WTA Elite Trophy 2023
Miejsce | Chiny | ||
---|---|---|---|
Obiekt | Hengqin International Tennis Center | ||
Nawierzchnia | Twarda | ||
Data | 24–29.10.2023 | ||
WTA Tour | |||
Kategoria | WTA Elite Trophy | ||
Pula nagród | 2 409 000 $ | ||
Drabinka | 12S/6D | ||
Dyrektor | Brenda Perry, Li Mily | ||
Zwyciężczynie | |||
Gra pojedyncza Beatriz Haddad Maia | |||
Gra podwójna Beatriz Haddad Maia Wieronika Kudiermietowa | |||
| |||
Strona internetowa |
WTA Elite Trophy 2023, właśc. Huafa Technology WTA Elite Trophy Zhuhai 2023 – tenisowy turniej WTA z cyklu WTA Elite Trophy rozgrywany w dniach 24–29 października 2023 roku w Zhuhai na kortach twardych w hali o puli nagród wynoszącej 2 409 000 dolarów amerykańskich.
W zawodach singlowych udział brało 12 tenisistek, które nie zakwalifikowały się do WTA Finals. Tenisistki rywalizowały w czterech grupach po trzy osoby. Najlepsza zawodniczka z każdej grupy awansowała do półfinału, a ich zwyciężczynie zagrały o trofeum. W zawodach deblowych wzięły udział 4 drużyny, które zostały utworzone poprzez zaproszenia na podstawie rankingu, oraz dwa zespoły z dzikimi kartami. Tenisistki rywalizowały w dwóch grupach po trzy zespoły. Najlepsze drużyny z każdej grupy zagrały o trofeum.
Gra pojedyncza
Ranking Race
- Tenisistki na złoto zakwalifikowane.
- Tenisistki na ciemnozłoto otrzymały dziką kartę.
- Tenisistki na brązowo wycofały się.
Ranking | Zawodniczka | Wielki Szlem | WTA 1000 (obowiązkowe) | Najlepsze 2 WTA 1000 (nieobowiązkowe) | Inne najlepsze | Punkty | Turnieje | Tytuły | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
AUS | FRA | WIM | USO | INW | MIA | MAD | RZY | PEK | 1 | 2 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | |||||
9. | Maria Sakari | R32 130 | R128 10 | R128 10 | R128 10 | SF 390 | R64 10 | SF 390 | SF 105 | QF 215 | W 900 | R16 105 | F 305 | SF 185 | SF 185 | SF 185 | SF 110 | 3245 | 23 | 1 |
10. | Barbora Krejčíková | R16 240 | R128 10 | R64 70 | R128 10 | R16 120 | R16 120 | R16 120 | R32 65 | R16 55 | W 900 | A 0 | W 470 | F 305 | F 180 | R16 55 | R16 55 | 2775 | 19 | 2 |
11. | Madison Keys | R32 130 | R64 70 | QF 430 | SF 780 | R64 10 | R32 65 | A 0 | R16 120 | R32 1 | QF 190 | R32 60 | W 470 | W 390 | QF 100 | QF 100 | R64 1 | 2737 | 15 | 2 |
12. | Petra Kvitová | R64 70 | R128 10 | R16 240 | R64 70 | QF 215 | W 1000 | R64 10 | A 0 | R32 65 | R16 105 | R16 105 | W 470 | QF 100 | RR 80 | QF 60 | R32 60 | 2660 | 16 | 2 |
