Curling la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 - Turneul masculin
Curling la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 | |||
---|---|---|---|
masculin | feminin | mixt |
Turneul masculin de curling din cadrul Jocurilor Olimpice de Iarnă din 2018 a avut loc între 14 și 24 februarie 2018 la Gangneung Curling Centre.[1] Zece națiuni au concurat într-o rundă preliminară, în sistem fiecare cu fiecare, echipele clasate pe primele patru locuri calificându-se pentru etapa eliminatorie.[2]
Echipe
Echipele au fost alcătuite astfel:[3]
Canada | Danemarca | Marea Britanie | Italia | Japonia |
---|---|---|---|---|
The Glencoe Club, Calgary Skip: Kevin Koe | Hvidovre CC, Hvidovre Skip: Rasmus Stjerne | Royal Caledonian CC, Stirling Skip: Kyle Smith | A.S.D. Trentino Curling, Cembra Fourth: Amos Mosaner | Karuizawa CC, Karuizawa Skip: Yusuke Morozumi |
Norvegia | Coreea de Sud | Suedia | Elveția | Statele Unite ale Americii |
Snarøen CC, Oslo Skip: Thomas Ulsrud | GyeongBuk Uiseong CC, Uiseong Skip: Kim Chang-min | Karlstads CK, Karlstad Skip: Niklas Edin | CC Genève, Geneva Fourth: Benoît Schwarz | Duluth CC, Duluth Skip: John Shuster |
Clasament etapa preliminară
Key | |
---|---|
Echipe calificate în play-off | |
Echipe calificate pentru tie-break |
Țară | Skip | C | P | PP | PÎ | Reprize câștigate | Reprize pierdute | Reprize fără puncte | Reprize câștigate contra serviciului | Lovituri % |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Suedia | Niklas Edin | 7 | 2 | 62 | 43 | 34 | 28 | 13 | 8 | 87% |
Canada | Kevin Koe | 6 | 3 | 56 | 46 | 36 | 34 | 14 | 8 | 87% |
Statele Unite ale Americii | John Shuster | 5 | 4 | 67 | 63 | 37 | 39 | 4 | 6 | 80% |
Marea Britanie | Kyle Smith | 5 | 4 | 55 | 60 | 40 | 37 | 8 | 7 | 82% |
Elveția | Peter de Cruz | 5 | 4 | 60 | 55 | 39 | 37 | 10 | 6 | 83% |
Norvegia | Thomas Ulsrud | 4 | 5 | 45 | 54 | 32 | 36 | 6 | 6 | 82% |
Coreea de Sud | Kim Chang-min | 4 | 5 | 54 | 59 | 40 | 41 | 7 | 8 | 82% |
Japonia | Yusuke Morozumi | 4 | 5 | 48 | 56 | 33 | 35 | 13 | 5 | 81% |
Italia | Joël Retornaz | 3 | 6 | 50 | 56 | 37 | 38 | 15 | 7 | 81% |
Danemarca | Rasmus Stjerne | 2 | 7 | 53 | 70 | 36 | 39 | 12 | 5 | 83% |
Rezultate turneu fiecare cu fiecare
Draw 1
Miercuri, 14 februarie, 09:05
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Danemarca (Stjerne) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5
|
Suedia (Edin) | 0 | 2 | 0 | 0 | 3 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 9
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Canada (Koe) | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 5
|
Italia (Retornaz) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 3
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Coreea de Sud (Kim) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | X | 7
|
Statele Unite ale Americii (Shuster) | 2 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 11
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Total |
Elveția (de Cruz) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5
|
Regatul Unit (Smith) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 6
|
Draw 2
Miercuri, 14 februarie, 20:05
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Canada (Koe) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 6
|
Regatul Unit (Smith) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Coreea de Sud (Kim) | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 2
|
Suedia (Edin) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 1 | X | 7
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Elveția (de Cruz) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 4
|
Italia (Retornaz) | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Norvegia (Ulsrud) | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4
|
Japonia (Morozumi) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 6
|
Draw 3
Joi, 15 februarie, 14:05
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Statele Unite ale Americii (Shuster) | 0 | 1 | 0 | 3 | 2 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 9
|
Italia (Retornaz) | 1 | 0 | 5 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 0 | 1 | 10
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Norvegia (Ulsrud) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | 4
|
Canada (Koe) | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 2 | X | 7
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Regatul Unit (Smith) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 6
|
Japonia (Morozumi) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 5
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Danemarca (Stjerne) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7
|
Elveția (de Cruz) | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 9
|
Draw 4
Vineri, 16 februrarie, 09:05
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Italia (Retornaz) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4
|
Danemarca (Stjerne) | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 6
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Norvegia (Ulsrud) | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 7
|
Coreea de Sud (Kim) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 5
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Suedia (Edin) | 4 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | X | 10
|
Statele Unite ale Americii (Shuster) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | X | 4
|
Draw 5
Vineri, 16 februarie, 20:05
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Japonia (Morozumi) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 5
|
Elveția (de Cruz) | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Suedia (Edin) | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | X | 8
|
Regatul Unit (Smith) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 6
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Danemarca (Stjerne) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5
|
Statele Unite ale Americii (Shuster) | 2 | 2 | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 9
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Canada (Koe) | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 7
|
Coreea de Sud (Kim) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 6
|
Draw 6
Sâmbătă, 17 februarie, 14:05
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Coreea de Sud (Kim) | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 3 | 1 | X | 11
|
Regatul Unit (Smith) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | 5
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Elveția (de Cruz) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 1 | 7
|
Norvegia (Ulsrud) | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 5
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Canada (Koe) | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | X | 2
|
Suedia (Edin) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | 5
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Japonia (Morozumi) | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6
|
Italia (Retornaz) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 5
