Snow-board la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 - Snow-board cross (feminin)
Snow-board la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018
Slalom paralel uriaș
masculin
feminin
Half-pipe
masculin
feminin
Big air
masculin
feminin
Slopestyle
masculin
feminin
Snow-board cross
masculin
feminin
Proba de snow-board, snow-board cross feminin de la Jocurile Olimpice de iarnă din 2018 de la Pyeongchang, Coreea de Sud a avut loc pe 16 februarie 2018[1] la Pheonix Snow Park.[2]
Program
Orele sunt orele Coreei de Sud (ora României + 7 ore).
Dată
Ora
Rundă
16 februarie
10:00-11:25
Stabilirea listei de start în finală
12:15-13:15
Finală
Rezultate calificări
Cursele pentru stabilirea capilor de serie
Cursele au început la orele 10:00.[3]
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Cursa 1
Cursa 2
Cel mai bun rezultat
Note
1
16
Eva Samková
Cehia
1:16,84
9:99.99 —
1:16,84
C
2
2
Michela Moioli
Italia
1:16,97
9:99.99 —
1:16,97
C
3
6
Faye Gulini
Statele Unite ale Americii
1:17,74
9:99.99 —
1:17,74
C
4
13
Lindsey Jacobellis
Statele Unite ale Americii
1:18,05
9:99.99 —
1:18,05
C
5
8
Charlotte Bankes
Franța
1:18,18
9:99.99 —
1:18,18
C
6
4
Chloé Trespeuch
Franța
1:18,51
9:99.99 —
1:18,51
C
7
18
Simona Meiler
Elveția
1:18,95
9:99.99 —
1:18,95
C
8
7
Nelly Moenne-Loccoz
Franța
1:20,23
9:99.99 —
1:20,23
C
9
5
Aleksandra Zhekova
Bulgaria
1:20,23
9:99.99 —
1:20,23
C
10
10
Belle Brockhoff
Australia
1:20,34
9:99.99 —
1:20,34
C
11
24
Meghan Tierney
Statele Unite ale Americii
1:20,52
9:99.99 —
1:20,52
C
12
17
Mariya Vasiltsova
Sportivii Olimpici ai Rusiei
1:20,57
9:99.99 —
1:20,57
C
13
1
Zoe Bergermann
Canada
1:21,57
1:18,65
1:18,65
C
14
19
Kristina Paul
Sportivii Olimpici ai Rusiei
1:21,93
1:19,93
1:19,93
C
15
12
Julia Pereira de Sousa Mabileau
Franța
1:21,72
1:20,17
1:20,17
C
16
21
Alexandra Hasler
Elveția
1:20,87
1:20,49
1:20,49
C
17
20
Zoe Gillings-Brier
Marea Britanie
1:20,99
1:20,84
1:20,84
C
18
11
Carle Brenneman
Canada
1:21,57
1:20,89
1:20,89
C
19
9
Raffaella Brutto
Italia
nu a terminat
1:21,14
1:21,14
C
20
14
Tess Critchlow
Canada
1:21,39
1:21,83
1:21,39
C
21
15
Lara Casanova
Elveția
1:22,26
nu a luat startul
1:22,26
C
22
22
Jana Fischer
Germania
1:22,92
nu a terminat
1:22,92
C
23
25
Zuzanna Smykała
Polonia
1:23,41
1:23,44
1:23,41
C
24
26
Vendula Hopjáková
Cehia
nu a terminat
nu a terminat
nu a terminat
C
25
3
Meryeta Odine
Canada
nu a luat startul
nu a luat startul
nu a luat startul
26 *
23
Isabel Clark Ribeiro
Brazilia
nu a luat startul
nu a luat startul
nu a luat startul
A suferit un accident și s-a rănit în sesiunea de antrenament de pe 15 februarie.
Runda eliminatorie
Primele trei clasate din fiecare serie s-au calificat în runda următoare. În semifinale, primele trei clasate din fiecare semifinală s-au calificat în Finala Mare. Cele clasate pe locurile de la 4 la 6 clasați din fiecare semifinală s-au calificat pentru finala mică.[4]
Sferturi de finală
Seria 1
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
9
Aleksandra Zhekova
Bulgaria
C
2
1
Eva Samková
Cehia
C
3
8
Nelly Moenne-Loccoz
Franța
C
4
17
Zoe Gillings-Brier
Marea Britanie
5
16
Alexandra Hasler
Elveția
24
Vendula Hopjáková
Cehia
nu a luat startul
Seria 2
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
4
Lindsey Jacobellis
Statele Unite ale Americii
C
2
20
Tess Critchlow
Canada
C
3
5
Charlotte Bankes
Franța
C
4
21
Lara Casanova
Elveția
12
Mariya Vasiltsova
Sportivii Olimpici ai Rusiei
nu a terminat
13
Zoe Bergermann
Canada
nu a terminat
Seria 3
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
6
Chloé Trespeuch
Franța
C
2
14
Kristina Paul
Sportivii Olimpici ai Rusiei
C
3
19
Raffaella Brutto
Italia
C
4
22
Jana Fischer
Germania
5
11
Meghan Tierney
Statele Unite ale Americii
6
3
Faye Gulini
Statele Unite ale Americii
Seria 4
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
2
Michela Moioli
Italia
C
2
15
Julia Pereira de Sousa Mabileau
Franța
C
3
10
Belle Brockhoff
Australia
C
4
18
Carle Brenneman
Canada
5
23
Zuzanna Smykała
Polonia
6
7
Simona Meiler
Elveția
Semifinale
Semifinala 1
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
1
Eva Samková
Cehia
C
2
4
Lindsey Jacobellis
Statele Unite ale Americii
C
3
9
Aleksandra Zhekova
Bulgaria
C
4
20
Tess Critchlow
Canada
5
8
Nelly Moenne-Loccoz
Franța
5
Charlotte Bankes
Franța
nu a terminat
Semifinala 2
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
2
Michela Moioli
Italia
C
2
6
Chloé Trespeuch
Franța
C
3
15
Julia Pereira de Sousa Mabileau
Franța
C
14
Kristina Paul
Sportivii Olimpici ai Rusiei
nu a terminat
10
Belle Brockhoff
Australia
nu a terminat
19
Raffaella Brutto
Italia
nu a terminat
Finale
Finala mică
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
7
5
Charlotte Bankes
Franța
8
19
Raffaella Brutto
Italia
9
20
Tess Critchlow
Canada
10
8
Nelly Moenne-Loccoz
Franța
11
10
Belle Brockhoff
Australia
12
14
Kristina Paul
Sportivii Olimpici ai Rusiei
nu a terminat
Finala mare
Loc
Număr de concurs
Nume
Țara
Note
1
2
Michela Moioli
Italia
2
15
Julia Pereira de Sousa Mabileau
Franța
3
1
Eva Samková
Cehia
4
4
Lindsey Jacobellis
Statele Unite ale Americii
5
6
Chloé Trespeuch
Franța
6
9
Aleksandra Zhekova
Bulgaria
Referințe
^„Program competiții”. www.pyeongchang2018.com/. Pyeongchang 2018 Olympic Organizing Committee for the 2018 Winter Olympics. Arhivat din original la . Accesat în .
^„Locații”. www.pyeongchang2018.com/. Pyeongchang 2018 Olympic Organizing Committee for the 2018 Winter Olympics. Arhivat din original la . Accesat în .
^„Snow-board cross feminin, stabilirea capilor de serie” (PDF).