Sezon | Gr. | K | T | Mistrz | Wicemistrz | III miejsce | Br. | Król strzelców | Uwagi |
Gruppa B (ros. Группа Б) |
1936 (w) | | | | 1 | Dinamo Tiflis | ZIS Moskwa | Staliniec Leningrad | ? | ? | |
1936 (j) | | | | 1 | Sierp i Mołot Moskwa | Temp Baku | Staliniec Moskwa | ? | ? | |
1937 | | | | 1 | Spartak Leningrad | Dinamo Rostów nad Donem | Temp Baku | ? | ? | |
1938 | | | | | | | | | | była częścią Grupy A |
1939 | | | | 1 | Krylja Sowietow Moskwa | Lokomotiwi Tbilisi | Dinamo Rostów nad Donem | ? | ? | tylko 1 runda |
1940 | | | | 1 | Krasnaja Zaria Leningrad | Spartak Leningrad | Stroitiel Juga Baku | ? | ? | |
1941 | | | | | | | | | | wstrzymane przez II wojnę światową |
1942–1944 | | | | | | | | | | nie rozgrywano z powodu II wojny światowej |
Wtoraja gruppa (ros. Вторая группа) |
1945 | | | | 1 | Krylja Sowietow Kujbyszew | WWS Moskwa | MWO Moskwa | ? | ? | |
1946 | Jug | | | 1 | WWS Moskwa | DO Tbilisi | Łokomotyw Charków | ? | ? | 2 grupy+finał |
Wostok | | | 1 | Piszczewik Moskwa | Torpedo Gorki | MWO Moskwa |
finał | | | 1 | WWS Moskwa | Piszczewik Moskwa | |
1947 | Centralnaja | | | 1 | Lokomotiw Moskwa | MWO Moskwa | Dinamo Ryga | ? | ? | 6 grup+finał |
1 zona RSFSR | | | 1 | Torpedo Gorki | Dinamo Saratów | Zenit Iżewsk |
2 zona RSFSR | | | 1 | Dzierżyniec Czelabińsk | ODO Nowosybirsk | Krylja Sowietow Mołotow |
zona USSR | | | 1 | Łokomotyw Charków | Szachtar Stalino | Charczowyk Odessa |
Zakawkazskaja | | | 1 | ODO Tbilisi | Dinamo Erywań | Lokomotiwi Tbilisi |
Sredneaziatskaja | | | 1 | Dinamo Stalinabad | Dinamo Ałmaty | Dinamo Taszkent |
finał | | | 1 | Lokomotiw Moskwa | Torpedo Gorki | Łokomotyw Charków |
1948 | Centralnaja | | | 1 | Metallurg Moskwa | Dinamo Ryga | MWO Moskwa | ? | ? | 6 grup+finał |
1 zona RSFSR | | | 1 | Dinamo Kazań | Torpedo Gorki | Krasnoje Znamia Iwanowo |
2 zona RSFSR | | | 1 | Dzierżyniec Czelabińsk | ODO Nowosybirsk | ODO Swierdłowsk |
zona USSR | | | 1 | Łokomotyw Charków | Stal Dniepropetrowsk | ODO Kijów |
Jużnaja | | | 1 | Dinamo Erywań | ODO Tbilisi | Spartaki Tbilisi |
Sredneaziatskaja | | | 1 | ODO Taszkent | Dinamo Ałmaty | Lokomotiw Aszchabad |
finał | | | 1 | Łokomotyw Charków | Metallurg Moskwa | Dinamo Erywań |
1949 | Centralnaja | | | 1 | Spartaki Tbilisi | Dinamo Kutaisi | Spartakas Wilno | ? | ? | 6 grup+grupa finałowa+finał |
1 zona RSFSR | | | 1 | Dinamo Rostów nad Donem | WMS Moskwa | Dinamo Krasnodar |
2 zona RSFSR | | | 1 | DO Swierdłowsk | DO Nowosybirsk | Dzierżyniec Czelabińsk |
3 zona RSFSR | | | 1 | Sudostroitiel Leningrad | DO Leningrad | Metallurg Moskwa |
4 zona RSFSR | | | 1 | z-d im.Kalinina Kaliningrad | Stroitiel Dulowo | Krasnoje Znamia Oriechowo-Zujewo |
zona USSR | | | 1 | Charczowyk Odessa | Spartak Lwów | ODO Kijów |
finał | | | 1 | Spartaki Tbilisi | z-d im.Kalinina Kaliningrad | Charczowyk Odessa |
Klass B (ros. Класс Б) |
