0 | 1 | |
16 | Oostenrijk | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totaal | 31 | 31 | 32 | 94 | |
Bijgewerkt t/m het WK van 2023 |
Achtervolging (10 km)
- Medailleklassement individueel
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Magdalena Forsberg | 3 | 0 | 1 | 4 |
2 | Laura Dahlmeier | 2 | 1 | 1 | 4 |
3 | Liv Grete Skjelbreid Poirée | 2 | 0 | 0 | 2 |
4 | Denise Herrmann-Wick | 1 | 2 | 0 | 3 |
5 | Uschi Disl | 1 | 1 | 0 | 2 |
Tiril Eckhoff | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Martina Glagow | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Magdalena Neuner | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Dorothea Wierer | 1 | 1 | 0 | 2 | |
Olena Zoebrilova | 1 | 1 | 0 | 2 | |
11 | Sandrine Bailly | 1 | 0 | 0 | 1 |
Tora Berger | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Darja Domratsjeva | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Marie Dorin Habert | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Andrea Henkel | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Helena Jonsson | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Kaisa Mäkäräinen | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Julia Simon | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Bijgewerkt t/m het WK van 2023 |
- Medailleklassement per land
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Duitsland | 7 | 8 | 3 | 18 |
2 | Noorwegen | 4 | 2 | 2 | 8 |
3 | Zweden | 4 | 0 | 3 | 7 |
4 | Frankrijk | 3 | 2 | 3 | 8 |
5 | Oekraïne | 1 | 1 | 1 | 3 |
6 | Italië | 1 | 1 | 0 | 2 |
Wit-Rusland | 1 | 1 | 0 | 2 | |
8 | Finland | 1 | 0 | 0 | 1 |
9 | Rusland | 0 | 1 | 7 | 8 |
10 | Polen | 0 | 1 | 1 | 2 |
11 | China | 0 | 1 | 0 | 1 |
Oostenrijk | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Slowakije | 0 | 1 | 0 | 1 | |
14 | Tsjechië | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totaal | 22 | 20 | 21 | 63 | |
Bijgewerkt t/m het WK van 2023 |
Massastart (12,5 km)
- Medailleklassement individueel
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Liv Grete Skjelbreid Poirée | 2 | 0 | 1 | 3 |
2 | Magdalena Neuner | 2 | 0 | 0 | 2 |
Olena Zoebrilova | 2 | 0 | 0 | 2 | |
4 | Tora Berger | 1 | 2 | 1 | 4 |
5 | Laura Dahlmeier | 1 | 1 | 0 | 2 |
Darja Domratsjeva | 1 | 1 | 0 | 1 | |
Dorothea Wierer | 1 | 1 | 0 | 2 | |
8 | Magdalena Forsberg | 1 | 0 | 1 | 2 |
Hanna Öberg | 1 | 0 | 1 | 2 | |
10 | Albina Achatova | 1 | 0 | 0 | 1 |
Marie Dorin Habert | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Lisa Hauser | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Andrea Henkel | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Gro Istad Kristiansen | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Marte Olsbu Røiseland | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Valj Semerenko | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Olga Zajtseva | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Bijgewerkt t/m het WK van 2023 |
- Medailleklassement per land
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Noorwegen | 5 | 4 | 3 | 12 |
2 | Duitsland | 4 | 5 | 2 | 11 |
3 | Oekraïne | 3 | 1 | 0 | 4 |
4 | Rusland | 2 | 4 | 2 | 8 |
5 | Zweden | 2 | 1 | 3 | 6 |
6 | Frankrijk | 1 | 1 | 4 | 6 |
7 | Italië | 1 | 1 | 1 | 3 |
Wit-Rusland | 1 | 1 | 1 | 3 | |
9 | Oostenrijk | 1 | 0 | 0 | 1 |
10 | Slowakije | 0 | 1 | 0 | 1 |
Verenigde Staten | 0 | 1 | 0 | 1 | |
12 | Finland | 0 | 0 | 3 | 3 |
13 | Polen | 0 | 0 | 1 | 1 |
Totaal | 20 | 20 | 20 | 60 | |
Bijgewerkt t/m het WK van 2023 |
Estafette (4 × 6 km)
Voor het eerst gehouden in 1984 (tot 1991 over 3 × 5 km
van 1992 tot en met 2001 over 4 × 7,5 km, sinds 2003 over 4 × 6 km).
