Copa América 1979
| |||
Dyscyplina | |||
---|---|---|---|
Organizator | CONMEBOL | ||
Szczegóły turnieju | |||
Gospodarze | Paragwaj | ||
Otwarcie | 18 lipca 1979, La Paz | ||
Zamknięcie (finał) | 11 grudnia 1979, Buenos Aires | ||
Liczba drużyn | 10 (z 1 konfederacji) | ||
Liczba aren | 12 (w 11 miastach) | ||
I miejsce | |||
II miejsce | |||
III miejsce | |||
Statystyki turnieju | |||
Liczba meczów | 25 | ||
Liczba bramek | 63 (2,52 na mecz) | ||
Oglądalność | 1 198 000 (47 920 na mecz) | ||
Król strzelców | Jorge Peredo |
Copa América 1979 – trzydzieste pierwsze mistrzostwa kontynentu południowoamerykańskiego odbyły się w 1979 roku. Wzięło w nich udział 10 reprezentacji narodowych. Po raz drugi z rzędu turniej nie rozgrywano w jednym państwie, lecz we wszystkich krajach uczestników turnieju. Drużyny podzielono na trzy trzyzespołowe grupy. Zwycięzcy grup awansowali do półfinałów, gdzie czekał poprzedni zwycięzca turnieju – zespół Peru, zaś zwycięzcy tej fazy awansowali do finału (zarówno w półfinale, jak w finale rozgrywane były dwumecze).
Uczestnicy
Zawodnik | Klub |
---|---|
Juan Alberto Barbas | Racing Club de Avellaneda |
Ricardo Bochini | CA Independiente |
Miguel Angel Bordón | Boca Juniors |
Juan Carlos Bujedo | Vélez Sarsfield Buenos Aires |
José Antonio Castro | Vélez Sarsfield Buenos Aires |
Hugo Oscar Coscia | San Lorenzo de Almagro |
Roberto Osvaldo Díaz | Racing Club de Avellaneda |
Ricardo Ferrero | Rosario Central |
Sergio Elio Fortunato | Estudiantes La Plata |
José Luis Gaitán | Rosario Central |
Jorge Osvaldo Gáspari | CA Argentino de Quilmes |
Américo Gallego | Newell’s Old Boys Rosario |
Pedro Omar Larraquy | Vélez Sarsfield Buenos Aires |
Carlos Angel López | Racing Club de Avellaneda |
Diego Maradona | Argentinos Juniors Buenos Aires |
Victorio Ocaño | Talleres Córdoba |
Daniel Passarella | River Plate |
Eduardo Omar Saporiti | River Plate |
José Daniel Valencia | Talleres Córdoba |
José Daniel Van Tuyne | Rosario Central |
Enrique Bernardo Vidallé | Gimnasia y Esgrima La Plata |
Trener: César Luis Menotti |
Zawodnik | Klub |
---|---|
Miguel Aguilar | Club The Strongest |
Eduardo Angulo | Club The Strongest |
Carlos Aragonés | Club Bolívar |
Pablo Baldivieso | Municipal La Paz |
Carlos Fernando Borja | Club Bolívar |
Rogelio Delfín | Club Always Ready |
Windsor Del Llano | Club The Strongest |
Erwin Alberto Espinosa | Oriente Petrolero |
Aldo Fierro | Club Bolívar |
Luis González | Oriente Petrolero |
Hebert Hoyos | Oriente Petrolero |
Carlos Conrado Jiménez | Club Bolívar |
Ovidio Donacio Mezza | Club The Strongest |
David Augusto Paniagua | Club The Strongest |
Jesús Reynaldo | Club Bolívar |
Edwin Romero | Oriente Petrolero |
Edgar Vaca | Club Blooming |
Ramiro Vargas | Club Bolívar |
Trener: Ramiro Blacutt |
Zawodnik | Klub |
---|---|
Eduardo Bonvallet | CD O’Higgins |
Carlos Caszely | CSD Colo-Colo |
