Leder Sondre Matthias Klungland Seter 34 (2024–2025) Møtested Villa Eika, samt øvrige lokaler ved UiO Nettsted https://studentparlamentet.uio.no Venstrealliansen (7) A-lista (5) Grønn Liste (5) Profesjonslisten (4) Liberal liste (3) Realisten (2) Representanter fra fakultetenes studentutvalg (8) Studentparlamentet ved Universitetet i Oslo er det øverste fellesorganet for studenter ved Universitetet i Oslo. Studentparlamentet driver interessepolitikk på vegne av studentene, og er studentenes valgforsamling til alle styrer og råd som er underlagt universitetets styre, samt til universitetsstyret direkte. Per valget 2024 er seks valglister valgt inn i Studentparlamentet ved UiO (se Studentrepresentanter).
Studentparlamentet ved UiO er største lokallag i Norsk studentorganisasjon. Studentparlamentet velger også representanter til Velferdstinget i Oslo og Akershus .
Studentparlamentet holder til i Villa Eika på Blindern, Universitetet i Oslo.[ 1]
Sammensetning
Parlamentet Studentparlamentet består av et antall representanter tilsvarende én representant per nærmeste 1000 semesterregistrerte student ved UiO, valgt under studentvalget, samt en representant fra de 8 enkelte fakultetenes studentutvalg som velges av utvalget selv. I inneværende periode består Studentparlamentet av 34 medlemmer, hvorav 8 er valgt fra de enkelte fakultetenes studentutvalg, og 26 er valgt gjennom studentvalget 2023. Manddattallet for valget tilsvarer én representant per nærmeste 1000 semesterregistrerte student ved universitetet.
Studentvalget Studentparlamentsvalget avholdes årlig på våren (vanligvis i april), og representantene velges for ett år av gangen. I likhet med Studentparlamentet ved Universitetet i Bergen og Studentparlamentet ved Universitetet i Tromsø velges Studentparlamentets representanter fra politiske lister ved forholdstallsvalg (proporsjonalt med antall stemmer), hvor alle studenter ved UiO har stemmerett. Under valget utgjør universitetet én valgkrets.
Ledelse og organisering Studentparlamentet avholder minst tre møter i semesteret, alle åpne for publikum. Et arbeidsutvalg blir valgt på det første og konstituerende studentparlamentsmøtet, og har ansvar for det daglige arbeidet til parlamentet. Arbeidsutvalget består av fem tillitsvalgte som er honorerte i full stilling. Per 2024 er disse vervene: leder, kommunikasjonsansvarlig, internasjonalt ansvarlig, utdanningspolitisk ansvarlig og en mannlig og kvinnelig universitetsstyrerepresentant. Arbeidsutvalgets nestleder velges blant de allerede innvalgte til arbeidsutvalget. Funksjonsperioden til det valgte arbeidsutvalget er 1. juli til 30. juni. Studentparlamentet har også en administrasjon med to ansatte organisasjonskonsulenter ansatt på fulltid. I tillegg til arbeidsutvalg og administrasjon, har Studentparlamentet komitéer som jobber mellom møter.
Studentrepresentanter
