Baschet la Jocurile Olimpice de vară din 2020 - feminin 3x3
Turneul feminin de baschet 3x3 de la Jocurile Olimpice de vară din 2020 a avut loc în perioada 24-28 iulie 2021 la Aomi Urban Sports Park.[1] Inițial turneul trebuia să aibă loc în 2020, dar a fost amânat din cauza pandemiei de COVID-19, CIO și comitetul de organizarea al Jocurilor Olimpice anunțând această amânare la 24 martie 2020.[2] Din cauza pandemiei, toate meciurile s-au jucat fără spectatori.[3]
Arbitri
Următorii arbitri au fost selectați pentru a oficia la acest turneu.[4]
- Vanessa Devlin
- Shi Qirong
- Su Yu-yen
- Sara El-Sharnouby
- Edmond Ho
- Cecília Tóth
- Marek Maliszewski
- Vlad Ghizdăreanu
- Evgeny Ostrovskiy
- Jasmina Juras
- Markos Michaelides
- Glenn Tuitt
Rezultate
Faza preliminară
Clasament
În caz de egalitate de victorii se vor lua în considerare meciurile directe. În cazul în care egalitatea persistă se vor lua în considerare numărul de puncte marcate.
Poz. | Echipa | J | V | Î | PM | PP | DC | Calificare în |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | SUA | 7 | 6 | 1 | 136 | 98 | +38 | Semifinale |
2 | COR | 7 | 5 | 2 | 129 | 90 | +39 | |
3 | China | 7 | 5 | 2 | 127 | 97 | +30 | Sferturile de finală |
4 | Japonia | 7 | 5 | 2 | 130 | 97 | +33 | |
5 | Franța | 7 | 4 | 3 | 118 | 116 | +2 | |
6 | Italia | 7 | 2 | 5 | 98 | 125 | -27 | |
7 | România | 7 | 1 | 6 | 89 | 142 | -53 | |
8 | Mongolia | 7 | 0 | 7 | 79 | 141 | -62 |
Legendă: J = meciuri jucate; V = victorii; Î = înfrângeri; P = puncte; PM = puncte marcate; PP = puncte primite; DC = diferență coșaveraj;
Notă:
- COR 2-0; China 1-1; Japonia 0-2
Rezultate
(2021-07-24) 10:15 v |
Raport |
COR | 21–18 | Japonia |
Pt: O. Frolkina 7 | Pt: Shinozaki 8 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Edmond Ho (HKG), Cecília Tóth (HUN) |
(2021-07-24) 10:40 v |
Raport |
China | 21–10 | România |
Pt: Wan J, Yang 6 | Pt: Cuic 4 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Marek Maliszewski (POL), Vanessa Devlin (AUS) |
(2021-07-24) 14:00 v |
Raport |
COR | 19–9 | China |
Pt: O. Frolkina 7 | Pt: Wan J 4 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Vanessa Devlin (AUS), Cecília Tóth (HUN) |
(2021-07-24) 14:25 v |
Raport |
România | 8–20 | Japonia |
Pt: Ursu-Kim 3 | Pt: Mawuli 9 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Sara El-Sharnouby (EGY), Markos Michaelides (SUI) |
(2021-07-24) 17:30 v |
Raport |
Italia | 15–14 | Mongolia |
Pt: D'Alie 8 | Pt: Solongo 7 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Shi Qirong (CHN), Vlad Ghizdareanu (ROU) |
(2021-07-24) 17:55 v |
Raport |
SUA | 17–10 | Franța |
Pt: Dolson 7 | Pt: Paget, Touré 3 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Jasmina Juras (SRB), Edmond Ho (HKG) |
(2021-07-24) 21:00 v |
Raport |
Mongolia | 9–21 | SUA |
Pt: Chimeddolgor 6 | Pt: Gray 9 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Su Yu-yen (TPE), Vlad Ghizdareanu (ROU) |
(2021-07-24) 21:25 v |
Raport |
Franța | 19–16 | Italia |
Pt: Cata-Chitiga, Guapo 6 | Pt: D'Alie 8 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Shi Qirong (CHN), Jasmina Juras (SRB) |
