Wereldkampioenschappen schansspringen
De wereldkampioenschappen schansspringen zijn een onderdeel van de wereldkampioenschappen noords skiën die sinds 1924 door de FIS worden georganiseerd. Tussen 1924 en 1939 werden de WK elk jaar georganiseerd, waarbij ze in Olympische jaren, samenvielen met de Spelen. Vanaf 1948 werd er om de twee jaar om de wereldtitels gestreden en sinds 1985 worden de WK los van de Olympische Winterspelen georganiseerd.
Van 1924 tot en met 1958 werd er op één schans gesprongen. Vanaf 1962 zijn er twee disciplines; een kleine schans en een grote schans. Vanaf 1980 staat ook een landenwedstrijd op het programma. In 2001 en 2005 bestond de landenwedstrijd uit twee disciplines; een kleine schans en grote schans.
Tussen 1962 en 1989 was de kleine schans een K-70m schans en de grote een K-90m schans. Vanaf 1991 is de kleine schans een K-90m schans en de grote een K-120m schans. De K-waarde zegt iets over de grootte van de schans; de waarde is de afstand die onder normale omstandigheden door goede schansspringers veilig kan worden gesprongen.
Een overzicht van de edities en medaillewinnaars staat hieronder.
Mannen
Grote schans, individueel
Jaar, plaats | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons |
---|---|---|---|
1924 - Chamonix-Mont-Blanc | Jacob Tullin Thams | Narve Bonna | Anders Haugen |
1925 - Janské Lázně | Willhelm Dick | Henry Ljungmann | Frantisek Wende |
1926 - Lahti | Jacob Tullin Thams | Otto Aasen | Georg Østerholt |
1927 - Cortina d'Ampezzo | Tore Edman | Willhelm Dick | Bertil Carlsson |
1928 - St. Moritz | Alf Andersen | Sigmund Ruud | Rudolf Burkert |
1929 - Zakopane | Sigmund Ruud | Kristian Johansson | Hans Kleppen |
1930 - Oslo | Gunnar Andersen | Reidar Andersen | Sigmund Ruud |
1931 - Oberhof | Birger Ruud | Fritz Kaufmann | Sven Eriksson |
1932 - Lake Placid | Birger Ruud | Hans Beck | Kåre Wahlberg |
1933 - Innsbruck | Marcel Reymond | Rudolf Burkert | Sven Eriksson |
1934 - Solleftea | Kristian Johansson | Arne Hovde | Sven Eriksson |
1935 - Wysokie Tatry | Birger Ruud | Reidar Andersen | Alf Andersen |
1936 - Garmisch-Partenkirchen | Birger Ruud | Sven Eriksson | Reidar Andersen |
1937 - Chamonix-Mont-Blanc | Birger Ruud | Reidar Andersen | Sigurd Solid |
1938 - Lahti | Asbjørn Ruud | Stanisław Marusarz | Hilmar Myhra |
1939 - Zakopane | Josef Bradl | Birger Ruud | Arnholdt Kongsgaard |
1948 - St. Moritz | Petter Hugsted | Birger Ruud | Thorleif Schjelderup |
1950 - Lake Placid | Hans Bjørnstad | Thure Lindgren | Arnfinn Bergmann |
1952 - Oslo | Arnfinn Bergmann | Torbjørn Falkanger | Karl Holmström |
1954 - Falun | Matti Pietikäinen | Veikko Heinonen | Bror Östman |