Representanter 2024–2025 Valgte kandidater 2024-2025 Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste 1 Nora Marie Hager VA 10 Mia Skjelvand Ferger VA 19 Andrine Elise Salangli LL 2 Juni Helene Alicia Sol Romero Berg-Nielsen GL 11 Tobias Aleksander Sveum Isaksen PL 20 Rasmus Sylvester Olsen GL 3 Albert Randsborg AL 12 Ludwig Friedrich Gûnther Hohenstaufhen LL 21 Hans-Markus Jensvold Kverneng AL 4 Marcus Johan Møyland de Boer PL 13 Sverre Sølvik-Jensen VA 22 Rolf Sebastian Lau VA 5 David Johnny Pettersen LL 14 Kateryna Rodynenko GL 23 Polina Malinina PL 6 Anna Bergum Furset VA 15 Agnete Brown Lillevik AL 24 Kristine Vilde Sandtrøen VA 7 Peter Hjelle Petersen-Øverleir RL 16 Oda Oline Omdal PL 25 Solveig Martha Tynkkynen GL 8 Noah Valio-Engebø GL 17 Peter Lyche Aspelund VA 26 Peter Knutsen Løvhaug AL 9 Alexander Skinnarland AL 18 Niamh Ane Brekkhus RL
Fakultetsrepresentanter 2024-2025 Fakultet Studentutvalg Navn JUS JSU HF HFSU Mat.Nat MNSU MED MSU OD OSU SV SVSU TF TSU UV SUUV
Arbeidsutvalget 2024-2025 Verv Navn Liste Internkonstituerte verv* Leder Sondre Matthias Klungland Venstrealliansen NSO-ansvarlig Nestleder og Kommunikasjonsansvarlig Ole Martin Bakkevold Arbeiderbevegelsens studentliste Teknisk ansvarlig, økonomiansvarlig Internasjonalt ansvarlig Monica Celine Jacobsen Uavhengig Kommunikasjonsansvarlig, semesterstartansvarlig Utdanningspolitisk ansvarlig Milad Rezvan Uavhengig Læringsmiljø- og mangfoldsansvarlig, CUSU-representant Mannlig universitetsstyrerepresentant Oskar Bonafede Heggernes Realisten Velferds- og bærekraftansvarlig, fakultets og instituttansvarlig Kvinnelig universitetsstyrerepresentant Nora Marie Hager Venstrealliansen Listeansvarlig, studentvalgansvarlig, arrangementansvarlig, ansvarlig for kjellerpubnettverket, representant i Universitetsstyrets ansettelseskomité
Representanter 2023–2024 Valgte kandidater 2023-2024 Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste 1 Sigve Næss Røtvold VA 10 Marcus Johan Møyland de Boer PL 19 Annie Lundgreen AL 2 Milla Skaug Ødegaard AL 11 Mina Bø GL 20 Rodas Tadese Sibahtu LL 3 Ingebjørg Bjørlo LL 12 Nora Marie Hager VA 21 Silje Duus PL 4 Martin Strømme PL 13 Mikkel Bjørge Madsen AL 22 Sondre Klungland VA 5 Solveig Martha Tynkkynen GL 14 Eric Svebakk RL 23 Martin Rognlien GL 6 Hanne Alexandersdatter Hugem RL 15 David Johnny Pettersen LL 24 Kavin Thas RL 7 Arthur Sickinghe Kleis VA 16 Tobias Aleksander Sveum Isaksen PL 25 Selja Synnøve Chiara Dehli-Curci AL 8 Hans-Markus Jensvold Kverneng AL 17 Jonas Fløde GL 26 Sigve Fredriksen VA 9 Bendik Haave LL 18 Malena Tjensvold Reese VA
Fakultetsrepresentanter 2023-2024 Fakultet Studentutvalg Navn JUS JSU Patrick Løkken HF HFSU Miloslav Novak Mat.Nat MNSU Nils Enric Canut Taugbøl MED MSU Greta Slapelyte OD OSU Sada Maroufi SV SVSU Alexander Doré TF TSU Adrian Helberg UV SUUV Åse Øverby
Arbeidsutvalget 2023–2024 Verv Navn Liste Internkonstituerte verv* Leder Elisabeth Hoksmo Olsen Venstrealliansen Semesterstartansvarlig, NSO-ansvarlig Nestleder og Kommunikasjonsansvarlig Emil Kvebæk Øvretveit Grønn Liste Studentlisteansvarlig, grafisk ansvarlig Internasjonalt ansvarlig Rodas Tadese Sibahtu Liberal liste Likestillingsansvarlig, økonomiansvarlig Studie- og læringsmiljøansvarlig Sigve Næss Røtvold Venstrealliansen SULF-ansvarlig, velferdsansvarlig Mannlig universitetsstyrerepresentant Sivert Arntzen Liberal liste FUS-ansvarlig, 2. CUSU-representant, sekretær for Studentparlamentets undervisningspriskomité
Kvinnelig universitetsstyrerepresentant Solveig Martha Tynkkynen Grønn Liste Miljøansvarlig, valgansvarlig, representant i Universitetsstyrets ansettelseskomité