|
Draw 7
Duminică, 18 februarie, 09:05
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Norvegia (Ulsrud) | 0 | 1 | 0 | 4 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 10
|
Danemarca (Stjerne) | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 2 | 0 | 1 | 8
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Statele Unite ale Americii (Shuster) | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | X | X | X | 2
|
Japonia (Morozumi) | 2 | 1 | 1 | 0 | 0 | 2 | 2 | X | X | X | 8
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Elveția (de Cruz) | 4 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 8
|
Canada (Koe) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | X | 6
|
Draw 8
Duminică, 18 februarie, 20:05
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Suedia (Edin) | 3 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 5 | X | X | 11
|
Japonia (Morozumi) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | X | 4
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Total |
Danemarca (Stjerne) | 0 | 0 | 2 | 1 | 2 | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 9
|
Coreea de Sud (Kim) | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 2 | 0 | 8
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Total |
Italia (Retornaz) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6
|
Regatul Unit (Smith) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Statele Unite ale Americii (Shuster) | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | X | 5
|
Norvegia (Ulsrud) | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 3 | 1 | 1 | 0 | X | 8
|
Draw 9
Luni, 19 februarie, 14:05
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Italia (Retornaz) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 | 6
|
Coreea de Sud (Kim) | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 8
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Suedia (Edin) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | X | X | X | 3
|
Elveția (de Cruz) | 2 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 5 | X | X | X | 10
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | Total |
Statele Unite ale Americii (Shuster) | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 6
|
Canada (Koe) | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 7
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Regatul Unit (Smith) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 7
|
Danemarca (Stjerne) | 1 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 6
|
Draw 10
Marți, 20 februarie, 09:05
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Regatul Unit (Smith) | 3 | 1 | 0 | 2 | 0 | 3 | 1 | X | X | X | 10
|
Norvegia (Ulsrud) | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | X | 3
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Japonia (Morozumi) | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | 4
|
Canada (Koe) | 1 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 1 | X | 8
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Coreea de Sud (Kim) | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 8
|
Elveția (de Cruz) | 1 | 0 | 0 | 1 | 3 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 7
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Italia (Retornaz) | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 3
|
Suedia (Edin) | 3 | 1 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | 7
|
Draw 11
Marți, 20 februarie, 20:05
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Elveția (de Cruz) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | X | 4
|
Statele Unite ale Americii (Shuster) | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 3 | 0 | 1 | X | 8
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Norvegia (Ulsrud) | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 4
|
Italia (Retornaz) | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 3 | 0 | 6
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Japonia (Morozumi) | 0 | 0 | 3 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 6
|
Danemarca (Stjerne) | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4
|
Draw 12
Miercuri, 21 februarie, 14:05
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Danemarca (Stjerne) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | X | X | 3
|
Canada (Koe) | 4 | 0 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | X | X | X | 8
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Regatul Unit (Smith) | 0 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | X | X | 4
|
Statele Unite ale Americii (Shuster) | 2 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 1 | 4 | X | X | 10
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Suedia (Edin) | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | X | X | X | X | 2
|
Norvegia (Ulsrud) | 1 | 0 | 0 | 3 | 2 | 1 | X | X | X | X | 7
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Coreea de Sud (Kim) | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | 3 | X | X | 10
|
Japonia (Morozumi) | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | X | 4
|
Tie-break
Joi, 22 februarie, 09:05
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Regatul Unit (Smith) | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | X | 5
|
Elveția (de Cruz) | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 5 | X | 9
|
Play-off
Semifinale
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Suedia (Edin) | 2 | 0 | 0 | 4 | 0 | 2 | 1 | 0 | X | X | 9
|
Elveția (de Cruz) | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 | X | X | 3
|
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Canada (Koe) | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3
|
Statele Unite ale Americii (Shuster) | 0 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 5
|
Meciul pentru medalia de bronz
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Canada (Koe) | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | 0 | X | 5
|
Elveția (de Cruz) | 0 | 1 | 1 | 0 | 2 | 0 | 2 | 0 | 1 | X | 7
|
Finala
Echipă | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | Total |
Suedia (Edin | 0 | 2 | 0 | 0 | 2 | 0 | 1 | 0 | 2 | X | 7
|
Statele Unite ale Americii (Shuster) | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 2 | 0 | 5 | 0 | X | 10
|
Clasament final
Clasamentul final a fost:[4]
Loc | Țara | Meciuri |
---|---|---|
1 | Statele Unite ale Americii | 7–4 |
2 | Suedia | 8–3 |
3 | Elveția | 7–5 |
4 | Canada | 6–5 |
5 | Marea Britanie | 5–5 |
6 | Norvegia | 4–5 |
7 | Coreea de Sud | 4–5 |
8 | Japonia | 4–5 |
9 | Italia | 3–6 |
10 | Danemarca | 2–7 |
Referințe
- ^ „Gangneung Curling Centre”. pyeongchang2018. PyeongChang Organizing Committee for the 2018 Olympic & Paralympic Winter Games. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „Prezentare generală a campionatului”. Federația Mondială de Curling. Arhivat din original la . Accesat în .
- ^ „Lista echipelor participante la turneul masculin de curling” (PDF). Pyeongchang 2018. Arhivat din original (PDF) la . Accesat în .
- ^ PyeongChang 2018 Men Results - Olympic curling, Olympics.com