1950 | | | | 1 | WMS Moskwa | Torpedo Gorki | Spartakas Wilno | ? | ? | |
1951 | | | | 1 | m.Kalinin | Dynama Mińsk | Lokomotiw Moskwa | ? | ? | |
1952 | Charków | | | 1 | Spartakas Wilno | Łokomotyw Charków | WMS Moskwa | ? | ? | 3 grupy+2 grupy finałowe |
Iwanowo | | | 1 | DO Tbilisi | Krasnoje Znamia Iwanowo | Dinamo Ałmaty |
Baku | | | 1 | Nieftianik Baku | Burevestnic Kiszyniów | Torpedo Gorki |
finał | | | 1 | Łokomotyw Charków | Spartakas Wilno | DO Tbilisi |
1953 | 1 zona | | | 1 | Spartaki Tbilisi | Dinamo Erywań | Torpedo Rostów nad Donem | ? | ? | 3 grupy+finał |
2 zona | | | 1 | Znamia Iwanowo | Dynama Mińsk | Metałurh Odessa |
3 zona | | | 1 | Szachtar Stalino | Torpedo Gorki | Metałurh Zaporoże |
finał | | | 1 | Dynama Mińsk | Torpedo Gorki | Szachtar Stalino |
1954 | 1 zona | | | 1 | Spartak Erywań | Nieftianik Baku | ODO Tbilisi | ? | ? | 3 grupy+finał |
2 zona | | | 1 | Zenit Moskwa | Spartakas Wilno | Chimik Moskwa |
3 zona | | | 1 | Szachtar Stalino | Torpedo Rostów nad Donem | Metałurh Zaporoże |
finał | | | 1 | Szachtar Stalino | Spartakas Wilno | Nieftianik Baku |
1955 | 1 zona | | | 1 | Burevestnic Kiszyniów | Spartak Kalinin | ODO Kijów | ? | ? | 2 grupy |
2 zona | | | 1 | ODO Swierdłowsk | Spartak Erywań | ODO Tbilisi |
1956 | 1 zona | | | 1 | Spartak Mińsk | Torpedo Taganrog | Metałurh Zaporoże | ? | ? | 2 grupy |
2 zona | | | 1 | Krylja Sowietow Kujbyszew | ODO Tbilisi | Spartak Erywań |
1957 | 1 zona | | | 1 | Awangard Leningrad | Torpedo Taganrog | Awanhard Charków | ? | ? | 4 grupy+finał |
2 zona | | | 1 | Spartak Stanisław | SKWO Lwów | Trudowyje Riezierwy Leningrad |
3 zona | | | 1 | SKWO Tbilisi | Spartak Erywań | Nieftianik Baku |
Dalnij Wostok | | | 1 | SKWO Chabarowsk | Dinamo Władywostok | Burewiestnik Tomsk |
finał | | | 1 | Awangard Leningrad | Spartak Stanisław | SKWO Tbilisi |
1958 | 1 zona | | | 1 | SKWO Odessa | Trudowyje Riezierwy Leningrad | Awanhard Mikołajów | ? | ? | 6 grup+finał |
2 zona | | | 1 | SKCzF Sewastopol | Metałurh Zaporoże | Rostsielmasz Rostów nad Donem |
3 zona | | | 1 | SKWO Lwów | Spartak Mińsk | Łokomotyw Winnica |
4 zona | | | 1 | SKWO Rostów nad Donem | Spartak Erywań | Kubań Krasnodar |
5 zona | | | 1 | SKWO Swierdłowsk | Kajrat Ałmaty | Zwiezda Perm |
6 zona | | | 1 | SKWO Chabarowsk | Tomicz Tomsk | Urożaj Barnauł |
finał | | | 1 | SKWO Rostów nad Donem | SKWO Swierdłowsk | SKCzF Sewastopol |
1959 | 1 zona | | | 1 | Trud Woroneż | Dinamo Kirow | Awanhard Mikołajów | ? | ? | 7 grup+finał RSFSR |
2 zona | | | 1 | Trudowyje Riezierwy Leningrad | Trud Głuchowo | Awanhard Charków |
3 zona | | | 1 | Spartak Erywań | Terek Grozny | Torpedo Taganrog |
4 zona | | | 1 | Łokomotyw Winnica | Baltika Kaliningrad | SKWO Odessa |
5 zona | | | 1 | Admirałtiejec Leningrad | Wołga Kalinin | Zenit Iżewsk |
