18. ceremonia wręczenia Orłów
Data | 7 marca 2016 | ||
---|---|---|---|
Miejsce | |||
Prowadzenie | Michał Sufin | ||
Czas trwania | 125 min | ||
Stacja telewizyjna | TVP2 | ||
Nawigacja | |||
|
18. ceremonia wręczenia Orłów za rok 2015 odbyła się 7 marca 2016 roku. Ogłoszenie nominacji nastąpiło 4 lutego 2016 roku. Polskie Nagrody Filmowe zostały wręczone w 19 kategoriach.
Laureaci i nominowani
- Laureaci nagród są wyróżnieni wytłuszczeniem
Najlepszy film
- Małgorzata Szumowska – Body/Ciało
- Janusz Majewski – Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy
- Kinga Dębska – Moje córki krowy
Najlepszy film europejski
(Kraj produkcji • Reżyser – Film)
- • Paolo Sorrentino – Młodość
- • Roy Andersson – Gołąb przysiadł na gałęzi i rozmyśla o istnieniu
- • Mike Leigh – Pan Turner
Najlepszy film dokumentalny
- Kinga Dębska, Maria Konwicka – Aktorka
- Aneta Kopacz – Joanna
- Sławomir Grünberg – Karski i władcy ludzkości
- Hanna Polak – Nadejdą lepsze czasy
- Vita Maria Drygas – Piano
Najlepszy filmowy serial fabularny
- Jacek Filipiak, Maciej Pieprzyca – Prokurator
- Wojciech Adamczyk – Dziewczyny ze Lwowa
- Patryk Vega – Służby specjalne
Najlepsza reżyseria
- Małgorzata Szumowska – Body/Ciało
- Jerzy Skolimowski – 11 minut
- Magnus von Horn – Intruz
Najlepszy scenariusz
- Kinga Dębska – Moje córki krowy
- Jerzy Skolimowski – 11 minut
- Michał Englert, Małgorzata Szumowska – Body/Ciało
Najlepsza główna rola kobieca
Najlepsza główna rola męska
Najlepsza drugoplanowa rola kobieca
Najlepsza drugoplanowa rola męska
- Wojciech Pszoniak – Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy
- Adam Woronowicz – Demon
- Marcin Dorociński – Moje córki krowy
Najlepsze zdjęcia
- Arkadiusz Tomiak – Karbala
- Arkadiusz Tomiak – Fotograf
- Marcin Koszałka – Czerwony pająk
- Michał Englert – Body/Ciało
Najlepsza muzyka
- Wojciech Karolak – Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy
- Maciej Zieliński – Fotograf
- Paweł Mykietyn – 11 minut
Najlepsza scenografia
- Jagna Janicka – Hiszpanka
Najlepsze kostiumy
- Dorota Roqueplo, Andrzej Szenajch – Hiszpanka
Najlepszy montaż
- Agnieszka Glińska – 11 minut
- Bartosz Karczyński – Moje córki krowy
- Michał Czarnecki – Karbala
Najlepszy dźwięk
- Krzysztof Jastrząb, Mateusz Irisik – Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy
- Marcin Kasiński, Kacper Habisiak, Marcin Jachyra – Body/Ciało
- Marek Wronko – Panie Dulskie
- Maria Chilarecka, Marcin Lenarczyk – Córki dancingu
Odkrycie roku
- Agnieszka Smoczyńska – Córki dancingu (Reżyseria)
- Justyna Suwała − Body/Ciało (Rola kobieca)
- Magnus von Horn – Intruz (Reżyseria)
Nagroda za osiągnięcia życia
Nagroda publiczności
Podsumowanie liczby nominacji
(Ograniczenie do dwóch nominacji)[a]
- 9: Body/Ciało
- 7: Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy, Moje córki krowy
- 4: 11 minut
- 3: Córki dancingu, Karbala
- 2: Czerwony pająk, Demon, Fotograf, Hiszpanka, Panie Dulskie
Podsumowanie liczby nagród
(Ograniczenie do dwóch nominacji)
- 4: Body/Ciało, Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy
- 2: Hiszpanka, Moje córki krowy
Uwagi
- ↑ Nie uwzględniono nominacji do kategorii Nagroda publiczności która jest kopią kategorii Najlepszy film
Linki zewnętrzne
- Nominacje do Orłów
- p
- d
- e