Representanter 2022–2023 Valgte kandidater 2022-2023 Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste 1 Julia Giæver VA 10 Ane Mæstad VA 19 Bendik Haave LL 2 Mina Bø GL 11 Sivert Arntzen LL 20 Ole Kristian Limoseth ML 3 Sofie Stray LL 12 Sunniva Maria Lye ML 21 Sigrid Drag Jakobsen VA 4 Mathias Meyer ML 13 Are Frode Kvanum AL 22 Vemund H. Jernsletten GL 5 Oliver Hagaseth Mydske AL 14 Øystein Fossbraaten Wennersgaard VA 23 Hans-Markus Jensvold Kverneng AL 6 Sara Mediå RL 15 Marius Torsvoll RL 24 Jon Aleksander Prøitz RL 7 Malena Tjensvold Reese VA 16 Embla Imset GL 25 Sigve Grøndahl Fredriksen VA 8 Gyda Sæther HTML 17 Yu-Cheng Lin VA 26 Vilde Ystmark LL 9 Axel Klanderud GL 18 Thomas Tangen HTML 27 Charlotte Hjort GL
Fakultetsrepresentanter 2022-2023 Fakultet Studentutvalg Navn JUS JSU Terje Hovet Horpestad HF HFSU Tuva Kristiansen Høyum Mat.Nat MNSU Alina Krogstad MED MSU Donika Misini OD OSU Unai Mangal SV SVSU Susanne Sørli Slettebakken TF TSU Adrian Helberg UV SUUV Maja Vinje
Arbeidsutvalget 2022-2023 Verv Navn Liste Øvrige verv Leder Oline Marie Sæther - Semesterstartansvarlig, NSO-kontakt Nestleder og universitetsstyrerepresentant Ada Lassen-Urdahl Arbeiderbevegelsens studentliste Likestillingsansvarlig, økonomiansvarlig Kommunikasjonsansvarlig Bendik Haave Liberal liste Valgansvarlig, Internasjonalt ansvarlig Studie- og læringsmiljøansvarlig Elisabeth Hoksmo Olsen Venstrealliansen SULF-ansvarlig, Circle U.-ansvarlig Universitetsstyrerepresentant Robert Granlund Henke og Thom-listen Miljøansvarlig, FUS
Representanter 2021–2022 Studentvalget 2021 [ 2] Parti % Mandater Venstrealliansen 27,37 8 Grønn Liste 17,33 5 A-lista 15,47 4 Moderat liste 12,61 3 Liberal liste 11,87 3 Henke og Thom-listen 8,05 2 Gjestelista 7,30 2
Valgte kandidater 2021-2022 Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste 1 Ajat Adel Al-Zayadi VA 10 Nora Marie Hager VA 19 Mathias Meyer ML 2 Charlotte Hjort GL 11 Kasper Silkoset Syvertsen AL 20 Øystein Fossbråten Wennersgaard VA 3 Sandra Butoyi AL 12 Astrid Sophie Ulleland ML 21 Bernt Jonas Fløde GL 4 Joachim Teruel Sandnes ML 13 Emma Hylland Mediås LL 22 Christine Kaalsaas GjL 5 Sivert Arntzen LL 14 Runa Jarsve VA 23 Adrian Gao LL 6 Elisabeth Hoksmo Olsen VA 15 Annika Klavenes Syverstad GL 24 Are Frode Helvig Kvanum AL 7 Thomas Huh Tangen HTML 16 Victoria Ovedie Chruickshank Langø AL 25 Magnus Kristian Bjørløw VA 8 Adrian Sulemana Bolstad GjL 17 Pietro Aleksander Rocco Berger Lapolla VA 26 Mona Marie Frank GL 9 Adrian Leander Skagen GL 18 Henrik Vincent Vassal HTML 27 Sigrid Elise Swensen Høeg VA
Fakultetsrepresentanter 2021-2022 Fakultet Studentutvalg Navn JUS JSU Embla Mandt Larsen Mellgren HF HFSU Kristin L. Brattberg Mat.Nat MNSU Sara Mediå MED MSU Henry Ramana OD OSU Charlotte Moore Johansen SV SVSU Skjalg Jørgen Thomassen Nes TF TSU Nicolai Myklebust UV SUUV Karl Henrik Storhaug Reinås
Arbeidsutvalget 2021–2022 Verv Navn Liste Øvrige verv Leder Jørgen Hammer Skogan Venstrealliansen Semesterstartansvarlig, NSO-kontakt Kommunikasjonsansvarlig Runa Jarsve Venstrealliansen Internasjonalt ansvarlig Studie- og læringsmiljøansvarlig Oline Marie Sæther - Studentutvalgslederforum, Circle U.-ansvarlig Universitetsstyrerepresentant Karl Oskar Lie Bjerke Arbeiderbevegelsens studentliste Nestleder, velferdsansvarlig, likestillingsansvarlig Universitetsstyrerepresentant Julianne Sørflaten Grovehagen Grønn Liste Miljøansvarlig, FUS