13. | Jeļena Ostapenko | QF 430 | R64 70 | R64 70 | QF 430 | R32 65 | R16 120 | R32 65 | SF 390 | QF 215 | R16 105 | R16 105 | W 280 | QF 100 | R32 60 | R16 55 | R16 55 | 2615 | 22 | 1 |
14. | Belinda Bencic | R16 240 | R128 10 | R16 240 | R16 240 | R64 10 | R32 65 | A 0 | RR 25 | R16 105 | QF 190 | A 0 | W 470 | W 470 | F 305 | QF 100 | QF 100 | 2570 | 16 | 2 |
15. | Ludmiła Samsonowa | R64 70 | R64 70 | R128 10 | R32 130 | R64 10 | R32 65 | R16 120 | R32 65 | F 650 | F 585 | R16 105 | F 305 | SF 185 | QF 60 | QF 60 | R16 55 | 2545 | 22 | 0 |
16. | Wieronika Kudiermietowa | R64 70 | R128 10 | R64 70 | R128 10 | R32 65 | R64 10 | SF 390 | SF 390 | R16 120 | R16 105 | QF 100 | W 470 | SF 185 | SF 185 | F 180 | QF 100 | 2460 | 24 | 1 |
17. | Darja Kasatkina | R128 10 | R16 240 | R32 130 | R16 240 | R32 65 | R64 10 | R16 120 | R16 120 | QF 100 | QF 190 | R16 105 | F 305 | F 305 | SF 185 | SF 185 | QF 100 | 2410 | 24 | 0 |
18. | Zheng Qinwen | R64 70 | R64 70 | R128 10 | QF 430 | A 0 | R16 120 | R32 65 | QF 215 | R16 55 | R16 105 | R32 60 | W 470 | W 280 | SF 185 | R16 80 | R32 60 | 2275 | 21 | 2 |
19. | Beatriz Haddad Maia | R128 10 | SF 780 | R16 240 | R64 70 | R32 65 | R32 65 | R64 10 | QF 215 | R16 55 | R32 60 | RR 55 | SF 185 | QF 100 | QF 100 | QF 100 | QF 100 | 2210 | 22 | 0 |
20. | Caroline Garcia | R16 240 | R64 70 | R32 130 | R128 10 | R16 120 | R64 10 | R32 65 | R32 65 | QF 215 | SF 350 | QF 100 | F 180 | F 180 | QF 100 | QF 100 | QF 100 | 2035 | 26 | 0 |
21. | Jekatierina Aleksandrowa | R32 130 | R32 130 | R16 240 | R32 130 | R64 10 | QF 215 | R16 120 | R16 55 | R16 55 | R16 105 | A 0 | W 280 | SF 185 | F 180 | QF 100 | QF 100 | 2035 | 24 | 1 |
22. | Wiktoryja Azaranka | SF 780 | R128 10 | R16 240 | R64 70 | R64 10 | R32 65 | R64 10 | R32 65 | R16 30 | QF 190 | R16 105 | QF 100 | R32 60 | R32 60 | R16 55 | R16 55 | 1905 | 21 | 0 |
23. | Donna Vekić | QF 430 | R64 70 | R32 130 | R128 10 | R64 10 | R32 65 | R64 10 | R16 120 | R16 55 | R16 105 | R16 30 | F 305 | W 280 | RR 80 | QF 60 | R16 55 | 1815 | 20 | 1 |
24. | Magda Linette | SF 780 | R128 10 | R32 130 | R64 70 | R64 10 | R16 120 | R32 65 | R32 65 | R16 120 | R64 1 | R16 30 | F 180 | SF 85 | QF 60 | R16 55 | R16 30 | 1811 | 23 | 0 |
Zawodniczki rezerwowe | ||||||||||||||||||||
25. | Elina Switolina | A 0 | QF 430 | SF 780 | R32 130 | A 0 | A 0 | R128 10 | R128 10 | A 0 | R64 1 | W 280 | QF 100 | R32 1 | R64 1 | 1743 | 10 | 1 | ||