- Medailleklassement per land
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Duitsland | 10 | 7 | 4 | 21 |
2 | Sovjet-Unie | 8 | 0 | 0 | 8 |
3 | Noorwegen | 6 | 6 | 5 | 17 |
4 | Rusland | 5 | 2 | 2 | 9 |
5 | Italië | 1 | 0 | 2 | 3 |
6 | Tsjechië | 1 | 0 | 0 | 1 |
7 | Frankrijk | 0 | 8 | 4 | 12 |
8 | Oekraïne | 0 | 4 | 6 | 10 |
9 | Zweden | 0 | 3 | 2 | 5 |
10 | Bulgarije | 0 | 1 | 0 | 1 |
11 | Wit-Rusland | 0 | 0 | 2 | 2 |
Finland | 0 | 0 | 2 | 2 | |
13 | Tsjecho-Slowakije | 0 | 0 | 1 | 1 |
Verenigde Staten | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totaal | 31 | 31 | 31 | 93 | |
Bijgewerkt t/m het WK van 2023 |
Ploegproef (afgeschaft)
- 4 × 15 kilometer gezamenlijk (in totaal viermaal schieten)
Jaar | Plaats | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons |
---|---|---|---|---|
1989 | Feistritz | Sovjet-Unie Natalja Prikaztsjikova Svetlana Petsjerskaia Loeiza Tsjerepanova Jelena Golovina | Noorwegen Synnøve Thoresen Elin Kristiansen Anne Elvebakk Mona Bollerud | Bondsrepubliek Duitsland Inga Kesper Daniela Hörburger Dorina Pieper Petra Schaaf |
1990 | Oslo | Sovjet-Unie Jelena Batsevitsj Jelena Golovina Svetlana Paramygina Svetlana Petsjerskaia | Bondsrepubliek Duitsland Irene Schroll Daniela Hörburger Inga Kesper Petra Schaaf | Bulgarije Nadezjda Alexieva Iva Shkodreva Maria Manolova Tsvetana Krasteva |
1991 | Lahti | Sovjet-Unie Jelena Belova Jelena Golovina Svetlana Paramygina Svetlana Petsjerskaia | Bulgarije Maria Manolova Silvana Blagoeva Nadezjda Alexieva Iva Shkodreva | Noorwegen Synnøve Thoresen Signe Trosten Hildegunn Fossen Unni Kristiansen |
1992 | Novosibirsk | Duitsland Petra Bauer Petra Schaaf Uschi Disl Inga Kesper | GOS Jelena Belova Inna Sjesjkil Anfisa Reztsova Svetlana Petsjerskaia | Tsjecho-Slowakije Gabriela Suvová Eva Háková Jana Kulhavá Jiřina Adamičková |
1993 | Borovets | Frankrijk Nathalie Beausire Delphyne Burlet Anne Briand Corinne Niogret | Wit-Rusland Natalia Permjakova Natalja Basjinskaja Natalia Ryzhankova Svetlana Paramygina | Polen Zofia Kiełpińska Krystyna Liberda Anna Stera Helena Mikołajczyk |
1994 | Canmore | Wit-Rusland Natalia Permjakova Natalia Ryzhankova Iryna Kakueva Svetlana Paramygina | Noorwegen Ann-Elen Skjelbreid Åse Idland Annette Sikveland Hildegunn Fossen | Frankrijk Emmanuelle Claret Nathalie Beausire Corinne Niogret Véronique Claudel |
1995 | Antholz | Noorwegen Elin Kristiansen Annette Sikveland Gunn Margit Andreassen Ann-Elen Skjelbreid | Duitsland Kathi Schwaab Simone Greiner-Petter-Memm Uschi Disl Petra Behle | Frankrijk Emmanuelle Claret Véronique Claudel Anne Briand Corinne Niogret |
1996 | Ruhpolding | Duitsland Katrin Apel Simone Greiner-Petter-Memm Uschi Disl Petra Behle | Oekraïne Nina Lemesj Olena Petrova Tetjana Vodopjanova Olena Zoebrilova | Frankrijk Emmanuelle Claret Anne Briand Florence Baverel Corinne Niogret |
1997 | Osrblie | Noorwegen Annette Sikveland Ann-Elen Skjelbreid Liv Grete Skjelbreid Gunn Margit Andreassen | Rusland Olga Romasko Anna Volkova Nadezjda Talanova Olga Melnik | Oekraïne Olena Petrova Olena Zoebrilova Valentyna Tserbe Tetjana Vodopjanova |
