EM i friidrett 1962 – 400 meter menn
Friidrett | ||||
---|---|---|---|---|
Løpsøvelser | ||||
100 m | menn | kvinner | ||
200 m | menn | kvinner | ||
400 m | menn | kvinner | ||
800 m | menn | kvinner | ||
1500 m | menn | |||
5000 m | menn | |||
10 000 m | menn | |||
80 m hekk | kvinner | |||
110 m hekk | menn | |||
400 m hekk | menn | |||
3000 m hinder | menn | |||
4×100 m stafett | menn | kvinner | ||
4×400 m stafett | menn | |||
Landeveisøvelser | ||||
Maraton | menn | |||
10 km kappgang | menn | |||
50 km kappgang | menn | |||
Tekniske øvelser | ||||
Lengdehopp | menn | kvinner | ||
Tresteg | menn | |||
Høydehopp | menn | kvinner | ||
Stavsprang | menn | |||
Kulestøt | menn | kvinner | ||
Diskoskast | menn | kvinner | ||
Spydkast | menn | kvinner | ||
Sleggekast | menn | |||
Sammensatte øvelser | ||||
Femkamp | kvinner | |||
Tikamp | menn |
Øvelsen 400 meter herrer ved EM i friidrett 1962 ble avholdt på JNA Stadion i Beograd i det daværende Jugoslavia den 12, 13. og 14. september 1962.[1]
Medaljevinnere
Gull | Robbie Brightwell Storbritannia |
Sølv | Manfred Kinder Vest-Tyskland |
Bronse | Hans-Joachim Reske Vest-Tyskland |
Resultater
Forsøksheat
12. september
Plassering | Heat | Plass i heat | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 5 | 1 | Robbie Brightwell | Storbritannia | 46,6 | Q |
2 | 4 | 1 | Hans-Joachim Reske | Vest-Tyskland | 46,9 | Q |
3 | 3 | 1 | Manfred Kinder | Vest-Tyskland | 47,1 | Q |
4 | 5 | 2 | Hans-Olof Johansson | Sverige | 47,2 | Q |
5 | 5 | 3 | Mario Fraschini | Italia | 47,3 | Q |
6 | 2 | 1 | Vadim Arkhipchuk | Sovjetunionen | 47,4 | Q |
6 | 2 | 2 | Jacques Pennewaert | Belgia | 47,4 | Q |
6 | 4 | 2 | Andrzej Badeński | Polen | 47,4 | Q |
9 | 5 | 4 | Miloje Grujić | Jugoslavia | 47,5 | |
9 | 6 | 1 | Hansrüdi Bruder | Sveits | 47,5 | Q |
11 | 2 | 3 | Sergio Bello | Italia | 47,6 | Q |
11 | 4 | 3 | Jean Bertozzi | Frankrike | 47,6 | Q |
11 | 6 | 2 | Adrian Metcalfe | Storbritannia | 47,6 | Q |
11 | 6 | 3 | Ronny Sunesson | Sverige | 47,6 | Q |
15 | 2 | 4 | Bengt-Göran Fernström | Sverige | 47,7 | |
15 | 3 | 2 | Barry Jackson | Storbritannia | 47,7 | Q |
17 | 6 | 4 | Miroslav Bosnar | Jugoslavia | 48.0 | |
18 | 3 | 3 | Viktor Bychkov | Sovjetunionen | 48.2 | Q |
19 | 1 | 1 | Josef Trousil | Tsjekkoslovakia | 48.3 | Q |
20 | 1 | 2 | Vittorio Barberis | Italia | 48.4 | Q |
20 | 3 | 4 | Vasilios Syllis | Hellas | 48.4 | |
22 | 1 | 3 | Jerzy Kowalski | Polen | 49.8 | Q |
23 | 4 | 4 | Gürkan Çevik | Tyrkia | 50.0 | |
24 | 1 | 4 | Rudi Matt | Liechtenstein | 50.5 |
Semifinaler
13. september