6 zona | | | 1 | Pamir Leninabad | Maszinostroitiel Swierdłowsk | Metallurg Magnitogorsk |
7 zona | | | 1 | SKWO Swierdłowsk | Łokomotiw Krasnojarsk | SKWO Chabarowsk |
finał RSFSR | | | 1 | Admirałtiejec Leningrad | Trudowyje Riezierwy Leningrad | Trud Woroneż |
1960 | 1 zona RSFSR | | | 1 | Trud Woroneż | Spartak Leningrad | Szachtior Stalinogorsk | ? | ? | 5 grup RSFSR, 2 grupy USSR, 2 grupy rep.radzieckich+3 grupy finałowe |
2 zona RSFSR | | | 1 | Wołga Kalinin | Szynnik Jarosław | Dinamo Kirow |
3 zona RSFSR | | | 1 | Terek Grozny | Torpedo Taganrog | Spartak Krasnodar |
4 zona RSFSR | | | 1 | Mietałłurg Niżny Tagił | Zwiezda Perm | Łokomotiw Czelabińsk |
5 zona RSFSR | | | 1 | Irtysz Omsk | SKA-Chabarowsk | Sibelektromotor Tomsk |
finał RSFSR | | | 1 | Trud Woroneż | Irtysz Omsk | Wołga Kalinin |
1 zona USSR | | | 1 | Sudnobudiwnyk Mikołajów | Łokomotyw Winnica | Arsenał Kijów |
2 zona USSR | | | 1 | Metałurh Zaporoże | SKA Odessa | Trudowi Rezerwy Ługańsk |
finał USSR | | | 1 | Metałurh Zaporoże | Sudnobudiwnyk Mikołajów | |
1 zona Sojuznych respublik | | | 1 | Lokomotiwi Tbilisi | Urożaj Mińsk | Szirak Leninakan |
2 zona Sojuznych respublik | | | 1 | Torpedo Kutaisi | Pamir Leninabad | Progress Baku |
finał Sojuznych respublik | | | 1 | Torpedo Kutaisi | Lokomotiwi Tbilisi | |
1961 | 1 zona RSFSR | | | 1 | Wołga Kalinin | Mietałłurg Czerepowiec | Dinamo Leningrad | ? | ? | 6 grup RSFSR+finał, 2 grupy USSR+gry o miejsce, 2 grupy rep.radzieckich |
2 zona RSFSR | | | 1 | Dinamo Kirow | Baltika Kaliningrad | Iskra Kazań |
3 zona RSFSR | | | 1 | Krylja Sowietow Kujbyszew | Sokoł Saratów | Traktor Stalingrad |
4 zona RSFSR | | | 1 | Terek Grozny | Rostsielmasz Rostów nad Donem | Torpedo Taganrog |
5 zona RSFSR | | | 1 | Łokomotiw Czelabińsk | Urałmasz Swierdłowsk | Stroitiel Ufa |
6 zona RSFSR | | | 1 | SKA-Chabarowsk | SKA Nowosybirsk | Łucz Władywostok |
finał RSFSR | | | 1 | Krylja Sowietow Kujbyszew | Terek Grozny | Dinamo Kirow |
1 zona USSR | | | 1 | Czornomoreć Odessa | Łokomotyw Winnica | Zirka Kirowohrad |
2 zona USSR | | | 1 | SKA Odessa | Trudowi Rezerwy Ługańsk | Awanhard Żółte Wody |
stykowyje igry USSR | | | 1 | Czornomoreć Odessa | SKA Odessa | Łokomotyw Winnica |
1 zona Sojuznych respublik | | | 1 | Lokomotiwi Tbilisi | Szirak Leninakan | Lokomotiv Gomel |
2 zona Sojuznych respublik | | | 1 | Torpedo Kutaisi | Szachtior Karaganda | Metallurg Rustavi |
1962 | 1 zona RSFSR | | | 1 | Szynnik Jarosław | Spartak Leningrad | Tiekstilszczik Iwanowo | ? | ? | 5 grup RSFSR, 3 grupy USSR, 2 grupy rep.radzieckich+3 grupy finałowe |
2 zona RSFSR | | | 1 | Trud Woroneż | Trudowyje Riezierwy Kursk | m.Sierpuchow |
3 zona RSFSR | | | 1 | Spartak Krasnodar | Traktor Wołgograd | Rostsielmasz Rostów nad Donem |
4 zona RSFSR | | | 1 | Urałmasz Swierdłowsk | Łokomotiw Czelabińsk | Iskra Kazań |
5 zona RSFSR | | | 1 | SKA Nowosybirsk | SKA-Chabarowsk | Łucz Władywostok |