26. | Sorana Cîrstea | R128 10 | R128 10 | R32 130 | QF 430 | QF 215 | SF 390 | R64 35 | R64 35 | R32 25 | R32 60 | R32 60 | R32 60 | R16 55 | R16 55 | R16 30 | R16 30 | 1630 | 22 | 0 |
27. | Anastasija Potapowa | R64 70 | R32 130 | R32 130 | R128 10 | R32 65 | QF 215 | R32 65 | R32 65 | R16 30 | R32 60 | R32 13 | W 280 | SF 185 | SF 110 | QF 100 | QF 60 | 1588 | 21 | 1 |
Dzika karta | ||||||||||||||||||||
36. | Zhu Lin | R16 240 | R128 10 | R128 10 | R32 130 | R128 10 | R64 10 | R128 10 | QF 60 | R64 10 | R64 1 | R64 1 | W 280 | F 180 | SF 110 | SF 110 | SF 110 | 1272 | 23 | 1 |
Zawodniczki rozstawione
Numer | Tenisistka | Osiągnięcie |
01 | Barbora Krejčíková | faza grupowa |
02 | Madison Keys | faza grupowa |
03 | Jeļena Ostapenko | faza grupowa |
04 | Ludmiła Samsonowa | faza grupowa |
05 | Wieronika Kudiermietowa | faza grupowa |
06 | Darja Kasatkina | półfinał |
07 | Zheng Qinwen | finał |
08 | Beatriz Haddad Maia | zwycięstwo |
09 | Caroline Garcia | faza grupowa |
10 | Donna Vekić | faza grupowa |
11 | Magda Linette | faza grupowa |
12/WC | Zhu Lin | półfinał |
Faza pucharowa
Półfinały | Finał | |||||||||||
6 | Darja Kasatkina | 4 | 1 | |||||||||
8 | Beatriz Haddad Maia | 6 | 6 | |||||||||
8 | Beatriz Haddad Maia | 7 | 7 | |||||||||
7 | Zheng Qinwen | 611 | 64 | |||||||||
12/WC | Zhu Lin | 5 | 6 | 1 | ||||||||
7 | Zheng Qinwen | 7 | 4 | 6 | ||||||||
Faza grupowa
Grupa Azalea
Barbora Krejčíková | Darja Kasatkina | Magda Linette | Mecze W–P | Sety W–P | Gemy W–P | Miejsce | ||
1 | Barbora Krejčíková | 5:7, 6:1, 1:6 | 6:2, 6:4 | 1–1 | 3–2 (60%) | 24–20 (55%) | 2. | |
6 | Darja Kasatkina | 7:5, 1:6, 6:1 | 6:3, 6:4 | 2–0 | 4–1 (80%) | 26–19 (58%) | 1. | |
11 | Magda Linette | 2:6, 4:6 | 3:6, 4:6 | 0–2 | 0–4 (0%) | 13–24 (35%) | 3. |
Grupa Kameliowa
Madison Keys | Beatriz Haddad Maia | Caroline Garcia | Mecze W–P | Sety W–P | Gemy W–P | Miejsce | ||
2 | Madison Keys | 4:6, 4:6 | 3:6, 6:7(3) | 0–2 | 0–4 (0%) | 17–25 (40%) | 3. | |
8 | Beatriz Haddad Maia | 6:4, 6:4 | 6:1, 7:6(4) | 2–0 | 4–0 (100%) | 25–15 (63%) | 1. | |
9 | Caroline Garcia | 6:3, 7:6(3) | 1:6, 6:7(4) | 1–1 | 2–2 (50%) | 20–22 (48%) | 2. |
Grupa Orchidea
Jeļena Ostapenko | Zheng Qinwen | Donna Vekić | Mecze W–P | Sety W–P | Gemy W–P | Miejsce | ||
3 | Jeļena Ostapenko | 4:6, 6:1, 2:6 | 4:6, 6:4, 6:1 | 1–1 | 3–3 (50%) | 28–24 (54%) | 2. | |
7 | Zheng Qinwen | 6:4, 1:6, 6:2 | 6:4, 6:7(6), 6:4 | 2–0 | 4–2 (67%) | 31–27 (53%) | 1. | |
