Sykling under Sommer-OL 1992
Sykling under Sommer-OL 1992. Sykling var med på det olympiske programmet for 22. gang under OL-1992 i Barcelona. Det ble konkurrert om totalt ti olympiske titler, to på landevei og fem på bane for menn. Kvinnene kjørte et individuelt landeveisritt over 82 kilometer og to baneritt. Tyskland ble beste nasjon med fire gullmedaljer foran Italia med to.
Medaljer
Sykling under Sommer-OL 1992 – Barcelona | |||||
---|---|---|---|---|---|
Nr. | Land | Gull | Sølv | Bronse | Totalt |
1 | Tyskland (GER) | 4 | 2 | 0 | 6 |
2 | Italia (ITA) | 2 | 1 | 0 | 3 |
3 | Australia (AUS) | 1 | 4 | 0 | 5 |
4 | Estland (EST) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Spania (ESP) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Storbritannia (GBR) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
7 | Nederland (NED) | 0 | 2 | 2 | 4 |
8 | Frankrike (FRA) | 0 | 1 | 1 | 2 |
9 | USA (USA) | 0 | 0 | 2 | 2 |
10 | Belgia (BEL) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Canada (CAN) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Danmark (DEN) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Latvia (LAT) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
New Zealand (NZL) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Totalt | 10 | 10 | 10 | 30 |
Menn
Bane
1000 m
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | José Manuel Moreno Periñan | ESP | 1:03.342 |
2. | Shane Kelly | AUS | 1:04.288 |
3. | Erin Hartwell | USA | 1:04.753 |
4. | Jens Glücklich | GER | 1:04.798 |
5. | Adler Capelli | ITA | 1:05.065 |
6. | Frédéric Lancien | FRA | 1:05.157 |
Sprint
Plass | Utøvere | Land | heat 1 | heat 2 |
---|---|---|---|---|
1. | Jens Fiedler | GER | 10.995 | 10.778 |
2. | Gary Neiwand | AUS | - | - |
3. | Curt Harnett | CAN | 10.930 | 11.120 |
4. | Roberto Chiappa | GBR | - | - |
5. | Ken Carpenter | USA | 11.648 | |
6. | José Lovito Morales | ARG | - |
4000 m forfølgelsesritt, individuelt
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Chris Boardman | GBR | |
2. | Jens Lehmann | GER | ingelopen |
3. | Gary Anderson | NZL | 4:31.061 |
4. | Mark Kingsland | AUS | 4:32.716 |
5. | Philippe Ermenault | FRA | 4:28.838 |
6. | Cédric Mathy | BEL | 4:33.942 |
4000 m forfølgelsesritt, lag
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Guido Fulst Michael Glöckner Jens Lehmann Stefan Steinweg (Andreas Walzer) | GER | WR 4:08.791 |
2. | Brett Aitken Stephen McGlede Shaun O'Brien Stuart O'Grady | AUS | 4:10.218 |
3. | Ken Frost Klaus Kynde Jimmi Madsen Jan Petersen (Michael Sandstød) | DEN | 4:15.860 |
4. | Ivan Beltrami Rossano Brasi Ivan Cerioli Fabrizio Trezzi (Giovanni Lombardi) | ITA | 4:18.291 |
5. | Chris Boardman Paul Jennings Bryan Steel Glen Sword | GBR | 4:14.350 |
6. | Valeri Batoero Aleksandr Gontsjenkov Dmitri Neljoebin Roman Saprykin (Nikolai Koeznetzov) | EUN | 4:16.685 |
Poengritt
Plass | Utøvere | Land | punten |
---|---|---|---|
1. | Giovanni Lombardi | ITA | 44 |
2. | Léon van Bon | NED | 43 |
3. | Cédric Mathy | BEL | 41 |
4. | Glenn McLeay | NZL | 30 |
5. | Lubor Tesař | TCH | 30 |
6. | Eric Magnin | GER | 24 |
Landevei
Individuelt (194 km)
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Fabio Casartelli | ITA | 4:35:21 |
2. | Erik Dekker | NED | 4:35:22 |
3. | Dainis Ozols | LAT | 4:35:24 |
4. | Erik Zabel | GER | 4:35:56 |
5. | Lauri Aus | EST | 4:35:56 |
6. | Andrzej Sypytkowski | POL | 4:35:56 |
Lagkonkurranse (102,8 km)
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Bernd Dittert Christian Meyer Uwe Peschel Michael Rich | GER | 2:01:39 |
2. | Flavio Anastasia Luca Colombo Gianfranco Contri Andrea Peron | ITA | 2:02:39 |
3. | Hervé Boussard Didier Faivre-Pierret Philippe Gaumont Jean-Louis Harel | FRA | 2:05:25 |
4. | Igor Dzjoeba Oleg Galkin Igor Pastoekhovitsj Igor Patenko | EUN | 2:05:34 |
5. | Miguel Fernández Fernández Alvaro González de Galdeano Eleuterio Mancebo Herrero David Plaza | ESP | 2:06:11 |
6. | Grzegorz Piwowarski Andrzej Sypytkowski Dariusz Baranowski Marek Leśniewski | POL | 2:06:34 |
Kvinner
Bane
Sprint
Plass | Utøvere | Land | heat 1 | heat 2 | heat 3 |
---|---|---|---|---|---|
1. | Erika Salumäe | EST | - | 12.667 | 12.244 |
2. | Anett Neumann | GER | 12.776 | - | - |
3. | Ingrid Haringa | NED | 12.402 | 12.410 | |
4. | Felicia Ballanger | FRA | - | - | |
5. | Galina Jenjoekhina | EUN | 12.575 | ||
6. | Tanya Dubnicoff | CAN | - |
3000 m forfølgelsesritt, individuelt
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Petra Roßner | GER | 3:41.753 |
2. | Kathryn Watt | AUS | 3:43.438 |
3. | Rebecca Twigg | USA | 3:52.429 |
4. | Hanna Malmberg | DEN | 3:53.516 |
5. | Jeannie Longo-Ciprelli | FRA | 3:46.547 |
6. | Svetlana Samokhvalova | EUN | 3:47.444 |
Landevei
Individuelt (81 km)
Plass | Utøvere | Land | Tid |
---|---|---|---|
1. | Kathryn Watt | AUS | 2:04:42 |
2. | Jeannie Longo-Ciprelli | FRA | 2:05:02 |
3. | Monique Knol | NED | 2:05:03 |
4. | Natalja Kisjtsjoek | EUN | 2:05:03 |
5. | Monica Valvik | NOR | 2:05:03 |
6. | Jeanne Golay | USA | 2:05:03 |
- v
- d
- r
Liste over medaljevinnere: Kvinner • Menn
Autoritetsdata