finał RSFSR | | | 1 | Spartak Krasnodar | Trud Woroneż | Urałmasz Swierdłowsk |
1 zona USSR | | | 1 | Czornomoreć Odessa | Polissia Żytomierz | Łokomotyw Donieck |
2 zona USSR | | | 1 | SKA Odessa | Metałurh Zaporoże | SKA Kijów |
3 zona USSR | | | 1 | Trudowi Rezerwy Ługańsk | Awanhard Symferopol | Łokomotyw Winnica |
finał USSR | | | 1 | Trudowi Rezerwy Ługańsk | Czornomoreć Odessa | Awanhard Symferopol |
1 zona Sojuznych respublik | | | 1 | Lokomotiv Gomel | Szirak Leninakan | Nairi Erywań |
2 zona Sojuznych respublik | | | 1 | Szachtior Karaganda | Alga Frunze | Metallurg Chimkent |
finał Sojuznych respublik | | | 1 | Szachtior Karaganda | Lokomotiv Gomel | |
Klass A, wtoraja gruppa (ros. Класс А (вторая группа)) |
1963 | | | | 1 | Szynnik Jarosław | Torpedo Gorki | Trud Woroneż | ? | ? | |
1964 | 1 podgruppa | | | 1 | Awanhard Charków | Czornomoreć Odessa | Žalgiris Wilno | ? | ? | 2 grupy+finał |
2 podgruppa | | | 1 | SKA Odessa | Szachtior Karaganda | Lokomotiw Moskwa |
finał | | | 1 | Lokomotiw Moskwa | SKA Odessa | Paxtakor Taszkent |
1965 | 1 podgruppa | | | 1 | Tiekstilszczik Iwanowo | Urałmasz Swierdłowsk | Awanhard Charków | ? | | 2 grupy+finał |
2 podgruppa | | | 1 | Szynnik Jarosław | Zoria Ługańsk | Žalgiris Wilno |
finał | | | 1 | Ararat Erywań | Kajrat Ałmaty | Awanhard Charków |
1966 | 1 podgruppa | | | 1 | Žalgiris Wilno | Tiekstilszczik Iwanowo | Kubań Krasnodar | ? | | 3 grupy+finał |
2 podgruppa | | | 1 | Zoria Ługańsk | SKA Kijów | SKA Lwów |
3 podgruppa | | | 1 | Politotdel Taszkentskaja obł. | Szachtior Karaganda | Stroitiel Ufa |
finał | | | 1 | Zoria Ługańsk | Žalgiris Wilno | Politotdel Taszkentskaja obł. |
1967 | 1 podgruppa | | | 1 | Dinamo Kirovbad | Daugava Ryga | Kubań Krasnodar | ? | | 3 grupy+finał |
2 podgruppa | | | 1 | SKA Kijów | Metałurh Zaporoże | SKA Lwów |
3 podgruppa | | | 1 | Szachtior Karaganda | Urałmasz Swierdłowsk | Ałga Frunze |
finał | | | 1 | Dinamo Kirovbad | Szachtior Karaganda | SKA Kijów |
1968 | 1 podgruppa | | | 1 | Karpaty Lwów | SKA Kijów | SKA Odessa | ? | | 4 grupy+finał |
2 podgruppa | | | 1 | Sudnobudiwnyk Mikołajów | Metalist Charków | Dnipro Dniepropetrowsk |
3 podgruppa | | | 1 | Urałmasz Swierdłowsk | Spartak Ordżonikidze | Dinamo Machaczkała |
4 podgruppa | | | 1 | Irtysz Omsk | Kuzbass Kemerowo | SKA-Chabarowsk |
finał | | | 1 | Urałmasz Swierdłowsk | Karpaty Lwów | Irtysz Omsk |
1969 | 1 podgruppa | | | 1 | Spartak Ordżonikidze | Dinamo Leningrad | Kubań Krasnodar | ? | | 4 grupy+finał |
2 podgruppa | | | 1 | SKA-Chabarowsk | Rubin Kazań | Mietałłurg Kujbyszew |
3 podgruppa | | | 1 | Dnipro Dniepropetrowsk | SKA Kijów | Metalist Charków |
4 podgruppa | | | 1 | Žalgiris Wilno | Szachtior Karaganda | Lokomotiwi Tbilisi |
finał | | | 1 | Spartak Ordżonikidze | Dnipro Dniepropetrowsk | SKA-Chabarowsk |