1956 - Cortina d'Ampezzo | Antti Hyvärinen | Aulis Kallakorpi | Harry Glaß |
1958 - Lahti | Juhani Kärkinen | Ensio Hyytiä | Helmut Recknagel |
1960 - Squaw Valley | Helmut Recknagel | Niilo Halonen | Otto Leodolter |
1962 - Zakopane | Helmut Recknagel | Nikołaj Kamienski | Niilo Halonen |
1964 - Innsbruck | Toralf Engan | Veikko Kankkonen | Torgeir Brandtzæg |
1966 - Oslo | Bjørn Wirkola | Takashi Futisawa | Kjell Sjöberg |
1968 - Grenoble | Vladimir Belo-oesov | Jiří Raška | Lars Grini |
1970 - Wysokie Tatry | Gari Napalkow | Jiří Raška | Stanisław Gąsienica Daniel |
1972 - Sapporo | Wojciech Fortuna | Walter Steiner | Rainer Schmidt |
1974 - Falun | Hans-Georg Aschenbach | Heinz Wosipiwo | Rudolf Höhnl |
1976 - Innsbruck | Karl Schnabl | Anton Innauer | Henry Glaß |
1978 - Lahti | Tapio Räisänen | Alois Lipburger | Falko Weißpflog |
1980 - Lake Placid | Jouko Törmänen | Hubert Neuper | Jari Puikkonen |
1982 - Oslo | Matti Nykänen | Olav Hansson | Armin Kogler |
1985 - Seefeld | Per Bergerud | Jari Puikkonen | Matti Nykänen |
1987 - Oberstdorf | Andreas Felder | Vegard Opaas | Ernst Vettori |
1989 - Lahti | Jari Puikkonen | Jens Weißflog | Matti Nykänen |
1991 - Val di Fiemme | Franci Petek | Rune Olijnyk | Jens Weißflog |
1993 - Falun | Espen Bredesen | Jaroslav Sakala | Andreas Goldberger |
1995 - Thunder Bay | Tommy Ingebrigtsen | Andreas Goldberger | Jens Weißflog |
1997 - Trondheim | Masahiko Harada | Dieter Thoma | Sylvain Freiholz |
1999 - Ramsau | Martin Schmitt | Sven Hannawald | Hideharu Miyahira |
2001 - Lahti | Martin Schmitt | Adam Małysz | Janne Ahonen |
2003 - Val di Fiemme/Predazzo | Adam Małysz | Matti Hautamäki | Noriaki Kasai |
2005 - Oberstdorf | Janne Ahonen | Roar Ljøkelsøy | Jakub Janda |
2007 - Sapporo | Simon Ammann | Harri Olli | Roar Ljøkelsøy |
2009 - Liberec | Andreas Küttel | Martin Schmitt | Anders Jacobsen |
2011 - Oslo | Gregor Schlierenzauer | Thomas Morgenstern | Simon Ammann |
2013 - Val di Fiemme | Kamil Stoch | Peter Prevc | Anders Jacobsen |
2015 - Falun | Severin Freund | Gregor Schlierenzauer | Rune Velta |
2017 - Lahti | Stefan Kraft | Andreas Wellinger | Piotr Żyła |
2019 - Seefeld | Markus Eisenbichler | Karl Geiger | Killian Peier |
De individuele grote schans is een van de drie onderdelen die sinds het begin van het wereldkampioenschappen noords skiën elke editie is gehouden.
Normale schans, individueel
Team grote schans
Team normale schans
Jaar, plaats | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons |
---|---|---|---|
2001 - Lahti K-90 | Oostenrijk Wolfgang Loitzl Andreas Goldberger Martin Höllwarth Stefan Horngacher | Finland Matti Hautamäki Risto Jussilainen Ville Kantee Janne Ahonen | Duitsland Sven Hannawald Michael Uhrmann Alexander Herr Martin Schmitt |
