Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 – czwórka ze sternikiem
- Główny artykuł: Wioślarstwo na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952.
Czechosłowacja | |
Szwajcaria | |
Stany Zjednoczone |
Rywalizacja w czwórkach ze sternikiem mężczyzn w wioślarstwie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1952 rozgrywana była między 20 a 23 lipca 1952 na torze regatowym w Meilahti w Helsinkach. Zgłoszono 17 osad z 17 krajów.
Terminarz
Data | Godzina | |
---|---|---|
20 lipca 1952 | 09:00 | Runda 1 |
09:00 | Repasaże | |
16:00 | Półfinały | |
22 lipca 1952 | 09:00 | Repasaże |
23 lipca 1952 | 16:00 | Finał |
Format
W rundzie 1 rozegrano cztery wyścigi, z których dwie pierwsze osady awansowały do półfinału, pozostałe zaś do repasaży. Z trzech wyścigów repasażowych zwycięzcy każdego wyścigu awansowali do drugiej rundy repasaży pozostałe osady odpadały z rywalizacji. Z dwóch wyścigów półfinałowych zwycięzcy awansowali do finału, pozostałe osady awansowały do repasaży (druga runda). Z trzech wyścigów repasażowych tylko zwycięzcy awansowali do finału.
Wyniki
Runda 1
- Bieg 1
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | Francja | André Goursolle, Robert Texier, Guy Nosbaum, Claude Martin, Didier Moureau | 7:18,4 | Q |
2. | ZSRR | Kiriłł Putyrskij, Jewgienij Trietniko, Gieorgij Guszczenko, Boris Fiodorow, Boris Brieczko | 7:19,9 | Q |
3. | Włochy | Albino Trevisan, Amadeo Scarpi, Abbondio Smerghetto, Tarquinio Angiolin, Domenico Cambieri | 7:20,5 | |
4. | Hiszpania | Salvador Costa, Miguel Palau, Francisco Gironella, Pedro Massana, Luis Omedes | 7:25,5 | |
5. | Finlandia | Kurt Grönholm, Paul Stråhlman, Birger Karlsson, Karl-Erik Johansson, Antero Tukiainen | b.d. |
- Bieg 2
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | Stany Zjednoczone | Carl Lovsted, Al Ulbrickson, Richard Wahlstrom, Matt Leanderson, Al Rossi | 7:17,9 | Q |
2. | Wielka Brytania | John MacMillan, Graham Fisk, Laurence Guest, Peter de Giles, Paul Massey | 7:18,3 | Q |
3. | Dania | Niels Kristensen, Ove Nielsen, Peter Hansen, Bent Blach Petersen, Eivin Kristensen | 7:33,9 | |
4. | Egipt | Ibrahim El-Attar, Mohamed El-Sahrawi, Mamdooh El-Attar, Mohamed El-Sayed, Albert Selim El-Mankabadi | 7:52,8 |
- Bieg 3
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | Czechosłowacja | Karel Mejta, Jiří Havlis, Jan Jindra, Stanislav Lusk, Miroslav Koranda | 7:16,6 | Q |
2. | Norwegia | Bjørn Christoffersen, Arnfinn Larsen, Wilhelm Hayden, Thor Nilsen, Leif Andersen | 7:21,6 | Q |
3. | Holandia | Ton Fontani, Han Heijenbrock, Jan Willem Pennink, Jaap Beije, Hans Caro | 7:24,9 | |
4. | Japonia | Kosuke Matsuo, Ryuji Goto, Kazuo Kanda, Toshiya Takeuchi, Tamatsu Kogure | 7:29,8 |
- Bieg 4
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | Szwajcaria | Rico Bianchi, Karl Weidmann, Heini Scheller, Émile Ess, Walter Leiser | 7:20,7 | Q |
2. | Argentyna | Juan Ecker, Roberto Suárez, Alfredo Czerner, Jorge Schneider, Jorge Arripe | 7:24,4 | Q |
3. | RFN | Günter Twiesselmann, Klaus Schulze, Heinz Beyer, Gerd Vogeley, Hans Joachim Wiemken | 7:24,8 | |
4. | Nowa Zelandia | Ted Johnson, John O'Brien, Kerry Ashby, Bill Tinnock, Colin Johnstone | 7:25,2 |
Repasaże
- Bieg 1
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | Włochy | Albino Trevisan, Amadeo Scarpi, Abbondio Smerghetto, Tarquinio Angiolin, Domenico Cambieri | 7:06,0 | Q |
2. | Nowa Zelandia | Ted Johnson, John O'Brien, Kerry Ashby, Bill Tinnock, Colin Johnstone | 7:07,3 | |
3. | Japonia | Kosuke Matsuo, Ryuji Goto, Kazuo Kanda, Toshiya Takeuchi, Tamatsu Kogure | 7:13,9 |
- Bieg 2
