Campionatul Mondial de Atletism în sală din 2012
| ||||
Ataköy Atletizm Salonu din Istanbul | ||||
Sport | atletism | |||
Nr. de ediții | 14 | |||
Gazda | Turcia | |||
Data începerii | ||||
Data sfârșitului | ||||
Participanți | 630[1] | |||
Pentru ediția următoare, vedeți : Campionatul Mondial de Atletism în sală din 2014 | ||||
Pentru ediția precedentă, vedeți : Campionatul Mondial de Atletism în sală din 2010 | ||||
Modifică date / text |
A 14-a ediție a Campionatului Mondial de Atletism în sală s-a desfășurat între 9 și 11 martie 2012 la Istanbul, Turcia. Au participat 630 de sportivi, veniți din 171 de țări.[2]
Sală
Probele au avut loc la Ataköy Atletizm Salonu din Istanbul. Acesta a fost inaugurat în anul 2012.[3]
Rezultate
RM - record mondial; RC - record al competiției; AM - record nord-american; AS - record asiatic; RE - record european; OC - record oceanic; SA - record sud-american; RA - record african; RN - record național; PB - cea mai bună performanță a carierei
Masculin
Event | Aur | Argint | Bronz | |||
60 m | Justin Gatlin (USA) | 6,46 | Nesta Carter (JAM) | 6,54 | Dwain Chambers (GBR) | 6,60 |
400 m | Nery Brenes (CRC) | 45,11 RC RN | Demetrius Pinder (BAH) | 45,34 | Chris Brown (BAH) | 45,90 |
800 m | Mohammed Aman (ETH) | 1:48,36 | Jakub Holuša (CZE) | 1:48,62 | Andrew Osagie (GBR) | 1:48,92 |
1500 m | Abdalaati Iguider (MAR) | 3:45,21 | Ilham Tanui Özbilen (TUR) | 3:45,35 | Mekonnen Gebremedhin (ETH) | 3:45,90 |
3000 m | Bernard Lagat (USA) | 7:41,44 | Augustine Kiprono Choge (KEN) | 7:41,77 | Edwin Soi (KEN) | 7:41,78 |
60 m garduri | Aries Merritt (USA) | 7,44 | Liu Xiang (CHN) | 7,49 | Pascal Martinot-Lagarde (FRA) | 7,53 PB |
Ștafetă 4×400 m | Statele Unite Frankie Wright Calvin Smith Jr. Manteo Mitchell Gil Roberts Jamaal Torrance* Quentin Iglehart-Summers* | 3:03,94 | Marea Britanie Conrad Williams Nigel Levine Michael Bingham Richard Buck Luke Lennon-Ford* | 3:04,72 | Trinidad și Tobago Lalonde Gordon Renny Quow Jereem Richards Jarrin Solomon | 3:06,85 RN |
Săritura în înălțime | Dimitrios Chondrokoukis (GRE) | 2,33 PB | Andrei Silnov (RUS) | 2,33 | Ivan Uhov (RUS) | 2,31 |
Săritura cu prăjina | Renaud Lavillenie (FRA) | 5,95 | Björn Otto (GER) | 5,80 | Brad Walker (USA) | 5,80 |
Săritura în lungime | Mauro Vinícius da Silva (BRA) | 8,23 | Henry Frayne (AUS) | 8,23 OC | Aleksandr Menkov (RUS) | 8,22 |
Triplusalt | Will Claye (USA) | 17,70 | Christian Taylor (USA) | 17,63 | Liukman Adams (RUS) | 17,36 PB |
Aruncarea greutății | Ryan Whiting (USA) | 22,00 | David Storl (GER) | 21,88 PB | Tomasz Majewski (POL) | 21,72 RN |
Heptatlon | Ashton Eaton (USA) | 6645 RM | Oleksi Kasianov (UKR) | 6071 | Artem Lukianenko (RUS) | 5969 |
* Atletul a participat doar la calificări, dar a primit o medalie.