2005 - Oberstdorf K-90 | Oostenrijk Wolfgang Loitzl Andreas Widhölzl Thomas Morgenstern Martin Höllwarth | Duitsland Michael Neumayer Martin Schmitt Michael Uhrmann Georg Späth | Slovenië Primož Peterka Jure Bogataj Rok Benkovič Jernej Damjan |
2011 - Oslo HS106 | Oostenrijk Gregor Schlierenzauer Martin Koch Andreas Kofler Thomas Morgenstern | Noorwegen Anders Jacobsen Bjørn Einar Romøren Anders Bardal Tom Hilde | Duitsland Martin Schmitt Michael Neumayer Michael Uhrmann Severin Freund |
Vrouwen
Normale schans, individueel
Jaar, plaats | 1 Goud | 2 Zilver | 3 Brons |
---|---|---|---|
2009 - Liberec | Lindsey Van | Ulrike Gräßler | Anette Sagen |
2011 - Oslo | Daniela Iraschko | Elena Runggaldier | Coline Mattel |
2013 - Val di Fiemme | Sarah Hendrickson | Sara Takanashi | Jacqueline Seifriedsberger |
2015 - Falun | Carina Vogt | Yuki Ito | Daniela Iraschko-Stolz |
2017 - Lahti | Carina Vogt | Yuki Ito | Sara Takanashi |
2019 - Seefeld | Maren Lundby | Katharina Althaus | Daniela Iraschko-Stolz |
Normale schans, team
Gemengd schansspringen
Team normale schans
Meest succesvolle atleten
Individueel mannen en vrouwen
Stand na de wereldkampioenschappen 2013 in Val di Fiemme
Plaats | Naam | Land | Van | Tot | Goud | Daarvan individueel- goud | Zilver | Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Thomas Morgenstern | Oostenrijk | 2005 | 2013 | 8 | 1 | 2 | 1 | 11 |
2. | Wolfgang Loitzl | Oostenrijk | 2001 | 2013 | 7 | 1 | – | 1 | 8 |
3. | Gregor Schlierenzauer | Oostenrijk | 2007 | 2015 | 6 | 1 | 5 | – | 11 |
4. | Matti Nykänen | Finland | 1982 | 1989 | 6 | 2 | 2 | 3 | 11 |
5. | Janne Ahonen | Finland | 1995 | 2005 | 5 | 2 | 3 | 2 | 10 |
6. | Birger Ruud | Noorwegen | 1931 | 1948 | 5 | 5 | 2 | – | 7 |
7. | Martin Schmitt | Duitsland | 1997 | 2011 | 4 | 2 | 3 | 3 | 10 |
8. | Jari Puikkonen | Finland | 1982 | 1989 | 4 | 1 | 2 | 3 | 9 |
9. | Ari-Pekka Nikkola | Finland | 1987 | 1997 | 4 | – | 2 | 1 | 7 |
10. | Adam Małysz | Polen | 2001 | 2011 | 4 | 4 | 1 | 1 | 6 |
11. | Jens Weißflog | Duitsland | 1984 | 1995 | 3 | 3 | 4 | 4 | 11 |
12. | Andreas Kofler | Oostenrijk | 2007 | 2011 | 3 | – | 1 | – | 4 |
13. | Martin Höllwarth | Oostenrijk | 2001 | 2005 | 3 | – | – | 3 | 6 |
14. | Hans-Georg Aschenbach | DDR | 1974 | 1976 | 3 | 3 | – | – | 3 |
14. | Martin Koch | Oostenrijk | 2009 | 2011 | 3 | – | – | – | 3 |
16. | Andreas Felder | Oostenrijk | 1982 | 1991 | 2 | 1 | 3 | 1 | 6 |
16. | Masahiko Harada | Japan | 1993 | 1999 | 2 | 2 | 3 | 1 | 6 |
18. | Sven Hannawald | Duitsland | 1999 | 2001 | 2 | – | 1 | 1 | 4 |
19. | Toralf Engan | Noorwegen | 1962 | 1964 | 2 | 2 | 1 | – | 3 |
19. | Jani Soininen | Finland | 1995 | 2001 | 2 | – | 1 | – | 3 |
