76. ceremonia wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej
Data | 19 lutego 2023 | ||
---|---|---|---|
Miejsce | Royal Festival Hall | ||
Prowadzenie | Richard E. Grant i Alison Hammond | ||
Nawigacja | |||
|
76. ceremonia wręczenia nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej za rok 2022 odbyła się 19 lutego 2023 roku w Royal Festival Hall w Londynie.
Nominowani zostali ogłoszeni 19 stycznia 2023 roku[1].
Nominacje ogłosili aktorzy Hayley Atwell i Toheeb Jimoh.
Najwięcej nominacji (czternaście) otrzymał film Na Zachodzie bez zmian[2].
To była druga ceremonia wręczenia tych nagród, która nie odbyła się w Royal Albert Hall (pierwszy raz miało to miejsce w 2016 roku).
Laureaci i nominowani
Laureaci nagród objęci są wytłuszczeniem.
Najlepszy film
- Na Zachodzie bez zmian – Malte Grunert(inne języki)
- Duchy Inisherin – Graham Broadbent, Pete Czernin i Martin McDonagh
- Elvis – Gail Berman, Baz Luhrmann, Catherine Martin, Patrick McCormick i Schuyler Weiss
- Wszystko wszędzie naraz – Daniel Kwan i Daniel Scheinert(inne języki), Jonathan Wang
- Tár – Todd Field, Scott Lambert i Alexandra Milchan
Najlepszy brytyjski film
(Nagroda im. Alexandra Kordy)
- Duchy Inisherin – Graham Broadbent, Pete Czernin i Martin McDonagh
- Aftersun – Charlotte Wells, Mark Ceryak, Amy Jackson, Barry Jenkins i Adele Romanski
- Brian i Charles(inne języki) – Jim Archer, Rupert Majendie, David Earl i Chris Hayward
- Imperium światła(inne języki) – Sam Mendes i Pippa Harris
- Powodzenia, Leo Grande – Sophie Hyde, Debbie Gray, Adrian Politowski i Katy Brand
- Życie – Oliver Hermanus, Elizabeth Karlsen, Stephen Woolley i Kazuo Ishiguro
- Matylda(inne języki) – Matthew Warchus, Tim Bevan, Eric Fellner, Jon Finn, Luke Kelly i Dennis Kelly
- Patrz jak kręcą – Tom George, Gina Carter, Damian Jones i Mark Chappell
- Pływaczki(inne języki) – Sally El Hosaini i Jack Thorne
- Osobliwość(inne języki) – Sebastián Lelio, Ed Guiney, Juliette Howell, Andrew Lowe, Tessa Ross, Alice Birch i Emma Donoghue
Najlepszy film nieanglojęzyczny
- Na Zachodzie bez zmian – Edward Berger(inne języki) i Malte Grunert(inne języki)
- Argentyna, 1985(inne języki) – Santiago Mitre(inne języki)
- W gorsecie – Marie Kreutzer
- Podejrzana – Park Chan-wook i Ko Dae-seok
- Cicha dziewczyna(inne języki) – Colm Bairéad(inne języki) i Cleona Ní Chrualaoí
Najlepsza reżyseria
- Edward Berger(inne języki) – Na Zachodzie bez zmian
- Park Chan-wook – Podejrzana
- Todd Field – Tár
- Daniel Kwan i Daniel Scheinert(inne języki) – Wszystko wszędzie naraz
- Martin McDonagh – Duchy Inisherin
- Gina Prince-Bythewood(inne języki) – Kobieta wojownik(inne języki)
Najlepszy scenariusz adaptowany
- Na Zachodzie bez zmian – Edward Berger(inne języki), Lesley Paterson(inne języki) i Ian Stokell(inne języki)
- Życie – Kazuo Ishiguro
- Cicha dziewczyna(inne języki) – Colm Bairéad(inne języki)
- Jednym głosem(inne języki) – Rebecca Lenkiewicz
- Wieloryb – Samuel D. Hunter(inne języki)
Najlepszy scenariusz oryginalny
- Duchy Inisherin – Martin McDonagh
- Wszystko wszędzie naraz – Daniel Kwan i Daniel Scheinert(inne języki)
- Fabelmanowie – Tony Kushner i Steven Spielberg
- Tár – Todd Field
- W trójkącie – Ruben Östlund
Najlepszy aktor pierwszoplanowy
