Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 – ósemka mężczyzn
- Główny artykuł: Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952.
Stany Zjednoczone | |
ZSRR | |
Australia |
Rywalizacja w ósemkach mężczyzn w wioślarstwie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 rozgrywana była między 20 a 23 lipca 1952 na torze regatowym w Meilahti w Helsinkach.Zgłoszono 14 osad z 14 krajów.
Terminarz
Data | Godzina | |
---|---|---|
20 lipca 1952 | 09:00 | Runda 1 |
21 lipca 1952 | 09:00 | Repasaże |
16:00 | Półfinały | |
22 lipca 1952 | 09:00 | Repasaże |
23 lipca 1952 | 19:00 | Finał |
Format
W rundzie 1 rozegrano trzy wyścigi, z których dwie pierwsze osady awansowały do półfinału, pozostałe zaś do repasaży. Z trzech wyścigów repasażowych zwycięzcy każdego wyścigu awansowali do drugiej rundy repasaży pozostałe osady odpadały z rywalizacji. Z trzech wyścigów półfinałowych zwycięzcy awansowali do finału, pozostałe osady awansowały do repasaży (druga runda). Z trzech wyścigów repasażowych tylko zwycięzcy awansowali do finału.
Wyniki
Runda 1
- Bieg 1
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | Jugosławia | Ladislav Matetić, Branko Belačić, Vladimir Horvat, Vojko Šeravić, Karlo Pavlenć, Boris Beljak, Stanko Despot, Drago Husjak, Zdenko Bego | 6:06,9 | Q |
2. | Australia | Bob Tinning, Ernest Chapman, Nimrod Greenwood, Dave Anderson, Geoff Williamson, Mervyn Finlay, Edward Pain, Phil Cayzer, Tom Chessell | 6:07,2 | Q |
3. | Rumunia | Iosif Bergesz, Milivoi Iancovici, Ștefan Konyelicska, Gheorghe Măcinic, Ion Niga, Ștefan Pongratz, Alexandru Rotaru, Ștefan Somogy, Ion Vlăduț | 6:23,0 | |
4. | Kanada | Ted Chilcott, Jack Taylor, Bo Westlake, Frank Young, John Sharp, Mervin Kaye, Jack Russell, George McCauley, Norm Rowe | 6:26,5 | |
5. | Finlandia | Tor Lundsten, Birger Andersson, Eero Lehtovirta, Yrjö Hakoila, Antti Arell, Harry Wikman, Esko Lyytikkä, Klaus Lampi, Toivo Räsänen | 6:28,5 |
- Bieg 2
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | Stany Zjednoczone | Frank Shakespeare, William Fields, James Dunbar, Richard Murphy, Robert Detweiler, Henry Proctor, Wayne Frye, Edward Stevens, Charles Manring | 6:09,0 | Q |
2. | Wielka Brytania | David Macklin, Alastair MacLeod, Nicholas Clack, Roger Sharpley, Edward Worlidge, Brian Lloyd, William Windham, David Jennens, John Hinde | 6:15,1 | Q |
3. | RFN | Anton Reinartz, Michael Reinartz, Roland Freihoff, Heinz Zünkler, Peter Betz, Stefan Reinartz, Hans Betz, Toni Siebenhaar, Hermann Zander | 6:18,7 | |
4. | Szwecja | Lennart Andersson, Frank Olsson, John Niklasson, Gösta Adamsson, Ivan Simonsson, Ragnar Ek, Thore Börjesson, Rune Andersson, Sture Baatz | 6:24,3 | |
5. | Portugalia | Felisberto Fortes, Albino Simões Neto, Manuel Regala, João Cravo, João Alberto Lemos, Carlos da Benta, João da Paula, Zacarias Andias, José Pinheiro | 6:30,8 |
- Bieg 3
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | ZSRR | Jewgienij Brago, Władimir Rodimuszkin, Aleksiej Komarow, Igor Borisow, Sława Amiragow, Leonid Gissien, Jewgienij Samsonow, Władimir Kriukow, Igor Polakow | 6:10,2 | Q |