(2021-07-25) 10:15 v |
Raport |
Japonia | 19–10 | Mongolia |
Pt: Mawuli, Yamamoto 6 | Pt: Chimeddolgor, Solongo 3 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Shi Qirong (CHN), Markos Michaelides (SUI) |
(2021-07-25) 10:40 v |
Raport |
România | 14–22 | Italia |
Pt: Mărginean 6 | Pt: D'Alie 13 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Su Yu-yen (TPE), Evgeny Ostrovskiy (RUS) |
(2021-07-25) 14:00 v |
Raport |
Mongolia | 5–21 | COR |
Pt: Tserenlkham 3 | Pt: Kozik, O. Frolkina 8 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Su Yu-yen (TPE), Vlad Ghizdareanu (ROU) |
(2021-07-25) 14:25 v |
Raport |
China | 22–13 | Italia |
Pt: Zhang 8 | Pt: D'Alie 6 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Cecília Tóth (HUN), Evgeny Ostrovskiy (RUS) |
(2021-07-25) 17:30 v |
Raport |
România | 11–22 | SUA |
Pt: Cuic 7 | Pt: Plum 12 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Sara El-Sharnouby (EGY), Marek Maliszewski (POL) |
(2021-07-25) 17:55 v |
Raport |
Japonia | 19–15 | Franța |
Pt: trei jucătoare 5 | Pt: Paget 6 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Evgeny Ostrovskiy (RUS), Vanessa Devlin (AUS) |
(2021-07-25) 21:00 v |
Raport |
China | 20–13 | Franța |
Pt: Wang L., Yang 7 | Pt: Touré 5 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Glenn Tuitt (USA), Evgeny Ostrovskiy (RUS) |
(2021-07-25) 21:25 v |
Raport |
COR | 16–20 | SUA |
Pt: Kozik 8 | Pt: Gray 8 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Jasmina Juras (SRB), Edmond Ho (HKG) |
(2021-07-26) 10:15 v |
Raport |
Japonia | 12–15 | China |
Pt: Mawuli 5 | Pt: Wang L. 5 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Marek Maliszewski (POL), Vanessa Devlin (AUS) |
(2021-07-26) 10:40 v |
Raport |
Mongolia | 14–22 | România |
Pt: Tserenlkham 6 | Pt: Ursu-Kim, Mărginean 7 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Su Yu-yen (TPE), Edmond Ho (HKG) |
(2021-07-26) 14:00 v |
Raport |
România | 12–21 | COR |
Pt: trei jucătoare 4 | Pt: O. Frolkina, Logunova 8 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Vanessa Devlin (AUS), Glenn Tuitt (USA) |
(2021-07-26) 14:25 v |
Raport |
Italia | 10–22 | Japonia |
Pt: Consolini 4 | Pt: Mawuli 8 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Cecília Tóth (HUN), Su Yu-yen (TPE) |
(2021-07-26) 17:30 v |
Raport |
Franța | 22–18 | Mongolia |
Pt: Guapo 9 | Pt: Khulan, Tserenlkham 7 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Evgeny Ostrovskiy (RUS), Sara El-Sharnouby (EGY) |
(2021-07-26) 17:55 v |
Raport |
Italia | 13–17 | SUA |
Pt: D'Alie, Rulli 4 | Pt: Dolson, Gray 6 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Shi Qirong (CHN), Vlad Ghizdareanu (ROU) |
(2021-07-26) 21:00 v |
Raport |
SUA | 21–19 | China |
Pt: Plum 10 | Pt: Yang 8 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Sara El-Sharnouby (EGY), Markos Michaelides (SUI) |
(2021-07-26) 21:25 v |
Raport |
Franța | 17–14 | COR |
Pt: Touré 10 | Pt: trei jucătoare 4 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Jasmina Juras (SRB), Shi Qirong (CHN) |
(2021-07-27) 13:30 v |
Raport |
SUA | 18–20 | Japonia |