21. | Stefan Horngacher | Oostenrijk | 1991 | 2001 | 2 | – | – | 3 | 5 |
22. | Heinz Kuttin | Oostenrijk | 1989 | 1993 | 2 | 1 | – | 2 | 4 |
22. | Helmut Recknagel | DDR | 1958 | 1962 | 2 | 2 | – | 2 | 4 |
24. | Per Bergerud | Noorwegen | 1982 | 1985 | 2 | 1 | – | 1 | 3 |
24. | Mika Laitinen | Finland | 1995 | 1997 | 2 | – | – | 1 | 3 |
24. | Pentti Kokkonen | Finland | 1982 | 1985 | 2 | – | – | 1 | 3 |
24. | Andreas Widhölzl | Oostenrijk | 1999 | 2005 | 2 | – | – | 1 | 3 |
28. | Espen Bredesen | Noorwegen | 1993 | 1933 | 2 | 1 | – | – | 2 |
28. | Gari Napalkow | Sovjet-Unie | 1970 | 1970 | 2 | 2 | – | – | 2 |
28. | Jacob Tullin Thams | Noorwegen | 1924 | 1926 | 2 | 2 | – | – | 2 |
28. | Bjørn Wirkola | Noorwegen | 1966 | 1966 | 2 | 2 | – | – | 2 |
28. | Tuomo Ylipulli | Finland | 1985 | 1987 | 2 | 2 | – | – | 2 |
33. | Anders Bardal | Noorwegen | 2007 | 2013 | 2 | 1 | 4 | – | 6 |
34. | Kazuyoshi Funaki | Japan | 1997 | 2003 | 1 | 1 | 3 | – | 4 |
34. | Matti Hautamäki | Finland | 2001 | 2005 | 1 | – | 3 | – | 4 |
36. | Andreas Goldberger | Oostenrijk | 1993 | 2001 | 1 | – | 2 | 4 | 7 |
37. | Dieter Thoma | Duitsland | 1991 | 1999 | 1 | – | 2 | 2 | 5 |
38. | Armin Kogler | Oostenrijk | 1982 | 1985 | 1 | 1 | 2 | 1 | 4 |
39. | Jiří Raška | Tsjecho-Slowakije | 1968 | 1970 | 1 | 1 | 2 | – | 3 |
40. | Takanobu Okabe | Japan | 1995 | 2009 | 1 | 1 | 1 | 3 | 5 |
40. | Ernst Vettori | Oostenrijk | 1985 | 1993 | 1 | – | 1 | 3 | 5 |
42. | Simon Ammann | Zwitserland | 2007 | 2011 | 1 | 1 | 1 | 2 | 4 |
42. | Jiří Parma | Tsjechië | 1984 | 1993 | 1 | 1 | 1 | 2 | 4 |
42. | Michael Uhrmann | Duitsland | 2001 | 2011 | 1 | – | 1 | 2 | 4 |
45. | Sigmund Ruud | Noorwegen | 1928 | 1930 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 |
45. | Tommy Ingebrigtsen | Noorwegen | 1995 | 2003 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 |
47. | Matthias Buse | DDR | 1978 | 1984 | 1 | 1 | 1 | – | 2 |
47. | Willen Dick | Tsjecho-Slowakije | 1925 | 1927 | 1 | 1 | 1 | – | 2 |
47. | Olav Hansson | Noorwegen | 1982 | 1982 | 1 | – | 1 | – | 2 |
47. | Anton Innauer | Oostenrijk | 1976 | 1980 | 1 | 1 | 1 | – | 2 |
47. | Kristian Johansson | Noorwegen | 1929 | 1934 | 1 | 1 | 1 | – | 2 |
47. | Risto Laakkonen | Finland | 1989 | 1991 | 1 | – | 1 | – | 2 |
47. | Veikko Kankkonen | Finland | 1964 | 1964 | 1 | 1 | 1 | – | 2 |
47. | Yukio Kasaya | Japan | 1970 | 1972 | 1 | 1 | 1 | – | 2 |
47. | Tami Kiuru | Finland | 2003 | 2005 | 1 | – | 1 | – | 2 |
47. | Sara Takanashi | Japan | 2013 | 2013 | 1 | – | 1 | – | 2 |
57. | Daiki Itō | Japan | 2007 | 2013 | 1 | – | - | 2 | 3 |
58. | Alf Andersen | Noorwegen | 1928 | 1935 | 1 | 1 | – | 1 | 2 |
