Campionatul Mondial de Atletism din 2023 - 4x100 m (feminin)
Campionatul Mondial de Atletism din 2023 | ||
---|---|---|
100 m | masculin | feminin |
200 m | masculin | feminin |
400 m | masculin | feminin |
800 m | masculin | feminin |
1.500 m | masculin | feminin |
5.000 m | masculin | feminin |
10.000 m | masculin | feminin |
100 m garduri | feminin | |
110 m garduri | masculin | |
400 m garduri | masculin | feminin |
3.000 m obstacole | masculin | feminin |
4x100 m | masculin | feminin |
4x400 m | masculin | feminin |
Maraton | masculin | feminin |
20 km marș | masculin | feminin |
35 km marș | masculin | feminin |
Săritura în înălțime | masculin | feminin |
Săritura cu prăjina | masculin | feminin |
Săritura în lungime | masculin | feminin |
Triplusalt | masculin | feminin |
Aruncarea greutății | masculin | feminin |
Aruncarea discului | masculin | feminin |
Aruncarea ciocanului | masculin | feminin |
Aruncarea suliței | masculin | feminin |
Heptatlon | feminin | |
Decatlon | masculin | |
4x400 m | mixt |
Proba feminină de ștafetă 4x100 de metri de la Campionatul Mondial de Atletism din 2023 a avut loc în perioada 25-26 august 2023 pe Centrul Național de Atletism din Budapesta, Ungaria.[1]
Program
Ora este ora Ungariei (UTC+1)
Dată | Oră | Etapă |
---|---|---|
25 august | 20:00 | Calificări |
26 august | 21:50 | Finala |
Rezultate
Calificări
Primele trei echipe din fiecare serie s-au calificat în finală (C), alături de alte două echipe cu cel mai bun timp.[2]
Loc | Serie | Culoar | Țară | Atleți | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 2 | 6 | Statele Unite ale Americii | Tamari Davis, Twanisha Terry, Tamara Clark, Melissa Jefferson | 41,59 | C, SB |
2 | 1 | 2 | Jamaica | Briana Williams, Elaine Thompson-Herah, Shashalee Forbes, Shelly-Ann Fraser-Pryce | 41,70 | C, SB |
3 | 2 | 8 | Coasta de Fildeș | Murielle Ahouré-Demps, Marie-Josée Ta Lou, Jessika Gbai, Maboundou Koné | 41,90 | C, RC |
4 | 2 | 4 | Italia | Dalia Kaddari, Anna Bongiorni, Alessia Pavese, Zaynab Dosso | 42,14 | C, RN |
5 | 1 | 5 | Marea Britanie | Asha Philip, Imani Lansiquot, Bianca Williams, Annie Tagoe | 42,33 | C, SB |
6 | 2 | 3 | Țările de Jos | N'Ketia Seedo, Marije van Hunenstijn, Jamile Samuel, Tasa Jiya | 42,53 | c |
7 | 1 | 4 | Elveția | Nathacha Kouni, Salomé Kora, Géraldine Frey, Melissa Gutschmidt | 42,64 | C, SB |
8 | 2 | 5 | Polonia | Pia Skrzyszowska, Krystsina Tsimanouskaya, Magdalena Stefanowicz, Ewa Swoboda | 42,65 | c, SB |
9 | 1 | 7 | Germania | Louise Wieland, Sina Mayer, Gina Lückenkemper, Rebekka Haase | 42,78 | c, SB |
10 | 1 | 8 | Trinidad și Tobago | Akilah Lewis, Michelle-Lee Ahye, Reyare Thomas, Leah Bertrand | 42,85 | SB |
11 | 1 | 9 | Spania | Lucia Carrillo, Jaël Bestué, Paula Sevilla, Carmen Marco | 42,96 | SB |
12 | 1 | 3 | Franța | Carolle Zahi, Gémima Joseph, Helene Parisot, Mallory Leconte | 43,12 | SB |
13 | 2 | 9 | Cuba | Laura Moreira, Enis Pérez, Yarima García, Yunisleydis García | 43,17 | SB |
14 | 2 | 1 | Ungaria | Gréta Kerekes, Jusztina Csóti, Boglárka Takács, Anna Luca Kocsis | 43,38 | RN |
15 | 2 | 2 | Brazilia | Garbriela Mourão, Vitória Cristina Rosa, Ana Azevedo, Rosângela Santos | 43,46 | SB |
2 | 7 | Nigeria | Justina Eyakpobeyan, Favour Ofili, Rosemary Chukwuma, Faith Okwose | NT | ||
1 | 6 | Australia | Ebony Lane, Bree Masters, Kristie Edwards, Torrie Lewis | NT |
Finala
Finala a avut loc la 26 august.[3]
Loc | Culoar | Țară | Atleți | Timp | Note |
---|---|---|---|---|---|
1 | 6 | Statele Unite ale Americii | Tamari Davis, Twanisha Terry, Gabrielle Thomas, Sha'Carri Richardson | 41,03 | RCo |
2 | 7 | Jamaica | Natasha Morrison, Shelly-Ann Fraser-Pryce, Shashalee Forbes, Shericka Jackson | 41,21 | SB |
3 | 8 | Marea Britanie | Asha Philip, Imani Lansiquot, Bianca Williams, Daryll Neita | 41,97 | SB |
4 | 4 | Italia | Zaynab Dosso, Dalia Kaddari, Anna Bongiorni, Alessia Pavese | 42,49 | |
5 | 3 | Polonia | Pia Skrzyszowska, Krystsina Tsimanouskaya, Magdalena Stefanowicz, Ewa Swoboda | 42,66 | |
6 | 1 | Germania | Louise Wieland, Sina Mayer, Gina Lückenkemper, Rebekka Haase | 42,98 | |
7 | 5 | Coasta de Fildeș | Murielle Ahouré-Demps, Marie-Josée Ta Lou, Jessika Gbai, Maboundou Koné | NT | |
2 | Țările de Jos | N'Ketia Seedo, Lieke Klaver, Nadine Visser, Tasa Jiya | |||
9 | Elveția | Nathacha Kouni, Salomé Kora, Géraldine Frey, Melissa Gutschmidt | DS | TR24.7 |
Referințe
- ^ Program
- ^ „Summary 4 x 100 Metres Relay Women - Round 1” (PDF). World Athletics. . Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
- ^ „Results 4 x 100 Metres Relay Women - Final” (PDF). World Athletics. . Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .