Kvinnenes 100 meter hekk under EM i friidrett fant sted den 30. og 31. juli 2010 på Estadi Olímpic Lluís Companys i Barcelona.
Christina Vukicevic representerte Norge og kom på 4.-plass i finalen.
Medaljevinnere
Rekorder
Rekorder før europamesterskapet |
Verdensrekord | Jordanka Donkova (Bulgaria) | 12,21 | Stara Zagora, Bulgaria | 20. august 1988 |
Europarekord | Jordanka Donkova (Bulgaria) | 12,21 | Stara Zagora, Bulgaria | 20. august 1988 |
Mesterskapsrekord | Jordanka Donkova (Bulgaria) | 12,38 | Stuttgart, Vest-Tyskland | 29. august 1986 |
Årsbeste i verden | LoLo Jones (USA) | 12,55 | New York City, USA | 12. juni 2010 |
Årsbeste i Europa | Carolin Nytra (Tyskland) | 12,57 | Lausanne, Sveits | 8. juli 2010 |
Program
Resultater
Runde 1
Første 3 i hvert heat og de øvrige 4 utøverne med best tid gikk videre til semifinalene.
Heat 1
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Reaksjon | Tid | Kommentarer |
1 | 3 | Nevin Yanıt | Tyrkia | 0,180 | 12,89 | Direktekvalifisert til semifinale |
2 | 8 | Alina Talai | Belarus | 0,203 | 13,17 |
3 | 7 | Nadine Hildebrand | Tyskland | 0,223 | 13,25 |
4 | 2 | Anne Zagré | Belgia | 0,161 | 13,31 | |
5 | 6 | Irina Lenskiy | Israel | 0,261 | 13,41 | |
6 | 4 | Marzia Caravelli | Italia | 0,169 | 13,50 | |
7 | 5 | Jelena Jotanović | Serbia | 0,202 | 13,77 | |
| Vind: −0,8 m/s |
Heat 2
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Reaksjon | Tid | Kommentarer |
1 | 2 | Jevhenija Snihur | Ukraina | 0,171 | 12,90 | Direktekvalifisert til semifinale |
2 | 6 | Lisa Urech | Sveits | 0,175 | 13,03 |
3 | 3 | Joanna Kocielnik | Polen | 0,206 | 13,25 |
4 | 5 | Eline Berings | Belgia | 0,175 | 13,27 | |
5 | 4 | Marina Tomič | Slovenia | 0,167 | 13,28 | |
6 | 7 | Miriam Cupáková | Slovakia | 0,225 | 13,35 | |
7 | 8 | Dimitra Arachoviti | Kypros | 0,196 | 13,61 | |
| Vind: −0,1 m/s |
Heat 3
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Reaksjon | Tid | Kommentarer |
1 | 7 | Derval O'Rourke | Irland | 0,169 | 12,88 | Direktekvalifisert til semifinale med årsbeste |
2 | 3 | Carolin Nytra | Tyskland | 0,189 | 12,89 | Direktekvalifisert til semifinale |
3 | 4 | Olga Samylova | Russland | 0,168 | 13,06 | Direktekvalifisert til semifinale med personlig rekord |
4 | 2 | Lucie Škrobáková | Tsjekkia | 0,201 | 13,15 | Kvalifisert til semifinale på tid |
5 | 8 | Victoria Schreibeis | Østerrike | 0,188 | 13,23 |
6 | 5 | Ana Torrijos | Spania | 0,191 | 13,33 | Personlig rekord |
7 | 6 | Clélia Reuse | Sveits | 0,180 | 13,73 | |
| Vind: −0,6 m/s |
Heat 4
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Reaksjon | Tid | Kommentarer |
1 | 3 | Christina Vukicevic | Norge | 0,163 | 12,83 | Direktekvalifisert til semifinale med årsbeste |