Rodolfo Dubó | CD Palestino |
Enzo Sergio Escobar | Unión Española |
Víctor Estay | Unión Española |
Óscar Fabbiani | Tampa Bay Rowdies |
Mario Galindo | CSD Colo-Colo |
Raúl González | CD Palestino |
Elías Figueroa | CD Palestino |
Miguel Angel Neira | CD O’Higgins |
Mario Osbén | Unión Española |
Jorge Peredo | Unión Española |
Alberto Quintano | Club Universidad de Chile |
Waldo Quiroz | CD O’Higgins |
Carlos Humberto Rivas | CSD Colo-Colo |
Manuel Antonio Rojas | CD Palestino |
Mario Soto | CD Cobreloa |
René Eduardo Valenzuela | CD O’Higgins |
Leonardo Véliz | CSD Colo-Colo |
Patricio Yáñez | San Luis Quillota |
Oscar Wirth | CD Cobreloa |
Trener: Luis Santibáñez |
Zawodnik | Klub |
---|---|
Jorge Luis Alarcón | LDU Quito |
Hugo Barrera | ? |
Carlos Delgado | CD El Nacional |
Luis Escalante | ? |
Ecuador Figueroa | ? |
Luis Augusto Granda | CD El Nacional |
Fausto Klinger | Barcelona SC |
Juan Madruñero | Barcelona SC |
Luis Cristóbal Mantilla | Universidad Católica Quito |
José Francisco Paes | América Quito |
Roque Párraga | Técnico Universitario Ambato |
Miguel Pérez | CD El Nacional |
Flavio Perlaza | CD El Nacional |
Milton Rodríguez | CD El Nacional |
Carlos René Ron | CD El Nacional |
Jorge Vinicio Ron | CD El Nacional |
Mario Tenorio | Deportivo Cuenca |
Carlos Torres Garcés | Emelec Guayaquil |
José Villafuerte | CD El Nacional |
Trener: Héctor Morales |
Zawodnik | Klub |
---|---|
Rafael de Jesús Agudelo | ? |
Oscar Emilio Bolaño | Atlético Junior |
Fernando Castro | Deportivo Cali |
José Gabriel Chaparro | América Cali |
José Ernesto Díaz | Independiente Santa Fe |
Miguel Antonio Escobar | Deportivo Cali |
Hernán Darío Herrera | Atlético Nacional |
Arnoldo Alberto Iguarán | Cúcuta Deportivo |
Luis Fernando López | ? |
Víctor Lugo Quiñones | ? |
José James Mina Camacho | ? |
Jaime Morón | Millonarios FC |
Alvaro Muñoz Castro | América Cali |
Willington Ortiz | Millonarios FC |
Rafael Otero | Deportivo Cali |
Miguel Augusto Prince | ? |
Luis Eduardo Reyes | América Cali |
Hebert Armando Ríos | ? |
Alex Valderrama | Unión Magdalena |
César Freddy Valverde | Deportivo Cali |
Eduardo Emilio Vilarete | ? |
Pedro Antonio Zape | Deportivo Cali |
Trener: Błagoja Widiniḱ |
Zawodnik | Klub |
---|---|
Isabelino Acosta | Club Sol de América |
Osvaldo Aquino | Club Olimpia |
Alejandrino Arce | ? |
Alcides Báez | Club Libertad |
Roberto Cabañas | Cerro Porteño |
Cristín Eugenio Cibils | Tembetary Ypané |
Arecio Colmán | Club Libertad |
Adalberto Escobar | Club Libertad |
Juan Carlos Espínola | Club Libertad |
Roberto Eladio Fernández | Cerro Porteño |
Pedro Nelson Fleitas | Cerro Porteño |
Aldo Florentín | Cerro Porteño |
Evaristo Isasi | Club Olimpia |
Carlos Alberto Kiese | Club Olimpia |
Arsenio Meza | ? |
Eugenio Félix Morel | Club Libertad |
Víctor Milcíades Morel | Club Libertad |
Juvencio Osorio | Cerro Porteño |