2. | Węgry | István Sándor, Csaba Kovács, Miklós Zágon, Tibor Nádas, Rezső Riheczky, Pál Bakos, László Marton, Béla Zsitnik, Róbert Zimonyi | 6:13,6 | Q |
3. | Włochy | Albino Baldan, Savino Dalla Puppa, Alberto Bozzato, Ferdinando Smerghetto, Montanino Nuvoli, Dino Nardin, Ottorino Enzo, Piero Attorrese, Sergio Ghiatto | 6:17,0 | |
4. | Dania | Bjørn Stybert, Preben Hoch, Mogens Snogdahl, Jørn Snogdahl, Helge Muxoll Schrøder, Björn Brönnum, Leif Hermansen, Ole Scavenius Jensen, John Vilhelmsen | 6:17,9 |
Repasaże
- Bieg 1
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | Dania | Bjørn Stybert, Preben Hoch, Mogens Snogdahl, Jørn Snogdahl, Helge Muxoll Schrøder, Björn Brönnum, Leif Hermansen, Ole Scavenius Jensen, John Vilhelmsen | 6:17,8 | Q |
2. | Rumunia | Iosif Bergesz, Milivoi Iancovici, Ștefan Konyelicska, Gheorghe Măcinic, Ion Niga, Ștefan Pongratz, Alexandru Rotaru, Ștefan Somogy, Ion Vlăduț | 6:20,7 | |
3. | Portugalia | Felisberto Fortes, Albino Simões Neto, Manuel Regala, João Cravo, João Alberto Lemos, Carlos da Benta, João da Paula, Zacarias Andias, José Pinheiro | 6:25,3 |
- Bieg 2
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | RFN | Anton Reinartz, Michael Reinartz, Roland Freihoff, Heinz Zünkler, Peter Betz, Stefan Reinartz, Hans Betz, Toni Siebenhaar, Hermann Zander | 6:15,1 | Q |
2. | Włochy | Albino Baldan, Savino Dalla Puppa, Alberto Bozzato, Ferdinando Smerghetto, Montanino Nuvoli, Dino Nardin, Ottorino Enzo, Piero Attorrese, Sergio Ghiatto | 6:15,8 | |
3. | Finlandia | Tor Lundsten, Birger Andersson, Eero Lehtovirta, Yrjö Hakoila, Antti Arell, Harry Wikman, Esko Lyytikkä, Klaus Lampi, Toivo Räsänen | 6:28,4 |
- Bieg 3
Obie osoady awansowały do drugiej rundy repasaży ponieważ, nawet fofofinisz nie pozwolił rozstrzygnąć która z osad zwyciężyła.
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | Kanada | Ted Chilcott, Jack Taylor, Bo Westlake, Frank Young, John Sharp, Mervin Kaye, Jack Russell, George McCauley, Norm Rowe | 6:25,9 | Q |
Szwecja | Lennart Andersson, Frank Olsson, John Niklasson, Gösta Adamsson, Ivan Simonsson, Ragnar Ek, Thore Börjesson, Rune Andersson, Sture Baatz | 6:25,9 |
Półfinał
- Bieg 1
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | Wielka Brytania | David Macklin, Alastair MacLeod, Nicholas Clack, Roger Sharpley, Edward Worlidge, Brian Lloyd, William Windham, David Jennens, John Hinde | 6:32,4 | Q |
2. | Jugosławia | Ladislav Matetić, Branko Belačić, Vladimir Horvat, Vojko Šeravić, Karlo Pavlenć, Boris Beljak, Stanko Despot, Drago Husjak, Zdenko Bego | 6:33,5 | |
3. | Węgry | István Sándor, Csaba Kovács, Miklós Zágon, Tibor Nádas, Rezső Riheczky, Pál Bakos, László Marton, Béla Zsitnik, Róbert Zimonyi | 6:37,4 |
- Bieg 2
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | Stany Zjednoczone | Frank Shakespeare, William Fields, James Dunbar, Richard Murphy, Robert Detweiler, Henry Proctor, Wayne Frye, Edward Stevens, Charles Manring | 6:32,1 | Q |
