Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 – 4 × 100 m stylem dowolnym mężczyzn
- Główny artykuł: Pływanie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004.
Południowa Afryka | |
Holandia | |
Stany Zjednoczone |
Konkurencje pływackie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 | |||||
---|---|---|---|---|---|
Styl dowolny | |||||
50 m | mężczyźni | kobiety | |||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
400 m | mężczyźni | kobiety | |||
800 m | kobiety | ||||
1500 m | mężczyźni | ||||
Styl grzbietowy | |||||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
Styl klasyczny | |||||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
Styl motylkowy | |||||
100 m | mężczyźni | kobiety | |||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
Styl zmienny | |||||
200 m | mężczyźni | kobiety | |||
400 m | mężczyźni | kobiety | |||
Sztafety – styl dowolny | |||||
4 × 100 m | mężczyźni | kobiety | |||
4 × 200 m | mężczyźni | kobiety | |||
Sztafety – styl zmienny | |||||
4 × 100 m | mężczyźni | kobiety | |||
Ten szablon: pokaż • dyskusja • edytuj |
4 × 100 m stylem dowolnym mężczyzn – jedna z konkurencji pływackich, które odbyły się podczas XXVIII Igrzysk Olimpijskich. Eliminacje i finał miały miejsce 15 sierpnia.
W wyścigu finałowym zwyciężyła sztafeta południowoafrykańska w składzie Roland Mark Schoeman, Lyndon Ferns, Darian Townsend, Ryk Neethling, która pobiła rekord świata (3:13,17). Płynący na pierwszej zmianie Schoeman ustanowił nowy rekord Afryki (48,17) na dystansie 100 m kraulem. Holendrzy po 300 m wyścigu byli na czwartym miejscu, ale dzięki Pieterowi van den Hoogenbandowi, który uzyskał najszybszy międzyczas spośród wszystkich zawodników (46,79) zdobyli srebro i pobli rekord swojego kraju (3:14,36). Brąz z czasem 3:14,62 wywalczyli Amerykanie dla których był to najsłabszy w historii rezultat na igrzyskach olimpijskich[a].
Terminarz
Wszystkie godziny podane są w czasie greckim (UTC+03:00) oraz polskim (CEST).
Data | Godzina rozpoczęcia | ||
---|---|---|---|
UTC+03:00 | CEST | ||
15 sierpnia 2004 | 12:01 | 11:01 | Eliminacje[2] |
21:00 | 20:00 | Finał[3] |
Rekordy
Przed zawodami rekord świata i rekord olimpijski wyglądały następująco:
Rekord | Reprezentacja | Czas | Miejsce | Data |
---|---|---|---|---|
Rekord świata | Australia Michael Klim (48,18) Chris Fydler (48,48) Ashley Callus (48,71) Ian Thorpe (48,30) | 3:13,67[1] | Sydney | 16 września 2000 |
Rekord olimpijski | Australia Michael Klim (48,18) Chris Fydler (48,48) Ashley Callus (48,71) Ian Thorpe (48,30) | 3:13,67[1] | Sydney | 16 września 2000 |
W trakcie zawodów ustanowiono następujące rekordy:
Data | Etap konkurencji | Reprezentacja | Czas | Rekord |
---|---|---|---|---|
15 sierpnia | finał | Południowa Afryka Roland Mark Schoeman (48,17) Lyndon Ferns (48,13) Darian Townsend (48,96) Ryk Neethling (47,91) | 3:13,17 | , |
Wyniki
Eliminacje
Miejsce | Wyścig | Tor | Państwo | Zawodnik | Czas | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. | 1 | 6 | Południowa Afryka | Roland Mark Schoeman (48,38) Lyndon Ferns (48,34) Darian Townsend (49,13) Ryk Neethling (47,99) | 3:13,84 | Q, |
2. | 1 | 4 | Stany Zjednoczone | Gabe Woodward (49,93) Nate Dusing (49,01) Neil Walker (48,16) Gary Hall Jr. (48,73) | 3:15,83 | Q |
3. | 1 | 5 | Włochy | Lorenzo Vismara (49,67) Michele Scarica (48,92) Alessandro Calvi (49,35) Christian Galenda (48,24) | 3:16,18 | Q |
