Ishockey-VM 2009 IIHF Weltmeisterschaft 2009 |
---|
Arrangement |
Arrangør | IIHF |
---|
Dato | 24. april-10. mai |
---|
Lag i turneringen | 16 |
---|
Vertsland | Sveits |
---|
Vertsbyer | Bern Zürich Kloten |
---|
Arenaer | 3 |
---|
Plasseringer |
Mester | Russland (3. tittel) |
---|
Andreplass | Canada |
---|
Tredjeplass | Sverige |
---|
Fjerdeplass | USA |
---|
Turneringsstatistikk |
Kamper | 56 |
---|
Mål | 323 (5.77 i snitt) |
---|
Tilskuere | 379 044 (6 769 i snitt) |
---|
Toppscorer | Martin St. Louis (15 poeng) |
---|
Most valuable player | Ilja Kovaltsjuk |
---|
Navigasjon |
◀ Canada 2008 | | Tyskland 2010 ▶ | |
VM i ishockey (for elitedivisjonen) ble arrangert i Sveits mellom 24. april og 10. mai 2009. Det var det 73. verdensmesterskapet i ishockey.
Kampene ble spilt i PostFinance Arena i Bern og Schluefweg i Kloten. PostFinance Arena i Bern er renovert og har plass til 17 000 tilskuere. Eishalle Schluefweg i Kloten ble utbygget for 2008/09-sesongen til en kapasitet på 9 000 tilskuere. Sveits mottok retten til å arrangere Ishockey-VM for 10. gang.
Sammendrag
- Elitedivisjonen :
- Russland ble verdensmestere etter å ha beseiret Canada med 2-1 i finalen.
- Ungarn og Østerrike ble etter 2009 VM degradert til 1. divisjon for 2010 VM. Tyskland som kom nest sist i nedrykkspuljen er direktekvalifisert for neste års VM ettersom det arrangeres i Tyskland.
- 1. divisjon hadde sin turnering i tiden mellom 11. og 17. april 2009. Gruppe A ble spilt i Vilnius i Litauen og gruppe B ble spilt i Toruń i Polen.
- Kasakhstan og Italia vant sine grupper i 1. divisjon og ble dermed kvalifisert til elitedivisjonen.
- Australia og Romania kom på sisteplass sine grupper i 1. divisjon og ble dermed degradert til 2. divisjon for 2010 VM.
- 2. divisjon hadde sin turnering i tiden mellom 6. og 13. april 2009. Gruppe A ble spilt i Novi Sad i Serbia og gruppe B ble spilt i Sofia i Bulgaria.
- Serbia og Sør-Korea vant sine grupper i 2. divisjon og ble dermed kvalifisert til 1. divisjon.
- Nord-Korea og Sør-Afrika kom på sisteplass i sine grupper i 2. divisjon og ble dermed degradert til 3. divisjon for 2010 VM.
- 3. divisjon hadde sin turnering i tiden mellom 10. og 16. april 2009, og ble spilt i Dunedin på New Zealand.
Elitedivisjonen, innledende runde
De seksten deltagerlag var plassert i fire grupper. Etter en round-robin gikk de tre topplagene i hver gruppe videre til Qualifying Round mens det siste laget måtte konkurrere i Relegation Round (nedrykkspuljen).
Gruppene A og D ble spilt i Kloten, gruppene B og C i Bern.