Representanter 2020–2021 Valgte kandidater 2020-2021 Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste 1 Martine Myklebust VA 10 Are Frode Kvanum AL 19 Axel Klanderud GL 2 Julianne Sørflaten Grovehagen GL 11 Elisabeth Hoksmo Olsen VA 20 Aksel Sogner Noonan GjL 3 Johanne Thunes AL 12 Hannah Waaler Koppang GjL 21 Pietro Aleksander Rocco Berger Lapolla VA 4 Oda Lyngstad GjL 13 Sindre Høllesli ML 22 Mathias Meyer ML 5 Malene Iren Eilertsen ML 14 Marissa Liu GL 23 Frida Rasmussen AL 6 Vilde Marie Ystmark LL 15 Øystein Fossbraaten Wennersgaard VA 24 Audun Hammer Hovda VA 7 Didrik Svellingen RL 16 Eivind Yrjan Stamnes AL 25 Camilla Bjørnbakken Langen GL 8 Marte Guldal Bramness VA 17 Knut Andre Sande LL 26 Herman Grieg Riisnæs GjL 9 Charlotte Hjort GL 18 Sara Mediå RL 27 Elin Engerbakk LL 28 Jonathan Hoffmann Hanssen VA
Fakultetsrepresentanter 2020-2021 Fakultet Studentutvalg Navn JUS JSU Sander Bøe HF HFSU Henrik Torgersen Mat.Nat MNSU Sigurd Fladby MED MSU Victor Starheim OD OSU Jabar Ali Shah SV SVSU Caroline Bortne Testman TF TSU Adrian Bolstad UV SUUV Simon Ormstad Eid
Arbeidsutvalget 2020–2021 Verv Navn Liste Øvrige verv Leder Runa Kristine Fiske Arbeiderbevegelsens studentliste Semesterstartansvarlig, NSO-kontakt Kommunikasjonsansvarlig Linnea Barberini Grønn Liste Nestleder, internasjonalt ansvarlig Studie- og læringsmiljøansvarlig Karl Oskar Lie Bjerke Arbeiderbevegelsens studentliste Likestillingsansvarlig, Studentutvalgslederforum Universitetsstyrerepresentant Benedikte Espeland Grønn Liste Miljøansvarlig, økonomiansvarlig, NSO-kontakt Universitetsstyrerepresentant Jørgen Hammer Skogan Venstrealliansen
Representanter 2019–2020 Valgte kandidater 2019-2020 Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste 1 Martine Myklebust VA 10 Marte Guldal Bramness VA 19 Marissa Liu GL 2 Axel Klanderud GL 11 Bjørn Stabursvik Winquist GjL 20 Marius Holm RL 3 Live Rogne Funjem GjL 12 Hilde Kristin Andersen RL 21 Kristine Odgaard Jacobsen VA 4 Idun Kløvstad RL 13 Eivind Yrjan Stamnes AL 22 Terje Hovet Horpestad ML 5 Runa Kristine Fiske AL 14 Henriette Bønsnes Ødegaard GL 23 Eva Strømme Moshuus AL 6 Katja-Silje Busuttil LL 15 Ronja Marie Gulbrandsen VA 24 Vemund Haugevik Jernsletten GL 7 Ezgi Kutal VA 16 Louise Marøy Bårdsen LL 25 Eskild Gausemel Berge GjL 8 Ola Svenneby ML 17 Jørgen Hammer Skogan VA 26 Jonatan Hoffmann Hanssen VA 9 Signe Bakke Sølberg Johannessen GL 18 Amund Solsvik Asheim GjL 27 Johannes Vincent Meo RL 28 Magnus Terjeson Hagen Bangum LL
Fakultetsrepresentanter 2019-2020 Fakultet Studentutvalg Navn JUS JSU Alexander Sæthern HF HFSU Helene Sagen Salvesen Mat.Nat MNSU Bjørn Arisland MED MSU Mari Zimmermann OD OSU Awais Aslam SV SVSU Jens Kristian Øvstebø TF TSU Adrian Bolstad UV SUUV Karl Henrik Storhaug Reinås
Arbeidsutvalget 2019–2020 Verv Navn Liste Øvrige verv Leder Christen Andreas Wroldsen Grønn Liste Semesterstartansvarlig Universitetsstyrerepresentant Runa Kristine Fiske Arbeiderbevegelsens studentliste Nestleder, likestillingsansvarlig Studie- og læringsmiljøansvarlig Johannes Saastad Venstrealliansen Kommunikasjonsansvarlig Linnea Barberini Grønn Liste Miljøansvarlig Universitetsstyrerepresentant Erlend Aag Venstrealliansen Internasjonalt ansvarlig, økonomiansvarlig