Gerónimo Ovelar | Cerro Porteño |
Roberto Paredes | Club Olimpia |
Amado Pérez | Club Sol de América |
Mariano Pesoa | Cerro Porteño |
Julio César Romero | Sportivo Luqueño |
Juan Ramón Sandoval | ? |
Alicio Solalinde | Club Olimpia |
Flaminio Sosa | Club Olimpia |
Hugo Ricardo Talavera | Club Olimpia |
Juan Torales | Sportivo Luqueño |
Luis Ernesto Torres | Club Olimpia |
Tito Vera | ? |
Enrique Atanasio Villalba | Club Olimpia |
Juan Manuel Villalba | Club Libertad |
Trener: Ranulfo Miranda |
Zawodnik | Klub |
---|---|
Eusebio Acasuzo | Universitario Lima |
César Cueto | Alianza Lima |
Héctor Chumpitaz | Club Sporting Cristal |
Rubén Toribio Díaz | Club Sporting Cristal |
Jaime Eduardo Duarte | Alianza Lima |
Raúl Gorriti | ? |
Guillermo La Rosa | Alianza Lima |
Enrique Labarthe | Sport Boys Callao |
Germán Carlos Leguía | Universitario Lima |
Robert Mosquera | Club Sporting Cristal |
José Navarro | Club Sporting Cristal |
Jorge Andrés Olaechea | Alianza Lima |
Percy Rojas | Club Sporting Cristal |
Fredy Ravello | Alianza Lima |
Jose Manuel Velásquez | ? |
Trener: José Chiarella |
Zawodnik | Klub |
---|---|
Nelson Agresta | Club Nacional de Football |
Daniel Alonso | Liverpool Montevideo |
Alberto Willers Bica | Club Nacional de Football |
Domingo Rufino Cáceres | CA Peñarol |
Gary Castillo | Sud América Montevideo |
Freddy Clavijo | Defensor Sporting |
Eduardo de la Peña | Club Nacional de Football |
Hugo Eduardo De León | Club Nacional de Football |
Víctor Diogo | CA Peñarol |
Washington González | Defensor Sporting |
Ildo Maneiro | CA Peñarol |
Nelson Marcenaro | CA Peñarol |
Denis Milar | Club Nacional de Football |
José Hermes Moreira | Club Nacional de Football |
Washington Olivera | CA Peñarol |
Rubén Paz | CA Peñarol |
Embert Quintas | Sud América Montevideo |
Venancio Ramos | CA Peñarol |
Rodolfo Rodríguez | Club Nacional de Football |
José Luis Russo | Defensor Sporting |
Mario Saralegui | CA Peñarol |
Lorenzo Unanue | CA Peñarol |
Ernesto Vargas | CA Peñarol |
Waldemar Victorino | Club Nacional de Football |
Mario Zoryez | CA Peñarol |
Trener: Roque Gastón Máspoli |
Zawodnik | Klub |
---|---|
Pedro Acosta | Galicia Caracas |
Ordán Aguirre | Lara Barquisimeto |
Bernardo Añor | Bingo |
Plinio Araque | Estudiantes Mérida |
Andrés Arizaleta | Zamora Barinas |
Rafael Cadenas | ULA Mérida |
Emilio Campos | ULA Mérida |
Rodolfo Carvajal | ULA Mérida |
Johnny Castellanos | Zamora Barinas |
Angel Castillo | Valencia |
Pedro Castro | Galicia Caracas |
José Ramón Contreras | Deportivo Táchira |
Pedro Juan Febles | Italia Caracas |
Julio César Hernández | ULA Mérida |
Luis Mendoza | Italia Caracas |
Richard Alfredo Páez | Portuguesa FC |
Alexis Peña | ULA Mérida |
Asdrúbal Sánchez | ULA Mérida |
Rafael Santana | Portugués Caracas |
César Semidey | Deportivo Táchira |
Vicente Vega | Portuguesa FC |
Juan José Vidal | Italia Caracas |
