Parelius Finnerud
Parelius Finnerud | |||
---|---|---|---|
Født | 20. okt. 1888 Oslo | ||
Død | 9. des. 1969 (81 år) Oslo | ||
Beskjeftigelse | Langdistanseløper | ||
Nasjonalitet | Norge |
Parelius Normeyer Finnerud (født 20. oktober 1888 i Kristiania, død 9. desember 1969 samme sted) var en norsk terrengløper som deltok for Norge i Sommer-OL i 1912 i Stockholm. Han løp for Idrettsklubben Tjalve og var flere år løypesjef for Holmenkollstafetten (først avholdt i 1923). Han var også formann i Oslo Skøiteklub i 1942. I det private var han forretningsmann.[1] Han var sønn av sementstøper Petter Finnrud (1857) og Mathilde Finnrud (1862).[2][3]
Meritter
- Norge under Sommer-OL 1912 i Stockholm
- Terrengløp: Nr. 20 individuelt, nr. 4 lag sammen med Olaf Hovdenak og Johannes E. H. Andersen
- Norsk rekord i 20 000 meter[4]
Medaljer i norske mesterskap
Plassering | Øvelse | År |
---|---|---|
Gull | 10000 meter | 1914[5] |
Sølv | Terrengløp | 1913[6] |
Bronse | Terrengløp | 1914[6] |
Referanser
- ^ Bisettelser og begravelser i Aftenposten den 16. desember 1969.
- ^ Foreldrene er nevnt i Folketellingen 1910 da Parelius fremdeles bor heime og er ekspeditør i klesbutikk.
- ^ Datoer fra Gravferdsetaten i Oslo
- ^ Tjalve-veteran er død i Aftenposten den 12. desember 1969.
- ^ friidrett.no: NM 10000 meter menn. Arkivert 25. august 2016 hos Wayback Machine.
- ^ a b friidrett.no: NM Terrengløp menn. Arkivert 25. august 2016 hos Wayback Machine.
Eksterne lenker
- (en) Parelius Finnerud – Olympedia
- (en) Parelius Finnerud – Track and Field Statistics
- v
- d
- r
- 1913: Olaf Hovdenak
- 1914: Parelius Finnerud
- 1915: Thorsten Larsen
- 1916: Olaf Hovdenak
- 1917: Reidar Anderssen
- 1918: Alf Halstvedt
- 1919: Alf Halstvedt
- 1920: Alf Halstvedt
- 1921: Josef Ankile
- 1922: Reidar Anderssen
- 1923: Kristian Sørsdal
- 1924: Johan Støa
- 1925: Erling Pedersen
- 1926: Johan Badendyck
- 1927: Thorvald Minde
- 1928: Thorvald Minde
- 1929: Thorvald Minde
- 1930: Thorvald Minde
- 1931: Reidar Tandberg
- 1932: Johan Badendyck
- 1933: Georg Braathe
- 1934: Georg Braathe
- 1935: Georg Braathe
- 1936: Rolf Hansen
- 1937: Odd Rasdal
- 1938: Odd Rasdal
- 1939: Odd Rasdal
- 1946: Thorvald Wilhelmsen
- 1947: Martin Stokken
- 1948: Martin Stokken
- 1949: Martin Stokken
- 1950: Martin Stokken
- 1951: Martin Stokken
- 1952: Martin Stokken
- 1953: Øistein Saksvik
- 1954: Øistein Saksvik
- 1955: Magne Åbråten
- 1956: Øistein Saksvik
- 1957: Øistein Saksvik
- 1958: Ernst Larsen
- 1959: Tor Torgersen
- 1960: Reidar Andreassen
- 1961: Magnar Lundemo
- 1962: Magnar Lundemo
- 1963: Pål Benum
- 1964: Thor Helland
- 1965: Thor Helland
- 1966: Thor Helland
- 1967: Thor Helland
- 1968: Odd Fuglem
- 1969: Arne Risa
- 1970: Arne Risa
- 1971: Arne Risa
- 1972: Arne Risa
- 1973: Knut Børø
- 1974: Arne Risa
- 1975: Stig Roar Husby
- 1976: Knut Kvalheim
- 1977: Knut Kvalheim
- 1978: Knut Kvalheim
- 1979: Stig Roar Husby
- 1980: Stig Roar Husby
- 1981: Øivind Dahl
- 1982: Knut Kvalheim
- 1983: Stig Roar Husby
- 1984: Are Nakkim
- 1985: Jarl Gaute Aase
- 1986: John Halvorsen
- 1987: Truls Nygaard
- 1988: Bjørn Nordheggen
- 1989: Bjørn Nordheggen
- 1990: Eirik Hansen
- 1991: John Halvorsen
- 1992: John Halvorsen
- 1993: John Halvorsen
- 1994: Bjørn Nordheggen
- 1995: Tesfaye Bekele
- 1996: Anders Aukland
- 1997: Anders Aukland
- 1998: Karl Johan Rasmussen
- 1999: Knut Erik Rame
- 2000: Knut Erik Rame
- 2001: Karl Johan Rasmussen
- 2002: Knut Erik Rame
- 2003: Karl Johan Rasmussen
- 2004: Henrik Sandstad
- 2005: Urige Buta
- 2006: Karl Johan Rasmussen
- 2007: Urige Buta
- 2008: Urige Buta
- 2009: Dabaya Badhaso
- 2010: Dabaya Badhaso
- 2011: Urige Buta
- 2012: Håkon Brox
- 2013: Ørjan Grønnevig
- 2014: Weldu Negash Gebretsadik
- 2015: Sondre Nordstad Moen
- 2016: Okubamichael Fissehatsion
- 2017: Zerei Kbrom Mezngi
- 2018: Okubamichael Fissehatsion
- 2019: Sondre Nordstad Moen
- 2020: Zerei Kbrom Mezngi
- 2021: Zerei Kbrom Mezngi
- 2022: Zerei Kbrom Mezngi
- 2023: Zerei Kbrom Mezngi
- 2024: Senay Fissehatsion