Representanter 2018–2019 Valgte kandidater 2018-2019 Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste 1 Ane Kallset VA 10 Amalie Rånes Grødahl VA 19 Hilde Krisitn Andersen RL 2 Linnea Alexandra Barberini GL 11 William Høie AL 20 Tyler Barrott IL 3 Runa Kristine Fiske AL 12 Johannes Vincent Meo RL 21 Julia Mellebye Weisethaunet GL 4 Kari Anne Andersen RL 13 Johannes Saastad VA 22 Erlend Aag VA 5 Amanda Haugnes Rygg LL 14 Johan Nicolai Aass Hertzberg FL 23 Mie Solum Tidemann GjL 6 Ezgi Kutal VA 15 Katja-Silje Busuttil LL 24 Tage Slind Jensen BL 7 Simen Flotvik Mathisen GjL 16 Ingvild Kessel GL 25 Marius Frans Linus Hillestad AL 8 Mona Synnøve Glavin BL 17 Eva Strømme Moshuus AL 26 Snorre Andvord Sandberg LL 9 Christen Andreas Orvin Wroldsen GL 18 Alexander Fossen Lange VA 27 Eirik Kjevik RL 28 Astrid Bragstad Gjelsvik VA
Fakultetsrepresentanter 2018-2019 Fakultet Studentutvalg Navn JUS JSU Johanne Maria Rohde Larsen HF HFSU Ida Kristine Gangstø Berg Mat.Nat MNSU Runa Risa Bakke MED MSU Synne Hatlevoll Sjøberg OD OSU Nadia El Kassem SV SVSU Sigurd Gundersen TF TSU Håkon Borgos UV SUUV Dorthea Enger
Arbeidsutvalget 2018–2019 Verv Navn Liste Øvrige verv Leder Susann Andora Biseth-Michelsen - Kommunikasjonsansvarlig Ingrid Uleberg Venstrealliansen Nestleder, likestillingsansvarlig Studie og læringsmiljøansvarlig Peter Linge Hessen Arbeiderbevegelsens studentliste Universitetsstyrerepresentant Synthia Zaman Gjestelista Universitetsstyrerepresentant Christen Andreas Orvin Wroldsen Grønn Liste
Representanter 2017–2018 Valgte kandidater 2017-2018 Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste 1 Kristine Brynildsen Sørheim VA 10 Nicolai Hauffen RL 19 Christina Eide RL 2 Jens Lægreid GL 11 Olav Riise GjL 20 Sara S. K. Furuholmen GL 3 Kari Anne Andersen RL 12 Peder Ressem Østring VA 21 Una Pasovic GjL 4 Simen Flotvik Mathisen GjL 13 Tyler Thomas Barrott IL 22 Marcus Pettersen Irgens LL 5 Hedda Weston AL 14 Julia Weisethaunet GL 23 August Starberg VA 6 Ole Marius Gaasø BL 15 Julie Kvernmoen Bremnes AL 24 Vetle Tvedt Westlie AL 7 Linn Beate Løland Skyum LL 16 Christoffer Surdal VSL 25 Jonas Nilsen GL 8 Astrid Bragstad Gjelsvik VA 17 Jon Eskil Ramsrud Kindberg BL 26 Markus Leira Asprusten RL 9 Bror Kristian R. Tandberg GL 18 Tobias Drevland Lund VA 27 Viktor Emanuel S. Espedal GjL 28 Ingrid Uleberg VA
Fakultetsrepresentanter 2017-2018 Fakultet Studentutvalg Navn JUS JSU Kari Werenskjold HF HFSU Knut Figenschou Mat.Nat MNSU Anna Runa Kathrine Bakke Bjarkøy MED MSU Synne Hatlevoll Sjøberg OD OSU Unai Mangal SV SVSU Sara Eikseth TF TSU Håkon Borgos UV SUUV Dorthea Enger
Arbeidsutvalget 2017–2018 Verv Navn Liste Øvrige verv Leder Jens Lægreid Grønn Liste Kommunikasjonsansvarlig Synnøve Kronen Snyen Venstrealliansen Nestleder, og likestillingsansvarlig Studie- og læringsmiljøansvarlig Susann Andora Biseth-Michelsen - Fadderukeansvarlig Universitetsstyrerepresentant Kristine Berg Heggelund Arbeiderbevegelsens studentliste Internasjonalt ansvarlig Universitetsstyrerepresentant Henrik Paulsen Mandelid Liberal liste Miljø-, forskning- og IKT-ansvarlig
Studentparlamentet 2017–2018 avholdt sitt første møte 11. mai 2016 hvor arbeidsutvalget ble konstituert.