58. | Rok Benkovič | Slovenië | 2005 | 2005 | 1 | 1 | – | 1 | 2 |
58. | Arnfinn Bergmann | Noorwegen | 1950 | 1952 | 1 | 1 | – | 1 | 2 |
58. | Ole Bremseth | Noorwegen | 1982 | 1982 | 1 | – | – | 1 | 2 |
58. | Alexander Herr | Duitsland | 2001 | 2001 | 1 | – | – | 1 | 2 |
58. | Christof Duffner | Duitsland | 1997 | 1999 | 1 | – | – | 1 | 2 |
58. | Karl Schnabl | Oostenrijk | 1976 | 1976 | 1 | 1 | – | 1 | 2 |
58. | Kamil Stoch | Polen | 2013 | 2013 | 1 | 1 | - | 2 | 3 |
66. | Gunnar Andersen | Noorwegen | 1930 | 1930 | 1 | 1 | – | – | 1 |
66. | Wladimir Beloussow | Sovjet-Unie | 1968 | 1968 | 1 | 1 | – | – | 1 |
66. | Øyvind Berg | Noorwegen | 1993 | 1993 | 1 | – | – | – | 1 |
66. | Hans Bjørnstad | Noorwegen | 1950 | 1950 | 1 | 1 | – | – | 1 |
66. | Josef Bradl | nazi-Duitsland | 1939 | 1939 | 1 | 1 | – | – | 1 |
66. | Helge Brendryen | Noorwegen | 1993 | 1993 | 1 | – | – | – | 1 |
66. | Tore Edman | Zweden | 1927 | 1927 | 1 | 1 | – | – | 1 |
66. | Manuel Fettner | Oostenrijk | 2013 | 2013 | 1 | – | – | – | 1 |
66. | Wojciech Fortuna | Polen | 1972 | 1972 | 1 | 1 | – | – | 1 |
66. | Sarah Hendrickson | Verenigde Staten | 2013 | 2013 | 1 | 1 | – | – | 1 |
66. | Petter Hugsted | Noorwegen | 1948 | 1948 | 1 | 1 | – | – | 1 |
66. | Antti Hyvärinen | Finland | 1956 | 1956 | 1 | 1 | – | – | 1 |
66. | Daniela Iraschko | Oostenrijk | 2011 | 2011 | 1 | 1 | – | – | 1 |
66. | Yūki Itō | Japan | 2013 | 2013 | 1 | – | – | – | 1 |
66. | Juhani Kärkinen | Finland | 1958 | 1958 | 1 | 1 | – | – | 1 |
66. | Andreas Küttel | Zwitserland | 2009 | 2009 | 1 | 1 | – | – | 1 |
66. | Arttu Lappi | Finland | 2003 | 2003 | 1 | – | – | – | 1 |
66. | Bjørn Myrbakken | Noorwegen | 1993 | 1993 | 1 | – | – | – | 1 |
66. | Franci Petek | Joegoslavië | 1991 | 1991 | 1 | 1 | – | – | 1 |
66. | Matti Pietikäinen | Finland | 1954 | 1954 | 1 | 1 | – | – | 1 |
66. | Markku Pusenius | Finland | 1984 | 1984 | 1 | – | – | – | 1 |
66. | Tapio Räisänen | Finland | 1978 | 1978 | 1 | 1 | – | – | 1 |
66. | Marcel Reymond | Zwitserland | 1933 | 1933 | 1 | 1 | - | – | 1 |
66. | Asbjørn Ruud | Noorwegen | 1938 | 1938 | 1 | 1 | – | – | 1 |
66. | Johan Saetre | Noorwegen | 1982 | 1982 | 1 | – | – | – | 1 |
66. | Pekka Suorsa | Finland | 1987 | 1987 | 1 | – | – | – | 1 |
66. | Taku Takeuchi | Japan | 2013 | 2013 | 1 | – | – | – | 1 |
66. | Jouko Törmänen | Finland | 1980 | 1980 | 1 | 1 | – | – | 1 |
66. | Lindsey Van | Verenigde Staten | 2009 | 2009 | 1 | 1 | – | – | 1 |
Medailleklassementen
Standen: na wereldkampioenschappen noords skiën 2015
Totaal
Plaats | Land | Goud | Zilver | Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1. | Noorwegen | 27 | 27 | 25 | 79 |
2. | Oostenrijk | 18 | 16 | 17 | 51 |
3. | Finland | 18 | 16 | 11 | 45 |