- Austin Butler – Elvis jako Elvis Presley
- Colin Farrell – Duchy Inisherin jako Pádraic Súilleabháin
- Brendan Fraser – Wieloryb jako Charlie
- Daryl McCormack(inne języki) – Powodzenia, Leo Grande jako Leo Grande / Connor
- Paul Mescal – Aftersun jako Calum Paterson
- Bill Nighy – Życie jako Mr. Williams
Najlepsza aktorka pierwszoplanowa
- Cate Blanchett – Tár jako Lydia Tár
- Viola Davis – Kobieta wojownik(inne języki) jako generał Nanisca
- Ana de Armas – Blondynka jako Norma Jeane Mortensen / Marilyn Monroe
- Danielle Deadwyler(inne języki) – Till(inne języki) jako Mamie Till-Mobley
- Emma Thompson – Powodzenia, Leo Grande jako Nancy Stokes / Susan Robinson
- Michelle Yeoh – Wszystko wszędzie naraz jako Evelyn Quan Wang
Najlepszy aktor drugoplanowy
- Barry Keoghan – Duchy Inisherin jako Dominic Kearney
- Brendan Gleeson – Duchy Inisherin jako Colm Doherty
- Ke Huy Quan – Wszystko wszędzie naraz jako Waymond Wang
- Eddie Redmayne – Dobry opiekun jako Charlie Cullen
- Albrecht Schuch – Na Zachodzie bez zmian jako Stanislaus "Kat" Katczinsky
- Micheal Ward – Imperium światła jako Stephen
Najlepsza aktorka drugoplanowa
- Kerry Condon – Duchy Inisherin jako Siobhán Súilleabháin
- Hong Chau – Wieloryb jako Liz
- Angela Bassett – Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu jako królowa Ramonda
- Jamie Lee Curtis – Wszystko wszędzie naraz jako Deirdre Beaubeirdre
- Dolly de Leon – W trójkącie jako Abigail
- Carey Mulligan – Jednym głosem jako Megan Twohey
Najlepsza muzyka
(Nagroda im. Anthony’ego Asquitha)
- Na Zachodzie bez zmian – Volker Bertelmann
- Babilon – Justin Hurwitz
- Duchy Inisherin – Carter Burwell
- Wszystko wszędzie naraz – Son Lux
- Guillermo del Toro: Pinokio(inne języki) – Alexandre Desplat
Najlepsze zdjęcia
- Na Zachodzie bez zmian – James Friend
- Batman – Greig Fraser
- Elvis – Mandy Walker
- Imperium światła – Roger Deakins
- Top Gun: Maverick – Claudio Miranda
Najlepszy montaż
- Wszystko wszędzie naraz – Paul Rogers
- Duchy Inisherin – Mikkel E.G. Nielsen
- Elvis – Jonathan Redmond i Matt Villa
- Na Zachodzie bez zmian – Sven Budelmann
- Top Gun: Maverick – Eddie Hamilton
Najlepsza scenografia
- Babilon – Florencia Martin i Anthony Carlino
- Na Zachodzie bez zmian – Christian M. Goldbeck i Ernestine Hipper
- Batman – James Chinlund i Lee Sandales
- Elvis – Catherine Martin, Karen Murphy i Beverley Dunn
- Guillermo del Toro: Pinokio(inne języki) – Curt Enderle i Guy Davis
Najlepsze kostiumy
- Elvis – Catherine Martin
- Amsterdam(inne języki) – J. R. Hawbaker i Albert Wolsky
- Babilon – Mary Zophres
- Na Zachodzie bez zmian – Lisy Christl
- Paryż pani Harris – Jenny Beavan
Najlepsza charakteryzacja i fryzury
- Elvis – Jason Baird, Mark Coulier, Louise Coulston i Shane Thomas
- Batman – Naomi Donne, Mike Marino i Zoe Tahir
- Na Zachodzie bez zmian – Heike Merker
- Matylda(inne języki) – Naomi Donne, Barrie Gower i Sharon Martin
- Wieloryb – Anne Marie Bradley, Judy Chin i Adrien Morot
Najlepszy dźwięk
- Na Zachodzie bez zmian – Lars Ginzsel, Frank Kruse, Viktor Prášil i Markus Stemler
- Avatar: Istota wody – Christopher Boyes, Michael Hedges, Julian Howarth, Gary Summers i Gwendolyn Yates Whittle
- Elvis – Michael Keller, David Lee, Andy Nelson i Wayne Pashley