Representanter 2016–2017 Valgte kandidater 2016-2017 Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste 1 Vebjørn Andersson RL 10 Tobias Drevland Lund VA 19 Julia Mellebye Weisethaunet GL 2 Ingvild Høystad Stavem VA 11 Kristina Klakegg IL 20 Joachim Pacheco-Lie HFL 3 Signe Bakke Johannesen GL 12 Kristin Hubred Nygård RL 21 Helge Leander B. Jensen RL 4 Ingvild Leren Stensrud SD 13 Jonas Nilsen GL 22 Vetle Hedlund VA 5 Sarah Frost Logan LL 14 Ellinor Gitlesen SD 23 Marius Hillestad SD 6 Kristine Berg Heggelund SVL 15 Trygve Monclair Bøe LL 24 Markus Leira Asprusten RL 7 Venus Kardar HFL 16 Ingrid Uleberg VA 25 Marcus Irgens LL 8 Kari Anne Andersen RL 17 Veronica Killi RL 26 Ole Marius Gaasø BL 9 Christine Overøie BL 18 Josefine Horn SVL 27 Jens Lægreid GL
Fakultetsrepresentanter 2016-2017 Fakultet Studentutvalg Navn JUS JSU Thea Borkhus HF HFSU Knut Figenschou Mat.Nat MNSU Marcus Lima MED MSU Synne Hatlevoll Sjøberg OD OSU Ivar Aasgaard Røsand SV SVSU Sigurd Gundersen TF TSU Erlend Ditlefsen Aag UV UVSU Dorthea Enger
Arbeidsutvalget 2015–2016 Verv Navn Liste Øvrige verv Leder Hans Christian Paulsen Liberal liste Valgansvarlig Kommunikasjonsansvarlig Kristina Klakegg Internasjonalista Internasjonalt ansvarlig Studie- og læringsmiljøansvarlig Ingvild Leren Stensrud Sosialdemokratene Likestillings- og fadderansvarlig Universitetsstyrerepresentant Kristine-Petrine Sollid Olthuis Venstrealliansen Miljø- og konferanseansvarlig Universitetsstyrerepresentant Vebjørn Andersson Realistlista Nestleder, forskning- og IKT-ansvarlig
Studentparlamentet 2016–2017 avholdt sitt første møte 12. mai 2016 hvor arbeidsutvalget ble konstituert.
Representanter 2015–2016 Valgte kandidater 2015-2016 Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste 1 Anja Maria Aardal RL 10 Kristine-Petrine Sollid Olthuis VA 19 Timm Seitz GL 2 Nora Alvine Sandberg VA 11 Vebjørn Andersson RL 20 Håkon Refsland Fougner BL 3 Tomas Middtun Tobiassen SD 12 Vetle Tvedt Westlie SD 21 Kaja Elisabeth De Ru SVL 4 Silje Christine Andersen GL 13 Jonas Nilsen LL 22 Kristin Hubred Nygård RL 5 Kristian Tuv RL 14 Maren Høyland RL 23 Jor Hjulstad Tvedt VA 6 Barbro Ragnhilde Årnes IL 15 Andreas Ropeid Sæbø VA 24 Runar Bjørkvik Mæland LL 7 Marius Myhre BL 16 Helge Leander B. Jensen RL 25 Heidi Amalie Bang SD 8 Karoline Soot SVL 17 Jana Aleksic IL 26 Julie Sørli Paus Knudsen RL 9 Hans Christian Paulsen LL 18 Stian Asbjørnsen SD 27 Kim Andre Wiig GL
Fakultetsrepresentanter 2015-2016 Fakultet Studentutvalg Navn JUS JSU Maryam Abbas HF HFSU Andreas Indregård Mat.Nat MNSU Mali Ramsfjell MED MSU Synne Lofstad OD OSU Hanne Walsh SV SVSU Turner Jacobs TF TSU Anette Davidsen UV UVSU Karoline Hovland
Arbeidsutvalget 2015–2016 Verv Navn Liste Internkonstituerte verv Leder Julie Sørli Paus Knudsen Realistlista Miljøansvarlig Informasjonsansvarlig Kristian Tuv Realistlista IKT- og fadderukeansvarlig Studie- og læringsmiljøansvarlig Line Willersrud Uavhengig Økonomiansvarlig Universitetsstyrerepresentant Heidi Amalie Bang Sosialdemokratene Forsknings- og likestillingsansvarlig Universitetsstyrerepresentant Hans Cristian Paulsen Liberal liste Nestleder, internasjonalt ansvarlig
Studentparlamentet 2015–2016 avholdt sitt første møte 30. april 2015 hvor arbeidsutvalget ble konstituert. I perioden ble det avholdt totalt åtte møter. Siste møte ble avholdt onsdag 14. april 2016 .