2 | 4 | Tatjana Dektjareva | Russland | 0,194 | 12,86 | Direktekvalifisert til semifinale |
3 | 2 | Elisabeth Davin | Belgia | 0,178 | 13,12 | Direktekvalifisert til semifinale med årsbeste |
4 | 6 | Katsiaryna Paplauskaja | Belarus | 0,180 | 13,19 | Kvalifisert til semifinale på tid |
4 | 8 | Cindy Roleder | Tyskland | 0,215 | 13,19 |
6 | 7 | Sonata Tamošaitytė | Litauen | 0,207 | 13,31 | |
– | 5 | Beate Schrott | Østerrike | | | Diskvalifisert |
| Vind: +0,4 m/s |
Sammendrag
Plassering | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Reaksjon | Tid | Kommentarer |
1 | 4 | 3 | Christina Vukicevic | Norge | 0,163 | 12,83 | Direktekvalifisert til semifinale med årsbeste |
2 | 4 | 4 | Tatjana Dektjareva | Russland | 0,194 | 12,86 | Direktekvalifisert til semifinale |
3 | 3 | 7 | Derval O'Rourke | Irland | 0,169 | 12,88 | Direktekvalifisert til semifinale med årebeste |
4 | 3 | 3 | Carolin Nytra | Tyskland | 0,189 | 12,89 | Direktekvalifisert til semifinale |
4 | 1 | 3 | Nevin Yanıt | Tyrkia | 0,180 | 12,89 |
6 | 2 | 2 | Jevhenija Snihur | Ukraina | 0,171 | 12,90 |
7 | 2 | 6 | Lisa Urech | Sveits | 0,175 | 13,03 |
8 | 3 | 4 | Olga Samylova | Russland | 0,168 | 13,06 | Direktekvalifisert til semifinale med personlig rekord |
9 | 4 | 2 | Elisabeth Davin | Belgia | 0,178 | 13,12 | Direktekvalifisert til semifinale med personlig rekord |
10 | 3 | 2 | Lucie Škrobáková | Tsjekkia | 0,201 | 13,15 | Kvalifisert til semifinale på tid |
11 | 1 | 8 | Alina Talai | Belarus | 0,203 | 13,17 | Direktekvalifisert til semifinale |
12 | 4 | 8 | Cindy Roleder | Tyskland | 0,215 | 13,19 | Kvalifisert til semifinale på tid |
13 | 4 | 6 | Katsiaryna Paplauskaja | Belarus | 0,180 | 13,19 |
14 | 3 | 8 | Victoria Schreibeis | Østerrike | 0,188 | 13,23 |
15 | 1 | 7 | Nadine Hildebrand | Tyskland | 0,223 | 13,25 | Direktekvalifisert til semifinale |
15 | 2 | 3 | Joanna Kocielnik | Polen | 0,206 | 13,25 |
17 | 2 | 5 | Eline Berings | Belgia | 0,175 | 13,27 | |
18 | 2 | 4 | Marina Tomič | Slovenia | 0,167 | 13,28 | |
19 | 4 | 7 | Sonata Tamošaitytė | Litauen | 0,207 | 13,31 | |
19 | 1 | 2 | Anne Zagré | Belgia | 0,161 | 13,31 | |
21 | 3 | 5 | Ana Torrijos | Spania | 0,191 | 13,33 | Personlig rekord |
22 | 2 | 7 | Miriam Cupáková | Slovakia | 0,225 | 13,35 | |
23 | 1 | 6 | Irina Lenskiy | Israel | 0,261 | 13,41 | |
24 | 1 | 4 | Marzia Caravelli | Italia | 0,169 | 13,50 | |
25 | 2 | 8 | Dimitra Arachoviti | Kypros | 0,196 | 13,61 | |
26 | 3 | 6 | Clélia Reuse | Sveits | 0,180 | 13,73 | |
27 | 1 | 5 | Jelena Jotanović | Serbia | 0,202 | 13,77 | |
– | 4 | 5 | Beate Schrott | Østerrike | | | Diskvalifiert |
Semifinaler
Første 3 i hvert heat og de øvrige 2 utøverne med best tid gikk videre til finalen.