Gruppe A
Dato | Kamper – gruppe A | Resultat | Perioderesultat |
24. april | Belarus - Canada | 1 - 6 | 2-2, 0-0, 1-4 |
24. april | Slovakia - Ungarn | 4 - 3 | 1-0, 2-1, 1-2 |
26. april | Slovakia - Belarus | 1 - 2 e.f | 0-0, 0-1, 1-0, 0-0, 0-1 |
26. april | Canada - Ungarn | 9 - 0 | 4-0, 2-0, 3-0 |
28. april | Ungarn - Belarus | 1 - 3 | 0-1, 1-0, 0-2 |
28. april | Canada - Slovakia | 7 - 3 | 3-0, 3-1, 1-2 |
Tabell gruppe A
Lag | Kamper | Seire | Uavgj. | Tap | Mål | Poeng |
Canada | 3 | 3 | 0/0 | 0 | 22 - 4 | 9 |
Belarus | 3 | 1 | 1/0 | 1 | 6 - 8 | 5 |
Slovakia | 3 | 1 | 0/1 | 1 | 8 - 12 | 4 |
Ungarn | 3 | 0 | 0/0 | 3 | 4 - 16 | 0 |
Gruppe B
Dato | Kamper – gruppe B | Resultat | Perioderesultat |
24. april | Tyskland - Russland | 0 - 5 | 0-3, 0-0, 0-2 |
24. april | Sveits - Frankrike | 1 - 0 | 1-0, 0-0, 0-0 |
26. april | Sveits - Tyskland | 3 - 2 e.f | 1-1, 1-1, 0-0, 1-0 |
26. april | Russland - Frankrike | 7 - 2 | 5-1, 1-1, 1-0 |
28. april | Russland - Sveits | 4 - 2 | 1-2, 1-0, 2-0 |
28. april | Frankrike - Tyskland | 2 - 1 | 2-1, 0-0, 0-0 |
Tabell gruppe B
Gruppe C
Dato | Kamper – gruppe C | Resultat | Perioderesultat |
25. april | USA - Latvia | 4 - 2 | 1-1, 2-1, 1-0 |
25. april | Sverige - Østerrike | 7 - 1 | 3-0, 0-1, 4-0 |
27. april | USA - Østerrike | 6 - 1 | 1-0, 1-1, 4-0 |
27. april | Latvia - Sverige | 3 - 2 e.f | 0-1, 2-0, 1-0, 0-0, 1-0 |
29. april | Østerrike - Latvia | 0 - 2 | 0-1, 0-0, 0-1 |
29. april | Sverige - USA | 6 - 5 e.f | 0-1, 2-2, 3-2, 1-0 |
Tabell gruppe C
Lag | Kamper | Seire | Uavgj. | Tap | Mål | Poeng |
USA | 2 | 2 | 0/1 | 0 | 15 - 9 | 7 |
Sverige | 2 | 1 | 1/1 | 0 | 15 - 9 | 6 |
Latvia | 2 | 1 | 1/0 | 1 | 7 - 6 | 5 |
Østerrike | 3 | 0 | 0/0 | 2 | 2 - 15 | 0 |
Gruppe D
Dato | Kamper – gruppe D | Resultat | Perioderesultat |
25. april | Norge - Finland | 0 - 5 | 0-3, 0-1, 0-1 |
25. april | Tsjekkia - Danmark | 5 - 0 | 1-0, 3-0, 1-0 |
27. april | Tsjekkia - Norge | 5 - 2 | 3-0, 1-2, 1-0 |
27. april | Finland - Danmark | 5 - 1 | 1-1, 2-0, 2-0 |
29. april | Danmark - Norge | 4 - 5 e.f | 2-2, 1-1, 1-1, 0-1 |
29. april | Finland - Tsjekkia | 4 - 3 | 1-2, 2-1, 1-0 |
Tabell gruppe D
Lag | Kamper | Seire | Uavgj. | Tap | Mål | Poeng |
Finland | 3 | 3 | 0/0 | 0 | 14 - 4 | 9 |
Tsjekkia | 2 | 2 | 0/0 | 1 | 13 - 6 | 6 |
Norge | 3 | 0 | 1/0 | 2 | 7 - 14 | 2 |
Danmark | 3 | 0 | 0/1 | 2 | 5 - 15 | 1 |
Mellomrunde
De tre beste lag fra hver innledende gruppe gikk så videre til mellomrunden, der 12 lag spilte om åtte kvartfinaleplasser. De 12 lag ble inndelt i to grupper med seks lag, hvorfra de fire best plasserte i hver gruppe gikk videre til kvartfinalespill. Lagene fra gruppe B og C ble samlet i gruppe E, som spilte i Bern, mens lagene fra gruppe A og D ble samlet i gruppe F, hvor kampene ble avviklet i Zürich. Resultater mellom lag fra samme innledende gruppe ble overført til mellomrunden, slik at disse lag ikke skulle spille mot hverandre pånytt.
Lagene, som slutte på 5.-plassene i de to grupper, ble rangert som nr. 9 og 10 etter deres oppnådde resultater i gruppekampene, mens lagene som sluttet på 6.-plassene på samme vis, ble rangert som nr. 11 og 12.
Gruppe E
(Resultater fra kamper mellom lag som møtte hverandre i grunnspillet ble tatt med inn i mellomspillet.)