Feminin
Event | Aur | Argint | Bronz | |||
60 m | Veronica Campbell-Brown (JAM) | 7,01 | Murielle Ahouré (CIV) | 7,04 RN | Tianna Bartoletta (USA) | 7,09 |
400 m | Sanya Richards-Ross (USA) | 50,79 | Aleksandra Fedoriva (RUS) | 51,76 | Natasha Hastings (USA) | 51,82 |
800 m | Pamela Jelimo (KEN) | 1:58,83 | Natalia Lupu (UKR) | 1:59,67 PB | Erica Moore (USA) | 1:59,97 PB |
1500 m | Genzebe Dibaba (ETH) | 4:05,78 | Mariem Alaoui Selsouli (MAR) | 4:07,78 | Hind Déhiba (FRA) | 4:10,30 |
3000 m | Hellen Onsando Obiri (KEN) | 8:37,16 | Meseret Defar (ETH) | 8:38,26 | Gelete Burka (ETH) | 8:40,18 |
60 m garduri | Sally Pearson (AUS) | 7,73 | Tiffany Porter (GBR) | 7,94 | Alina Talai (BLR) | 7,97 |
Ștafetă 4×400 m | Marea Britanie Shana Cox Nicola Sanders Christine Ohuruogu Perri Shakes-Drayton | 3:28,76 | Statele Unite Leslie Cole Natasha Hastings Jernail Hayes Sanya Richards-Ross | 3:28,79 | România Angela Moroșanu Alina Panainte Adelina Pastor Mirela Lavric | 3:33,41 |
Săritura în înălțime | Chaunté Lowe (USA) | 1,98 | Antonietta Di Martino (ITA) Anna Cicerova (RUS) Ebba Jungmark (SWE) | 1,95 | ||
Săritura cu prăjina | Elena Isinbaeva (RUS) | 4,80 | Vanessa Boslak (FRA) | 4,70 RN | Holly Bleasdale (GBR) | 4,70 |
Săritura în lungime | Brittney Reese (USA) | 7,23 RC | Janay DeLoach (USA) | 6,98 | Shara Proctor (GBR) | 6,89 RN |
Triplusalt | Yamilé Aldama (GBR) | 14,82 | Olga Rîpakova (KAZ) | 14,63 | Mabel Gay (CUB) | 14,29 |
Aruncarea greutății | Valerie Adams (NZL) | 20,54 OC | Michelle Carter (USA) | 19,58 | Jillian Camarena-Williams (USA) | 19,44 |
Pentatlon | Natalia Dobrinska (UKR) | 5013 RM | Jessica Ennis (GBR) | 4965 RN | Austra Skujytė (LTU) | 4802 RN |
* Atleta a participat doar la calificări, dar a primit o medalie.
Clasament pe medalii
Loc | Țară | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | Statele Unite ale Americii | 10 | 4 | 5 | 19 |
2 | Regatul Unit | 2 | 3 | 4 | 9 |
3 | Etiopia | 2 | 1 | 2 | 5 |
4 | Kenya | 2 | 1 | 1 | 4 |
5 | Rusia | 1 | 3 | 4 | 8 |
6 | Ucraina | 1 | 2 | – | 3 |
7 | Franța | 1 | 1 | 2 | 4 |
8 | Australia | 1 | 1 | – | 2 |
Jamaica | 1 | 1 | – | 2 | |
Maroc | 1 | 1 | – | 2 | |
11 | Brazilia | 1 | – | – | 1 |
Costa Rica | 1 | – | – | 1 | |
Grecia | 1 | – | – | 1 | |
Noua Zeelandă | 1 | – | – | 1 | |
15 | Germania | – | 2 | – | 2 |
16 | Bahamas | – | 1 | 1 | 2 |
17 | China | – | 1 | – | 1 |
Cehia | – | 1 | – | 1 | |
Coasta de Fildeș | – | 1 | – | 1 | |
Italia | – | 1 | – | 1 | |
Kazahstan | – | 1 | – | 1 | |
Suedia | – | 1 | – | 1 | |
Turcia | – | 1 | – | 1 | |
24 | Cuba | – | – | 1 | 1 |
Belarus | – | – | 1 | 1 | |
Lituania | – | – | 1 | 1 | |
Polonia | – | – | 1 | 1 | |
România | – | – | 1 | 1 | |
Trinidad-Tobago | – | – | 1 | 1 | |
Total | 26 | 28 | 25 | 79 |
Participarea României la campionat
12 atleți au reprezentat România.[4]
- Angela Moroșanu – 60 m garduri - locul 14 – ștafetă 4×400 m - locul 3
- Mirela Lavric – ștafetă 4×400 m - locul 3
- Alina Panainte – ștafetă 4×400 m - locul 3
- Adelina Pastor – ștafetă 4×400 m - locul 3
- Esthera Petre – înălțime - locul 7
- Viorica Țigău – lungime - locul 7
- Marian Oprea – triplusalt - locul 11
- Ioana Doagă – 1500 m - locul 11
- Mihai Donisan – înălțime - locul 15
- Cristina Bujin – triplusalt - locul 15
- Cornelia Deiac – lungime - locul 17
- Adelina Gavrilă – triplusalt - locul 19
Participarea Republicii Moldova la campionat
Doi atleți au reprezentat Republica Moldova.
- Alexandru Cuharenco – lungime - locul 12
- Elena Popescu – 800 m - locul 14
Note
- ^ IAAF World Indoor Championchips Birmingham 2018 - Statistics Handbook (PDF) (în engleză)
- ^ en IAAF World Indoor Championchips Birmingham 2018 - Statistics Handbook (în engleză), IAAF, 2018
- ^ 2012 Dünya Salon Atletizm Șampiyonası (în turcă), Türkiye Atletizm federasyonu, 28 iunie 2011
- ^ 13 atleți vor reprezenta România la Mondialele de sală de la Istanbul, Gazeta Sporturilor, 27 februarie 2012
Legături externe
Materiale media legate de Campionatul Mondial de Atletism în sală din 2012 la Wikimedia Commons
- tr en Site web oficial
- en Timetable & Results
- en 2012 World Indoor la athleticspodium.com
|