Trener: José Julián Hernández |
Mecze
Grupa 1
WENEZUELA – KOLUMBIA 0:0 |
---|
1 sierpnia 1979, San Cristóbal, Estadio Pueblo Nuevo (widzów 18 000) |
Sędzia: Luis Barrancos |
WENEZUELA: Vega – Contreras (Acosta), Castro, Vidal, Campos – Sánchez, Páez, Mendoza – Castillo, Febles (Peña), Hernández |
KOLUMBIA: Zape – Bolaño, Escobar, Reyes, Castro – Valverde (Chaparro), Otero, Iguarán – Ortiz, Agudelo (Valderrama), Díaz |
WENEZUELA – CHILE 1:1 (0:0) |
---|
8 sierpnia 1979, San Cristóbal, Estadio Pueblo Nuevo (widzów 14 000) |
Sędzia: César Pagano |
WENEZUELA: Vega – Contreras, Castro, Vidal, Campos – Mendoza, Páez, Sánchez – Peña (Santana), Carvajal, Hernández (Castillo) |
CHILE: Osbén – González, Valenzuela, Soto, Escobar – Rivas (Quiroz), Dubó, Neira – Yáñez, Peredo, Véliz |
Bramki: 1:0 Carvajal 70, 1:1 Peredo 81 |
KOLUMBIA – CHILE 1:0 (1:0) |
---|
15 sierpnia 1979, Bogotá, Estadio El Campín (widzów 45 000) |
Sędzia: Romualdo Arppi Filho |
KOLUMBIA: Zape – Bolańo, Reyes, Escobar, Castro – Otero, Muńoz Castro (Chaparro), Valverde – Ortiz, Agudelo (Iguarán), Díaz |
CHILE: Osbén – Quintano, Soto, Valenzuela, González – Escobar, Bonvallet, Rivas – Quiroz, Estay (Peredo), Neira |
Bramki: 1:0 Díaz 21 |
KOLUMBIA – WENEZUELA 4:0 (1:0) |
---|
22 sierpnia 1979, Bogotá, Estadio El Campín (widzów 30 000) |
Sędzia: Carlos Espósito |
KOLUMBIA: Zape – Bolaño, Escobar, Reyes, Castro – Valverde, Chaparro, Muńoz Castro – Ortiz, Iguarán, Díaz (Morón) |
WENEZUELA: Vega – Aguirre, Castro, Acosta, Campos – Vidal, Mendoza, Sánchez – Páez (Ańor), Peña (Febles), Carvajal |
Bramki: 1:0 Iguarán 17, 2:0 Valverde 53, 3:0 Chaparro 59, 4:0 Morón 86 |
CHILE – WENEZUELA 7:0 (2:0) |
---|
29 sierpnia 1979, Santiago, Estadio Nacional (widzów 70 000) |
Sędzia: Enrique Labó |
CHILE: Osbén – Galindo, Valenzuela, Soto, Escobar – Rivas, Rojas (Neira), Yáńez – Peredo, Caszely, Véliz |
WENEZUELA: Vega – Castellanos, Castro, Acosta, Campos – Santana, Sánchez, Páez – Mendoza, Castillo (Cadenas), Carvajal (Febles) |
Bramki: 1:0 Peredo 3, 2:0 Rivas 38, 3:0 Rivas 54, 4:0 Peredo 59, 5:0 Véliz 76, 6:0 Soto 80, 7:0 Yáńez 84 |
Uwaga: wenezuelski piłkarz Páez otrzymał czerwoną kartkę |
CHILE – KOLUMBIA 2:0 (1:0) |
---|
5 września 1979, Santiago, Estadio Nacional (widzów 85 000) |
Sędzia: Wilfredo Cáceres |
CHILE: Osbén – Galindo, Valenzuela, Soto, Escobar – Rivas, Rojas (Neira), Yáńez (Bonvallet) – Peredo, Caszely, Véliz |
KOLUMBIA: Zape – Castro, Escobar, Reyes, Bolańo – Herrera, Chaparro, Valverde – Díaz (Morón), Iguarán, Ortiz |
Bramki: 1:0 Caszely 14, 2:0 Peredo 58 |
Grupa 2
BOLIWIA – ARGENTYNA 2:1 (1:1) |
---|
18 lipca 1979, La Paz, Estadio Hernando Siles (widzów 40 000) |
Sędzia: Octavio Sierra |
BOLIWIA: Jiménez – Fierro, Espinosa, Vaca, Del Llano – Angulo, Romero, Aragonés – Borja, Reynaldo (Mezza), Aguilar |