Dato | Grunnspillkamper fra gruppe B og C | Resultat | Perioderesultat |
24. april | Sveits - Frankrike | 1 - 0 | 1-0, 0-0, 0-0 |
25. april | USA - Latvia | 4 - 2 | 1-1, 2-1, 1-0 |
26. april | Russland - Frankrike | 7 - 2 | 5-1, 1-1, 1-0 |
27. april | Latvia - Sverige | 3 - 2 e.f | 0-1, 2-0, 1-0, 0-0, 1-0 |
28. april | Russland - Sveits | 4 - 2 | 1-2, 1-0, 2-0 |
29. april | Sverige - USA | 6 - 5 e.f | 0-1, 2-2, 3-2, 1-0 |
Dato | Kamper – gruppe E | Resultat | Perioderesultat |
30. april | Sverige - Russland | 5 - 6 e.f | 2-2, 1-1, 2-2, 0-1 |
30. april | Latvia - Sveits | 2 - 1 e.f | 1-0, 0-0, 0-1, 0-0, 1-0 |
1. mai | USA - Frankrike | 6 - 2 | 2-0, 3-2, 1-0 |
2. mai | Frankrike - Latvia | 1 - 7 | 0-1, 0-2, 1-4 |
2. mai | Russland - USA | 4 - 1 | 3-1, 1-0, 0-0 |
3. mai | Sveits - Sverige | 1 - 4 | 0-1, 0-1, 1-2 |
3. mai | Russland - Latvia | 6 - 1 | 1-0, 3-1, 2-0 |
4. mai | Sverige - Frankrike | 6 - 3 | 3-0, 2-3, 1-0 |
4. mai | USA - Sveits | 3 - 4 e.f | 0-1, 3-1, 0-1, 0-1 |
Tabell gruppe E
Lag | Kamper | Seire | Uavgj. | Tap | Mål | Poeng |
Russland | 5 | 4 | 1/0 | 0 | 27 - 11 | 14 |
Sverige | 5 | 2 | 1/2 | 0 | 23 - 18 | 10 |
USA | 5 | 2 | 0/2 | 1 | 19 - 18 | 8 |
Latvia | 5 | 1 | 2/0 | 2 | 15 - 14 | 7 |
Sveits | 5 | 1 | 1/1 | 1 | 9 - 13 | 5 |
Frankrike | 5 | 0 | 0 | 5 | 8 - 27 | 0 |
Gruppe F
(Resultater fra kamper mellom lag som møtte hverandre i grunnspillet ble tatt med inn i mellomspillet.)
Dato | Grunnspillkamper fra gruppe A og D | Resultat | Perioderesultat |
24. april | Belarus - Canada | 1 - 6 | 2-2, 0-0, 1-4 |
25. april | Norge - Finland | 0 - 5 | 0-3, 0-1, 0-1 |
26. april | Slovakia - Belarus | 0-0, 0-1, 1-0, 0-0, 0-1 |
27. april | Tsjekkia - Norge | 5 - 2 | 3-0, 1-2, 1-0 |
28. april | Canada - Slovakia | 7 - 3 | 3-0, 3-1, 1-2 |
29. april | Finland - Tsjekkia | 4 - 3 | 1-2, 2-1, 1-0 |
Dato | Kamper – gruppe F | Resultat | Perioderesultat |
30. april | Belarus - Norge | 3 - 2 e.f | 0-1, 1-1, 1-0, 1-0 |
30. april | Canada - Tsjekkia | 5 - 1 | 3-0, 0-0, 2-1 |
1. mai | Finland - Slovakia | 2 - 1 e.f | 1-0, 0-1, 0-0, 1-0 |
2. mai | Tsjekkia - Slovakia | 8 - 0 | 4-0, 4-0, 0-0 |
2. mai | Finland - Belarus | 1 - 2 e.f | 0-1, 1-0, 0-0, 0-0, 0-1 |
3. mai | Norge - Canada | 1 - 5 | 1-3, 0-2, 0-0 |
3. mai | Belarus - Tsjekkia | 0 - 3 | 0-0, 0-2, 0-1 |
4. mai | Slovakia - Norge | 3 - 2 e.f | 2-0, 0-1, 0-1, 1-0 |
4. mai | Canada - Finland | 3 - 4 e.f | 1-2, 1-1, 1-0, 0-0, 0-1 |
Tabell gruppe F
Gruppe G
Dato | Kamper – gruppe G | Resultat | Perioderesultat |
1. mai | Tyskland - Danmark | 1 - 3 | 1-1, 0-0, 0-2 |
1. mai | Østerrike - Ungarn | 6 - 0 | 1-0, 3-0, 2-0 |
3. mai | Tyskland - Østerrike | 0 - 1 | 0-0, 0-1, 0-0 |
3. mai | Ungarn - Danmark | 1 - 5 | 1-0, 0-2, 0-3 |
4. mai | Ungarn - Tyskland | 1 - 2 | 1-1, 0-1, 0-0 |
4. mai | Danmark - Østerrike | 5 - 2 | 1-2, 1-0, 3-0 |
Tabell gruppe G
Kvartfinaler
Semifinaler
Bronsefinale
Dato | Bronsefinale ishockey-VM 2009 | Resultat | Perioderesultat |
10. mai | Sverige - USA | 4 - 2 | 0-0, 2-1, 2-1 |
Finale
Sluttplassering
Kilder
- Resultater www.hockeyarchives.info
Autoritetsdata