Plass | Heat | Plass i heat | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 1 | Hans-Joachim Reske | Vest-Tyskland | 46,1 | MR Q |
2 | 2 | 2 | Adrian Metcalfe | Storbritannia | 46,2 | Q |
3 | 2 | 3 | Jerzy Kowalski | Polen | 46,3 | |
4 | 1 | 1 | Robbie Brightwell | Storbritannia | 46,4 | Q |
5 | 1 | 2 | Andrzej Badeński | Polen | 46,5 | Q |
5 | 3 | 1 | Manfred Kinder | Vest-Tyskland | 46,5 | Q |
5 | 3 | 2 | Barry Jackson | Storbritannia | 46,5 | Q |
8 | 1 | 3 | Josef Trousil | Tsjekkoslovakia | 46,6 | |
9 | 2 | 4 | Vadim Arkhipchuk | Sovjetunionen | 46,7 | |
9 | 3 | 3 | Hans-Olof Johansson | Sverige | 46,7 | |
11 | 1 | 4 | Jacques Pennewaert | Belgia | 46,8 | |
12 | 3 | 4 | Hansrüdi Bruder | Sveits | 46,9 | |
13 | 2 | 5 | Mario Fraschini | Italia | 47,0 | |
14 | 2 | 6 | Ronny Sunesson | Sverige | 47,4 | |
15 | 1 | 5 | Sergio Bello | Italia | 47,8 | |
16 | 3 | 5 | Vittorio Barberis | Italia | 47,9 | |
17 | 1 | 6 | Viktor Bychkov | Sovjetunionen | 48,3 | |
3 | 6 | Jean Bertozzi | Frankrike | DNS |
Finale
14. september
Plass | Navn | Nasjonalitet | Tid | Kommentarer |
---|---|---|---|---|
01 | Robbie Brightwell | Storbritannia | 45,9 | MR |
02 | Manfred Kinder | Vest-Tyskland | 46,1 | |
03 | Hans-Joachim Reske | Vest-Tyskland | 46,4 | |
4 | Adrian Metcalfe | Storbritannia | 46,4 | |
5 | Barry Jackson | Storbritannia | 46,6 | |
6 | Andrzej Badeński | Polen | 47,4 |
Deltakerland
- Belgia (1)
- Tsjekkoslovakia (1)
- Frankrike (1)
- Hellas (1)
- Italia (3)
- Liechtenstein (1)
- Polen (2)
- Sovjetunionen (2)
- Sverige (3)
- Sveits (1)
- Tyrkia (1)
- Storbritannia (3)
- Vest-Tyskland (2)
- Jugoslavia (2)
Referanser
- ^ European Athletics Championships Zürich 2014 - STATISTICS HANDBOOK, European Athletics Association, ss. 391-397, http://www.european-athletics.org/mm/Document/EventsMeetings/General/01/27/31/44/StatisticsHandbookZ%C3%BCrich2014_Neutral.pdf, besøkt 13. august 2014
- v
- d
- r
- 1934: Adolf Metzner
- 1938: Arthur Godfrey Brown
- 1946: Niels Holst-Sørensen
- 1950: Derek Pugh
- 1954: Ardalion Ignatjev
- 1958: John Wrighton
- 1962: Robbie Brightwell
- 1966: Stanisław Grędziński
- 1969: Jan Werner
- 1971: David Jenkins
- 1974: Karl Honz
- 1978: Franz-Peter Hofmeister
- 1982: Hartmut Weber
- 1986: Roger Black
- 1990: Roger Black
- 1994: Duaine Ladejo
- 1998: Iwan Thomas
- 2002: Ingo Schultz
- 2006: Marc Raquil
- 2010: Kévin Borlée
- 2012: Pavel Maslák
- 2014: Martyn Rooney
- 2016: Martyn Rooney
- 2018: Matthew Hudson-Smith
- 2022: Matthew Hudson-Smith
- 2024: Alexander Doom
Menn: EM, VM, OL • Kvinner: EM, VM, OL