ARGENTYNA: Vidallé – Saporiti, Van Tuyne, Passarella, Bordón – Gáspari, Larraquy, López – Castro, Fortunato (59 Gaitán), Díaz (46 Coscia) |
Bramki: 0:1 López 5, 1:1 Reynaldo 29, 2:1 Reynaldo 66 |
BOLIWIA – BRAZYLIA 2:1 (1:1) |
---|
26 lipca 1979, La Paz, Estadio Hernando Siles (widzów 40 000) |
Sędzia: Orlando Sánchez |
BOLIWIA: Jiménez – Vargas, Espinosa, Vaca, Del Llano – Romero (Paniagua), Aragonés, Angulo – Borja, Reynaldo, Aguilar |
BRAZYLIA: Leăo – Junior, Oscar, Amaral, Pedrinho – Batista, Carpeggiani, Nilton Santos – Renato (Zenon), Roberto Dinamita, Zé Sergio (Juan) |
Bramki: 0:1 Roberto Dinamita 30k, 1:1 Aragonés 36k, 2:1 Aragonés 63 |
BRAZYLIA – ARGENTYNA 2:1 (1:1) |
---|
2 sierpnia 1979, Rio de Janeiro, Maracanã (widzów 130 000) |
Sędzia: Edison Pérez |
BRAZYLIA: Leăo – Toninho, Amaral, Edinho, Pedrinho – Carpeggiani, Zenon (Batista), Tita – Palinha (Juan), Zico, Zé Sergio |
ARGENTYNA: Vidallé – Barbas, Van Tuyne, Passarella, Bordón – Gáspari, Larraquy, Gaitán (46 López) – Coscia, Maradona, Díaz (62 Castro) |
Bramki: 1:0 Zico 2, 1:1 Coscia 29, 2:1 Tita 54 |
ARGENTYNA – BOLIWIA 3:0 (2:0) |
---|
8 sierpnia 1979, Buenos Aires, Estadio José Amalfitani (widzów 30 000) |
Sędzia: Sergio Vásquez |
ARGENTYNA: Vidallé – Saporiti, Van Tuyne, Passarella, Bordón – Gáspari, Larraquy (46 Barbas), Maradona – Coscia, Fortunato, Díaz |
BOLIWIA: Hoyos – Vargas, Vaca, Espinosa, Del Llano – Angulo, Borja, Romero – Reynaldo (Mezza), Aragonés, Aguilar |
Bramki: 1:0 Passarella 1, 2:0 Gáspari 15, 3:0 Maradona 65 |
BRAZYLIA – BOLIWIA 2:0 (0:0) |
---|
16 sierpnia 1979, São Paulo, Estádio do Morumbi (widzów 50 000) |
Sędzia: José Vergara |
BRAZYLIA: Leăo – Toninho, Amaral, Edinho, Junior – Batista, Zenon (Palinha), Nilton Batata (Tita) – Zico, Sócrates, Zé Sergio |
BOLIWIA: Jiménez – Vargas, Espinosa, Vaca (Delfín), Del Llano – González, Romero, Aragonés – Borja, Reynaldo, Aguilar |
Bramki: 1:0 Tita 46, 2:0 Zico 90 |
ARGENTYNA – BRAZYLIA 2:2 (1:1) |
---|
23 sierpnia 1979, Buenos Aires, Estadio Monumental (widzów 68 000) |
Sędzia: Roque Cerullo |
ARGENTYNA: Vidallé – Ocańo, Van Tuyne, Passarella, Bordón – Gáspari, Gallego, Bochini – Coscia (59 Valencia), Fortunato (79 Castro), Díaz |
BRAZYLIA: Leăo – Toninho, Amaral, Edinho, Junior – Batista, Carpeggiani (65 Falcăo), Tita – Zico, Sócrates, Zé Sergio |
Bramki: 0:1 Sócrates 17g, 1:1 Passarella 38w, 1:2 Sócrates 65k, 2:2 Díaz 71 |
Uwagi: czerwone kartki otrzymali dwaj piłkarze – Gallego z Argentyny i Zico z Brazylii |
Grupa 3
EKWADOR – PARAGWAJ 1:2 |
---|
29 sierpnia 1979, Quito, Estadio Atahualpa (widzów 45 000) |
Sędzia: Carlos Espósito |
EKWADOR: Rodríguez – Perlaza (Granda), Pérez, Paes, Klinger – Villafuerte (Alarcón), C.Ron, Torres Garcés – Tenorio, V.Ron, Mantilla |
PARAGWAJ: Fernández – Solalinde, Paredes, Cibils, Torales – Torres (Colmán), Kiese (Florentín), Talavera – Isasi, E.Villalba, Aquino |
Bramki: Torres Garcés k – Talavera, Solalinde |
