Kortbane-EM i svømming 1998
Kortbane-EM i svømming 1998 | |||
---|---|---|---|
Generell informasjon | |||
Idrettsgren | Svømming | ||
Arrangør | LEN | ||
Vertsby | Sheffield | ||
Vertsland | Storbritannia | ||
Arena(er) | Ponds Forge | ||
Dato | 1998 | ||
Utgavenummer | 2 | ||
Deltakere | 355 |
Kortbane-EM i svømming 1998 (europamesterskapet i kortbanesvømming) ble arrangert i Sheffield i Storbritannia i 1998.[1]
Medaljesammendrag
Menn
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m fri | Mark Foster Storbritannia Storbritannia | 21,31 WR | Mark Veens Nederland Nederland | 21,79 | Pieter van den Hoogenband Nederland Nederland | 21,87 |
100 m fri | Lars Frölander Sverige Sverige | 47,54 | Pieter van den Hoogenband Nederland Nederland | 47,68 | Mark Veens Nederland Nederland | 47,97 |
200 m fri | Pieter van den Hoogenband Nederland Nederland | 1.44,00 | Massimiliano Rosolino Italia Italia | 1.44,92 | Jacob Carstensen Danmark Danmark | 1.45,55 |
400 m fri | Emiliano Brembilla Italia Italia | 3:40,45 ER | Massimiliano Rosolino Italia Italia | 3:42,87 | Jacob Carstensen Danmark Danmark | 3:44,56 |
1500 m fri | Graeme Smith Storbritannia Storbritannia | 14:42,29 | Igor Snitko Ukraina Ukraina | 14:51,70 | Emiliano Brembilla Italia Italia | 14:53,45 |
50 m rygg | Thomas Rupprath Tyskland | 24,13 WR | Stev Theloke Tyskland | 24,66 | Daniel Carlsson Sverige Sverige | 24,67 |
100 m rygg | Stev Theloke Tyskland | 52,71 | Darius Grigalionis Litauen Litauen | 53,41 | Eithan Urbach Israel Israel | 53,64 |
200 m rygg | Örn Arnarson Island Island | 1.55,16 | Adam Ruckwood Storbritannia Storbritannia | 1.55,34 | Jorge Sánchez Spania Spania | 1.55,78 |
50 m bryst | Mark Warnecke Tyskland | 26,70 WR | Patrik Isaksson Sverige Sverige | 27,21 | Patrick Schmollinger Østerrike Østerrike | 27,60 |
100 m bryst | Patrik Isaksson Sverige Sverige | 59,22 | Mark Warnecke Tyskland | 59,77 | Jens Kruppa Tyskland | 59,89 |
200 m bryst | Adam Whitehead Storbritannia Storbritannia | 2:08,54 | Stéphan Perrot Frankrike Frankrike | 2:09,41 | Maxim Podoprigora Østerrike Østerrike | 2:10,09 |
50 m butterfly | Miloš Milošević Kroatia Kroatia | 23,30 WR | Mark Foster Storbritannia Storbritannia | 23,34 | Lars Frölander Sverige Sverige | 23,48 |
100 m butterfly | James Hickman Storbritannia Storbritannia | 51,04 WR | Lars Frölander Sverige Sverige | 51,11 | Denys Sylantjev Ukraina Ukraina | 51,87 |
200 m butterfly | James Hickman Storbritannia Storbritannia | 1.52,96 | Denys Sylantjev Ukraina Ukraina | 1.54,13 | Thomas Rupprath Tyskland | 1.54,99 |
100 m individuell medley | Jani Sievinen Finland Finland | 53,64 | Jens Kruppa Tyskland | 54,00 | James Hickman Storbritannia Storbritannia | 54,45 |
200 m individuell medley | James Hickman Storbritannia Storbritannia | 1.56,36 | Marcel Wouda Nederland Nederland | 1.56,51 | Jani Sievinen Finland Finland | 1.57,14 |
400 m individuell medley | Marcel Wouda Nederland Nederland | 4.07,70 | Frederik Hviid Spania Spania | 4.12,13 | Christian Keller Tyskland | 4.12,56 |
4×50 m fri | Nederland Nederland Mark Veens Johan Kenkhuis Stefan Aartsen Pieter van den Hoogenband | 1.26,99 WBT | Storbritannia Storbritannia Mark Foster James Hickman Simon Handley Sion Brinn | 1.27,74 | Tyskland Stephan Kunzelmann Lars Conrad Alexander Lüderitz Carsten Dehmlow | 1.28,01 |
4×50 m medley stafett | Tyskland Thomas Rupprath Mark Warnecke Alexander Lüderitz Stephan Kunzelmann Sverige Sverige Daniel Carlsson Patrik Isaksson Jonas Åkesson Lars Frölander | 1.35,51 WBT | Ikke utdelt | Storbritannia Storbritannia James Hickman Darren Mew Mark Foster Sion Brinn | 1.36,11 |
Kvinner
Øvelse | Gull | Sølv | Bronse | |||
---|---|---|---|---|---|---|
50 m fri | Inge de Bruijn Nederland Nederland | 24,41 ER | Katrin Meißner Tyskland | 24,79 | Sue Rolph Storbritannia Storbritannia | 24,80 |
100 m fri | Sue Rolph Storbritannia Storbritannia | 53,84 | Martina Moravcová Slovakia Slovakia | 53,93 | Louise Jöhncke Sverige Sverige | 53,97 |