Dette var første periode i Studentparlamentet med Grønn Liste, og det ble i perioden fremmet flere klima- og miljørelaterte resolusjoner. Effekten av slike resolusjoner ble senere gjenstand for diskusjon mot slutten av perioden, etter at Grønn Liste i utgangspunktet hadde kritisert de øvrige listene i å ikke fremme sine egne saker like ofte[ 6] [ 7] .
Representanter 2014–2015 Valgte kandidater 2014-2015 Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste Nr. Navn Liste 1 Anja Maria Aardal RL 10 Ingvil Holthe Enoksen VA 19 Andreas Slørdahl VA 2 Vilde Følling Folland VA 11 Heidi Bang SD 20 Ingelin Rendal SD 3 Marianne Andenæs SD 12 Alexander Fleischer RL 21 Marius Myhre BL 4 Kaja Elisabeth De Ru SVL 13 Kaja Bettine Kirsebom SVL 22 Sigvart Fredriksen SVL 5 Marthe Oldernes LL 14 Sahana Sriskantarajah VA 23 Julie Sørli Paus-Knudsen RL 6 Kristina Klakegg IL 15 Knut Frydenlund SD 24 Karen Therese Uggelvik HL 7 Tina Alvær BL 16 Jeanette Viken RL 25 Helge Leander B. Jensen RL 8 Henrik Sveinsson RL 17 Ane Drougge Vassbotn LL 26 Jor Hjulstad Tvedt VA 9 Lars Henrik Grøvlen HL 18 Rachel Estherhazy IL 27 Ellinor Gittelsen SD
Fakultetsrepresentanter 2014-2015 Fakultet Studentutvalg Navn JUS JSU HF HFSU Mat.Nat MNSU Mali Ramsfjell MED MSU Vivian S. Amundsen OD OSU SV SVSU TF TSU UV UVSU
Arbeidsutvalget 2015–2016 Verv Navn Liste Internkonstituerte verv Leder Marianne Andenæs Sosialdemokratene Informasjonsansvarlig Torgeir Lebesbye Realistlista Nestleder, valgansvarlig Studie- og læringsmiljøansvarlig Runar Bjørkvik Mæland Liberal liste Medieansvarlig Universitetsstyrerepresentant Tina Alvær Blå liste Forsknings- økonomi- og miljøansvarlig Universitetsstyrerepresentant Knut Frydenlund Sosialdemokratene Internasjonalt ansvarlig
Studentparlamentet 2014–2015 avholdt sitt første møte 15. mai 2014 hvor arbeidsutvalget ble konstituert. I perioden ble det avholdt totalt åtte møter. Siste møte ble avholdt onsdag 4. mars 2015 .
I perioden arbeidet parlamentet kontinuerlig for å få gjennom flere endringer som et ledd i å skape et grønnere universitet, deriblant innføring av bysykler til Blindern og vegetarmat på parlamentenes møter. Parlamentet gikk sterkt imot Regjeringens forslag om innføring av skolepenger ved høyere utdanning,[ 9] med både studentaksjoner og lobbyvirksomhet på Stortinget . Forslaget ble omsider trukket i budsjettavtalen mellom Regjeringen, KrF og Venstre .
Fraksjoner Realistlista er en av listene som er tilknyttet Studentparlamentet. Illustrasjon: Christian Strandenæs
Nåværende lister
Tidligere lister
AUF-stud Demokratisk Studentmakt (DSM) Den Konservative Studenterforening (DKSF) De radikale FF Gjestelista (GjL) Grønt Gras (GG) Henke og Thom-listen (HTML) Humanistlisten (HF) Jus-lista Medisinsk-Odontologisk Studentliste Internasjonalista (IL) Velferds- og studentbylista (HF) Moderat Gruppe (MG) Moderat liste (ML) Progressiv Front (PF/Prog. Front) Radikal Jussfront (Rad.JF) Sosialdemokratisk Studentforbund (SSF) Sosialistisk Front (SF/SosFront) Studentlista, odont. med. teol. Uavhengig Kulturfront (UKF) Velferdslista (VL) Velferd- og beboerlisten Samfunnsviterlista (SVL) HF-lista (HL)
Historie