EKWADOR – URUGWAJ 2:1 (2:0) |
---|
5 września 1979, Quito, Estadio Atahualpa (widzów 30 000) |
Sędzia: Romualdo Arppi Filho |
EKWADOR: Rodríguez – Perlaza, Pérez, Paes, Klinger – Granda, C.Ron, Torres Garcés – Tenorio (Villafuerte), Alarcón (V.Ron), Madruńero |
URUGWAJ: Rodríguez – Moreira, De León, Marcenaro, Agresta – Zoryez, Castillo, Unanue (Maneiro) – Saralegui, Victorino, Alonso |
Bramki: 1:0 Tenorio 6, 2:0 Alarcón 9, 2:1 Victorino 79 k |
Uwagi: piłkarz Ekwadoru Torres Garcés nie wykorzystał rzutu karnego; w 65 minucie czerwoną kartkę otrzymał urugwajski piłkarz Castillo |
PARAGWAJ – EKWADOR 2:0 |
---|
13 września 1979, Asunción, Estadio Defensores del Chaco (widzów 25 000) |
Sędzia: Abel Gnecco |
PARAGWAJ: Fernández – Arce, Ovelar, Cibils, Torales – Osorio, Florentín, Romero – Fleitas (Escobar), Meza (Sandoval), E.Morel |
EKWADOR: Rodríguez – Perlaza, Paes, Pérez, Klinger – Granda, C.Ron, Torres Garcés – Alarcón, Tenorio (V.Ron), Madruńero (Mantilla) |
Bramki: 1:0 E.Morel, 2:0 Osorio |
URUGWAJ – EKWADOR 2:1 (1:0) |
---|
16 września 1979, Montevideo, Estadio Centenario (widzów 25 000) |
Sędzia: Oscar Scolfaro |
URUGWAJ: Rodríguez – Moreira, De León, Marcenaro, Agresta – Zoryez, Saralegui (Alonso), Paz – Bica (Unanue), Victorino, Maneiro |
EKWADOR: Rodríguez – Perlaza, Paes, Figueroa, Klinger – Granda, C.Ron, Torres Garcés (Alarcón) – Tenorio, V.Ron, Mantilla |
Bramki: 1:0 Bica 4, 2:0 Victorino 57k, 2:1 Klinger 77 |
Czerwone kartki: Maneiro (78) / Granda (57), C.Ron (81) |
PARAGWAJ – URUGWAJ 0:0 |
---|
20 września 1979, Asunción, Estadio Defensores del Chaco (widzów 25 000) |
Sędzia: Sergio Vásquez |
PARAGWAJ: Fernández – Arce, Ovelar, Cibils, Torales – Torres, Osorio, Talavera – Isasi, Acosta (Florentín), E.Morel |
URUGWAJ: Rodríguez – Diogo, Cáceres, De León, Agresta – González, Milar (Unanue), De la Peńa – Bica, Victorino, Paz |
Uwagi: w 35 minucie czerwoną kartkę otrzymał paragwajski piłkarz Ovelar |
URUGWAJ – PARAGWAJ 2:2 (0:1) |
---|
26 września 1979, Montevideo, Estadio Centenario (widzów 18 000) |
Sędzia: Edison Pérez |
URUGWAJ: Rodríguez – Diogo, Cáceres, De León, Agresta – González, Milar, Alonso (Vargas) – Bica, De la Peńa, Paz |
PARAGWAJ: Báez – Espínola, Cibils, J.M.Villalba, Torales – Vera, Florentín, Pesoa (Romero) – Acosta, M.Morel, E.Morel |
Bramki: 0:1 E.Morel 34, 1:1 Milar 54k, 2:1 Paz 83, 2:2 E.Morel 88 |
Półfinały
PERU – CHILE 1:2 (0:1) |
---|
17 października 1979, Lima, Estadio Nacional (widzów 50 000) |
Sędzia: Romualdo Arppi Filho |
PERU: Acasuzo – Duarte, Olaechea, Chumpitaz, Díaz – Velásquez, Leguía, Cueto – Mosquera, La Rosa, Ravello (59 Labarthe) |
CHILE: Osbén – Galindo, Valenzuela, Figueroa, Escobar – Rivas, Dubó, Soto, Rojas – Caszely (81 Bonvallet), Yáńez |
Bramki: 0:1 Caszely 36, 1:1 Mosquera 71, 1:2 Caszely 76 |
CHILE – PERU 0:0 |
---|
24 października 1979, Santiago, Estadio Nacional (widzów 75 000) |