10 | Donna Vekić | 6:4, 4:6, 1:6 | 4:6, 7:6(6), 4:6 | 0–2 | 2–4 (33%) | 26–34 (43%) | 3. |
Grupa Różana
Ludmiła Samsonowa | Wieronika Kudiermietowa | Zhu Lin | Mecze W–P | Sety W–P | Gemy W–P | Miejsce | ||
4 | Ludmiła Samsonowa | 4:6, 6:3, 5:7 | 2:6, 6:2, 6:1 | 1–1 | 3–3 (50%) | 29–25 (54%) | 2. | |
5 | Wieronika Kudiermietowa | 6:4, 3:6, 7:5 | 6:7(5), 1:6 | 1–1 | 2–3 (40%) | 23–28 (45%) | 3. | |
12/WC | Zhu Lin | 6:2, 2:6, 1:6 | 7:6(5), 6:1 | 1–1 | 3–2 (60%) | 22–21 (51%) | 1. |
Pula nagród
Runda | Pieniądze ($) | Punkty (WTA) |
Zwyciężczyni | +515 000 | +460 |
---|---|---|
Finalistka | +155 000 | +200 |
Półfinalistka | +15 000 | – |
2 zwycięstwa w grupie | 155 000 | 240 |
1 zwycięstwo w grupie | 80 000 | 160 |
0 zwycięstw w grupie | 45 000 | 120 |
Zawodniczka rezerwowa | 10 000 | 0 |
Gra podwójna
Zawodniczki rozstawione
Numer | Tenisistki | Ranking | Osiągnięcie |
01 | Beatriz Haddad Maia Wieronika Kudiermietowa | 35 | zwycięstwo |
02 | Miyu Katō Aldila Sutjiadi | 60 | finał |
03 | Ulrikke Eikeri Ludmyła Kiczenok | 67 | faza grupowa |
04 | Oksana Kalasznikowa Jana Sizikowa | 104 | faza grupowa |
5/WC | Xu Yifan Wang Xiyu | faza grupowa | |
6/WC | Jiang Xinyu Tang Qianhui | faza grupowa |
Faza pucharowa
Faza grupowa
Grupa Lily
Beatriz Haddad Maia Wieronika Kudiermietowa | Oksana Kalasznikowa Jana Sizikowa | Jiang Xinyu Tang Qianhui | Mecze W–P | Sety W–P | Gemy W–P | Miejsce | ||
1 | Beatriz Haddad Maia Wieronika Kudiermietowa | 6:0, 6:3 | 6:3, 6:3 | 2–0 | 4–0 | 24–9 | 1 | |
4 | Oksana Kalasznikowa Jana Sizikowa | 0:6, 3:6 | 4:6, 6:7(4) | 0–2 | 0–4 | 13–25 | 3 | |
6/WC | Jiang Xinyu Tang Qianhui | 3:6, 3:6 | 6:4, 7:6(4) | 1–1 | 2–2 | 19–22 | 2 |
Grupa Bougainvillea
Miyu Katō Aldila Sutjiadi | Ulrikke Eikeri Ludmyła Kiczenok | Wang Xiyu Xu Yifan | Mecze W–P | Sety W–P | Gemy W–P | Miejsce | ||
2 | Miyu Katō Aldila Sutjiadi | 6:3, 6:7(5), 10–6 | 4:6, 7:5, 12–10 | 2–0 | 4–2 | 25–21 | 1 | |
3 | Ulrikke Eikeri Ludmyła Kiczenok | 3:6, 7:6(5), 6–10 | 3:6, 2:6 | 0–2 | 1–4 | 15–25 | 3 | |
5/WC | Wang Xiyu Xu Yifan | 6:4, 5:7, 10–12 | 6:3, 6:2 | 1–1 | 3–2 | 23–17 | 2 |
Pula nagród
Runda | Pieniądze ($) |
Zwyciężczynie | +22 000 |
---|---|
Finalistki | +11 346 |
2 zwycięstwa w grupie | 28 080 |
1 zwycięstwo w grupie | 22 500 |
0 zwycięstw w grupie | 17 080 |
Bibliografia
- Drabinka gry pojedynczej. wtatennis.com. [dostęp 2023-10-29]. (ang.).
- Drabinka gry podwójnej. wtatennis.com. [dostęp 2023-10-29]. (ang.).
- p
- d
- e