Tidligere studentvalg Valgresultater 2009–2016 2009 [ 10] 2010 [ 11] [ 12] 2011 [ 13] 2012 [ 14] 2013 [ 15] 2014 [ 16] 2015 [ 17] 2016 [ 18] Liste % Mandater % Mandater % Mandater % Mandater % Mandater % Mandater % Mandater % Mandater Realistlista - 4 13,2 4 13,1 4 20,7 6 22,75 6 21,98 6 25,9 7 22,68 6 Venstrealliansen - 6 19,9 6 17,6 5 20,0 5 19,68 5 17,68 5 16,1 4 16,32 4 Sosialdemokratene - 4 14,4 4 17,6 5 15,5 4 18,14 5 17,53 5 14,0 4 10,68 3 Grønn liste - 1 - - - - - - - - - - 13,7 4 13,46 4 Internasjonalista - - - - - - - - - - 8,35 2 8,5 2 4,68 1 Blå liste - 2 11,8 3 13,4 4 9,9 3 10,10 3 7,44 2 8,1 2 6,00 2 Liberal liste - 1 7,1 2 8,6 2 10,3 3 8,24 2 8,67 2 6,4 2 10,18 3 Humanistlista /HF-lista - 2 10,9 3 12,7 4 10,4 3 11,02 3 6,07 2 - - 7,60 2 Medisinsk-odontologisk studentliste - - 7,1 2 4,2 1 - - - - - - - - - - Studentaksjonen - 3 - - - - - - - - - - - - - - Studentlista, odont. med. teol. - 2 - - - - - - - - - - - - - - Jus-lista - 2 - - - - - - - - - - - - - - Velferd- og beboerlisten - 1 - - - - - - - - - - - - - -
Historisk oversikt over tillitsvalgte For oversikt over tidligere studenttillitsvalgte ved UiO, se Historisk oversikt over studenttillitsvalgte ved Universitetet i Oslo
Referanser ^ Universitetet i Oslo. «Studentparlamentet». Besøkt 10.02.2022 . ^ a b c d e f «Valgoppgjør 2016» (PDF) (norsk) . sp.uio.no. 27. mars 2015. Arkivert fra originalen (PDF) 28. april 2016. Besøkt 19. april 2016 . ^ a b «Valgoppgjør SP UiO 2023». 5. mai 2023. Besøkt 28. mai 2023 . ^ «Valgoppgjør 2016» (PDF) (norsk) . sp.uio.no. 27. mars 2015. Arkivert fra originalen (PDF) 28. april 2016. Besøkt 19. april 2016 . ^ «Studentvalget 2015» (norsk) . sp.uio.no. 27. mars 2015. Arkivert fra originalen 2. april 2015. Besøkt 28. mars 2015 . ^ Svikter velgerne sine ^ Reelle gjennomslag for psykisk helse ^ (norsk) . sp.uio.no. 8. april 2014 https://web.archive.org/web/20150316222143/http://www.studentparlamentet.uio.no/nyheter/2014/studentvalget-2014.html. Arkivert fra originalen 16. mars 2015. Besøkt 10. februar 2016 . Manglende eller tom |tittel=
(hjelp) ^ «Massiv motstand mot skolepenger». Arkivert fra originalen 10. juni 2016. Besøkt 21. april 2016 . ^ «Studentparlamentsvalget 2010:Venstrealliansen er fortsatt størst» (norsk) . Universitas.no. 21. april 2010. Besøkt 31. mars 2015 . ^ «Valgresultatet er klart!» (norsk) . sp.uio.no. 12. april 2011. Arkivert fra originalen 2. april 2015. Besøkt 31. mars 2015 . ^ «Studentparlamentsvalget 2010:Venstrealliansen er fortsatt størst» (norsk) . Universitas.no. 21. april 2010. Besøkt 31. mars 2015 . ^ «Valgresultatet er klart!» (norsk) . sp.uio.no. 12. april 2011. Arkivert fra originalen 2. april 2015. Besøkt 31. mars 2015 . ^ «18% oppslutning ved Studentvalget 2012!» (norsk) . sp.uio.no. 18. april 2012. Arkivert fra originalen 2. april 2015. Besøkt 31. mars 2015 . ^ «Valgoppgjør Studentvalget 2013» (PDF) (norsk) . sp.uio.no. 26. april 2013. Arkivert fra originalen (PDF) 2. april 2015. Besøkt 30. mars 2015 . ^ «Valgoppgjør Studentvalget 2014» (PDF) (norsk) . sp.uio.no. 8. april 2014. Arkivert fra originalen (PDF) 2. april 2015. Besøkt 30. mars 2015 . ^ «Studentvalget 2015» (norsk) . sp.uio.no. 27. mars 2015. Arkivert fra originalen 2. april 2015. Besøkt 28. mars 2015 . ^ «Nå er valgresultatene klare» (norsk) . Universitas. 12. april 2016. Besøkt 12. april 2016 .
Eksterne lenker (no) Offisielt nettsted (en) Studentparlamentet ved Universitetet i Oslo – kategori av bilder, video eller lyd på Commons
Oppslagsverk/autoritetsdata VIAF