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | Dania | Niels Kristensen, Ove Nielsen, Peter Hansen, Bent Blach Petersen, Eivin Kristensen | 7:03,4 | Q |
2. | RFN | Günter Twiesselmann, Klaus Schulze, Heinz Beyer, Gerd Vogeley, Hans Joachim Wiemken | 7:04,6 | |
3. | Hiszpania | Salvador Costa, Miguel Palau, Francisco Gironella, Pedro Massana, Luis Omedes | 7:06,9 |
- Bieg 3
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | Finlandia | Kurt Grönholm, Paul Stråhlman, Birger Karlsson, Karl-Erik Johansson, Antero Tukiainen | 7:00,7 | Q |
2. | Holandia | Ton Fontani, Han Heijenbrock, Jan Willem Pennink, Jaap Beije, Hans Caro | 7:04,2 | |
3. | Egipt | Ibrahim El-Attar, Mohamed El-Sahrawi, Mamdooh El-Attar, Mohamed El-Sayed, Albert Selim El-Mankabadi | 7:21,0 |
Półfinały
- Bieg 1
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | Stany Zjednoczone | Carl Lovsted, Al Ulbrickson, Richard Wahlstrom, Matt Leanderson, Al Rossi | 7:07,6 | Q |
2. | Francja | André Goursolle, Robert Texier, Guy Nosbaum, Claude Martin, Didier Moureau | 7:11,2 | |
3. | Norwegia | Bjørn Christoffersen, Arnfinn Larsen, Wilhelm Hayden, Thor Nilsen, Leif Andersen | 7:12,6 | |
4. | Argentyna | Juan Ecker, Roberto Suárez, Alfredo Czerner, Jorge Schneider, Jorge Arripe | 7:14,6 |
- Bieg 2
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | Czechosłowacja | Karel Mejta, Jiří Havlis, Jan Jindra, Stanislav Lusk, Miroslav Koranda | 6:58,5 | Q |
2. | Szwajcaria | Rico Bianchi, Karl Weidmann, Heini Scheller, Émile Ess, Walter Leiser | 6:59,2 | |
3. | Wielka Brytania | John MacMillan, Graham Fisk, Laurence Guest, Peter de Giles, Paul Massey | 7:04,1 | |
4. | ZSRR | Kiriłł Putyrskij, Jewgienij Trietniko, Gieorgij Guszczenko, Boris Fiodorow, Boris Brieczko | 7:11,6 |
Druga runda repasaży
- Bieg 1
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | Finlandia | Kurt Grönholm, Paul Stråhlman, Birger Karlsson, Karl-Erik Johansson, Antero Tukiainen | 7:03,5 | Q |
2. | ZSRR | Kiriłł Putyrskij, Jewgienij Trietniko, Gieorgij Guszczenko, Boris Fiodorow, Boris Brieczko | 7:05,1 | |
3. | Francja | André Goursolle, Robert Texier, Guy Nosbaum, Claude Martin, Didier Moureau | 7:09,4 |
- Bieg 2
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | Szwajcaria | Rico Bianchi, Karl Weidmann, Heini Scheller, Émile Ess, Walter Leiser | 7:02,3 | Q |
2. | Włochy | Albino Trevisan, Amadeo Scarpi, Abbondio Smerghetto, Tarquinio Angiolin, Domenico Cambieri | 7:06,0 | |
3. | Argentyna | Juan Ecker, Roberto Suárez, Alfredo Czerner, Jorge Schneider, Jorge Arripe | 7:14,8 |
- Bieg 3
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas | Kwal. |
---|---|---|---|---|
1. | Wielka Brytania | John MacMillan, Graham Fisk, Laurence Guest, Peter de Giles, Paul Massey | 7:02,3 | Q |
2. | Norwegia | Bjørn Christoffersen, Arnfinn Larsen, Wilhelm Hayden, Thor Nilsen, Leif Andersen | 7:06,6 | |
3. | Dania | Niels Kristensen, Ove Nielsen, Peter Hansen, Bent Blach Petersen, Eivin Kristensen | 7:08,6 |
Finał
Miejsce | Narodowość | Zawodnicy | Czas |
---|---|---|---|
Czechosłowacja | Karel Mejta, Jiří Havlis, Jan Jindra, Stanislav Lusk, Miroslav Koranda | 7:33,4 | |
Szwajcaria | Rico Bianchi, Karl Weidmann, Heini Scheller, Émile Ess, Walter Leiser | 7:36,5 | |
Stany Zjednoczone | Carl Lovsted, Al Ulbrickson, Richard Wahlstrom, Matt Leanderson, Al Rossi | 7:37,0 | |
4. | Wielka Brytania | John MacMillan, Graham Fisk, Laurence Guest, Peter de Giles, Paul Massey | 7:41,2 |
5. | Finlandia | Kurt Grönholm, Paul Stråhlman, Birger Karlsson, Karl-Erik Johansson, Antero Tukiainen | 7:43,8 |
Bibliografia
- Olympic Official Reports Collection - Official Reports 1952 [online], s. 618 - 619 (ang.).
- Olympedia - Coxed Fours, Men [online] (ang.).