Sędzia: Juan Daniel Cardellino |
CHILE: Osbén – Galindo, Valenzuela, Figueroa, Escobar – Rivas, Dubó (63 Bonvallet), Rojas – Yáńez, Caszely, Véliz (46 Soto) |
PERU: Acasuzo – Navarro, Olaechea, Chumpitaz, Díaz – Velásquez, Leguía (68 Gorriti), Cueto (8 Rojas) – Mosquera, La Rosa, Ravello |
Czerwone kartki: Figueroa (40) / Rojas (33) |
PARAGWAJ – BRAZYLIA 2:1 (2:0) |
---|
24 października 1979, Asunción, Estadio Defensores del Chaco (widzów 50 000) |
Sędzia: Ramón Barreto |
PARAGWAJ: Fernández – Espínola, Cibils, Sosa, Torales – Torres (Romero), Florentín, Talavera – Isasi, M.Morel (Pesoa), E.Morel |
BRAZYLIA: Leăo – Toninho, Amaral, Edinho, Pedrinho – Chicăo, Falcăo, Tarciso – Jair Gonçalvez (Palinha), Sócrates, Éder (Zé Sergio) |
Bramki: 1:0 E.Morel 16, 2:0 Talavera 35, 2:1 Palinha 79 |
Uwagi: z boiska wyrzucony został brazylijski piłkarz Zico |
BRAZYLIA – PARAGWAJ 2:2 (1:1) |
---|
31 października 1979, Rio de Janeiro, Maracanã (widzów 80 000) |
Sędzia: Carlos Espósito |
BRAZYLIA: Leăo – Toninho, Amaral, Edinho, Marco Antonio – Carpeggiani (62 Pintinho), Falcăo, Tita (60 Zezé) – Palinha, Sócrates, Zé Sergio |
PARAGWAJ: Fernández – Espínola, Paredes, Sosa (89 Cibils), Torales – Florentín, Kiese, Talavera (57 Romero) – Isasi, M.Morel, E.Morel |
Bramki: 1:0 Falcăo 29, 1:1 M.Morel 31, 2:1 Sócrates 61k, 2:2 Romero 68 |
Finał
W dwumeczu finałowym nie liczyły się bramki, tylko punkty. Ponieważ oba zespoły zdobyły po 2 punkty, rozegrano mecz dodatkowy, który zakończył się remisem. O ostatecznym zwycięstwie Paragwaju zadecydowała większa liczba zdobytych bramek z wszystkich meczów finałowych.
PARAGWAJ – CHILE 3:0 (2:0) |
---|
28 listopada 1979, Asunción, Estadio Defensores del Chaco (widzów 40 000) |
Sędzia: Luis Gregorio Da Rosa |
PARAGWAJ: Fernández – Espínola, Paredes (79 Cibils), Sosa, Torales – Torres (62 Florentín), Kiese, Romero – Isasi, M.Morel, E.Morel |
CHILE: Osbén – Galindo, Valenzuela, Quintano, Escobar – Rivas, Soto, Bonvallet (46 Estay) – Rojas, Caszely, Fabbiani |
Bramki: 1:0 Romero 12g, 2:0 M.Morel 36g, 3:0 Romero 85w |
CHILE – PARAGWAJ 1:0 (1:0) |
---|
5 grudnia 1979, Santiago, Estadio Nacional (widzów 55 000) |
Sędzia: Ramón Barreto |
CHILE: Osbén – Galindo, Valenzuela, Figueroa, Escobar – Rivas, Bonvallet, Rojas (85 Neira) – Caszely, Fabbiani (56 Estay), Véliz |
PARAGWAJ: Fernández – Solalinde, Paredes, Sosa, Torales – Romero, Kiese (46 Florentín), Talavera (80 Cabańas) – Isasi, M.Morel, E.Morel |
Bramki: 1:0 Rivas 10 |
Czerwone kartki: Bonvallet (17) / E.Morel (17) |
PARAGWAJ – CHILE 0:0 (0:0, 0:0) |
---|
11 grudnia 1979, Buenos Aires, Estadio José Amalfitani (widzów 6000) |
Sędzia: Arnaldo César Coelho |
PARAGWAJ: Fernández – Espínola, Paredes, Sosa, Torales – Florentín, Kiese, Romero – Pérez (85 Cibils), M.Morel, Aquino (61 Torres) |