Pt: Dolson 7 | Pt: Yamamoto 8 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Evgeny Ostrovskiy (RUS), Shi Qirong (CHN) |
(2021-07-27) 13:55 v |
Raport |
China | 21–9 | Mongolia |
Pt: Wan 10 | Pt: Chimeddolgor 5 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Cecília Tóth (HUN), Sara El-Sharnouby (EGY) |
(2021-07-27) 17:00 v |
Raport |
Franța | 22–12 | România |
Pt: Touré 11 | Pt: Ursu-Kim, Stoenescu 4 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Glenn Tuitt (USA), Su Yu-yen (TPE) |
(2021-07-27) 17:25 v |
Raport |
COR | 17–9 | Italia |
Pt: O. Frolkina 6 | Pt: Rulli 5 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Marek Maliszewski (POL), Vanessa Devlin (AUS) |
Faza eliminatorie
Tablou
Sferturi de finală | Semifinale | Meciul pentru medalia de aur | ||||||||
28 iulie | ||||||||||
SUA | 18 | |||||||||
27 iulie | ||||||||||
Franța | 16 | |||||||||
Japonia | 14 | |||||||||
28 iulie | ||||||||||
Franța | 16 | |||||||||
SUA | 18 | |||||||||
COR | 15 | |||||||||
28 iulie | ||||||||||
COR | 21 | |||||||||
27 iulie | ||||||||||
China | 14 | Meciul pentru medalia de bronz | ||||||||
China | 19 | |||||||||
28 iulie | ||||||||||
Italia | 13 | |||||||||
Franța | 14 | |||||||||
China | 16 | |||||||||
Sferturi de finală
(2021-07-27) 20:30 v |
Raport |
China | 19–13 | Italia |
Pt: Wang 11 | Pt: Consolini, D'Alie 5 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Vanessa Devlin (AUS), Vlad Ghizdareanu (ROU) |
(2021-07-27) 21:50 v |
Raport |
Japonia | 14–16 | Franța |
Pt: Shinozaki 7 | Pt: Paget 5 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Evgeny Ostrovskiy (RUS), Cecília Tóth (HUN) |
Semifinale
(2021-07-28) 17:00 v |
Raport |
SUA | 18–16 | Franța |
Pt: Gray, Plum 6 | Pt: Cata-Chitiga 8 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Jasmina Juras (SRB), Vlad Ghizdareanu (ROU) |
(2021-07-28) 18:10 v |
Raport |
COR | 21–14 | China |
Pt: Kozik 10 | Pt: Zhang 7 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Cecília Tóth (HUN), Marek Maliszewski (POL) |
Meciul pentru medalia de bronz
(2021-07-28) 20:45 v |
Report |
Franța | 14–16 | China |
Pt: Touré 8 | Pt: Wang 9 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Evgeny Ostrovskiy (RUS), Jasmina Juras (SRB) |
Meciul pentru medalia de aur
(2021-07-28) 21:55 v |
Raport |
SUA | 18–15 | COR |
Pt: Dolson 7 | Pt: Logunova 6 |
Aomi Urban Sports Park, Tokyo Arbitri: Edmond Ho (HKG), Cecília Tóth (HUN) |
Clasament final
Loc | Echipă[5] |
---|---|
SUA | |
COR | |
China | |
4 | Franța |
5 | Japonia |
6 | Italia |
7 | România |
8 | Mongolia |
Referințe
- ^ „IOC announces dates for basketball events at Tokyo Games”. fiba.basketball. Accesat în .
- ^ „Joint Statement from the International Olympic Committee and the Tokyo 2020 Organising Committee”. olympic.org. Accesat în .
- ^ „Tokyo Olympics to be held without fans after new COVID-19 state of emergency declared”. usatoday.com. Accesat în .
- ^ „Competition Officials” (PDF). olympics.com. Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
- ^ „Tournament Summary” (PDF). olympics.com. Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
Legături externe
- Site web oficial