- Tár – Deb Adair, Stephen Griffiths, Andy Shelley, Steve Single i Roland Winke
- Top Gun: Maverick – Chris Burdon, James H. Mather, Al Nelson, Mark Taylor i Mark Weingarten
Najlepsze efekty specjalne
- Avatar: Istota wody – Richard Baneham, Daniel Barrett, Joe Letteri i Eric Saindon
- Na Zachodzie bez zmian – Markus Frank, Kamil Jafar, Viktor Müller i Frank Petzold
- Batman – Russell Earl, Dan Lemmon, Anders Langlands i Dominic Tuohy
- Wszystko wszędzie naraz – Benjamin Brewer, Ethan Feldbau, Jonathan Kombrinck i Zak Stoltz
- Top Gun: Maverick – Seth Hill, Scott R. Fisher, Bryan Litson i Ryan Tudhope
Najlepszy film animowany
- Guillermo del Toro: Pinokio(inne języki) – Guillermo del Toro, Mark Gustafson, Gary Ungar i Alex Bulkley
- Marcel Muszelka w różowych bucikach(inne języki) – Dean Fleischer Camp, Andrew Goldman, Elisabeth Holm, Caroline Kaplan i Paul Mezey
- Kot w butach: Ostatnie życzenie – Joel Crawford i Mark Swift
- To nie wypanda – Domee Shi i Lindsey Collins
Najlepszy krótkometrażowy film animowany
- Chłopiec, kret, lis i koń – Peter Baynton, Charlie Mackesy, Cara Speller and Hannah Minghella
- Middle Watch – John Stevenson, Aiesha Penwarden i Giles Healy
- Your Mountain Is Waiting – Hannah Jacobs, Zoe Muslim i Harriet Gillian
Najlepszy film krótkometrażowy
- Irlandzkie pożegnanie – Tom Berkeley i Ross White
- Bazigaga – Jo Ingabire Moys i Stephanie Charmail
- Bus Girl – Jessica Henwick i Louise Palmkvist Hansen
- A Drifting Up – Jacob Lee
- The Ballad of Olive Morris – Alex Kayode-Kay
Najlepszy film dokumentalny
- Nawalny – Daniel Roher, Diane Becker, Shane Boris, Melanie Miller i Odessa Rae
- Całe to piękno i krew – Laura Poitras, Howard Gertler, Nan Goldin, Yoni Golijov i John Lyons
- Wulkan miłości – Sara Dosa, Shane Boris i Ina Fichman
- Moonage Daydream – Brett Morgen
- Wszystko, co żyje – Shaunak Sen, Teddy Leifer i Aman Mann
Najlepszy debiut brytyjskiego scenarzysty, reżysera lub producenta
(Nagroda im. Carla Foremana)
- Aftersun – Charlotte Wells (scenarzysta/reżyser)
- Blue Jean – Georgia Oakley (scenarzysta/reżyser) i Hélène Sifre (producentka)
- Electric Malady – Marie Lidén (reżyser)
- Powodzenia, Leo Grande – Katy Brand (scenarzystka)
- Rebellion – Elena Sánchez Bellot (reżyser) i Maia Kenworthy (reżyser)
Najlepszy casting
- Elvis – Nikki Barrett i Denise Chamian
- Na Zachodzie bez zmian – Simone Bär
- Aftersun – Lucy Pardee
- Wszystko wszędzie naraz – Sarah Halley Finn
- W trójkącie – Pauline Hansson
Nagroda dla wschodzącej gwiazdy
- Emma Mackey
- Sheila Atim(inne języki)
- Naomi Ackie
- Daryl McCormack(inne języki)
- Aimee Lou Wood
Podsumowanie liczby nominacji
- 14 – Na Zachodzie bez zmian
- 10 – Duchy Inisherin i Wszystko wszędzie naraz
- 9 – Elvis
- 5 – Tár
- 4 – Aftersun, Batman, Powodzenia, Leo Grande, Top Gun: Maverick i Wieloryb
- 3 – Babilon, Imperium światła(inne języki), Guillermo del Toro: Pinokio(inne języki), Życie i W trójkącie
- 2 – Avatar: Istota wody, Podejrzana, Cicha dziewczyna(inne języki), Matylda(inne języki), Jednym głosem(inne języki) i Kobieta wojownik(inne języki)
Podsumowanie liczby nagród
- 7 – Na Zachodzie bez zmian
- 4 – Duchy Inisherin
- 4 – Elvis
Przypisy
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona BAFTA
- p
- d
- e