Semifinale 1
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Reaksjon | Tid | Kommentarer |
1 | 4 | Nevin Yanıt | Tyrkia | 0,179 | 12,71 | Direktekvalifisert til finale med tyrkisk rekord |
2 | 5 | Carolin Nytra | Tyskland | 0,184 | 12,75 | Direktekvalifisert til finale |
3 | 6 | Derval O'Rourke | Irland | 0,176 | 12,75 | Direktekvalifisert til finale med årsbeste |
4 | 3 | Lisa Urech | Sveits | 0,171 | 12,95 | Kvalifisert til finale på tid |
5 | 7 | Joanna Kocielnik | Polen | 0,160 | 13,06 | |
6 | 8 | Olga Samylova | Russland | 0,187 | 13,08 | |
7 | 1 | Katsiaryna Paplauskaja | Belarus | 0,179 | 13,14 | Årsbeste |
– | 2 | Cindy Roleder | Tyskland | | 0,188 | Diskvalifisert |
| Vind: −0,4 m/s |
Semifinale 2
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Reaksjon | Tid | Kommentarer |
1 | 3 | Tatjana Dektjareva | Russland | 0,209 | 12,81 | Direktekvalifisert til finale |
2 | 4 | Christina Vukicevic | Norge | 0,173 | 12,85 |
3 | 6 | Jevhenija Snihur | Ukraina | 0,167 | 12,88 |
4 | 8 | Nadine Hildebrand | Tyskland | 0,185 | 12,96 | Kvalifisert til finale på tid med personlig rekord |
5 | 2 | Lucie Škrobáková | Tsjekkia | 0,163 | 13,10 | |
6 | 7 | Elisabeth Davin | Belgia | 0,161 | 13,15 | |
7 | 1 | Victoria Schreibeis | Østerrike | 0,206 | 13,41 | |
| 5 | Alina Talai | Belarus | | 0,202 | Diskvalifiset |
| Vind: −1,9 m/s |
Sammendrag
Plassering | Heat | Bane | Navn | Nasjonalitet | Reaksjon | Tid | Kommentarer |
1 | 1 | 4 | Nevin Yanıt | Tyrkia | 0,179 | 12,71 | Direktekvalifisert til finale med tyrkisk rekord |
2 | 1 | 5 | Carolin Nytra | Tyskland | 0,184 | 12,75 | Direktekvalifisert til finale |
3 | 1 | 6 | Derval O'Rourke | Irland | 0,176 | 12,75 | Direktekvalifisert til finale med årsbeste |
4 | 2 | 3 | Tatjana Dektjareva | Russland | 0,209 | 12,81 | Direktekvalifisert til finale |
5 | 2 | 4 | Christina Vukicevic | Norge | 0,173 | 12,85 |
6 | 2 | 6 | Jevhenija Snihur | Ukraina | 0,167 | 12,88 |
7 | 1 | 3 | Lisa Urech | Sveits | 0,171 | 12,95 | Kvalifisert til finale på tid |
8 | 2 | 8 | Nadine Hildebrand | Tyskland | 0,185 | 12,96 | Kvalifisert til finale på tid med personlig rekord |
9 | 1 | 7 | Joanna Kocielnik | Polen | 0,160 | 13,06 | |
10 | 1 | 8 | Olga Samylova | Russland | 0,187 | 13,08 | |
11 | 2 | 2 | Lucie Škrobáková | Tsjekkia | 0,163 | 13,10 | |
12 | 1 | 1 | Katsiaryna Paplauskaja | Belarus | 0,179 | 13,14 | Årsbeste |
13 | 2 | 7 | Elisabeth Davin | Belgia | 0,161 | 13,15 | |
14 | 2 | 1 | Victoria Schreibeis | Østerrike | 0,206 | 13,41 | |
– | 2 | 5 | Alina Talai | Belarus | | 0,202 | Diskvalifisert |
– | 1 | 2 | Cindy Roleder | Tyskland | | 0,188 |
Finale
Plassering | Bane | Navn | Nasjonalitet | Reaksjon | Tid | Kommentarer |
01 | 3 | Nevin Yanıt | Tyrkia | 0,184 | 12,63 | Tyrkisk rekord |
02 | 7 | Derval O'Rourke | Irland | 0,172 | 12,65 | Irsk rekord |
03 | 6 | Carolin Nytra | Tyskland | 0,177 | 12,68 | |
4 | 5 | Christina Vukicevic | Norge | 0,157 | 12,78 | Årsbeste |
5 | 8 | Jevhenija Snihur | Ukraina | 0,151 | 12,92 | |
6 | 4 | Tatjana Dektjareva | Russland | 0,185 | 12,98 | |
7 | 2 | Lisa Urech | Sveits | 0,170 | 13,02 | |
8 | 1 | Nadine Hildebrand | Tyskland | 0,191 | 13,08 | |
Eksterne lenker
- Resultater runde 1
- Semifinaleresultater
- Finaleresultater
80 meter, 100 meter og 110 meter hekk under Utendørs EM |
---|
Herrer 110 m hekk | |
---|
Damer ..80 m hekk | |
---|
Damer 100 m hekk | - 1934
- 1938
- 1946
- 1950
- 1954
- 1958
- 1962
- 1966
- 1969
- 1971
- 1974
- 1978
- 1982
- 1986
- 1990
- 1994
- 1998
- 2002
- 2006
- 2010
- 2012
- 2014
|
---|
|
---|
|
Menn: EM, VM, OL • Kvinner: EM, VM, OL |
|
---|
|
se også EM-vinnere på 100 m hekk |
Autoritetsdata