2. | ZSRR | Jewgienij Brago, Władimir Rodimuszkin, Aleksiej Komarow, Igor Borisow, Sława Amiragow, Leonid Gissien, Jewgienij Samsonow, Władimir Kriukow, Igor Polakow | 6:44,0 | |
3. | Australia | Bob Tinning, Ernest Chapman, Nimrod Greenwood, Dave Anderson, Geoff Williamson, Mervyn Finlay, Edward Pain, Phil Cayzer, Tom Chessell | 6:44,5 |
Druga runda repazaży
- Bieg 1
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | Australia | Bob Tinning, Ernest Chapman, Nimrod Greenwood, Dave Anderson, Geoff Williamson, Mervyn Finlay, Edward Pain, Phil Cayzer, Tom Chessell | 6:09,6 | Q |
2. | Jugosławia | Ladislav Matetić, Branko Belačić, Vladimir Horvat, Vojko Šeravić, Karlo Pavlenć, Boris Beljak, Stanko Despot, Drago Husjak, Zdenko Bego | 6:12,0 | |
3. | Szwecja | Lennart Andersson, Frank Olsson, John Niklasson, Gösta Adamsson, Ivan Simonsson, Ragnar Ek, Thore Börjesson, Rune Andersson, Sture Baatz | 6:28,1 |
- Bieg 2
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | ZSRR | Jewgienij Brago, Władimir Rodimuszkin, Aleksiej Komarow, Igor Borisow, Sława Amiragow, Leonid Gissien, Jewgienij Samsonow, Władimir Kriukow, Igor Polakow | 6:10,6 | Q |
2. | Węgry | István Sándor, Csaba Kovács, Miklós Zágon, Tibor Nádas, Rezső Riheczky, Pál Bakos, László Marton, Béla Zsitnik, Róbert Zimonyi | 6:15,4 | |
3. | Dania | Bjørn Stybert, Preben Hoch, Mogens Snogdahl, Jørn Snogdahl, Helge Muxoll Schrøder, Björn Brönnum, Leif Hermansen, Ole Scavenius Jensen, John Vilhelmsen | 6:16,0 |
- Bieg 3
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | RFN | Anton Reinartz, Michael Reinartz, Roland Freihoff, Heinz Zünkler, Peter Betz, Stefan Reinartz, Hans Betz, Toni Siebenhaar, Hermann Zander | 6:19,3 | Q |
2. | Kanada | Ted Chilcott, Jack Taylor, Bo Westlake, Frank Young, John Sharp, Mervin Kaye, Jack Russell, George McCauley, Norm Rowe | 6:24,8 |
Finał
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas |
---|---|---|---|
Stany Zjednoczone | Frank Shakespeare, William Fields, James Dunbar, Richard Murphy, Robert Detweiler, Henry Proctor, Wayne Frye, Edward Stevens, Charles Manring | 6:25,9 | |
ZSRR | Jewgienij Brago, Władimir Rodimuszkin, Aleksiej Komarow, Igor Borisow, Sława Amiragow, Leonid Gissien, Jewgienij Samsonow, Władimir Kriukow, Igor Polakow | 6:31,2 | |
Australia | Bob Tinning, Ernest Chapman, Nimrod Greenwood, Dave Anderson, Geoff Williamson, Mervyn Finlay, Edward Pain, Phil Cayzer, Tom Chessell | 6:33,1 | |
4. | Wielka Brytania | David Macklin, Alastair MacLeod, Nicholas Clack, Roger Sharpley, Edward Worlidge, Brian Lloyd, William Windham, David Jennens, John Hinde | 6:34,8 |
5. | RFN | Anton Reinartz, Michael Reinartz, Roland Freihoff, Heinz Zünkler, Peter Betz, Stefan Reinartz, Hans Betz, Toni Siebenhaar, Hermann Zander | 6:42,8 |
Bibliografia
- Sports-reference.com. sports-reference.com. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-09-07)]. [dostęp 2014-08-12]* Olympic Official Reports Collection - Official Reports 1952 [online], s. 621 - 622 (ang.).
- Olympedia - Coxed Eights, Men [online] (ang.).