Klass A, pierwaja gruppa (ros. Класс А (первая группа)) |
1970 | | | | 1 | Karpaty Lwów | Kajrat Ałmaty | Dnipro Dniepropetrowsk | 24 | Janosz Habowda (Karpaty) | |
Pierwaja liga (ros. Первая лига) |
1971 | | | | 1 | Dnipro Dniepropetrowsk | Lokomotiw Moskwa | Czornomoreć Odessa | 24 | Witalij Razdajew (Kuzbass) | |
1972 | | | | 1 | Paxtakor Taszkent | Szachtar Donieck | Czornomoreć Odessa | 34 | Birodar Abduraimov (Paxtakor) | |
1973 | | | | 1 | Czornomoreć Odessa | Nistru Kiszyniów | Lokomotiw Moskwa | 38 | Anatolij Szepel (Czornomoreć) | |
1974 | | | | 1 | Lokomotiw Moskwa | SKA Rostów nad Donem | Dynama Mińsk | 25 | Aleksandr Markin (Zwiezda Perm), Mykoła Klimow (Tawrija) | |
1975 | | | | 1 | Krylja Sowietow Kujbyszew | Dynama Mińsk | Torpedo Kutaisi | 27 | Anatolij Ionkin (Kajrat) | |
1976 | | | | 1 | Kajrat Ałmaty | Neftçi Baku | Paxtakor Taszkent | 28 | Elbrus Abbasov (Neftçi) | |
1977 | | | | 1 | Spartak Moskwa | Paxtakor Taszkent | Tawrija Symferopol | 19 | Anatolij Zinczenko (Dinamo Leningrad), Witalij Razdajew (Kuzbass), Ihor Nadiejin (Nistru) | |
1978 | | | | 1 | Krylja Sowietow Kujbyszew | SKA Rostów nad Donem | Dynama Mińsk | 20 | Aleksandr Płosznik (Kubań), Siergiej Andriejew (SKA Rostów) | |
1979 | | | | 1 | Karpaty Lwów | Kubań Krasnodar | Pamir Duszanbe | 42 | Stepan Jurczyszyn (Karpaty) | |
1980 | | | | 1 | Tawrija Symferopol | Dnipro Dniepropetrowsk | Metalist Charków | 33 | Wołodymyr Naumenko (Tawrija) | |
1981 | | | | 1 | Metalist Charków | Torpedo Kutaisi | Lokomotiw Moskwa | 26 | Rawil Szaripow (Metałurh) | |
1982 | | | | 1 | Žalgiris Wilno | Nistru Kiszyniów | Kołos Nikopol | 26 | Heorhij Koladiuk (Kołos) | |
1983 | | | | 1 | Kajrat Ałmaty | SKA Rostów nad Donem | Fakieł Woroneż | 25 | Jurij Bondarenko (Tawrija) | |
1984 | | | | 1 | Fakieł Woroneż | Torpedo Kutaisi | SKA Karpaty Lwów | 27 | Rewaz Czelebadze (Dinamo Batumi) | |
1985 | Zapad | | | 1 | Daugava Ryga | SKA Karpaty Lwów | Kotajk Abowian | 29 | Walerij Szmarow (CSKA) | 2 grupy+finał z 2 grup |
Wostok | | | 1 | Szynnik Jarosław | Pamir Duszanbe | CSKA Moskwa |
Finał | | | 1 | Daugava Ryga | CSKA Moskwa | SKA Karpaty Lwów |
1986 | | | | 1 | CSKA Moskwa | Guria Lanczchuti | Daugava Ryga | 27 | Wazhen Manasian (Pamir), Besik Pridoniszwili (Guria) | |
1987 | | | | 1 | Czornomoreć Odessa | Lokomotiw Moskwa | Daugava Ryga | 23 | Wiktor Pimuszin (Kuzbass) | |
1988 | | | | 1 | Pamir Duszanbe | Rotor Wołgograd | CSKA Moskwa | 22 | Muhsin Muhammadijew (Pamir), Aleksandr Nikitin (Rotor) | |
1989 | | | | 1 | CSKA Moskwa | Guria Lanczchuti | Kajrat Ałmaty | 32 | Walerij Masalitin (CSKA) | |
1990 | | | | 1 | Spartak Władykaukaz | Paxtakor Taszkent | Metałurh Zaporoże | 37 | Igor Shkvirin (Paxtakor) | |
1991 | | | | 1 | Rotor Wołgograd | Tiligul Tyraspol | Urałmasz Swierdłowsk/Jekaterynburg | 25 | Serhij Husiew (Tiligul) | |