CHILE: Osbén – Galindo, Figueroa, Valenzuela, Escobar – Rivas, Dubó (90 Estay), Rojas – Caszely, Fabbiani (61 Yáńez), Véliz |
Podsumowanie
Grupa 1
Wyniki
1 sierpnia San Cristóbal | Wenezuela | 0 | – | 0 | Kolumbia |
8 sierpnia San Cristóbal | Wenezuela | 1 | – | 1 (0-0) | Chile |
15 sierpnia Bogota | Kolumbia | 1 | – | 0 (1-0) | Chile |
22 sierpnia Bogota | Kolumbia | 4 | – | 0 (1-0) | Wenezuela |
29 sierpnia Santiago | Chile | 7 | – | 0 (2-0) | Wenezuela |
5 września Santiago | Chile | 2 | – | 0 (1-0) | Kolumbia |
Tabela końcowa
Grupa 1
M | Reprezentacja | L.m. | Zw. | Rem. | Por. | Bramki | R.br. | Pkt |
1 | Chile | 4 | 2 | 1 | 1 | 10:2 | +8 | 5 |
2 | Kolumbia | 4 | 2 | 1 | 1 | 5:2 | +3 | 5 |
3 | Wenezuela | 4 | 0 | 2 | 2 | 1:12 | -11 | 2 |
Grupa 2
Wyniki
18 lipca La Paz | Boliwia | 2 | – | 1 (1-1) | Argentyna |
26 lipca La Paz | Boliwia | 2 | – | 1 (1-1) | Brazylia |
2 sierpnia Rio de Janeiro | Brazylia | 2 | – | 1 (1-1) | Argentyna |
8 sierpnia Buenos Aires | Argentyna | 3 | – | 0 (2-0) | Boliwia |
16 sierpnia São Paulo | Brazylia | 2 | – | 0 (0-0) | Boliwia |
23 sierpnia Buenos Aires | Argentyna | 2 | – | 2 (1-1) | Brazylia |
Tabela końcowa
Grupa 2
M | Reprezentacja | L.m. | Zw. | Rem. | Por. | Bramki | R.br. | Pkt |
1 | Brazylia | 4 | 2 | 1 | 1 | 7:5 | +2 | 5 |
2 | Boliwia | 4 | 2 | 0 | 2 | 4:7 | -3 | 4 |
3 | Argentyna | 4 | 1 | 1 | 2 | 7:6 | +1 | 3 |
Grupa 3
Wyniki
29 sierpnia Quito | Ekwador | 1 | – | 2 | Paragwaj |
5 września Quito | Ekwador | 2 | – | 1 (2-0) | Urugwaj |
13 września Asunción | Paragwaj | 2 | – | 0 | Ekwador |
16 września Montevideo | Urugwaj | 2 | – | 1 (1-0) | Ekwador |
20 września Asunción | Paragwaj | 0 | – | 0 | Urugwaj |
26 września Montevideo | Urugwaj | 2 | – | 2 (0-1) | Paragwaj |
Tabela końcowa
Grupa 3
M | Reprezentacja | L.m. | Zw. | Rem. | Por. | Bramki | R.br. | Pkt |
1 | Paragwaj | 4 | 2 | 2 | 0 | 6:3 | +3 | 6 |
2 | Urugwaj | 4 | 1 | 2 | 1 | 5:5 | 0 | 4 |
3 | Ekwador | 4 | 1 | 0 | 3 | 4:7 | -3 | 2 |
Półfinały
17 października Lima | Peru | 1 | – | 2 (0-1) | Chile |
24 października Santiago | Chile | 0 | – | 0 | Peru |
24 października Asunción | Paragwaj | 2 | – | 1 (2-0) | Brazylia |
31 października Rio de Janeiro | Brazylia | 2 | – | 2 (1-1) | Paragwaj |
Finał
28 listopada Asunción | Paragwaj | 3 | – | 0 (2-0) | Chile |
5 grudnia Santiago | Chile | 1 | – | 0 (1-0) | Paragwaj |
11 grudnia Buenos Aires Argentyna | Chile | 0 | – | 0, po dogrywce (0-0, 0-0, 0-0) | Paragwaj |
Trzydziestym pierwszym triumfatorem turnieju Copa América został po raz drugi zespół Paragwaju.
Strzelcy bramek
Gole | Piłkarze |
---|---|
4 | Peredo E.Morel |
3 | Sócrates Caszely, Rivas |
2 | Passarella Aragonés, Reynaldo |
1 | Coscia, Díaz, Gáspari, López, Maradona Falcăo, Palinha, Roberto Dinamita |
Sędziowie
Mecze | Sędziowie |
---|---|
3 | Carlos Espósito Romualdo Arppi Filho |
2 | Sergio Vásquez Edison Pérez |
1 | Abel Gnecco Luis Barrancos |
Linki zewnętrzne
- RSSSF