4. | DDR | 9 | 9 | 7 | 25 |
5. | Duitsland | 8 | 9 | 7 | 24 |
6. | Japan | 6 | 12 | 9 | 27 |
7. | Polen | 6 | 3 | 4 | 13 |
8. | Tsjechië | 3 | 7 | 8 | 18 |
9. | Zwitserland | 3 | 3 | 3 | 9 |
10. | Sovjet-Unie | 3 | 1 | 2 | 6 |
11. | Verenigde Staten | 2 | – | 1 | 3 |
12. | Zweden | 1 | 2 | 7 | 10 |
13. | Slovenië | 1 | 1 | 3 | 5 |
14. | Joegoslavië | 1 | – | – | 1 |
15. | Italië | – | 1 | – | 1 |
16. | Frankrijk | – | – | 1 | 1 |
Mannen individueel
Plaats | Land | Goud | Zilver | Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1. | Noorwegen | 24 | 20 | 22 | 66 |
2. | Finland | 11 | 12 | 10 | 33 |
3. | DDR | 9 | 8 | 6 | 23 |
4. | Oostenrijk | 8 | 12 | 11 | 31 |
5. | Polen | 6 | 3 | 2 | 11 |
6. | Japan | 5 | 7 | 5 | 17 |
7. | Duitsland | 4 | 5 | 2 | 11 |
8. | Tsjechië | 3 | 6 | 6 | 15 |
9. | Zwitserland | 3 | 3 | 3 | 9 |
10. | Sovjet-Unie | 3 | 1 | 2 | 6 |
11. | Zweden | 1 | 2 | 7 | 10 |
12. | Slovenië | 1 | 1 | 1 | 3 |
13. | Joegoslavië | 1 | – | – | 1 |
14. | Verenigde Staten | - | – | 1 | 1 |
Mannen team
Plaats | Land | Goud | Zilver | Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1. | Oostenrijk | 9 | 3 | 4 | 16 |
2. | Finland | 7 | 4 | 1 | 12 |
3. | Noorwegen | 3 | 6 | 2 | 11 |
4. | Duitsland | 2 | 3 | 4 | 9 |
5. | Japan | – | 3 | 3 | 6 |
6. | Tsjechië | – | 1 | 2 | 3 |
7. | DDR | – | 1 | 1 | 2 |
8. | Slovenië | – | – | 2 | 2 |
9. | Polen | – | – | 2 | 2 |
Vrouwen individueel
Plaats | Land | Goud | Zilver | Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1. | Verenigde Staten | 2 | – | – | 2 |
2. | Duitsland | 1 | 1 | – | 2 |
3. | Oostenrijk | 1 | – | 2 | 3 |
4. | Japan | – | 2 | - | 2 |
5. | Italië | – | 1 | – | 1 |
6. | Frankrijk | – | – | 1 | 1 |
6. | Noorwegen | – | – | 1 | 1 |
Gemengd team
Plaats | Land | Goud | Zilver | Brons | Totaal |
---|---|---|---|---|---|
1. | Duitsland | 1 | – | 1 | 2 |
1. | Japan | 1 | – | 1 | 2 |
3. | Noorwegen | – | 1 | – | 1 |
3. | Oostenrijk | – | 1 | – | 1 |
Zie ook
- Wereldkampioenschappen langlaufen
- Wereldkampioenschappen noordse combinatie
- Wereldkampioenschappen noords skiën
Externe links
- Officiële website FIS
Tijdens de Olympische Winterspelen 1984 in Sarajevo werden diverse onderdelen van de wereldkampioenschappen schansspringen georganiseerd. Voor de gebruikelijke onderdelen die daar ontbraken organiseerde de FIS een beperkt wereldkampioenschap met een landenwedstrijd schansspringen vanaf de grote schans in Engelberg, Zwitserland. De bedoeling was dat de wedstrijden tijdens de Olympische Spelen tegelijkertijd zouden gelden als wereldkampioenschap, zoals dat tot die tijd gebruikelijk was. Maar de FIS besloot dit te annuleren en reikte alleen olympische medailles uit.[1][2] Bronnen