Țările de Jos la Jocurile Olimpice de vară din 2016
Țările de Jos la Jocurile Olimpice de vară din 2016 | |||||||||||
Drapelul Țărilor de Jos | |||||||||||
Codul CIO | NED | ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Comitet | Comitetul Olimpic Neerlandez | ||||||||||
Locație | Rio de Janeiro, Brazilia | ||||||||||
Participare | 26-a | ||||||||||
Sportivi | 242 în cadrul a 21 de sporturi | ||||||||||
Portdrapel | Jeroen Dubbeldam (deschidere) Sanne Wevers (închidere) | ||||||||||
| |||||||||||
Țările de Jos la Jocurile Olimpice de vară | |||||||||||
| |||||||||||
Țările de Jos a participat la Jocurile Olimpice de vară din 2016 de la Rio de Janeiro în perioada 5 – 21 august 2016, cu o delegație de 242 de sportivi, care a concurat în 21 de sporturi. Cu un total de 19 de medalii, inclusiv 8 de aur, Țările de Jos s-a aflat pe locul 11 în clasamentul final.
Participanți
Delegația neerlandeză a cuprins 242 de sportivi: 107 bărbați și 135 femei. Rezervele la fotbal, handbal, hochei pe iarbă și scrimă nu sunt incluse.
Sport | Masculin | Feminin | Total |
---|---|---|---|
Atletism | 11 | 21 | 32 |
Badminton | 1 | 2 | 3 |
Box | 2 | 1 | 3 |
Canotaj | 19 | 17 | 36 |
Ciclism | 16 | 10 | 26 |
Echitație | 9 | 3 | 12 |
Gimnastică | 5 | 5 | 10 |
Golf | 1 | 0 | 1 |
Handbal | 14 | 14 | 28 |
Hochei pe iarbă | 16 | 16 | 32 |
Judo | 6 | 5 | 11 |
Lupte | 0 | 1 | 1 |
Natație | 7 | 10 | 17 |
Navigație | 4 | 7 | 11 |
Sărituri în apă | 0 | 1 | 1 |
Scrimă | 1 | 0 | 1 |
Taekwondo | 0 | 1 | 1 |
Tenis | 2 | 1 | 3 |
Tenis de masă | 0 | 3 | 3 |
Tir cu arcul | 3 | 0 | 3 |
Triatlon | 0 | 1 | 1 |
Volei | 4 | 16 | 20 |
Total | 107 | 135 | 242 |
Medalii
Medaliați
Medalie | Nume | Sport | Probă | Dată |
---|---|---|---|---|
1 Aur | Breggen, Anna van derAnna van der Breggen | Ciclism | Cursa feminină pe șosea | 7 august |
1 Aur | Head, MaaikeMaaike Head Ilse Paulis | Canotaj | Dublu vâsle ctg. ușoară (L2×) | 12 august |
1 Aur | Ligtlee, ElisElis Ligtlee | Ciclism | Keirin feminin | 13 august |
1 Aur | Rijsselberghe, Dorian vanDorian van Rijsselberghe | Navigație | RS:X masculin | 14 august |
1 Aur | Rouwendaal, Sharon vanSharon van Rouwendaal | Natație | Maraton 10 km feminin | 15 august |
1 Aur | Wevers, SanneSanne Wevers | Gimnastică | Bârnă | 15 august |
1 Aur | Weertman, FerryFerry Weertman | Natație | Maraton 10 km masculin | 16 august |
1 Aur | Bouwmeester, MaritMarit Bouwmeester | Navigație | Laser Radial feminin | 16 august |
2 Argint | Dumoulin, TomTom Dumoulin | Ciclism | Contratimp individual masculin | 10 august |
2 Argint | Achterberg, ChantalChantal Achterberg Nicole Beukers Inge Janssen Carline Bouw | Canotaj | Patru vâsle cu cârmaci (4×+) | 11 august |
2 Argint | Büchli, MatthijsMatthijs Büchli | Ciclism | Keirin masculin | 16 august |
2 Argint | Schippers, DafneDafne Schippers | Atletism | 200 m feminin | 17 august |
2 Argint | Gorkom, Jelle vanJelle van Gorkom | Ciclism | BMX masculin | 19 august |
2 Argint | Echipa națională Naomi van As Willemijn Bos Carlien Dirkse van den Heuvel Margot van Geffen Eva de Goede Ellen Hoog Kelly Jonker Marloes Keetels Laurien Leurink Caia van Maasakker Kitty van Male Maartje Paumen Joyce Sombroek Maria Verschoor Xan de Waard Lidewij Welten | Hochei pe iarbă | Turneul feminin | 19 august |
2 Argint | Fontijn, NouchkaNouchka Fontijn | Box | 75 kg feminin | 21 august |
3 Bronz | Emden, Anicka vanAnicka van Emden | Judo | 63 kg feminin | 9 august |
3 Bronz | Breggen, Anna van derAnna van der Breggen | Ciclism | Contratimp individual feminin | 10 august |
3 Bronz | Dirk Uittenboogaard Boaz Meylink Kaj Hendriks Boudewijn Roell Olivier Siegelaar Tone Wieten Mechiel Versluis Robert Lücken Peter Wiersum (cârmaci) | Canotaj | Opt rame cu cârmaci (8+) | 13 august |
3 Bronz | Alexander Brouwer Robert Meeuwsen | Volei | Turneul masculin, pe plajă | 18 august |
Medalii după sport
Sport | Aur | Argint | Bronz | Total |
Ciclism | 2 | 3 | 1 | 6 |
Navigație | 2 | 0 | 0 | 2 |
Natație | 2 | 0 | 0 | 2 |
Canotaj | 1 | 1 | 1 | 3 |
Gimnastică | 1 | 0 | 0 | 1 |
Atletism | 0 | 1 | 0 | 1 |
Box | 0 | 1 | 0 | 1 |
Hochei pe iarbă | 0 | 1 | 0 | 1 |
Judo | 0 | 0 | 1 | 1 |
Volei | 0 | 0 | 1 | 1 |
Total | 8 | 7 | 4 | 19 |
---|
Natație
Articol principal: Natație la Jocurile Olimpice de vară din 2016.
Sportiv | Probă | Calificări | Semifinale | Finală | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | Loc | ||
Marrit Steenbergen Femke Heemskerk Inge Dekker Ranomi Kromowidjojo Maud van der Meer* | 4×100 m liber | 3:35,94 | 5 C | N/A | 3:33,81 | 4 | |
Kira Toussaint | 100 m spate | 1:01,17 | 18 | Nu a avansat |
(*)A participat doar în calificări.
Sportiv | Probă | Calificări | Semifinale | Finală | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Timp | Loc | Timp | Loc | Timp | Loc | ||
Maarten Brzoskowski | 400 m stil liber | 3:48.00 | 18 | N/A | Nu au avansat |
Referințe
- Țările de Jos la Jocurile Olimpice de vară din 2016 Arhivat în , la Wayback Machine. pe Rio2016.com