200 m fri | Martina Moravcová Slovakia Slovakia | 1.55,12 ER | Franziska van Almsick Tyskland | 1.57,05 | Louise Jöhncke Sverige Sverige | 1.57,39 |
400 m fri | Carla Geurts Nederland Nederland | 4:08,05 | Vicky Horner Storbritannia Storbritannia | 4:09,02 | Karen Legg Storbritannia Storbritannia | 4:09,66 |
800 m fri | Flavia Rigamonti Sveits Sveits | 8:27,85 | Carla Geurts Nederland Nederland | 8:29,20 | Sarah Collings Storbritannia Storbritannia | 8:33,70 |
50 m rygg | Sandra Völker Tyskland | 27,27 WR | Therese Alshammar Sverige Sverige | 28,46 | Alena Nývltová Tsjekkia Tsjekkia | 28,47 |
100 m rygg | Sandra Völker Tyskland | 59,84 | Antje Buschschulte Tyskland | 59,97 | Alena Nývltová Tsjekkia Tsjekkia | 1.00,40 |
200 m rygg | Antje Buschschulte Tyskland | 2.07,31 | Helen Don-Duncan Storbritannia Storbritannia | 2.09,83 | Julija Fomenko Russland Russland | 2.10,38 |
50 m bryst | Sylvia Gerasch Tyskland | 31,43 | Vera Lischka Østerrike Østerrike | 31,61 | Jaime King Storbritannia Storbritannia | 31,69 |
100 m bryst | Brigitte Becue Belgia Belgia Alicja Pęczak Polen Polen | 1.07,71 | Ikke utdelt | Svitlana Bondarenko Ukraina Ukraina | 1.07,86 | |
200 m bryst | Alicja Pęczak Polen Polen | 2.25,18 | Lourdes Becerra Spania Spania | 2.26,13 | Anne Poleska Tyskland | 2.26,21 |
50 m butterfly | Inge de Bruijn Nederland Nederland | 26,09 ER | Anna-Karin Kammerling Sverige Sverige | 26,30 | Johanna Sjöberg Sverige Sverige | 26,76 |
100 m butterfly | Martina Moravcová Slovakia Slovakia | 57,72 ER | Johanna Sjöberg Sverige Sverige | 58,17 | Inge de Bruijn Nederland Nederland | 58,47 |
200 m butterfly | Sophia Skou Danmark Danmark | 2:07,68 | Mette Jacobsen Danmark Danmark | 2:07,92 | Johanna Sjöberg Sverige Sverige | 2:08,21 |
100 m individuell medley | Martina Moravcová Slovakia Slovakia | 1.00,43 WR | Nataša Kejžar Slovenia | 1.02,26 | Sue Rolph Storbritannia Storbritannia | 1.02,39 |
200 m individuell medley | Alicja Pęczak Polen Polen | 2.12,05 | Nicole Hetzer Tyskland | 2.13,05 | Sue Rolph Storbritannia Storbritannia | 2.13,19 |
400 m individuell medley | Hana Černá Tsjekkia Tsjekkia | 4.36,03 | Nicole Hetzer Tyskland | 4.36,37 | Lourdes Becerra Spania Spania | 4.39,56 |
4×50 m fri stafett | Tyskland Katrin Meißner Simone Osygus Marianne Hinners Sandra Völker | 1.39,56 WBT | Nederland Nederland Angela Postma Nienke Valen Wilma van Hofwegen Inge de Bruijn | 1.40,05 | Storbritannia Storbritannia Alison Sheppard Claire Huddart Karen Pickering Sue Rolph | 1.40,11 |
4×50 m medley stafett | Tyskland Sandra Völker Sylvia Gerasch Franziska van Almsick Katrin Meißner | 1.50,13 WBT | Sverige Sverige Therese Alshammar Maria Östling Johanna Sjöberg Anna-Karin Kammerling | 1.50,84 | Nederland Nederland Brenda Starink Madelon Baans Inge de Bruijn Angela Postma | 1.51,01 |
Medaljetabell
* Vertsnasjon ( Storbritannia)
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
---|---|---|---|---|---|
1 | Tyskland (GER) | 10 | 8 | 5 | 23 |
2 | Storbritannia (GBR)* | 7 | 5 | 9 | 21 |
3 | Nederland (NED) | 6 | 5 | 4 | 15 |
4 | Sverige (SWE) | 3 | 6 | 6 | 15 |
5 | Slovakia (SVK) | 3 | 1 | 0 | 4 |
6 | Polen (POL) | 3 | 0 | 0 | 3 |
7 | Italia (ITA) | 1 | 2 | 1 | 4 |
8 | Danmark (DEN) | 1 | 1 | 2 | 4 |
9 | Tsjekkia (CZE) | 1 | 0 | 2 | 3 |
10 | Finland (FIN) | 1 | 0 | 1 | 2 |
11 | Belgia (BEL) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Island (ISL) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Kroatia (CRO) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Sveits (SUI) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
15 | Spania (ESP) | 0 | 2 | 2 | 4 |
Ukraina (UKR) | 0 | 2 | 2 | 4 | |
17 | Østerrike (AUT) | 0 | 1 | 2 | 3 |
18 | Frankrike (FRA) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Litauen (LTU) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Slovenia (SLO) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
21 | Israel (ISR) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Russland (RUS) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt (22 land) | 40 | 36 | 38 | 114 |
Referanser
- ^ «Swimming European Short Course Championships».