- The Shape of Water – Guillermo del Toro și J. Miles Dale
- Call Me by Your Name – Peter Spears(d), Luca Guadagnino(d), Emilie Georges, și Marco Morabito
- Darkest Hour – Tim Bevan(d), Eric Fellner(d), Lisa Bruce(d), Anthony McCarten(d), și Douglas Urbanski(d)
- Dunkirk – Emma Thomas(d) și Christopher Nolan
- Fugi! – Sean McKittrick, Jason Blum(d), Edward H. Hamm Jr., și Jordan Peele
- Lady Bird – Scott Rudin(d), Eli Bush, și Evelyn O'Neill
- Firul fantomă – JoAnne Sellar(d), Paul Thomas Anderson, Megan Ellison(d) și Daniel Lupi(d)
- The Post – Amy Pascal(d), Steven Spielberg, și Kristie Macosko Krieger(d)
- Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Graham Broadbent(d), Pete Czernin și Martin McDonagh
| - Guillermo del Toro – The Shape of Water
|
| |
| |
| - Call Me by Your Name – James Ivory(d) după un roman(d) de André Aciman(d)
- The Disaster Artist(d) – Scott Neustadter(d) și Michael H. Weber(d) based on the book(d) by Greg Sestero(d) and Tom Bissell(d)
- Logan – Screenplay by Scott Frank(d), James Mangold(d) și Michael Green(d); Poveste de James Mangold după personajele din cărțile de benzi desenate și filmele X-Men
- Molly's Game(d) – Aaron Sorkin după memoriile lui Molly Bloom(d)
- Mudbound – Virgil Williams(d) și Dee Rees(d) după un roman(d) de Hillary Jordan(d)
|
- Coco – Lee Unkrich(d) și Darla K. Anderson(d)
- The Boss Baby – Tom McGrath și Ramsey Ann Naito
- The Breadwinner(d) – Nora Twomey(d) și Anthony Leo
- Ferdinand – Carlos Saldanha(d)
- Loving Vincent(d) – Dorota Kobiela, Hugh Welchman(d) și Ivan Mactaggart
| |
- Icarus(d) – Bryan Fogel(d) și Dan Cogan
- Abacus: Small Enough to Jail(d) – Steve James(d), Mark Mitten și Julie Goldman(d)
- Faces Places(d) – Agnès Varda, JR(d) și Rosalie Varda
- Last Men in Aleppo – Feras Fayyad, Kareem Abeed și Søren Steen Jespersen
- Strong Island(d) – Yance Ford și Dan Cogan
| Cel mai bun scurt-metraj documentar(d) - Heaven Is a Traffic Jam on the 405(d) – Frank Stiefel
- Edith+Eddie – Laura Chekoway și Thomas Lee Wright
- Heroin(e)(d) – Elaine McMillion Sheldon și Kerrin Sheldon
- Knife Skills(d) – Thomas Lennon(d)
- Traffic Stop(d) – Kate Davis și David Heilbroner
|
- The Silent Child(d) – Chris Overton și Rachel Shenton(d)
- DeKalb Elementary – Reed Van Dyk
- The Eleven O'Clock – Derin Seale și Josh Lawson
- My Nephew Emmett – Kevin Wilson, Jr.
- Watu Wote/All of Us – Katja Benrath și Tobias Rosen
| - Dear Basketball(d) – Glen Keane(d) și Kobe Bryant
- Garden Party(d) – Victor Caire și Gabriel Grapperon
- Lou(d) – Dave Mullins și Dana Murray
- Negative Space – Max Porter și Ru Kuwahata
- Revolting Rhymes(d) – Jakob Schuh și Jan Lachauer(d)
|
| - „Remember Me(d)” din Coco – muzică și versuri de Kristen Anderson-Lopez(d) & Robert Lopez(d)
- „Mighty River” din Mudbound – muzică și versuri Mary J. Blige, Raphael Saadiq(d) & Taura Stinson
- „Mystery of Love(d)” din Call Me by Your Name – muzică și versuri Sufjan Stevens
- „Stand Up for Something” din Marshall(d) – muzică Diane Warren(d); versuri Lonnie Lynn & Diane Warren(d)
- „This Is Me(d)” din Omul spectacol – muzică și versuri Benj Pasek & Justin Paul(d)
|
- Dunkirk – Richard King(d) și Alex Gibson
- Baby Driver – Julian Slater(d)
- Blade Runner 2049 – Mark A. Mangini(d) și Theo Green(d)
- The Shape of Water – Nathan Robitaille și Nelson Ferreira
- Star Wars: The Last Jedi – Matthew Wood(d) și Ren Klyce(d)
| - Dunkirk – Mark Weingarten(d), Gregg Landaker(d) și Gary A. Rizzo(d)
- Baby Driver – Julian Slater(d), Tim Cavagin și Mary H. Ellis
- Blade Runner 2049 – Ron Bartlett(d), Doug Hemphill(d) și Mac Ruth(d)
- The Shape of Water – Christian Cooke, Brad Zoern și Glen Gauthier
- Star Wars: The Last Jedi – David Parker(d), Michael Semanick(d), Ren Klyce(d) și Stuart Wilson(d)
|
- The Shape of Water – design de producție: Paul Denham Austerberry; decoruri: Shane Vieau and Jeff Melvin
- Beauty and the Beast – design de producție: Sarah Greenwood(d); decoruri: Katie Spencer(d)
- Blade Runner 2049 – design de producție: Dennis Gassner(d); decoruri: Alessandra Querzola
- Darkest Hour – design de producție: Sarah Greenwood(d); decoruri: Katie Spencer(d)
- Dunkirk – design de producție: Nathan Crowley(d); decoruri: Gary Fettis(d)
| - Blade Runner 2049 – Roger Deakins(d)
- Darkest Hour – Bruno Delbonnel(d)
- Dunkirk – Hoyte van Hoytema(d)
- Mudbound – Rachel Morrison(d)
- The Shape of Water – Dan Laustsen(d)
|
- Darkest Hour – Kazu Hiro(d), David Malinowski și Lucy Sibbick
- Victoria and Abdul(d) – Daniel Phillips și Lou Sheppard
- Wonder – Arjen Tuiten
| - Firul fantomă – Mark Bridges(d)
- Beauty and the Beast – Jacqueline Durran(d)
- Darkest Hour – Jacqueline Durran(d)
- The Shape of Water – Luis Sequeira
- Victoria and Abdul(d) – Consolata Boyle(d)
|
| - Blade Runner 2049 – John Nelson(d), Gerd Nefzer, Paul Lambert și Richard R. Hoover(d)
- Guardians of the Galaxy Vol. 2 – Christopher Townsend(d), Guy Williams(d), Jonathan Fawkner(d) și Dan Sudick(d)
- Kong: Skull Island – Stephen Rosenbaum(d), Jeff White(d), Scott Benza(d) și Mike Meinardus
- Star Wars: The Last Jedi – Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan(d) și Chris Corbould(d)
- War for the Planet of the Apes – Joe Letteri(d), Daniel Barrett(d), Dan Lemmon(d) și Joel Whist
|