4. | 1 | 2 | Holandia | Mark Veens (49,73) Johan Kenkhuis (48,80) Mitja Zastrow (48,90) Klaas-Erik Zwering (48,99) | 3:16,42 | Q |
5. | 2 | 4 | Rosja | Andriej Kaprałow (49,12) Jewgienij Łagunow (49,68) Iwan Usow (49,86) Dienis Pimankow (48,80) | 3:17,46 | Q |
6. | 2 | 3 | Australia | Ashley Callus (50,04) Eamon Sullivan (49,13) Jono van Hazel (49,65) Todd Pearson (48,82) | 3:17,64 | Q |
2 | 5 | Francja | Romain Barnier (49,73) Julien Sicot (49,29) Fabien Gilot (49,21) Amaury Leveaux (49,41) | Q | ||
8. | 1 | 3 | Niemcy | Stephan Kunzelmann (50,09) Christian Keller (50,16) Torsten Spanneberg (49,36) Lars Conrad (48,36) | 3:17,97 | Q |
9. | 2 | 6 | Kanada | Yannick Lupien (50,16) Riley Janes (49,49) Mike Mintenko (49,60) Brent Hayden (49,10) | 3:18,35 | |
10. | 2 | 1 | Ukraina | Denys Syzonenko (50,05) Andrij Serdinow (49,94) Pavel Khnykin (49,47) Yuriy Yegoshin (49,49) | 3:18,95 | |
11. | 1 | 8 | Litwa | Rolandas Gimbutis (49,11) Saulius Binevičius (50,35) Paulius Viktoravičius (50,20) Vytautas Janušaitis (49,62) | 3:19,28 | |
12. | 2 | 7 | Brazylia | Jader Souza (50,89) Gustavo Borges (49,59) Carlos Jayme (49,67) Rodrigo Castro (50,05) | 3:20,20 | |
13. | 1 | 1 | Chorwacja | Duje Draganja (50,38) Mario Delač (49,75) Ivan Mladina (50,16) Igor Čerenšek (50,72) | 3:21,01 | |
14. | 2 | 8 | Grecja | Aristidis Grigoriadis (50,15) Alexandros Tsoltos (51,03) Spyridon Bitsakis (52,25) Andreas Zisimos (50,83) | 3:24,26 | |
15. | 1 | 7 | Chiny | Chen Zuo (50,75) Liu Weijia (51,15) Zheng Kunliang (51,34) Huang Shaohua (51,07) | 3:24,31 | |
16. ! | 2 | 2 | Szwecja | Eric la Fleur (50,43) Stefan Nystrand (48,61) Mattias Ohlin (50,24) Lars Frölander | 9:99,99 ! | DSQ |
Finał
Miejsce | Tor | Państwo | Zawodnik | Czas | Strata | Uwagi |
---|---|---|---|---|---|---|
1. ! | 4 | Południowa Afryka | Roland Mark Schoeman (48,17) Lyndon Ferns (48,13) Darian Townsend (48,96) Ryk Neethling (47,91) | 3:13,17 | , | |
2. ! | 6 | Holandia | Johan Kenkhuis (49,81) Mitja Zastrow (49,25) Klaas-Erik Zwering (48,51) Pieter van den Hoogenband (46,79) | 3:14,36 | 1,19 | |
3. ! | 5 | Stany Zjednoczone | Ian Crocker (50,05) Michael Phelps (48,74) Neil Walker (47,97) Jason Lezak (47,86) | 3:14,62 | 1,45 | |
4. | 2 | Rosja | Andriej Kaprałow (49,27) Jewgienij Łagunow (49,17) Dienis Pimankow (49,25) Aleksandr Popow (48,06) | 3:15,75 | 2,68 | |
3 | Włochy | Lorenzo Vismara (49,16) Filippo Magnini (48,30) Michele Scarica (49,21) Christian Galenda (49,08) | ||||
6. | 1 | Australia | Michael Klim (49,37) Todd Pearson (49,07) Eamon Sullivan (49,19) Ian Thorpe (48,14) | 3:15,77 | 2,70 | |
7. | 7 | Francja | Romain Barnier (49,65) Julien Sicot (49,31) Fabien Gilot (48,95) Frédérick Bousquet (48,32) | 3:16,23 | 3,06 | |
8. | 8 | Niemcy | Jens Schreiber (49,88) Lars Conrad (48,72) Torsten Spanneberg (49,24) Stefan Herbst (49,34) | 3:17,18 | 4,01 |
Uwagi
Przypisy
- ↑ a b c Sydney 2000 – 4 × 100 m stylem dowolnym mężczyzn (finał) – wyniki. 2000-09-16. [dostęp 2016-10-04]. (ang.).
- ↑ a b Ateny 2004 – 4 × 100 m stylem dowolnym mężczyzn (eliminacje) – wyniki. 2004-08-15. [dostęp 2016-10-04]. (ang.).
- ↑ a b Ateny 2004 – 4 × 100 m stylem dowolnym mężczyzn (finał) – wyniki. 2004-08-15. [dostęp 2016-10-04]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-02-11)]. (ang.).
- p
- d
- e