1998 | Hochfilzen | Rusland Anna Volkova Olga Romasko Svetlana Isjmoeratova Albina Achatova | Noorwegen Hildegunn Mikkelsplass Ann-Elen Skjelbreid Annette Sikveland Liv Grete Skjelbreid | Finland Katja Holanti Tiina Mikkola Mari Lampinen Sanna-Leena Perunka |
- Medailleklassement per land
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Sovjet-Unie | 3 | 0 | 0 | 3 |
2 | Noorwegen | 2 | 3 | 1 | 6 |
3 | Duitsland | 2 | 1 | 0 | 3 |
4 | Wit-Rusland | 1 | 1 | 0 | 2 |
RUS | 1 | 1 | 0 | 2 | |
6 | Frankrijk | 1 | 0 | 3 | 4 |
7 | Bulgarije | 0 | 1 | 1 | 2 |
Oekraïne | 0 | 1 | 1 | 2 | |
Bondsrepubliek Duitsland | 0 | 1 | 1 | 2 | |
10 | GOS | 0 | 1 | 0 | 1 |
11 | Tsjecho-Slowakije | 0 | 0 | 1 | 1 |
Finland | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Polen | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totaal | 10 | 10 | 10 | 30 |
Gemengd
Gemengde estafette (2 x 6 km vrouwen + 2 x 7,5 km mannen)
- Medailleklassement per land
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Noorwegen | 7 | 2 | 3 | 12 |
2 | Duitsland | 3 | 3 | 3 | 9 |
3 | Frankrijk | 2 | 4 | 3 | 9 |
4 | Rusland | 2 | 1 | 2 | 5 |
5 | Zweden | 1 | 1 | 2 | 4 |
6 | Tsjechië | 1 | 0 | 2 | 3 |
7 | Italië | 0 | 2 | 1 | 3 |
8 | Oostenrijk | 0 | 1 | 0 | 1 |
Slovenië | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Wit-Rusland | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Totaal | 16 | 16 | 16 | 48 | |
Bijgewerkt t/m het WK van 2023 |
¹ Dit wereldkampioenschap werd gehouden in Chanty-Mansiejsk (Rusland), terwijl de andere WK-wedstrijden in Hochfilzen (Oostenrijk) plaatsvonden.
² Dit wereldkampioenschap werd gehouden in Pokljuka (Slovenië), tijdens de wereldbekerwedstrijden, een WK voor de andere disciplines werd er niet gehouden omwille van de Olympische Spelen.
³ Dit wereldkampioenschap werd gehouden in Chanty-Mansiejsk (Rusland), tijdens de wereldbekerwedstrijden, een WK voor de andere disciplines werd er niet gehouden omwille van de Olympische Spelen.
Singel gemengde estafette (1 x 6 km vrouw + 1 x 7,5 km man)
Jaar | Plaats | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons |
---|---|---|---|---|
2019 | Östersund | Noorwegen Marte Olsbu Røiseland Johannes Thingnes Bø | Italië Dorothea Wierer Lukas Hofer | Zweden Hanna Öberg Sebastian Samuelsson |
2020 | Antholz | Noorwegen Marte Olsbu Røiseland Johannes Thingnes Bø | Duitsland Franziska Preuß Erik Lesser | Frankrijk Anaïs Bescond Émilien Jacquelin |
2021 | Pokljuka | Frankrijk Antonin Guigonnat Julia Simon | Noorwegen Johannes Thingnes Bø Tiril Eckhoff | Zweden Sebastian Samuelsson Hanna Öberg |
2023 | Oberhof | Noorwegen Marte Olsbu Røiseland Johannes Thingnes Bø | Oostenrijk Lisa Hauser David Komatz | Italië Lisa Vittozzi Tommaso Giacomel |
- Medailleklassement per land
Plaats | Naam | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1 | Noorwegen | 3 | 1 | 0 | 4 |
2 | Frankrijk | 1 | 0 | 1 | 2 |
3 | Italië | 0 | 1 | 1 | 2 |
4 | Duitsland | 0 | 1 | 0 | 1 |
Duitsland | 0 | 1 | 0 | 1 | |
6 | Zweden | 0 | 0 | 2 | 2 |
Totaal | 4 | 4 | 4 | 12 | |
Bijgewerkt t/m het WK van 2023 |